IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Света Троица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Света Троица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 242526
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 23:47
Знаеш ли кој е единствениот аргумент во религијата?
Јас верувам! Тоа е единствениот и непобитен аргумент. Ништо повеќе.
Дадени ти се доволно стихови од Библијата кои го потврдуваат тоа во кое ние веруваме, но ти не сакаш да ги прифатиш. Дадени ти се и дополнителни објаснувања, но ти не сакаш да ги прифатиш.
Затоа и ти велам - единствениот аргумент кој постои е - ЈАС ВЕРУВАМ! Не затоа што некаде пишува така, не затоа што некој ми рекол дека така треба да верувам, не затоа што предците мои така ме научиле! А затоа што Јас верувам, затоа што тоа е моја лична врска со Бога и затоа што јас лично го чувствувам и живеам со Троиството. Тоа, ниту ти, ниту некој друг може да го одземе, ниту да го промени.
Дури и кога ти се дадени цитати од Библијата, ти не ги прифаќаш и бараш друга смисла во нив. Тоа веќе не е дискутирање, туку банално и вулгарно противење и докажување дека сите други се помалку вредни од тебе. Во ред е да си го мислиш тоа, но не е во ред да го зборуваш јавно - тоа е одраз на лошо воспитание и недоволно човечност.
Библијата е патоказ, не е целата вера. Ако е к*ранот целата ваша вера, тогаш, благодарам, ама тоа е многу малку за мене.
Верата е многу повеќе, верата е битието, верата е постоењето, верата е се. Не е само една дебела книга, па макар и да е издиктирана од Бога.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 23:56
Temava e iscrpena i ja zatvoram za da ne se rasipe so nepotrebni off-topic diskusii.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 242526
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.