IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Фитнес совети и муабетења
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фитнес совети и муабетења

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 23>
Автор
Порака
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2006 во 17:23
Нешто и за употребата на кардио машините.

* Статичен велосипед: Лесно е да се навикнете на него, а и стресот на колената е мал. Колку и да е ергономско седиштето, сепак стресот на долниот дел од грбот е присатен и за тие со осетлива половина може да представува проблем.

* Лента за трчање: Одењето и трчањето се природни активности за човекот. Наглото зголемување на брзината и наклонот може да предизвикаат повреди.

* Елиптични машини: лесни се за употреба и поради подвижните рачки се обезбедува вежбање на целото тело. Зависно од големината на човекот патеката на движење може да е или преголема или преамла.

* Степер: предизвик е бидејќи се качувате цело време, а и колената не се оптоваруваат многу. Незгодно е што е потребно доста време за да се совлада техниката, Имено, луѓето најчесто премногу се задржуваат на рацете па така се губи од интензитетот.
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2006 во 21:32
на почетокот на тренингот правете ги вежбите за маса. тогаш сте поодморени и може да кренете поголеми тежини. тоа се обично општите вежби за секоја мускулна група.
изолациони вежби, кога се обликува мускулот и се погодува точно одреден дел од мускулот, правете при крајот. овие вежби се работат со помали тежини од основните.

на крајот од тренингот истегнете ги мускулите што сте ги вежбале
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2006 во 21:44
нешто за очи

Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2006 во 14:57
а еве и опис на човековите мускули и називите
Кон врв
busvek Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај busvek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2006 во 20:51
здраво дечки и поздрав
нов сум во форумот па да бидам искрен од цел форум најповеке ме интересираат
овие теми па би предложил една тема Bodybulding -от и допингот
т.е СТЕРОИДИТЕ
Се занимавам рекреативно со овај спорт скоро една година и имам слушнато се и сешто па ме интересира што има да кажете вие како што гледам и нема некој голем интерес во
 ИДИВИДИ форум : Вежбање
но добро како и да е поздрав до модераторите

Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2006 во 09:16
Поздрав и до те*е
Во прилог на тоа ти отварам нова тема за билдингот
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2006 во 10:06
Originally posted by busvek busvek напиша:

здраво дечки и поздравнов сум во форумот па да бидам искрен од цел форум најповеке ме интересираатовие теми па би предложил една тема Bodybulding -от и допинготт.е СТЕРОИДИТЕСе занимавам рекреативно со овај спорт скоро една година и имам слушнато се и сешто па ме интересира што има да кажете вие како што гледам и нема некој голем интерес во ИДИВИДИ форум : Вежбањено добро како и да е поздрав до модераторите


Ajde otvori tema:)

Ama i na drugite slobodno pisuvaj. Sto vezbas, kako, nekoj sovet, iskustvo....

pozdrav;)
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2006 во 19:49
Ајде баттс дај предлог за оние што не сакаат да вежбаат, како да посакаат
Некако гледам овде на првата или втората страна еден дечко се мачи, крева тегови кутричкиот и некако не ми иде в глава јас така да се мачам.
Ај кажи нешто што се прави со лежење, а да не се замараш многу...
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2006 во 20:06
aj ama da smislam nesto motiviracko;)
Кон врв
busvek Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај busvek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2006 во 05:38
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2006 во 14:17
Ај смисли...јас стрпливо ќе чекам и онака не ми се брза...
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2006 во 21:53
Еве да пробам прво вака:

1. Се смалува бројот на срцеви отчукувања.
срцето е мускул. со вежбањето се ојачува срцето, така што тоа ја пумпа крвта поефикасно и со секое отчукување во поголема количина. на тој начин се пренесува повеќе кислород до органите.
2. Се смалува ризикот од рцеви заболувања.
3. Се смалува ризикот од срцев удар.
4. Се смалува крвниот притисок.
5. Коските ојачуваат.
6. Подобра циркулација.
7. Кожата е тонирана.
8. Се зголемува издржливоста.
9. Се регулира шеќерот во крвта.
10. Подобро се издржуваат болки.
со зголемување на нивото на ендорфин (неутрализер на болка) преку вежбањето полесно се издржува на пример ПМС.
11. Се контролира психичкиот и физичкиот стрес.
12. Се подобрува флексибилноста.
13. Се појачува имунолошкиот систем.
потешко се разболувате.
14. Се подобрува размената на материи во телото.
15. Се зголемува енергијата.
16. Целокупната здравствена состојба се подобрува.

Кон врв
busvek Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај busvek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2006 во 17:28
И како најважно твојот оргазам ке биде Extra како никогаш до сега 
batt's како можеше ова да го испуштиш.
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2006 во 19:31
Originally posted by busvek busvek напиша:

И како најважно твојот оргазам ке биде Extra како никогаш до сега <span ="bold">batt's како можеше ова да го испуштиш.</span>


pa site onie tocki vodat kon toa
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.