IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Фитнес совети и муабетења
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фитнес совети и муабетења

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 23>
Автор
Порака
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2006 во 09:26
е па за утре рамо и грб.

ама......

во принтаниот материјал имаш предлог за почетен тренинг.

тој целиот се прави во еден ден и тоа трипати неделно.

значи овие две недели вежбај го цело тело трипати неделно, по една серија...полека и контролирано. колку да влезеш во шема, па после ќе го поделиш на мускулни групи и повеќе вежби за нив.

немој два дена поред да вежбаш исти мукули за да не се претренираш!
најмалку нека има 2дена меѓу вежбањето на истите мускули.

Изменето од batt's
Кон врв
ivana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Госпожа Грофица

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2006 во 09:35
a sklekovi?????????????
koa kje gi rayglabame???
Motivation is game in my hands
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2006 во 09:47
Originally posted by ivana ivana напиша:

a sklekovi?????????????
koa kje gi rayglabame???
ајде дај некој совет
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2006 во 09:57
ах склекови...Ивана те убив ..не сум пробала од дамна..вчера баттс ми покажа вежба со коленици да не го поткревам само газето нагоре работата била во рацете
ма се шалам..Ивана следниот пат заедно ќе правиме склекови ок??
баттс мило кжи ми 3 пати неделно или можам секој ден полека различни вежби??
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2006 во 10:06
секој ден ама да бидат за различни мускули
пример:
понеделник - бицепс, стомачни
вторник - трицепс
среда - грб, стомачни
четврток - гради
петок - ноѕе, стомачни
сабота - рамо

ама сега две недели подобро е трипати неделно за цело тело, па после ќе делиме. ова за да се привикнеш.
после кога ќе влезеш во шема, тогаш појако.
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2006 во 10:08
ok мило идам по книгата која ми ја даде.. и сега ќе се црта шема осекам
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2006 во 10:14
ќе биде и шемата
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2006 во 18:09


Стомачниот регион се состои од четири групи мускули:
- rectus abdominis: кој ги прави плочките (six-pack)
- external obliques: кои се од надворешната страна на стомакот
- internal obliques: кои лежат под external obliques
- transverse abdominis: кои се како широк појас под сите предходни.

Стомачните мускули се многу важни за цврстината на вашето торзо.
Важна забелешка: при правењето на стомачни (crunch) долниот дел од грбот (над задникот) нека ви биде припиен за подот.
Издишувајте како што ги кревате главата и рамењата.

* Вежбајте ги прво долните стомачни мускули. Тие се најтешки за обликување и бргу ќе ве заморат. Затоа вежбајте ги додека се уште не сте уморни, први.


* Доколку дланките ви се позади вратот додека правите стомачни, лактите нека ви се во линија со главата. Ако ви се нагоре, тогаш ќе ја влечете главата и ќе го кривите вратот.
* Доволно е стомачните да ги вежбате три пати неделно.
* Тренирајте го целото тело за да изгледате пропорционално и складно.


Изменето од batt's
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2006 во 18:45


Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2006 во 10:13
мммммммммммммммммммммм типов м м м м м баттс бејб... типовиве лелееее
Вчера ги вежбав стомачните, прво најдолните па најгорните, па најдолните пак..
поле 12 серии на бицепс прекинав останав на 12 на симињање на теговите назад осекав како ми се затреперуваа мускулите и прекинав за да не направам запаление..за сега толку..мада сите вежби ми се на јога но полека за да не дојде до оптоварување на кичмата.. вецер идам грб и трицепс стомацни и клекни стани..
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2006 во 10:35


bravooooo!!!!!!!!!!!!!!


super, samo napred, a jas ke stavam tuka i slikicki od vezbite sto ti gi dadov vo isprintanoto...pa polesno e koga ke se vidi

samo uporno i vnimatelno
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2006 во 10:37
Originally posted by natalija natalija напиша:

мммммммммммммммммммммм типов м м м м м баттс бејб... типовиве лелееее
Вчера ги вежбав стомачните, прво најдолните па најгорните, па најдолните пак..
поле 12 серии на бицепс прекинав останав на 12 на симињање на теговите назад осекав како ми се затреперуваа мускулите и прекинав за да не направам запаление..за сега толку..мада сите вежби ми се на јога но полека за да не дојде до оптоварување на кичмата.. вецер идам грб и трицепс стомацни и клекни стани..auuuu abe ne me prepozna
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2006 во 10:48
Батски не смеев да издадам пред сите кој си
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2006 во 13:13
ете сега проблем
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.