IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Фитнес совети и муабетења
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фитнес совети и муабетења

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 23>
Автор
Порака
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2006 во 11:01
Па затоа и ме збуни со твојата реплика си го знам ова
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2006 во 19:05
moze ne se odraziv dobro
Кон врв
samanta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 195
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samanta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2006 во 10:16
pocnav da odam vo teretana...yeeeeeeeee...
Zatoa se me boli sega...LOL.....ama ubavo mi e....
mi kazaa deka prviot mesec treba da se vezba site muskili, ne poedinecno race eden trening, noze drug itn...
taka?
Daj mi nekoj sovet.
Thanks...
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2006 во 10:22
DA i toa pocetnata programa trae 3 meseci , i so toa moze da prodolzis zasto e odlicno za devojce da se odrzava so toj trening
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2006 во 19:02
Originally posted by samanta samanta напиша:

pocnav da odam vo teretana...yeeeeeeeee...
Zatoa se me boli sega........ama ubavo mi e....
mi kazaa deka prviot mesec treba da se vezba site muskili, ne poedinecno race eden trening, noze drug itn...
taka?
Daj mi nekoj sovet.
Thanks...



samo vnimavaj pomegju dva treninga da imas minimum eden do dva dena prazni.
nemoj odma da pocnes so pogolemi tezini.
prvo po edna serija i 12-15 povtoruvanja, posle ke go zgolemis brojot na seriite do 3.
vo ovoj poceten period treba da ja naucis tehnikata na izveduvanje na vezbite zatoa vnimatelno, kontroliraj gi dvizenjata.
po nekoe vreme da dodades i drugi vezbi.

i prodolzi tuka da citas.

a.......vezbaj gi site muskulni grupi.....samo taka se pravi skladno telo;)

    
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2006 во 19:21
Eve nesto i za disenjeto:

Obicno kruzi informacija deka izdishuvanjeto trae za celo vreme dodeka se kreva tezinata. Ova e delumna informacija. Imeno, izdishuvanjeto treba da usledi po tockata koga ni e potrebna maksimalna sila, vo sprotivno se zgolemuva opasnosta od povreda.

Zadrzuvanjeto na vozduhot vo tekot na krevanjeto go zgolemuva pritisokot vo podracjeto na abdomenot koj ja drzi kicmata na mesto i sredniot del na teloto go pravi postabilen. Tuka ne se raboti samo za pritisok vo stomakot, tuku za pritisok vo celoto torzo. Zadrzuvanjeto na vozduhot go stabilizira celoto torzo, od kolkovite do glavata, a so toa se namaluva i opasnosta od povreda.

Pogolemata stabilnost na torzoto dava moznost i za generiranje na pogolema sila. So zadrzuvanje na vozduhot stanuvame posilni. Spored ruskite istrazuvanja, pri zadrzuvanje na vozduhot silata se zgolemuva za 20%.

Vazno e deka ova zadrzuvanje trae 3-5 sekundi (vo najteskiot moment na krevanje) i potoa sleduva silno izdisuvanje.

Najverojatno ova go pravite podsvesno, vo najintenzivniot moment od vezbanjeto avtomatski go zadrzuvate vozduhot i po toa silno izdisuvate.

Samoto telo znae sto e najdobro za nego:)
Кон врв
angelwings Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1927
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelwings Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2006 во 19:34
bravo be batt's  Clap
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2006 во 19:42
    Ajde nesto i za jadenjeto:(

Ako nautro pojaduvame jajce togash podolgo vreme ke bideme siti a i ke se spreci prejaduvanje vo tekot na denot.

Kontrolata na tanjirot ne e ednostavna zadaca:(
Kolku i da e prifatliva tezata deka se slabee samo so dieti, kontrolata na ona sto ni e vo tanjirot nosi najdobri rezultati. Nikade ne pisuva deka mora se sto e vo tanjirot da se izede.

Problemot e vo toa sto vo mozokot nemame vgraden program za kontrola na kaloriite tuku vazno e zeludnikot da bide popolnet. Ama toa POPOLNET se svaka na razlicni nacini.

Ima uste eden problem koj lezi vo nasiot mozok: stom ke izedeme nesto prestanuvame da mislime na kaloriite koi veke sme gi vnele, a i na toa deka kaloriite se sobiraat. Pa prodolzuvame so ona sto sledi, glavno jadenje, salata, desert, pijacka, kafe......... Ako nesto od serviranoto izostavime, togas mozokot go registrira toa i ni dava do znaenje, no ne ni dava informacija za veke vnesenite kalorii.

ONA STO E VEKE VO ZELUDNIKOT SE ZABORAVA, A ONA STO SLEDUVA STANUVA VAZNO.
Vo pogolem broj slucai lugjeto nemaat predstava za toa kolku hrana vnele vo sebe.

Mnogumina go preskoknuvaat dorucekot, a navaluvaat za vecera. Ova e najlosa varijanta, zatoa sto energija ni e potrebna nautro, a ne pred spienje! Nautro treba da se jadat jaglehidrati, a navecer proteini.
Isto taka korisno e ako na sekoi tri saata se izede pomala kolicina hrana, zatoa sto pogolemite rastojanija pomegju obrocite predizvikuvaat nekontrolirana glad i jadenje.

Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2006 во 19:48
eve nesto sto najdov ama nema da go preveduvam zatoa sto mislam deka se razbira;)


Napraveni se istrazuvanja za toa koja vezba kolku go pogagja vezbaniot muskul. Meren e elektro magnatniot impuls koj go predizvikuva muskulot pri vezbanje.
Najgolemata vrednost vo % znaci i najgolem efekt od vezbata;)

Eve gi rezultatite:

Pectoralis major - prsa

Potisak bučicama na kontra kosoj klupi 93%
Bench press na kontra kosoj klupi 90%
Sklekovi između klupa 88%
Potisak bučicama na ravnoj klupi 87%
Bench press na ravnoj klupi 85%
Fly bučicama na ravnoj klupi 84%

Pectoralis minor - prsa

Potisak bučicama na kosoj klupi 91%
Bench press na kosoj klupi 85%
Fly bučicama na kosoj klupi 83%
Bench press kosi na smith mašini 81%

Medial deltoid – srednje rame

Fly bučicama na kosoj klupi – ramena! 66%
Fly bučicama u uspravnom položaju 63%
Fly bučicama u sjedećem položaju 62%
Fly na sajlama – jednoručni 47%

Posterior deltoid – stražnje rame

Fly bučicama u pretklonu – stojeći 85%
Fly bučicama u pretklonu – sjedeći 83%
Fly na sajlama u pretklonu 77%

Anterior deltoid – prednje rame

Potisak bučicama - sjedeći 79%
Potisak bučicama - stojeći 73%
Potisak štangom prednji 61%

Biceps brachii - biceps

Pregib ravnom štangom na biceps klupi 90%
Pregib bučicama na kosoj klupi – naizmjenični 88%
Pregib štangom stojeći – ravna štanga, uski hvat 86%
Pregib bučicama stojeći – naizmjenični 84%
Koncentracijski pregib štangom 80%
Pregib štangom stojeći – ravna štanga, široki hvat 63%
Pregib E-Z štangom stojeći – široki hvat 61%

Triceps brachii – triceps

Potisak s čela na kontra kosoj klupi – ravna štanga 92%
Triceps potisak na lat mašini – nakošeni nastavak 90%
Dips (propadanje) između klupica 87%
Jednoručna triceps ekstenzija na sajli – obrnuti hvat 85%
Triceps ekstenzija užetom iznad glave 84%
Triceps ekstenzija bučicom iznad glave 82%
Uski bench press – ravna štanga 72%

Latissimus dorsi – lat

Veslanje u pretklonu – štangom 93%
Veslanje bučicom u pretklonu – jednoručno 91%
T-bar veslanje 89%
Lat mašina – povlačenje naprijed 86%
Veslanje na mašini - sjedeći 83%

Rectus femoris – kvadriceps

Čučanj, do 90 stupnjeva, stopala u širini ramena 88%
Nožna ekstenzija 86%
Hack čučanj, do 90 stupnjeva, stopala u širini ramena 78%
Nožni potisak na mašini, do 110 stupnjeva 76%
Čučanj na smith mašini, do 90 stupnjeva, stopala u širini ramena 60%

Biceps femoris – zadnja loža

Pregib stojeći 82%
Pregib ležeći 71%
Pregib sjedeći 58%
Prilagođeni deadlift za zadnju ložu 56%

Semitendinosus – zadnja loža

Pregib sjedeći 88%
Pregib stojeći 79%
Pregib ležeći 70%
Prilagođeni deadlift za zadnju ložu 63%

Gastrocnemius – list

Magareći potisak 80%
Stojeći potisak – na jednoj nozi 79%
Stojeći potisak – na obje noge 68%
Sjedeći potisak 61%

Trapezius – trapez

Slijeganje ramenima – štanga iza tijela 59%
Slijeganje ramenima – štanga ispred tijela 54%
Potisak iza glave 41%

Rectus abdominis – trbušnjaci

Crunch na kosoj klupi s opterećenjem 81%
Crunch na ravnoj površini 80%
Nautilus crunch 69%
Crunch na sajli 68%
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2006 во 21:21
Originally posted by batt's batt's напиша:

     Ajde nesto i za jadenjeto:(

Ako nautro pojaduvame jajce togash podolgo vreme ke bideme siti a i ke se spreci prejaduvanje vo tekot na denot.

Kontrolata na tanjirot ne e ednostavna zadaca:(
Kolku i da e prifatliva tezata deka se slabee samo so dieti, kontrolata na ona sto ni e vo tanjirot nosi najdobri rezultati. Nikade ne pisuva deka mora se sto e vo tanjirot da se izede.

Problemot e vo toa sto vo mozokot nemame vgraden program za kontrola na kaloriite tuku vazno e zeludnikot da bide popolnet. Ama toa POPOLNET se svaka na razlicni nacini.

Ima uste eden problem koj lezi vo nasiot mozok: stom ke izedeme nesto prestanuvame da mislime na kaloriite koi veke sme gi vnele, a i na toa deka kaloriite se sobiraat. Pa prodolzuvame so ona sto sledi, glavno jadenje, salata, desert, pijacka, kafe......... Ako nesto od serviranoto izostavime, togas mozokot go registrira toa i ni dava do znaenje, no ne ni dava informacija za veke vnesenite kalorii.

ONA STO E VEKE VO ZELUDNIKOT SE ZABORAVA, A ONA STO SLEDUVA STANUVA VAZNO.
Vo pogolem broj slucai lugjeto nemaat predstava za toa kolku hrana vnele vo sebe.

Mnogumina go preskoknuvaat dorucekot, a navaluvaat za vecera. Ova e najlosa varijanta, zatoa sto energija ni e potrebna nautro, a ne pred spienje! Nautro treba da se jadat jaglehidrati, a navecer proteini.
Isto taka korisno e ako na sekoi tri saata se izede pomala kolicina hrana, zatoa sto pogolemite rastojanija pomegju obrocite predizvikuvaat nekontrolirana glad i jadenje.




Да не се расправаме.... јадете супа               



Кон врв
Bella_Tigrica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јуни.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bella_Tigrica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2006 во 18:20
Luge aj sega ve fativ na deloo...da mi kazete nekoi soveti za spojlerite...si imam eden mal problem so niv...ne znam koj mi kaza...da pobaram po temive..ama me mrzi...zosto da baram koga ima koj da mi kaze..xixix LOL..kazete mi nekoi vezbi (bez tegovi - ako e mozno) soveti za ishrana dobro ke mi dojdat..bilo stooo...ajdeee
Mislam....znaci postojam
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2006 во 18:38
    

ima i drugi soveti tuka na vezbanje, ama procackaj malku i citni
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2006 во 18:39
ove e moze poznato, ama zgodno da se procita pak:


mnogu vazno e koga vezbate pametot da vi e tuka, da ne vi setaat mislite. mnogu e pogolem efektot koga umot i muskulite se povrzani. a i taka se izbegnuvaat povredi, posebno koga se krevaat pogolemi tezini.

mnogu lugje mislat deka ako povezbaat ke im se napravat ogromni muskuli, pa zatoa se otkazuvaat. pravenjeto golemi muskuli ne e taka ednostavno. potrebno e mnogu pravilno vezbanje i disciplinirana ishrana. rekreativnoto vezbanje (doma) ne pravi golemi muskuli. dovolni vi se eden-dva para tegovi i po nekolku vezbi za sekoja muskulna grupa. se razbira zdrava ishrana, so ograniceni kolicini blagi raboti i bez premnogu masti.

mnogu lugje i pokraj nejadenjeto masna hrana sepak nemozat da se oslobodat od masnite nasl*gi. drugata strana na tie masni nasl*gi se prerabotenite jaglehidrati. organizmot moze da iskoristi ogranicena kolicina od jaglehidratite, se ona sto e vishok se pretvara vo zaliha od masni nasl*gi.

druga rabota e i preteranata dijeta. tocno e deka so stroga dieta se slabee, ama samo vo periodot dodeka se drzi. po prestanuvanjeto na dijetata masnite nasl*gi se vrakaat. zosto?
koga ste na dijeta, organizmot se izmacuva - gladuva.
koga dijetata ke prestane, organizmot uplasen deka takvo izgladnuvanje moze pak da go strefi pocnuva da skladira zalihi vo slucaj pak da ima nedostig od hrana.
zatoa dijetite treba da se umereni a ne ekstremni.
Кон врв
samanta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 195
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samanta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2006 во 08:36
vezbam vo teretana veke 20 dena i super se osekam...mislam deka veke staiv malecki muskulcinja, barem na raceto koi mi bea za nikade..Smile
Prvo vezbam na orbitrek, 15tina minuti sega za pocetok, no problemot e sto posle to dobiva tolku mnogu energija, sto nardnite vezbi na spravite mi se dosadni, zasto se staticni,pasivni, i imam tolku energija sto ke se zanesam i duri ne ni sakam da praam pauzi megu seriite.....dali ova e normalno ili ednostavno fitnesot ne e za mene i mi treba nesto podinamicno?kako na primer aerobik?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.