IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Фитнес совети и муабетења
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фитнес совети и муабетења

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 20212223>
Автор
Порака
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 21:49
Ushte na pochetokot koga go pobara prviot sovet za vezbanje sakav da ti predlozam da obrnesh povekje vnimanie na elastichnost od kolku na cvrstina ama ne sakav da se donesam u situacija da debatiram so bilderite okolu toa .
Sepak podobro e da se vezba bilo sho od kolku nishto...neli
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2010 во 17:07
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Денес се сретнав со една пријателка и дојдовме кај мене на лаф-муабет. Таа оди на фитнес година и половина,(во еден друг клуб (C.F)не оној каде одам јас и таму се вежба со тренер кој постојано ја менува програмата и каде осен на справи се прават и други вежби) и всушност таа беше прва која ме покани да одиме заедно но тоа време јас не бев заинтересирана за ова. Инаку е постара од мене 3 години и изгледа многу добро, за таа година и пол ослабе 15 килограми.

И така, моабети за фитнес уз палачинки со мед и оревчиња...ме праша како оди кај мене, и кажав се како е и што е, што и како вежбам, од А-Ш.
Женава ме гледаше вчудоневидено...Добро, јес да ова место кај што одам е маалска теретана и е во стил: еве-ти-справи-прај-шо-знаеш, ама малку се разочарав. Многу работи кои таа ги прави-а не се врзани со справи (чучњеви вакви-такви, и други вежби)јас воопшто не ги правам, а и некои вежби што ги правам, изгледа дека неправилно ги работам

Па така, што знам...некако размислувам да појдам во нејзиниот клуб, иако тоа би ме чинело повеќе време...Чисто да кажам и за ова.


Не е лошо да смениш на подобро, ако се има можности. А баш обожавам "фитнес моабет" од таков тип.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2010 во 15:42
Така е, осеќам дека дојде време за мала промена, оваа теретана ќе ја сметам како ’поместување од мртва точка“ која ми даде елан за промена, а сега созреав за нешто подруго, некое посложено програмчеголемо%20гушкање

Нека минат празниците, и иншаллахголема%20насмевка-одам во друг клуб, и секако, ќе има дооооста фитнес-моабети уз палачинки, медче...
големо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
asaje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај asaje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 12:22
Здраво

Имам проблем со вишок на килограми кој веќе со години го решавам и никако да ставам крај.Неколку пати успешно ги симнував и потоа исто така "успешно" ги враќав назад.
Веќе еден месец како почнав со режим на исхрана кој ми го препишува нутриционист и симнав 4кг.Една недела како вежбам во теретана и за таа една недела јас накачив 1кг.Нутриционистот ме советуваше додека сум на режим воопшто да не вежбам бидејќи смета дека ќе накачам мускулна маса.Малку сум скептична по ова прашање бидејќи сметам дека со вежбањето само можам да му помогнам на организмот.
Ми треба совет околу комбинацијата на вежби.Моментално применувам кружни вежби поточно вежбање на сите групи на мускули и на крајот на тренингот завршувам со кардио.Вежбањето на справи го практикувам со помала килажа и брзи повторувања.Дали со овој начин на вежбање ќе ја зголемам мускулната маса и ќе го успорам процесот на слабеење или едноставно ќе ми помогне во борбата со топење на мастите?!?

Поздрав
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 10:39
Кој е тој нутриционист кој се плаши од добивање на мускули, во процес на намалување на телесна тежина и масно ткиво ???
Прво, незнам како и на кој начин си успеал да намалиш 4 кг со одреден начин на исхрана, а потоа со истиот начин на исхрана и со започнување на физичка активност си накачил 1 кг?!
Убаво ќе биде да ни го поставиш начинот на хранење, па да можеме да искоментираме и да ти помогнеме.
Инаку, мускулите трошат повеќе калории од останатите ткива. Па така, што повеќе мускули на себе, толку побрз метаболизам.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 16:32
Bog da cuva ej. drzel dieta slabeel a istata ja drzel plus so vezbanje i se zdebelil. ako si ja fural taa dieta bas treba duplo poveke rezultat da vidis so vezbanje otkolku bez vezbanje. a da mu ja proverese diplomata na nutricionistot ili pak da si reces-aj da prekinam da se potpiram na vezbanjeto i da povedam malku smetka sto jadam?! mnogu lugje gresat vo toa sto drzat dieta pa pocnuvat da vezbat i se opustat so hrana. vezbanjeto nema ic da ti pomogne ako ti posle toa sednes na obilen obrok.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Eleni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 1872
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eleni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 17:09

Imam primeteno deka mnogu lugje imaat takvo mislenje deka ako pochnat da vezbaat avtomatski kje se ''nabildaat''. Ili chekaj prvo da oslabnam ,pa posle kje se stegnuvam. Vo proces na slabeenje edno bez drugo ne odi. Samo taka se dobivaat poefikasni,pobrzi rezultati. Znachi samo rezimot na ishrana nema da pokaze takvi rezultati kako koga e vo kombinacija so vezbanje,ama isto i treba da se izbegne stavot ''sega vezbam mozam da jadam shto sakam ''.  Inaku mislam deka najlesniot del e da se namali kilaza,ama predizvikot e odrzuvanjeto. Znachi i posle postignuvanjeto na sakaniot rezultat,istiot rezim na ishrana ostanuva i vezbanjeto ostanuva,stanuvaat del od sekojdnevieto,ne samo radi kilazata,tuku radi celokupnoto zdravje. Inaku  kje se vrtish vo krug.

Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved
Кон врв
asaje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај asaje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2010 во 10:17
Tocno e deka mnogu luge smetaat deka dodeka si na rezim na ishrana i istovremeno vezbas ke dobies na muskulna masa i poradi taa pricina ne vezbaat i slabeat i posle se cudat sto da pravat so visokot koza koja im svisnuva.Licno jas imam iskustvo so nedovolno upateni osobi koi koga ke slusnat deka odam vo teretana mislat deka odam tamu da se bildam.Veke nekolku godini vodam borba so visokot na kilogrami i postojano gi simnuvam i povtorno gi vrakam,megutoa sekogas koga sum uspevala da simnam toa bilo so rezim na ishrana i so vezbanje.Ovoj pat me izrevoltira burnata reakcija na lugeto okolu mene koi uporno me ubeduvaat deka treba da vezbam samo kardio.
Rezimot na ishrana se sostoi od ovosje, zelencuk, meso, riba i prirodno cedeni sokovi.
I pokraj "sovetot" da prestanam so vezbanje,jas ne prekinav.Mene mi e jasno deka muskulite se golemi potrosaci i deka bez niv nema uspeh.Od vezbanjeto nema sansi da se otkazam zatoa sto taka me "sovetuvale".Ubedena sum deka bez toa krajniot rezultat od slabeenje ke bide los,bidejki kozata nema da bide elasticna i samo ke svisne.Vezbam 4 pati nedelno vo teretana,se nadevam deka e dovolno za pocetok :).

Pozdrav od Jasna
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2010 во 16:04
Дефинитивно, кардиото е тип на вежбање каде се троши многу повеќе калории и се слабее побрзо, отколку од анаеробниот тренинг (што всушност престваува тежинскиот тренинг). Но, само со тежински тренинг ние сме во состојба да ги зајагнеме мускулите и да му дадеме цврстина и иблик на нашето тело.
Што се однесува до проблемот, вишок на кожа, после слабеење, каде обично се појавува само ако се симне голема бројка на килограми, тоа е многу незгодна ситуација и макотрпен процес за санирање. Велам макотрпен процес, ако се оди по нормалане природен пат. Затоа е паметно да не дозволиме во ниеден случај доведување до ситуација на прекумерно дебелеење.
Потруди се да имаш редовни оброци, од тоа што го пиша како извор на храна. Внимавај на внесувањето на ЈХ, пиј вода во текот на денот. Доволни ти се 4 тренинг а во теретана и истотолку кардио тренинзи. Не се штеди на нив, тие треба да се во интервал од 30-50 минути по сесија.
Ако еднаш си успеала во тоа, сигурен сум дека повторно ќе успееш. Само овој пат, потруди се да ти стане начин на живеење, како би ја задржала новостекнатата телесна тежина.
Кон врв
asaje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај asaje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 11:12
4 treninzi vo teretana i plus uste 4 kardio treninzi?!?
Koga odam vo teretana otkako ke zavrsam so tezinskiot trening preminuvam na kardio so vremetraenje od 30-45 minuti.
Dali e toa dovolno ili da vklucam plus aktivnost nadvor od teretanata (pesacenje,vozenje tocak ...)?

Aktivno se bavev so sport 12 godini,megutoa otkako prestanav navikite se promenija na poloso.
Ovoj pat navistina se trudam ednas i zasekogas da go sredam problemot so tezinata i pritoa se sto praktikuvam sega (zdrava ishrana i vezbanje) da mi ostanat kako zivotni naviki.
Stetnite jaglehidrati i sekerot kompletno gi isfrliv od ishranata,osven ona sto go vnesuvam preku ovosjeto i zelencukot.

Blagodaram na odgovorot i na pozitivnite misli :).

Pozdrav Jasna

Изменето од asaje - 06.Мај.2010 во 11:22
Кон врв
crazy. Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај crazy. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 13:15
Јас сакам да ве прашам дали сојата како диетална исхрана е штетна или..? ( зборувам за онаа сојата од SOYA VITA )..
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2010 во 23:13
Originally posted by asaje asaje напиша:

4 treninzi vo teretana i plus uste 4 kardio treninzi?!?
Koga odam vo teretana otkako ke zavrsam so tezinskiot trening preminuvam na kardio so vremetraenje od 30-45 minuti.
Dali e toa dovolno ili da vklucam plus aktivnost nadvor od teretanata (pesacenje,vozenje tocak ...)?

Aktivno se bavev so sport 12 godini,megutoa otkako prestanav navikite se promenija na poloso.
Ovoj pat navistina se trudam ednas i zasekogas da go sredam problemot so tezinata i pritoa se sto praktikuvam sega (zdrava ishrana i vezbanje) da mi ostanat kako zivotni naviki.
Stetnite jaglehidrati i sekerot kompletno gi isfrliv od ishranata,osven ona sto go vnesuvam preku ovosjeto i zelencukot.

Blagodaram na odgovorot i na pozitivnite misli :).

Pozdrav Jasna

Ако на сето тоа ја имаш прилагодено и исхраната (како што имаш и напоменато) е повеќе од доволно да успееш во постигнување на целта. Ако некаде попат застанеш, ќе помагаме.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2010 во 22:31
дали знае некој во што мера го мери растојанието орбитрекот   

прееска поминав 11.7 ама не знам што, километри/милји,... нешто трето ?
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2010 во 23:07
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

дали знае некој во што мера го мери растојанието орбитрекот   

прееска поминав 11.7 ама не знам што, километри/милји,... нешто трето ?
 
Metri mozda...збунетостплазење
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 20212223>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,469 секунди.