Испечати | Затвори го прозорот

Фитнес совети и муабетења

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Вежбање
Опис на форумот: Фитнес, билдинг, џогинг, ролање, бицепси, трицепси...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3007
Датум на принтање: 24.Февруари.2024 во 23:23
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Фитнес совети и муабетења
Постирано од: batt's
Наслов: Фитнес совети и муабетења
Датум на внесување: 12.Февруари.2006 во 22:47
Тука може да пишнете нешто што сте слушнале или пак од сопствено искуство, а што е корисно да го дознаат и другите.
Ајде малку да се размрдаме и подковаме со корисни информации околу вежбањето.***
еве за почеток еден корисен сајт:

http://www.bodybuilding.com/fun/index.html - www.bodybuilding.com

-------------Коментари:
Постирано од: batt's
Датум на внесување: 12.Февруари.2006 во 23:07
mnogu vazno e koga vezbate pametot da vi e tuka, da ne vi setaat mislite. mnogu e pogolem efektot koga umot i muskulite se povrzani. a i taka se izbegnuvaat povredi, posebno koga se krevaat pogolemi tezini.

mnogu lugje mislat deka ako povezbaat ke im se napravat ogromni muskuli, pa zatoa se otkazuvaat. pravenjeto golemi muskuli ne e taka ednostavno. potrebno e mnogu pravilno vezbanje i disciplinirana ishrana. rekreativnoto vezbanje (doma) ne pravi golemi muskuli. dovolni vi se eden-dva para tegovi i po nekolku vezbi za sekoja muskulna grupa. se razbira zdrava ishrana, so ograniceni kolicini blagi raboti i bez premnogu masti.

mnogu lugje i pokraj nejadenjeto masna hrana sepak nemozat da se oslobodat od masnite nasl*gi. drugata strana na tie masni nasl*gi se zasitenite jaglehidrati. organizmot moze da iskoristi ogranicena kolicina od jaglehidratite, se ona sto e vishok se pretvara vo zaliha od masni nasl*gi.

druga rabota e i preteranata dijeta. tocno e deka so stroga dieta se slabee, ama samo vo periodot dodeka se drzi. po prestanuvanjeto na dijetata masnite nasl*gi se vrakaat. zosto?
koga ste na dijeta, organizmot se izmacuva - gladuva.
koga dijetata ke prestane, organizmot uplasen deka takvo izgladnuvanje moze pak da go strefi pocnuva da skladira zalihi vo slucaj pak da ima nedostig od hrana.
zatoa dijetite treba da se umereni a ne ekstremni.

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 12.Февруари.2006 во 23:46

Нешто за телесните типови. Ги има три основни типа:

1. ECTOMORPH (слабички)
- ваквите луѓе се тенки со брз метаболизам, ситни по конституција. тешко добиваат мускулна маса и тежина и дефиниција.

2. MESOMORPH (атлетски)
- ваквите луѓе се природно силни, со средна или крупна конституција. имаат добро дефинирана мускулатура и побрзо добиваат мускулна маса. лесно слабеат.

3. ENDOMORPH (де*елки)
- ваквите луѓе имат спор метаболизам и лесно добиваат на тежина. имаат крупна конституција. имаат проблем со слабеењето, а генерално немаат проблеми со добивањето мускулна маса.


-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 03:44
Една личност може да биде и комбинација од горните три телесни типа па затоа може да се сретне и следната поделба во четири категории:

1. ПЕСОЧЕН ЧАСОВНИК: струкот е помал од градите и колковите, а градите се малку поголеми од колковите. Овие луѓе изгледаат пропорционално дури и кога се со зголемена килажа. Горниот и долниот дел од телото се поснажни. Лесно и пропорционално ја зголемуваат и губат тежината.
2. ЛЕНИР: градите, струкот и колковите се скоро еднакви. Овие луѓе најчесто се зде*елуваат во струкот. Не добиваат лесно на маса. Не слабеат многу лесно, но тоа е пропорционално.
3. КОНУС: како што кажува името, горниот дела на телото е поширок од долниот. Овие луѓе полесно добиваат маса во горниот дел на телото, отколку од стомакот надолу.
4. ЛАЖИЦА: долниот дел на телото (колковите) е поширок од горниот дел. Овие луѓе полесно добиваат маса околу колковите, а потешко во горниот дела на телото, над стомакот.

Важно е да се знае дека со мал број на повторувања а големо оптоварување се зголемува мускулната маса и се зголемува силата, додека со голем број на повторувања и мало оптоварување се зголемува издржливоста и се подобрува дефиницијата на мускулите.


-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 15:31

Ти одлучи значи да ни одржиш пар лекции , супер баш ми е драго  што се грижиш за оваа тема . Поддршка од менеПостирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 19:49
Batt`s odlicno sto ja otvori temava!!! Odamna ja mislev no se nekako od zezanje nemav vreme da ja otvoram!!! Ne znam kolku si strucen na ovaa tema no ako ti e potrebna pomos vo sekoe vreme!!! Znaci: pocetnici, vezbaci i napredni prasuvajte vi stoime na raspolaganje!!! 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 01:08
Тренираните мускули повеќе ја трошат енергијата. Затоа ако сакате да слабеете потребно е да ги ојачате мускулите. Секако најголем удел во слабеењето има исхраната. Џабе вежбање ако останат старите навики за јадење на храна богата со јаглехидрати и масти. Потребна е упорност за да се сменат постоечките навики.

Само со дијети се слабее ама за да имате убава фигура потребно е мускулите да ги зацврстите. Ајде малку размрдајте се.....лето иде

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 01:11
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Batt`s odlicno sto ja otvori temava!!! Odamna ja mislev no se nekako od zezanje nemav vreme da ja otvoram!!! Ne znam kolku si strucen na ovaa tema no ako ti e potrebna pomos vo sekoe vreme!!! Znaci: pocetnici, vezbaci i napredni prasuvajte vi stoime na raspolaganje!!! 


темава не е моја лична , секој кој има некоја информација слободно нека ја изнесе тука. ајде да пробаме да ги загрееме луѓево за малку физичка активност . значи слободно

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 01:18
А зошто растат мускулите?

Кога се крева тежина за која треба да употребиме напор, мускулните влакна се кинат. во текот на одморот влакната се обновуваат, со тоа што сега мускулот си вели, чекај па ако овој пак крене голема тежина пак ќе се скинат мускулните влакна. па затоа се зголемува бројот на влакна во мускулите и тие растат. со континуирано зголемување на подигнатата тежина мускулите растат. ако креваме иста тежина ништо не ги предизвикува мускулите да растат.
затоа за зголемување на мускулната маса се користат поголеми тежини и мал број на повторувања, а за дефинирање на обликот на мускулите (тонирање) се користат помали тежини и поголем број на повторувања.

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 15.Февруари.2006 во 12:50
ајде вежбање

Biceps curl


Triceps extension


Lunge
deadlift


bent over row-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 15.Февруари.2006 во 13:09
само првите 4 секој ден активно две недели..после идеме на друго..
ај сега објасни ми ако работам полека и ако не менувам тежина нема да се набилдам така?

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 15.Февруари.2006 во 13:31
точно.
во почеток ќе добиеш малку мускулчиња, нели, за да се навикне телото на напорот, ама со текот на времето, ако не ја зголемуваш тежината што ја креваш нема да ја зголемуваш мускулната маса, туку само ќе ги затегаш мускулите, а и кожата ќе се затегне. за големи мускули требаат големи тежини
треба да правиш околу 12-15 повторувања од секоја вежба во една серија. во почеток по една серија, додека ја научиш техниката, а после по 2-3 серии.

пример:
за бицепс:BICEPS CURL

ги земаш теговите и правиш 12 кревања(спуштања), ги оставаш и правиш пауза од 90-120секунди.
тоа е една серија од 12повторувања.
ако истото го направиш уште еднаш (12повторувања) тогаш тоа е втора серија.

-------------


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 15.Февруари.2006 во 18:13
Vaka sega , ako moze i jas da se zamesam!!! Za zenski treningot vo sekoj slucaj treba da bide pointenziven!!! Sakam da kazam pobrz so povekje povtoruvanja so pomala tezina (so eden zbor definiranje na muskulaturata, i topenje na masnite nasl*gi)
Znaci Nate vo sekoj slucaj ti ke dobies malku muskulcinja zatoa sto batt`s ubavo kaza: muskulite dosega ne bile naviknati na taa tezina i na toa na niv im pretstavuva nov vid na  napor i normalno e malku da se zgolemat!!! E sega kolku sto jas te poznavam sakas malku da odzemes od masnite nasl*gi koi se formirale na racete!!! Vezbite za biceps i triceps treba da bidat pointenzivni kombinirani edna so druga, so pogolem broj na povtoruvanja, i ne tolku dolgi pauzi megju seriite!!! Kako sto kaza batt`s za podobri rezultati pauzite megju seriite jas mislam i go praktikuvam toa da bidat edvaj 30-45 sekundi!!! Sekoja serija da bide so 12 do 15 povtoruvanja!!! 1 i 2 serija so 15 povtoruvanja so edna ista tezina, a 3 eventualno 4 serija da bide so 12 povtoruvanja i so malku pogolema tezina!!! Performasite ke gi podobris isto taka i fizickata izdrzlivost, i normalno ke si gi toniras racete!!! Vezbite za biceps i triceps neka bidat 2 preku sila 3 razlicni vida!!!
Znaci za biceps so edno racni tegovi (bucici) potisok(krevanje) naizmenicno so racete, i istovremeno so dvete race naednas, i po moznost sipka so mnogu mala tezina so pogolema brzina na podiganja!!!
Za triceps: potisok od pozadi go ima na fotkite od batt`s so eden teg i edna raka, potoa istiot toj potisok so dve race a eden teg, i po moznost da vezbas na sprava so sajla, so kriva i prava sipka i jaze!!! Vo teretana toa trenerot poslikovito ke ti go objasni!!! Tricepsot e poslozen muskul otkolku bicepsot bidejki e odelen na tri dela (zoni) i sekoja se vezba na razlicen nacin!!! Bidejki ti sakas da gi toniras i oblikuvas racete dovolni ti se ovie vezbi za pocetok!!! Za ostanatiot del od muskulite na teloto prasaj!!! Batt`s dokolku imas nekoi zamerki kazi!!!


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 08:58
Нормално душичко дека можеш да се умешаш вие двајца сте ми лични тренери и мора да се вежба . Што се однесува до рацете јас немам масни наслаги само сакам да ги затегнам мускулите на рацете. зашто одсекогаш ми било ружно за гледање кога трицепсот виси надоле и како пудинг се љуља кај остатокот од женскиот дел. Ланската година поради алергијата примав некои таблети кои прават атрофација на мускулите. И тоа што не го сакав да го гледам го добив и сега почнувам интензивно..денес идам на 12 повторувања на бицепс и трицепс и на вртење статично за спојлер со шипка.и идам на 10 склека... давајте предлог за тренингот утре или ако има дополнително за раце нема проблем

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 09:26
е па за утре рамо и грб.

ама......

во принтаниот материјал имаш предлог за почетен тренинг.

тој целиот се прави во еден ден и тоа трипати неделно.

значи овие две недели вежбај го цело тело трипати неделно, по една серија...полека и контролирано. колку да влезеш во шема, па после ќе го поделиш на мускулни групи и повеќе вежби за нив.

немој два дена поред да вежбаш исти мукули за да не се претренираш!
најмалку нека има 2дена меѓу вежбањето на истите мускули.

-------------


Постирано од: ivana
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 09:35
a sklekovi?????????????
koa kje gi rayglabame???


-------------
Motivation is game in my hands


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 09:47
Originally posted by ivana ivana напиша:

a sklekovi?????????????
koa kje gi rayglabame???
ајде дај некој совет

-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 09:57
ах склекови...Ивана те убив ..не сум пробала од дамна..вчера баттс ми покажа вежба со коленици да не го поткревам само газето нагоре работата била во рацете
ма се шалам..Ивана следниот пат заедно ќе правиме склекови ок??
баттс мило кжи ми 3 пати неделно или можам секој ден полека различни вежби??

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 10:06
секој ден ама да бидат за различни мускули
пример:
понеделник - бицепс, стомачни
вторник - трицепс
среда - грб, стомачни
четврток - гради
петок - ноѕе, стомачни
сабота - рамо

ама сега две недели подобро е трипати неделно за цело тело, па после ќе делиме. ова за да се привикнеш.
после кога ќе влезеш во шема, тогаш појако.

-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 10:08
ok мило идам по книгата која ми ја даде.. и сега ќе се црта шема осекам

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 10:14
ќе биде и шемата


-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 18:09


Стомачниот регион се состои од четири групи мускули:
- rectus abdominis: кој ги прави плочките (six-pack)
- external obliques: кои се од надворешната страна на стомакот
- internal obliques: кои лежат под external obliques
- transverse abdominis: кои се како широк појас под сите предходни.

Стомачните мускули се многу важни за цврстината на вашето торзо.
Важна забелешка: при правењето на стомачни (crunch) долниот дел од грбот (над задникот) нека ви биде припиен за подот.
Издишувајте како што ги кревате главата и рамењата.

* Вежбајте ги прво долните стомачни мускули. Тие се најтешки за обликување и бргу ќе ве заморат. Затоа вежбајте ги додека се уште не сте уморни, први.


* Доколку дланките ви се позади вратот додека правите стомачни, лактите нека ви се во линија со главата. Ако ви се нагоре, тогаш ќе ја влечете главата и ќе го кривите вратот.
* Доволно е стомачните да ги вежбате три пати неделно.
* Тренирајте го целото тело за да изгледате пропорционално и складно.


-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 18:45
-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 17.Февруари.2006 во 10:13
мммммммммммммммммммммм типов м м м м м баттс бејб... типовиве лелееее
Вчера ги вежбав стомачните, прво најдолните па најгорните, па најдолните пак..
поле 12 серии на бицепс прекинав останав на 12 на симињање на теговите назад осекав како ми се затреперуваа мускулите и прекинав за да не направам запаление..за сега толку..мада сите вежби ми се на јога но полека за да не дојде до оптоварување на кичмата.. вецер идам грб и трицепс стомацни и клекни стани..

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 17.Февруари.2006 во 10:35


bravooooo!!!!!!!!!!!!!!


super, samo napred, a jas ke stavam tuka i slikicki od vezbite sto ti gi dadov vo isprintanoto...pa polesno e koga ke se vidi

samo uporno i vnimatelno

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 17.Февруари.2006 во 10:37
Originally posted by natalija natalija напиша:

мммммммммммммммммммммм типов м м м м м баттс бејб... типовиве лелееее
Вчера ги вежбав стомачните, прво најдолните па најгорните, па најдолните пак..
поле 12 серии на бицепс прекинав останав на 12 на симињање на теговите назад осекав како ми се затреперуваа мускулите и прекинав за да не направам запаление..за сега толку..мада сите вежби ми се на јога но полека за да не дојде до оптоварување на кичмата.. вецер идам грб и трицепс стомацни и клекни стани..auuuu abe ne me prepozna

-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 17.Февруари.2006 во 10:48
Батски не смеев да издадам пред сите кој си

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 17.Февруари.2006 во 13:13
ете сега проблем

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 19.Февруари.2006 во 17:23
Нешто и за употребата на кардио машините.

* Статичен велосипед: Лесно е да се навикнете на него, а и стресот на колената е мал. Колку и да е ергономско седиштето, сепак стресот на долниот дел од грбот е присатен и за тие со осетлива половина може да представува проблем.

* Лента за трчање: Одењето и трчањето се природни активности за човекот. Наглото зголемување на брзината и наклонот може да предизвикаат повреди.

* Елиптични машини: лесни се за употреба и поради подвижните рачки се обезбедува вежбање на целото тело. Зависно од големината на човекот патеката на движење може да е или преголема или преамла.

* Степер: предизвик е бидејќи се качувате цело време, а и колената не се оптоваруваат многу. Незгодно е што е потребно доста време за да се совлада техниката, Имено, луѓето најчесто премногу се задржуваат на рацете па така се губи од интензитетот.

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 21.Февруари.2006 во 21:32
на почетокот на тренингот правете ги вежбите за маса. тогаш сте поодморени и може да кренете поголеми тежини. тоа се обично општите вежби за секоја мускулна група.
изолациони вежби, кога се обликува мускулот и се погодува точно одреден дел од мускулот, правете при крајот. овие вежби се работат со помали тежини од основните.

на крајот од тренингот истегнете ги мускулите што сте ги вежбале


-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 21.Февруари.2006 во 21:44
нешто за очи-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 26.Февруари.2006 во 14:57
а еве и опис на човековите мускули и називите


-------------


Постирано од: busvek
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 20:51
здраво дечки и поздрав
нов сум во форумот па да бидам искрен од цел форум најповеке ме интересираат
овие теми па би предложил една тема Bodybulding -от и допингот
т.е СТЕРОИДИТЕ
Се занимавам рекреативно со овај спорт скоро една година и имам слушнато се и сешто па ме интересира што има да кажете вие како што гледам и нема некој голем интерес во
 ИДИВИДИ форум : Вежбање
но добро како и да е поздрав до модераторитеПостирано од: natalija
Датум на внесување: 02.Март.2006 во 09:16
Поздрав и до те*е
Во прилог на тоа ти отварам нова тема за билдингот

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 02.Март.2006 во 10:06
Originally posted by busvek busvek напиша:

здраво дечки и поздравнов сум во форумот па да бидам искрен од цел форум најповеке ме интересираатовие теми па би предложил една тема Bodybulding -от и допинготт.е СТЕРОИДИТЕСе занимавам рекреативно со овај спорт скоро една година и имам слушнато се и сешто па ме интересира што има да кажете вие како што гледам и нема некој голем интерес во ИДИВИДИ форум : Вежбањено добро како и да е поздрав до модераторите


Ajde otvori tema:)

Ama i na drugite slobodno pisuvaj. Sto vezbas, kako, nekoj sovet, iskustvo....

pozdrav;)

-------------


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 04.Март.2006 во 19:49
Ајде баттс дај предлог за оние што не сакаат да вежбаат, како да посакаат
Некако гледам овде на првата или втората страна еден дечко се мачи, крева тегови кутричкиот и некако не ми иде в глава јас така да се мачам.
Ај кажи нешто што се прави со лежење, а да не се замараш многу...

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 04.Март.2006 во 20:06
aj ama da smislam nesto motiviracko;)

-------------


Постирано од: busvek
Датум на внесување: 05.Март.2006 во 05:38


-------------

">


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 06.Март.2006 во 14:17
Ај смисли...јас стрпливо ќе чекам и онака не ми се брза...

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 06.Март.2006 во 21:53
Еве да пробам прво вака:

1. Се смалува бројот на срцеви отчукувања.
срцето е мускул. со вежбањето се ојачува срцето, така што тоа ја пумпа крвта поефикасно и со секое отчукување во поголема количина. на тој начин се пренесува повеќе кислород до органите.
2. Се смалува ризикот од рцеви заболувања.
3. Се смалува ризикот од срцев удар.
4. Се смалува крвниот притисок.
5. Коските ојачуваат.
6. Подобра циркулација.
7. Кожата е тонирана.
8. Се зголемува издржливоста.
9. Се регулира шеќерот во крвта.
10. Подобро се издржуваат болки.
со зголемување на нивото на ендорфин (неутрализер на болка) преку вежбањето полесно се издржува на пример ПМС.
11. Се контролира психичкиот и физичкиот стрес.
12. Се подобрува флексибилноста.
13. Се појачува имунолошкиот систем.
потешко се разболувате.
14. Се подобрува размената на материи во телото.
15. Се зголемува енергијата.
16. Целокупната здравствена состојба се подобрува.-------------


Постирано од: busvek
Датум на внесување: 07.Март.2006 во 17:28
И како најважно твојот оргазам ке биде Extra како никогаш до сега 
batt's како можеше ова да го испуштиш.


-------------

">


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 07.Март.2006 во 19:31
Originally posted by busvek busvek напиша:

И како најважно твојот оргазам ке биде Extra како никогаш до сега <span ="bold">batt's како можеше ова да го испуштиш.</span>


pa site onie tocki vodat kon toa

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 05.Април.2006 во 21:39
eve nesto za zadnikot;)
***********

*Butt Lift (Bridge)

Exercise Data
Main Muscle Worked: Glutes
Other Muscles Worked: None
Equipment: BodyOnly
Mechanics Type: Isolation
Tips: Lying on your back with your knees bent, lift your hips off the floor while keeping your back straight. Remember to keep your glutes tight!

*Glute Kickback

Exercise Data
Main Muscle Worked: Glutes
Other Muscles Worked: Hamstrings
Equipment: BodyOnly
Mechanics Type: Compound


     

Tips: While on the floor on all fours, extend one leg and with the foot cocked to a point that places it in line with the head. Then raise it to a 45-degree angle with the foot elevated above the head. The key to maximum results is to concentrate on contracting the glutes throughout the full range of motion.

*Leg Lift

Exercise Data
Main Muscle Worked: Glutes
Other Muscles Worked: Hamstrings
Equipment: BodyOnly
Mechanics Type: Isolation
Tips: Grabbing the top of a chair back to brace yourself, stand up straight, lift one leg behind you while keeping the other leg straight. Bring the raised leg back to the floor and raise it again for 10 repetitions. Then do the same for the other leg. Concentrate on flexing the glutes to that you feel them do the work. This should begin to tighten and firm these muscles.
-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 17.Април.2006 во 21:13
Еве нешто што го приметувам често. Имено, има луѓе кои наместо да вежбаат со опремата, таа - опремата вежба со нив
Секогаш треба да се има на ум дека ние ги контролираме теговите - машините и ние вежбаме со нив. Не треба да се дозволи оптоварувањето да ни го диктира начинот на кој што вежбаме.
ДВИЖЕЊАТА МОРА СЕКОГАШ ДА СЕ КОНТРОЛИРАНИ!
Не треба тежината да се испушта слободно да се движи кога ја спуштаме, мора да го контролираме тоа движење, брзината и патеката. Ако тоа негативно движење (кога оптоварувањето се спушта) е неконтролирано, тогаш можеби тежината е преголема. Како што движењето кога го креваме товарот (позитивно движење) е важно, така и негативното движење има своја важност.
Со контролираното движење се спречуваат и повреди.

Затоа секогаш кога вежбаме, умот да е тука;)


-------------


Постирано од: samanta
Датум на внесување: 13.Јуни.2006 во 13:50
a kade vezbate vie? Sakam da pocnam na fitnes ama ne znam kade da odam! Kazete mi nekoja dobra teretana. Kako da znaam deka teretanata i spravite se dobri? Dajte mi nekoi predlozi....thanks...Wink


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 15.Јуни.2006 во 16:44
jas porano vezbav doma zatoa sto nemav teretana vo blizina koja ima rabotno vreme koe mi odgovara. za odrzuvanje na forma i vezbanjeto doma vrsi rabota. samo treba disciplina. sega vezbam vo teretana i podobro e zatoa sto ima spravi koi doma nemoze covek da gi ima.
dobra teretana ima vo aleksandar palas ama e skapicko!
inaku za toa dali teretanata e dobra samata ke vidis kako ti se dopagja tamu, kako izgleda vnatre, kako e opremena, samata ke ti kaze.
a za spravite.....pa spravite se dobri ako vezbanjeto na niv ne e problematicno, mislam na toa kako funkcioniraat, dali sekoj del se dvizi dobro, dali se klimavi, treba vo sekoj slucaj da se obides vo taa sto ti e najblisku, pa koga ke steknes malku rutina mozes da probas i vo drugi teretani.
sustinata e da se pocne da se vezba!

ako imas nekoi drugi prasanja slobodno pisi gi:)
pozdravce, i poleka na pocetokot, najvazno e da se nauci pravilniot nacin na izveduvanje na vezbite!!!

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 15.Јуни.2006 во 16:55
postoi veruvanje deka kolku poveke krevame tolku pogolemi muskuli ke imame. delumno e tocno. normalno e deka za da rastat muskulite potrebno e postojano da gi optovaruvame.
rabotata e, kako sto tezinata vlijae na rastot na muskulite, pogolemo vlijanie ima formata na izveduvanje na vezbite. so pravilnata forma na izveduvanje, muskulite se podobro optovareni i vezbite imaat pogolem efekt.
so pravilnoto izveduvanje postoi i pomala opasnost od povredi. opasnost od povredi ima i pri koristenje na golemi tezini, a uste i ako izvedbata ne e onaa vistinskata, togash opasnosta e uste pogolema.

zatoa e vazno da se znae deka vezbanjeto ima pogolem efekt dokolku formata na izveduvane na vezbite e pravilna i dokolku mozokot e aktiviran i koncentriran na ona sto go pravime - vezbame.
dovolen e del od sekundata da ne sme koncentrirani i ete ja povredata.

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 17.Јуни.2006 во 16:21
* najdobri rezultati na zgolemuvanje na muskulite se postignuvaat pri brzo i ekspolzivno krevanja na tezinata i so sporo i kontrolirano spustanje na tezinata

* dovolno e da se konzumira 1gram proteini na 1kg telesna tezina. proteinite se razgraduvaat na aminokiselini i kislorod koi se koristata pri obnovuvanje na muskulite. visokot na aminokiselini se pretvara vo jaglehidrati koi se skladiraat kako masno tkivo. korisno e ako posle treningot se konzumira napitok so 3/4 jaglehidrati i 1/4 proteini, a posle nekolku saata napitok so obraten odnos pomegju jaglehidratite i proteinite.

* za kolenata, posigurni se vezbite koi aktiviraat poveke od eden zglob pri izveduvanje na vezbata. kaj cucnjevite vazno e grbot da e prav i spustanjeto da bide do polozba koga butinite se paralelni so podot.

* koga imate zapalenie na muskulite, vazno e da se znae kakva e bolkata. ako muskulite ve bolat na dopir ili bolkata ve blokira vo dvizenjeto, togash e podobro da pauzirate barem uste eden den. vo drug slucaj aktivnosta ke pomogne za namaluvanje na zapalenieto. imeno togash e dobro da se pravat vezbi so pomali tezini i 10-15 povtoruvanja i najmnogu 3 serii. umerenata aktivnost ke ovozmozi podobra cirkulacija na krvta i pobrzo oporavuvanje.

* na pocetokot na treningot zagrejte go teloto so aerobni vezbi, a na krajot na trenongot istegnete se. zagrevanjeto gi sprecuva povredite, a isteganjeto ja podobruva podviznosta.

* tegovite aktiviraat poveke muskuli od spravite. spravite pretezno se koristat za izolacija na muskulite. iako kaj pocetnicite i tegovite i spravite imaat ist efekt.


-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 17.Јуни.2006 во 16:34
mnogu korisno e citanjeto na fitness spisanija. dobar izbor moze da se najde vo prodavnicata za stranska literatura i casopisi sto e kaj raskrnicata kaj posta - mobimak. imaat izbor i za maski i za zenski:)
ajde, barem eden treba da razlistate;)

    

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 17.Јуни.2006 во 16:57
* anaeroben trening:
opteretuvanjeto e tolku golemo sto napreganjeto na muskulite trae kratko (nekolku sekundi). ova vreme ne e dovolno za aktiviranje na mehanizmot za koristenje na masnotiite za proizvodstvo na energija. so vakviot trening vezbanite muskuli se zgolemuvaat i ojacuvaat. sepak, so zgolemenata muskulna masa predizvikuva zgolemena potrosuvacka na kalorii.

* aeroben trening:
optovaruvanjeto e tolku malo sto napreganjeto na muskulite trae dolgo (vo desetici minuti). na ovoj nacin se aktivira mehanizmot za koristenje na masnotiite za proizvodstvo na energija. vezbite se biraat taka za da se koristat najgolemite muskuli (nodzete) za da moze da se potrosi najveke energija. najgolemata potrosuvacka na masti e pri puls koj e 65% od maksimalniot (220 - godinite). nezavisno od vezbata, masnite nasl*gi se topat od celoto telo zatoa sto masnoto tkivo ne e povrzano so muskulite.

* vo postudena okolina teloto trosi poveke energija za odrzuvanje na telesnata toplina.


-------------


Постирано од: samanta
Датум на внесување: 19.Јуни.2006 во 13:18
fala za iscrpniot odgovor....Tongue
Se slozuvam so tebe deka za vezbanje doma potrebna e golema disciplina i motivacija...Napraviv edno cd aerobik uste od januari, i do sega izvezbav samo dva pati, zatoa so sekogas naogam nesto drugo da praam doma.....Embarrassed
Inaku toj aerobik e mnogu efektiven, se vika Tae Bo ( ne znam dali si slusnal za nego).  Koga vezbav na vremeto toa bev vo sovrsena forma, no sega sum katastrofa...mora nesto da prezemam, da izlezam od doma, valjda ke imam poveke motivacija...
 aerobikot e mnogu naporen, site muskuli se aktiviraat, i ne znam nesto od so sum se potela poveke...LOL
Ke probam edna teretana vo blizina....za pocetok....
So mislis za traka za trcanje? Obozavam traka, a ja nema skoro vo niedna teretana,i vikaat deka ne dobra za kolenata! No jas obozavam da trcam, i sakam teretanata da ima traka...
ti iznapisav eden kup raaboti, se nadevam deka ne bev konfuzna...
pozdravПостирано од: batt's
Датум на внесување: 19.Јуни.2006 во 14:42
pa trcanjeto e napor za kolenata koga covek e so pregolema tezina. inaku ako sakas da trcas ne e problem, a ako nema vo teretanata togash vo park. jas trcam vo park ili na kej. koga se trca na traka togash brzo faka monotonija:( trcas vo mesto...pa mora da go menuvas ritamot, brzinata, naklonot...... vo priroda potesko faka monotonija pa moze podolgo da se trca:)
inaku mnogu e lesno da se najde opravdanie za da se zabushi. ama mora disciplina.
celata rabota e vo toa sto vezbame zaradi nas samite!!!
a zosto ne vezbes pak TAE BO??? ajde odredi vreme vo denot i nateraj se i pocni, barem malku vreme na pocetokot.

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 20.Јуни.2006 во 19:59
sovet:
pred da se namestite na masinata i da pocnete so vezbata obavezno proverete koja tezina e namestena!!!

posle vezbanje tegovite vratete gi na mesto.
-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 20:30
vezbite treba da se menuvaat posle izvesen period na vezbanje. da receme sekoj mesec.
ova se pravi za da ne se naviknat muskulite na isti vezbi.

-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 28.Јуни.2006 во 12:52
Чекај сега... месец бицепс па месец трицепс..
месец спојлери месец стомачни...


-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 28.Јуни.2006 во 18:54

Originally posted by natalija natalija напиша:

Чекај сега... месец бицепс па месец трицепс..
месец спојлери месец стомачни...NEEEE

tuku vezbite sto gi pravis za biceps treba da bidat raznovidni.
na primer eden mesec pravis dve vezbi za biceps.
sledniot mesec pak pravis dve vezbi za biceps ama nekoi drugi, ne istite, ili go menuvas redosledot. taa sto ja pravese prva sega ke ja pravis vtora i taka.
rabotata e da ne bide sekoj trening ist i identicen tuku da se menuva, redosledot na vezbite, pa samite vezbi, intenzitetot, brzinata.....
    

-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 29.Јуни.2006 во 11:01
Па затоа и ме збуни со твојата реплика си го знам ова

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 29.Јуни.2006 во 19:05
moze ne se odraziv dobro

-------------


Постирано од: samanta
Датум на внесување: 03.Јули.2006 во 10:16
pocnav da odam vo teretana...yeeeeeeeee...
Zatoa se me boli sega...LOL.....ama ubavo mi e....
mi kazaa deka prviot mesec treba da se vezba site muskili, ne poedinecno race eden trening, noze drug itn...
taka?
Daj mi nekoj sovet.
Thanks...


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 03.Јули.2006 во 10:22
DA i toa pocetnata programa trae 3 meseci , i so toa moze da prodolzis zasto e odlicno za devojce da se odrzava so toj trening

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 03.Јули.2006 во 19:02
Originally posted by samanta samanta напиша:

pocnav da odam vo teretana...yeeeeeeeee...
Zatoa se me boli sega........ama ubavo mi e....
mi kazaa deka prviot mesec treba da se vezba site muskili, ne poedinecno race eden trening, noze drug itn...
taka?
Daj mi nekoj sovet.
Thanks...samo vnimavaj pomegju dva treninga da imas minimum eden do dva dena prazni.
nemoj odma da pocnes so pogolemi tezini.
prvo po edna serija i 12-15 povtoruvanja, posle ke go zgolemis brojot na seriite do 3.
vo ovoj poceten period treba da ja naucis tehnikata na izveduvanje na vezbite zatoa vnimatelno, kontroliraj gi dvizenjata.
po nekoe vreme da dodades i drugi vezbi.

i prodolzi tuka da citas.

a.......vezbaj gi site muskulni grupi.....samo taka se pravi skladno telo;)

    

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 05.Јули.2006 во 19:21
Eve nesto i za disenjeto:

Obicno kruzi informacija deka izdishuvanjeto trae za celo vreme dodeka se kreva tezinata. Ova e delumna informacija. Imeno, izdishuvanjeto treba da usledi po tockata koga ni e potrebna maksimalna sila, vo sprotivno se zgolemuva opasnosta od povreda.

Zadrzuvanjeto na vozduhot vo tekot na krevanjeto go zgolemuva pritisokot vo podracjeto na abdomenot koj ja drzi kicmata na mesto i sredniot del na teloto go pravi postabilen. Tuka ne se raboti samo za pritisok vo stomakot, tuku za pritisok vo celoto torzo. Zadrzuvanjeto na vozduhot go stabilizira celoto torzo, od kolkovite do glavata, a so toa se namaluva i opasnosta od povreda.

Pogolemata stabilnost na torzoto dava moznost i za generiranje na pogolema sila. So zadrzuvanje na vozduhot stanuvame posilni. Spored ruskite istrazuvanja, pri zadrzuvanje na vozduhot silata se zgolemuva za 20%.

Vazno e deka ova zadrzuvanje trae 3-5 sekundi (vo najteskiot moment na krevanje) i potoa sleduva silno izdisuvanje.

Najverojatno ova go pravite podsvesno, vo najintenzivniot moment od vezbanjeto avtomatski go zadrzuvate vozduhot i po toa silno izdisuvate.

Samoto telo znae sto e najdobro za nego:)


-------------


Постирано од: angelwings
Датум на внесување: 05.Јули.2006 во 19:34
bravo be batt's  Clap

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 05.Јули.2006 во 19:42
    Ajde nesto i za jadenjeto:(

Ako nautro pojaduvame jajce togash podolgo vreme ke bideme siti a i ke se spreci prejaduvanje vo tekot na denot.

Kontrolata na tanjirot ne e ednostavna zadaca:(
Kolku i da e prifatliva tezata deka se slabee samo so dieti, kontrolata na ona sto ni e vo tanjirot nosi najdobri rezultati. Nikade ne pisuva deka mora se sto e vo tanjirot da se izede.

Problemot e vo toa sto vo mozokot nemame vgraden program za kontrola na kaloriite tuku vazno e zeludnikot da bide popolnet. Ama toa POPOLNET se svaka na razlicni nacini.

Ima uste eden problem koj lezi vo nasiot mozok: stom ke izedeme nesto prestanuvame da mislime na kaloriite koi veke sme gi vnele, a i na toa deka kaloriite se sobiraat. Pa prodolzuvame so ona sto sledi, glavno jadenje, salata, desert, pijacka, kafe......... Ako nesto od serviranoto izostavime, togas mozokot go registrira toa i ni dava do znaenje, no ne ni dava informacija za veke vnesenite kalorii.

ONA STO E VEKE VO ZELUDNIKOT SE ZABORAVA, A ONA STO SLEDUVA STANUVA VAZNO.
Vo pogolem broj slucai lugjeto nemaat predstava za toa kolku hrana vnele vo sebe.

Mnogumina go preskoknuvaat dorucekot, a navaluvaat za vecera. Ova e najlosa varijanta, zatoa sto energija ni e potrebna nautro, a ne pred spienje! Nautro treba da se jadat jaglehidrati, a navecer proteini.
Isto taka korisno e ako na sekoi tri saata se izede pomala kolicina hrana, zatoa sto pogolemite rastojanija pomegju obrocite predizvikuvaat nekontrolirana glad i jadenje.-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 05.Јули.2006 во 19:48
eve nesto sto najdov ama nema da go preveduvam zatoa sto mislam deka se razbira;)


Napraveni se istrazuvanja za toa koja vezba kolku go pogagja vezbaniot muskul. Meren e elektro magnatniot impuls koj go predizvikuva muskulot pri vezbanje.
Najgolemata vrednost vo % znaci i najgolem efekt od vezbata;)

Eve gi rezultatite:

Pectoralis major - prsa

Potisak bučicama na kontra kosoj klupi 93%
Bench press na kontra kosoj klupi 90%
Sklekovi između klupa 88%
Potisak bučicama na ravnoj klupi 87%
Bench press na ravnoj klupi 85%
Fly bučicama na ravnoj klupi 84%

Pectoralis minor - prsa

Potisak bučicama na kosoj klupi 91%
Bench press na kosoj klupi 85%
Fly bučicama na kosoj klupi 83%
Bench press kosi na smith mašini 81%

Medial deltoid – srednje rame

Fly bučicama na kosoj klupi – ramena! 66%
Fly bučicama u uspravnom položaju 63%
Fly bučicama u sjedećem položaju 62%
Fly na sajlama – jednoručni 47%

Posterior deltoid – stražnje rame

Fly bučicama u pretklonu – stojeći 85%
Fly bučicama u pretklonu – sjedeći 83%
Fly na sajlama u pretklonu 77%

Anterior deltoid – prednje rame

Potisak bučicama - sjedeći 79%
Potisak bučicama - stojeći 73%
Potisak štangom prednji 61%

Biceps brachii - biceps

Pregib ravnom štangom na biceps klupi 90%
Pregib bučicama na kosoj klupi – naizmjenični 88%
Pregib štangom stojeći – ravna štanga, uski hvat 86%
Pregib bučicama stojeći – naizmjenični 84%
Koncentracijski pregib štangom 80%
Pregib štangom stojeći – ravna štanga, široki hvat 63%
Pregib E-Z štangom stojeći – široki hvat 61%

Triceps brachii – triceps

Potisak s čela na kontra kosoj klupi – ravna štanga 92%
Triceps potisak na lat mašini – nakošeni nastavak 90%
Dips (propadanje) između klupica 87%
Jednoručna triceps ekstenzija na sajli – obrnuti hvat 85%
Triceps ekstenzija užetom iznad glave 84%
Triceps ekstenzija bučicom iznad glave 82%
Uski bench press – ravna štanga 72%

Latissimus dorsi – lat

Veslanje u pretklonu – štangom 93%
Veslanje bučicom u pretklonu – jednoručno 91%
T-bar veslanje 89%
Lat mašina – povlačenje naprijed 86%
Veslanje na mašini - sjedeći 83%

Rectus femoris – kvadriceps

Čučanj, do 90 stupnjeva, stopala u širini ramena 88%
Nožna ekstenzija 86%
Hack čučanj, do 90 stupnjeva, stopala u širini ramena 78%
Nožni potisak na mašini, do 110 stupnjeva 76%
Čučanj na smith mašini, do 90 stupnjeva, stopala u širini ramena 60%

Biceps femoris – zadnja loža

Pregib stojeći 82%
Pregib ležeći 71%
Pregib sjedeći 58%
Prilagođeni deadlift za zadnju ložu 56%

Semitendinosus – zadnja loža

Pregib sjedeći 88%
Pregib stojeći 79%
Pregib ležeći 70%
Prilagođeni deadlift za zadnju ložu 63%

Gastrocnemius – list

Magareći potisak 80%
Stojeći potisak – na jednoj nozi 79%
Stojeći potisak – na obje noge 68%
Sjedeći potisak 61%

Trapezius – trapez

Slijeganje ramenima – štanga iza tijela 59%
Slijeganje ramenima – štanga ispred tijela 54%
Potisak iza glave 41%

Rectus abdominis – trbušnjaci

Crunch na kosoj klupi s opterećenjem 81%
Crunch na ravnoj površini 80%
Nautilus crunch 69%
Crunch na sajli 68%

-------------


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 05.Јули.2006 во 21:21
Originally posted by batt's batt's напиша:

     Ajde nesto i za jadenjeto:(

Ako nautro pojaduvame jajce togash podolgo vreme ke bideme siti a i ke se spreci prejaduvanje vo tekot na denot.

Kontrolata na tanjirot ne e ednostavna zadaca:(
Kolku i da e prifatliva tezata deka se slabee samo so dieti, kontrolata na ona sto ni e vo tanjirot nosi najdobri rezultati. Nikade ne pisuva deka mora se sto e vo tanjirot da se izede.

Problemot e vo toa sto vo mozokot nemame vgraden program za kontrola na kaloriite tuku vazno e zeludnikot da bide popolnet. Ama toa POPOLNET se svaka na razlicni nacini.

Ima uste eden problem koj lezi vo nasiot mozok: stom ke izedeme nesto prestanuvame da mislime na kaloriite koi veke sme gi vnele, a i na toa deka kaloriite se sobiraat. Pa prodolzuvame so ona sto sledi, glavno jadenje, salata, desert, pijacka, kafe......... Ako nesto od serviranoto izostavime, togas mozokot go registrira toa i ni dava do znaenje, no ne ni dava informacija za veke vnesenite kalorii.

ONA STO E VEKE VO ZELUDNIKOT SE ZABORAVA, A ONA STO SLEDUVA STANUVA VAZNO.
Vo pogolem broj slucai lugjeto nemaat predstava za toa kolku hrana vnele vo sebe.

Mnogumina go preskoknuvaat dorucekot, a navaluvaat za vecera. Ova e najlosa varijanta, zatoa sto energija ni e potrebna nautro, a ne pred spienje! Nautro treba da se jadat jaglehidrati, a navecer proteini.
Isto taka korisno e ako na sekoi tri saata se izede pomala kolicina hrana, zatoa sto pogolemite rastojanija pomegju obrocite predizvikuvaat nekontrolirana glad i jadenje.
Да не се расправаме.... јадете супа               

-------------


Постирано од: Bella_Tigrica
Датум на внесување: 13.Јули.2006 во 18:20
Luge aj sega ve fativ na deloo...da mi kazete nekoi soveti za spojlerite...si imam eden mal problem so niv...ne znam koj mi kaza...da pobaram po temive..ama me mrzi...zosto da baram koga ima koj da mi kaze..xixix LOL..kazete mi nekoi vezbi (bez tegovi - ako e mozno) soveti za ishrana dobro ke mi dojdat..bilo stooo...ajdeee

-------------
Mislam....znaci postojam


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 13.Јули.2006 во 18:38
    

ima i drugi soveti tuka na vezbanje, ama procackaj malku i citni


-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 13.Јули.2006 во 18:39
ove e moze poznato, ama zgodno da se procita pak:


mnogu vazno e koga vezbate pametot da vi e tuka, da ne vi setaat mislite. mnogu e pogolem efektot koga umot i muskulite se povrzani. a i taka se izbegnuvaat povredi, posebno koga se krevaat pogolemi tezini.

mnogu lugje mislat deka ako povezbaat ke im se napravat ogromni muskuli, pa zatoa se otkazuvaat. pravenjeto golemi muskuli ne e taka ednostavno. potrebno e mnogu pravilno vezbanje i disciplinirana ishrana. rekreativnoto vezbanje (doma) ne pravi golemi muskuli. dovolni vi se eden-dva para tegovi i po nekolku vezbi za sekoja muskulna grupa. se razbira zdrava ishrana, so ograniceni kolicini blagi raboti i bez premnogu masti.

mnogu lugje i pokraj nejadenjeto masna hrana sepak nemozat da se oslobodat od masnite nasl*gi. drugata strana na tie masni nasl*gi se prerabotenite jaglehidrati. organizmot moze da iskoristi ogranicena kolicina od jaglehidratite, se ona sto e vishok se pretvara vo zaliha od masni nasl*gi.

druga rabota e i preteranata dijeta. tocno e deka so stroga dieta se slabee, ama samo vo periodot dodeka se drzi. po prestanuvanjeto na dijetata masnite nasl*gi se vrakaat. zosto?
koga ste na dijeta, organizmot se izmacuva - gladuva.
koga dijetata ke prestane, organizmot uplasen deka takvo izgladnuvanje moze pak da go strefi pocnuva da skladira zalihi vo slucaj pak da ima nedostig od hrana.
zatoa dijetite treba da se umereni a ne ekstremni.

-------------


Постирано од: samanta
Датум на внесување: 19.Јули.2006 во 08:36
vezbam vo teretana veke 20 dena i super se osekam...mislam deka veke staiv malecki muskulcinja, barem na raceto koi mi bea za nikade..Smile
Prvo vezbam na orbitrek, 15tina minuti sega za pocetok, no problemot e sto posle to dobiva tolku mnogu energija, sto nardnite vezbi na spravite mi se dosadni, zasto se staticni,pasivni, i imam tolku energija sto ke se zanesam i duri ne ni sakam da praam pauzi megu seriite.....dali ova e normalno ili ednostavno fitnesot ne e za mene i mi treba nesto podinamicno?kako na primer aerobik?


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 12.Август.2006 во 16:10
pa mene mi lici deka vezbas so mnogu mali tezini i toa ne te zamoruva pa zatoa lesno gi pominuvas vezbite so tegovi - masini.

na pocetokot e dovolno 5-10 min kardio za zagrevanje, podobro e koga podolgoto kardio se pravi na krajot od treningot so tegovi, zatoa sto se potroseni rezervite za brza energija, pa so kardioto na krajot se trosi energijata od mastite:)

kazi, dali koga vezbas so tezinite otkako ke gi napravis predvidenite povtoruvanja mozes da napravis i uste posle toa, odednas? treba da izberas tezini so koi mozes da go napravis maximum predvideniot broj povtoruvanja.

-------------


Постирано од: joki
Датум на внесување: 12.Август.2006 во 19:52
батс...ај те молам за совет...
почнав да одеам на фитнес...одев 4 пати, и денес не ојдоф...а ни утре не се ојт(недела е нели)...дали ќе е епредолга паузава...или во иднина ќе требит редовно да вежбам , односно секој ден...и само недела да паузирам?


-------------
Точачиња.


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 12.Август.2006 во 19:58
ne mora sekoj den!

minimum 3 pati nedelno

ova tvoevo e super, 4 pati nedelno (ne ti treba poveke):
2vezbanje+1pauza+2vezbanje+2pauza

samo nemoj sekoj den istite vezbi i istite muskuli
moze treningot da bide podelen na dva dela:
prviot den gi vezbas muskulite od gorniot del na teloto,
a vtoriot den muskulite od dolniot del na teloto
(ova goren - dolen, vo odnos na strukot, neli:)
i taka vo krug.

-------------


Постирано од: joki
Датум на внесување: 12.Август.2006 во 20:01
...дека сега почнав ми рекоја еден месец цело тело да го минувам...па после да го поделам телото по денови...а и плус дека јас сум у програмата за слабеење најмногу сум на аеробни вежби, а нели тие го третираат цело тело...па здравје ако ослабам ќе идеме за зацврстување

-------------
Точачиња.


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 12.Август.2006 во 20:08
dobro, najverojatno sega za da gi naucis vezbite kako se izveduvaat.
pametot neka ti e tamu koga vezbas, vnimatelno i kontrolirano. ti dvizi gi tegovite, namoj tie tebe da te vezbaat:)

za slabeenje se raboti so pomali tezini i pogolem broj povtoruvanja (15-20). dvizenjata se pobrzi a pauzite pomegju seriite kratki 30-45sec.

mozes da go pomines celo telo prvo so po edna vezba i edna serija, a posle toa istiot ciklus uste ednas ili dvapati.
takvoto vezbanje se vika CIRCUIT TRENING.

na krajot od treningot posle tegovite mozes kardio na tocak ili orbitrek 15min minimum so brzo tempo (na primer: 1min sprint pa 2min sporo i se taka)

-------------


Постирано од: joki
Датум на внесување: 12.Август.2006 во 20:30
falap

-------------
Точачиња.


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 13.Август.2006 во 13:54

Ajde nesto za obrokot koj mora da se zeme vednas posle vezbanjeto i koj obezbeduva rast na muskulite.
Ovoj obrok e najvazniot vo tekot na denot.
Voda sekako treba da se konzumira pred, za vreme i posle vezbanjeto i toa kontinuirano.
Sledno: ima dve raboti koi treba i edna koja ne treba da se konzumira.
Treba da se konzumiraat jaglehidrati i proteini.
Ne treba da se konzumiraat masti.
Mastite go usporuvaat varenjeto, vo slucajov bi se usporilo iskoristuvanjeto na jaglehidratite i proteinite, a toa ne treba da se sluci.
Se postavuvaat sega nekolku prasanja:

1.Kolku vreme posle treningot treba da se zeme vakviot obrok (POST WORKOUT MEAL)?
Nabrzo, kolku e mozno pobrzo, do 30min maximum 1cas. Vo tecen oblik.
2.Kolku jaglehidrati i kolku proteini?
Vnesuvanjeto na ovoj obrok e vazno, na toa sto ke go konzumirate nabrzo ne znaci i deka brzo ke se akumulira.
Proteini: Imeno, hranata kako belkite od jajcata, pileskoto i ribata se odlicni izvori na proteini, no tie se varat dolgo vreme vo zeludnikot, a na toj nacin teloto ke pocne docna da gi koristi. Zaradi toa e dobro da se konzumira proteinski napitok (whey protein), koj brzo ke se preraboti i iskoristi vo teloto. Dobra kolicina bi bila pomegju 20-50 grama.
Jaglehidrati: Tie se mnogu vazen del vo vakviot obrok posle trening. Nivna cel e da se obnovi muskulniot glikogen koj se koristi kako energija na muskulite i da se zabrza akumuliranjeto na proteinite. Dokolku ne se obnovi glikogenot, togas muskulite ke se koristat kako izvori na energija i ke se razgraduvaat. Jaglehidratite isto taka predizvikuvaat i skok na insulinot sto ovozmozuva pobrz transport na hranlivite materii vo muskulite. Kako i za proteinite i vo ovoj slucaj hranata bogata so jaglehidrati (integralniot leb, pcenicen leb, integralen oriz, peceni kompiri....) koja sodrzi vlakna sporo ke se preraboti i iskoristi. Vakvite jaglehidrati se narekuvaat slozeni. Prostite jaglehidrati (sekeri – dextroza) se brzo apsorbiracki. Merkata bi bila 50-60grama prosti jaglehidrati.

Obicno moze da se najdat gotovi proteiski napitoci kaj koi ima poveke jaglehidrati od proteini (2/3 ili poveke jaglehidrati, 1/3 ili pomalce proteini) – MUSCLE GAINER.

Posle 2 saata moze da se konzumira hrana: peceni kompiri, pilesko, riba, banana, ovesni pahuljici, ovosje, belki od jajca, pcenicen leb (ne bel)....
-------------


Постирано од: joki
Датум на внесување: 13.Август.2006 во 15:26
...уште едно прашање...
како да се храниме , ама да не ставиме на мускулна масА?...слушнав дека ако неправилно се хранам можно е да ставам на килажа, наместо да изгубам...дали е тоа вистина?


-------------
Точачиња.


Постирано од: Jelena
Датум на внесување: 14.Август.2006 во 16:26

Temata ti e super, a i sovetite.

Imam edno prasanje. Imam trenirano fitnes okolu 5 pati od 3 do 6 meseci. I sekogas se otkazuvav, plasejki se da ne napravam pregolema muskulatura, bidejki mislam deka imim i predispozicii za toa. Problemi so kilogramite nema dodeka treniram, a i apetitot mi e dosta namalen.  stom Prestanam so ciklus na treninzi, ne sum pasivna, naogam druga rekreacija (kosarka, velosipedizam,aerobik, i mislam deka trosam dosta poveke) megutoa sekogas kacuvam na kilaza 3-5 kg. a apetitot naglo mi se zgolemuva.
 
 
Pozdrav


-------------


Постирано од: CoLdPlAy`
Датум на внесување: 14.Август.2006 во 20:42

Епа то е лошото ко ќе почниш да вежбаш - телото и организмот почвит да ти се навикнуват на вежба и физичка активност, и одма од ко ќе престаниш да вежбаш се набиват килажа.. така е, зато требит со желба да вежбаш и да го прајш то како најнормална работа секој ден по малце..

Јоки, не се стават така на килажа, туку вистина е дека нема да се ослабит, и само мастите и мускулите ќе се зацврстет и во иднина не ќе мојш да ги намалиш ни едните ни другите.

-------------
мариниште


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 15.Август.2006 во 17:06
Originally posted by joki joki напиша:

...уште едно прашање...
како да се храниме , ама да не ставиме на мускулна масА?...слушнав дека ако неправилно се хранам можно е да ставам на килажа, наместо да изгубам...дали е тоа вистина?za da stavis na muskulna masa mora da jades mnogu proteini i da pies mnogu dodatoci.....ogromna disciplina....
stavanjeto muskulna masa e tesko i makotrpno.
obicno ishranata vlijae 70% a vezbanjeto 30% (ako ne i pomalku).

vazno za slebeenjeto e da se izbegnuaat prostite jaglehidrati, a toa se site onie proizvedeni blagi raboti, cokoladi, keksi, torti........
mala kolicina od vakvite raboti e preporacliva SAMO VEDNAS POSLE TRENINGOT.
inaku korisno e da se jade kuvana hrana, raznovrsna so zelencuk - kompiri, oriz..., meso - pilesko, riba...
za pojadok, ovosje i pahuljici - obareni so zesko mleko...

ovaa tema e ogromna, zgodno e da surfnes i da pobaras
nesto so workout diet nutrition ...... probaj


-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 15.Август.2006 во 17:13
Originally posted by Jelena Jelena напиша:

Temata ti e super, a i sovetite.


Imam edno prasanje. Imam trenirano fitnes okolu 5 pati od 3 do 6 meseci. I sekogas se otkazuvav, plasejki se da ne napravam pregolema muskulatura, bidejki mislam deka imim i predispozicii za toa. Problemi so kilogramite nema dodeka treniram, a i apetitot mi e dosta namalen. stom Prestanam so ciklus na treninzi, ne sum pasivna, naogam druga rekreacija (kosarka, velosipedizam,aerobik, i mislam deka trosam dosta poveke) megutoa sekogas kacuvam na kilaza 3-5 kg. a apetitot naglo mi se zgolemuva.Pozdrav


ajde pak..... muskulaturata ne se pravi taka lesno, presuden faktor e ishranata.
so samoto vezbanje i normalna ishrana ne se pravat golemi muskuli, samo teloto se oformuva, zacvrsnuva.
vo pocetokot sigurno pocnuvale muskulite da ti se izrazuvaat pa zatoa si prekinuvala, ama ako prodolzis da vezbas a brojot na povtoruvanja go drzis visok (12-18) togas muskulite nema da rastat tuku ke ja zadrzuvaat cvrstinata. teloto ke se navikne na takviot napor i nema rastenje na muskulnata masa.

a ova za drugite sportovi i apetitot....pa ete tie sportovi taka deluvaat na tebe...ti otvaraat apetit.
rabotata e da jades 5-6 obroci no vkupnata kolicina na hrana da ne ja zgolemuvas, samo ja razdeluvas na poveke delovi.

obicno se slucuva po prestanok so vezbanje, navikata za hranenje da ostane, pa togas se zgolemuva tezinata.


-------------


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 15.Август.2006 во 17:34
Moree.. koga ke mi tekne koga odev na bildanje.. po kilo meso i ovosje koga jadev na den.. i nisto drugo.. lelell....

-------------
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 15.Август.2006 во 22:09
Ajde nesto za podelbata na treningot (split sistem).

Najednostavna podelba bi bila slednava:
* push - pull
eden den se vezbaat muskulite so koi tezinata se butka, a drug den muskulite so koi se vlece.

* goren dolen del od teloto
eden den se vezbaat muskulite od gorniot del na teloto, a drug den muskulite od dolniot del na teloto.
-------------


Постирано од: joki
Датум на внесување: 16.Август.2006 во 02:18
Originally posted by batt's batt's напиша:

Originally posted by joki joki напиша:

...уште едно прашање...
како да се храниме , ама да не ставиме на мускулна масА?...слушнав дека ако неправилно се хранам можно е да ставам на килажа, наместо да изгубам...дали е тоа вистина?za da stavis na muskulna masa mora da jades mnogu proteini i da pies mnogu dodatoci.....ogromna disciplina....
stavanjeto muskulna masa e tesko i makotrpno.
obicno ishranata vlijae 70% a vezbanjeto 30% (ako ne i pomalku).

vazno za slebeenjeto e da se izbegnuaat prostite jaglehidrati, a toa se site onie proizvedeni blagi raboti, cokoladi, keksi, torti........
mala kolicina od vakvite raboti e preporacliva SAMO VEDNAS POSLE TRENINGOT.
inaku korisno e da se jade kuvana hrana, raznovrsna so zelencuk - kompiri, oriz..., meso - pilesko, riba...
za pojadok, ovosje i pahuljici - obareni so zesko mleko...

ovaa tema e ogromna, zgodno e da surfnes i da pobaras
nesto so workout diet nutrition ...... probaj
значи можам мирно да спијам...се уплашив си реков ако турам уше мускулна маса тешко мене
фала многу


-------------
Точачиња.


Постирано од: Jelena
Датум на внесување: 16.Август.2006 во 10:05

batt,s fala na sovetot.

Samo uste nesto... Sto mislis spored tebe koja e podobra fizicka aktivnost za zenski fitnes ili pak aerobikot (kik box).

So fitnes se postignuva fantasticna definicija na celoto telo..znam od iskustvo...megutoa so aerobik vezbite kondicijata i rabotata na srceto go dostignuvaat sovrsenstvoto, a so fitnes i ne cuvstvuvam nekoja razlika na toa pole.
 
Znam deka kombinacia pomegu  fit. i aer. e najdobro.... za toj koj ima slobodno vreme...znaci jas ne
 
I dali znaes mozebi mesto kade sto ima takvi treninzi aerobik kik box
 


-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 16.Август.2006 во 18:02
so aerobikot se trosat poveke kalorii, so fitnesot se formiraat muskuli i se zacvrsnuva teloto. zavisi sto sakas, muskulcinja da se dzirkaat ili samo da izgledas skladno...

najubavo e da go treniras ona sto go sakas, sto ti pravi podobro, od sto se osekas poprijatno, ona sto poveke ti odgovara.

vazno e da se vezba nesto za da se bide zdrav.

p.s.
za aerobik kik box - probaj vo studio rebis

-------------


Постирано од: bOOster
Датум на внесување: 24.Август.2006 во 13:37
KAKO NA PRIMER MOZE DA SE NAMALI MUSKUNATA MASA VO DELOT NA BICEPSOT I TRICEPSOT?????????


Постирано од: bOOster
Датум на внесување: 24.Август.2006 во 13:41
Po pat na poseben rezim na ishrana ili nekoi lesni medicinski sredstva??????

Dali so prestanuvanje na vezbite na muskulite moze da se stori toa?


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 27.Август.2006 во 00:05
pa probaj so pomali tezini i pogolem broj povtoruvanja.
nemoj da prestanes skroz da gi vezbas, samo koristi pomali tezini.

muskulite rastat kako posledica na cepenjeto na muskulnite vlakna pri vezbanje so golemi tezini.
za da mozat da go izdrat naporot muskulnite vlakna preku proteinite se zdebeluvaat i na toj nacin se dobiva muskulna masa.
namali go samo intenzitetot na vezbite za biceps i triceps. raboti izolacioni vezbi koi go oblikuvaat muskulot za da ne se sluci neskladnost na teloto.
mozes i poretko da gi vezbas vo tekot na nedelata, na pr ako gi vezbas dva pati smali na ednas......-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 01.Септември.2006 во 19:40
ajde nesto i za masinite za stomacni koi ni gi prodavaat preku TV.

se e golema izmama.
ni pokazuvaat zgodni devojki i momci koi navodno
go dobile takviot izgled so koristenje na doticnata masina.
nema vrska!
vistinata e deka za da se zajaknat stomacnite
ne se potrebni masini. i osnovnite vezbi kaj koi
se koristi sopstvenata tezina se dovolni za da se izgradat -
zajaknat stomacnite muskuli. za sekoj del
(goren, dolen i stranicen) po edna vezba i minimum
3-4 serii i 15-20 povtoruvanja ke zavrsat rabota.
moze da gi kupite site mozni masini za stomacni,
plockite na stomakot nema da vi se gledaat se dodeka
imate sloj koj gi pokriva. a toj sloj ne se gubi so
masini, tuku so ishranata i kardio!!!
znaci doagjame do klucot za plockite na stomakot,
so vezbanjeto se zajaknuvaat muskulite, no so pravilnata
ishrana i kardio tie ke se gledaat.

masinite od reklamite ne gi pravat stomacnite
od reklamite!!!


-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 23.Октомври.2006 во 19:31
Procitav skoro nesto interesno.
Koskenata srz kaj zenite se zgolemuva da 30-tata godina, a posle toa postepeno pocnuvaat koskite da stanuvaat potenki i pokrti. Ova moze da se namali i uspori so intenzivno vezbanje.

Znaci: ona sto ke go vlozite sega, svoite rezultati ke gi pokaze i podocna. Nisto ne e dzabe, se se isplati, porano ili podocna.

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 07.Ноември.2006 во 18:05
hm.....
vo teretana mi se slucuva da slusnam komentari (najcesto) od devojkite, vo vrska so "maski" i "zenski" vezbi:((( ???
i demek, ne ja pravam taa vezba - maska vezba e...

sto znam..... moe mislenje e deka ne treba da se pravi takva podelba, i momcite i devojkite imaat isti muskuli.

eventualno, podelba okolu nacinot na vezbanje...

sto mislite ima li maski / zenski vezbi?


-------------


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 07.Ноември.2006 во 21:25
a kako mozam da go namalam pivskoto stomace?8 godini vezbav karate i ko ev pomal prakticno mi se poznavaja i bez zategnuvanje stomacnite muskuli,a sega imam salo da recam vo dolniot del od stomakov i spojleri.aj te molam kazi so vezbi trebit da pram za da go sredam i eventualno kakva ishrana(samo te molam dozvoli mi da jadam pasteti,virsli i salami zs inaku nisto od mene ne ke osanit,a najmalku stomak)

-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 08.Ноември.2006 во 17:13
Originally posted by Carnation Carnation напиша:

a kako mozam da go namalam pivskoto stomace?8 godini vezbav karate i ko ev pomal prakticno mi se poznavaja i bez zategnuvanje stomacnite muskuli,a sega imam salo da recam vo dolniot del od stomakov i spojleri.aj te molam kazi so vezbi trebit da pram za da go sredam i eventualno kakva ishrana(samo te molam dozvoli mi da jadam pasteti,virsli i salami zs inaku nisto od mene ne ke osanit,a najmalku stomak)


hm.....

e pa ima dva nacina:
1. bez sportuvanje
2. so sportuvanje

* prviot nacin e potezok zatoa sto em ne vezbas em treba da oslabis, znaci treba da ja reduciras hranata. i toa treba da skratis od jaglehidratite, od brzata hrana, od prerabotenite sekeri - blagicki raboti, a da se koncentriras na proteini - cisto meso (pilesko, riba, meso bez mrsnotii), zelencuk i ovosje.
site nie znaeme sto e zdrava hrana, ama nedisciplinata i nemanjeto zelba da se zanimavame so nejzino podgotvuvanje pravat da si ksneme nesto nabrzinka....

* vtoriot nacin ne bara taka drasticno menuvanje vo ishranata, iako treba da se namalat jaglehidratite - brzata hrana i blagoto. arno ama so vezbanjeto ke se trosat kalorii taka da toa sto ke se jade ke se trosi i nema da se talozi potpolno. okolu vezbite.... pa najdobro e za slabeenje da se praktikuva kardio trening - aerobicen trening. toa znaci podolgotrajno vezbanje so pomal intenzitet, na primer trcanje, plivanje .....
na toj nacin poradi dolgotrajnosta na aktivnosta kako energija ke pocnat da se trosat i masnotiite. mozes da vneses i trening so tezini, po 2-3 serii po 12-18 povtoruvanja vo serija so mali pauzi pomegju seriite od 30-45sec.
prioritet se vezbite za stomak i za dolniot del od grbot - kaj kicmata. mora da se zacvrsne sredisniot del od teloto zaradi pravilnoto drzenje.

eve probav da dadam nekoj sovet onaka bez mnogu filozofiranje.
so eden zbor - mora da se aktiviras fizicki:)
-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 08.Ноември.2006 во 17:19
ajde nesto i za pravilnoto drzenje i kako toa se postignuva.

za da naseto telo ima pravilno drzenje mora da ni bide zajaknat sredniot del na teloto: stomakot i dolniot del od grbot.
cesta e pojavata na bolki vo kicmeniot del i toa pred se zaradi slabite muskuli vo COROT na teloto, stomakot i dolniot grb. silnite slobacni muskuli gi potisnuvaat organite vo stomakot i vrsat pritisok na zadniot del od torzoto - grbot i na toj nacin naseto drzenje e pravo. slabite stomacni muskuli pak ja prefrlaat celata rabota na odrzuvanjeto na pravilnoto drzenje na grbnite muskuli pa od tamu i bolkite vo grbot.
silnite grbni muskuli gi drzat prslenite i rbetot na svoeto mesto pa taka i povredite vo tie podracja se namaleni.

ponatamu ke navedam koi vezbi se preporaclivi za dolniot grb, a za stomacnite mislam deka nekade predhodno imam navedeno:)-------------


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 08.Ноември.2006 во 17:20
fala mnogu,inaku 8 godini trenirav karate i ovaj petok izgleda pak ke pocnam,negativno e to so imam samo eden trening nedelno.e sega bi te zamolil ako mojs da mi kazis konkretno vezbi za dolniot del od stomakot,primer stomacni so kakva polozba na nozete ili nesto slicno.a za jadenjeto,blago konzumiram mnogu malku,ama brza hrana dosta cesto,ke se potrudam da go smenam rezimot(kolku ke uspam...ke vidime)

-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 08.Ноември.2006 во 17:27
aj probaj na nekoja od pocetnite strani.... ko da pisuvav i za stomacnite.
mislam deka ima web strana www.bodybuilding.com
pa tamu isto moze da se najdat razni korisni raboti.

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 08.Ноември.2006 во 18:58
vezbi za zajknuvanje na muskulite na dolniot grb:

1.


legnete na stomak so ispruzeni race i noze.
podignete ja od podot prvo desnata ispruzena raka pa spustete ja, a potoa podignete ja ispruzenata leva raka pa spustete.
povtorete po 15 pati.

2.


podignete ja prvo ispruzenata desna raka i noga i spustete, a potoa podignete gi levata ispruzena noga i raka pa spustete.
povtorete po 15 pati.

3.


sega kombinacija i povtorno naizmenicno edna pa druga strana. znaci prvo podignete ja desnata raka i levata noga pa spustete, a potoa istoto so levata raka i desnata noga.
povtorete 15 pati.

4.


5.


6.


za site vezbi po 15 povtoruvanja i 2-3 serii
-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 08.Ноември.2006 во 19:38
metabolizmot vlijae na nasata figura. brziot metabolizam gi sogoruva mastite.
kako da go zabrzame metabolizmot:

* greskata e koga vo tekot na denot se jade ednas ili dvapati. obicno togas se jade poveke odkolku sto e potrebno. teloto togas znae deka ne e sigurno koga ke dojde sledniot obrok. bidejki energijata se trosi vo tekot na celiot den organizmot e primoran da pravi zalihi. nema posebni zalihi za proteini ili jaglehidrati, teloto se pretvora vo masti i gi skladira. toa e odbranben mehanizam so cel postojano da imame energija.
zatoa e korisno da se jade 5-6 pati dnevno, od toa 3 glavni obroka, a pomegju niv po eden pomal obrok. taka teloto ke svati deka nema potreba da pravi zalihi zatoa sto hranata ja dobiva redovno.

* ako sakame da gi namalime veke natalozenite masti togas treba da se namali i vnesot na jaglehidrati. teloto sekogas prvo gi trosi jafglehidratite, a koga niv gi nema togas se trosat mastite. toa e ona sto ni treba.

* dobro e ako aerobnite vezbi (trcanje, vozenje tocak, aerobik....) gi pravime nautro. taka organizmot ke ja zabrza razmenata na sostojkite.

* vezbajte so tegovi. na toj nacin teloto ke znae deka treba da se nadoknadi izgubenata energija i tecnosti, se sozdavaat muskuli i na toj nacin metabolizmot se zabrzuva.


mozebi ke treba da pomine nekoe vreme za da pocne teloto da vi "veruva", ama bidete uporni:)


-------------Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk