IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Пиете многу вода?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Пиете многу вода?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 24>
Автор
Порака
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2006 во 11:16
А дали водата нон стоп има ист вкус? Или зависи од ph-то на устата?
Мислам вкус, водата нема некој одреден вкус, ама има некоја реакција на јазикот, нели?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Синдарела Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Бањана Пепелашка

Регистриран: 06.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Синдарела Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2006 во 23:48
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

И дали е тоа здраво или не?
Посебно за време на оброците!


за време на оброците НИКАКОООО!!!!!!!
после јадење барем 1-2 без вода

Пиењето вода можеби е здраво сепак јас мислам дека тоа зависи од организмот.

 Пример јас конзумирам многу малце вода и сум многу витка а јадам шо ќе ми текне и тоа количински многу,за разлика од другарка ми која води сметка за количината и квалитетот на храната и пие вода количински многу и напротив се дуе,што значи некои организми едноставно не дозволуваат водата да си замине и таа со токсините се спојува и останува во вашето тело и вие само отекувате!
Кон врв
busvek Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај busvek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2006 во 03:51
Водата е многу важна !!!
Повеќе од 75 % нашето тело содржи вода.Без храна можеме да издржиме со недели ама без вода само неколку дена.Водата е важна за варењето на храната,метаболоизмот,та учествува во секоја биохемиска реакција во телото.
Пијте вода секој ден околу 2-3 литри дневно константно не наеднаш
Не употретребувајте во големи количини диеретични средства ( дури и кафето и чајот спаѓат тука).Голем број на "чудотворни" напитоци и чаеви за слабеење се најобични диеретици.Кои предизвикуваат брз губиток на вода од телото па може да настани здравствено пореметување.Употребата на диеретици како ослободувачи на вода за губење на телесната тежина е илузија.Типично тој начин на  губење тежина е краткотраен.Нагло губиме тежина а после повторно добиваме.


 

Кон врв
busvek Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај busvek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2006 во 04:11
Originally posted by Синдарела Синдарела напиша:

[QUOTE=Dogi]


Пиењето вода можеби е здраво сепак јас мислам дека тоа зависи од организмот.

 Пример јас конзумирам многу малце вода и сум многу витка а јадам шо ќе ми текне и тоа количински многу,за разлика од другарка ми која води сметка за количината и квалитетот на храната и пие вода количински многу и напротив се дуе,што значи некои организми едноставно не дозволуваат водата да си замине и таа со токсините се спојува и останува во вашето тело и вие само отекувате!


ДА се сложвам со те*е Се зависи од организмот ама водата не може да остане во нашето тело ако остануваше како вода тешко нас.Таја само помага во процесите на метаболизмот.
А сега отекувања од каде тоа од водата ли? нема шанси.Ако телото ни изгледа "отечено" тоа ќе да е заради што имаме повеќе масни наслаги.
Еее то е веќе друга тема.Како заклучок ВОДАТА НЕ Де*еЛЕЕ .
а од шо изгледаме "отечено" од многуте калории срцка
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2006 во 10:22
jas pijam voda,ama  u posledno vreme poveke pijam gusti sokovi
Кон врв
ana marija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
UBAJNA

Регистриран: 05.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 12244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana marija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2006 во 10:44
pijam voda oklu 2l dnevno
GIVE ME GIVE ME JUST A LITTLE SMILE
Кон врв
Vallerrija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 280
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vallerrija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2006 во 10:46

Voda, iskreno ne pijam mnogu..neznam dali i litar dnevno mi se faka...

Ali zatoa pijam mnogu koka kola..bez nea nema zivot..barem za mene

Povtorno so vas, mili moi!
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2006 во 12:00
jas sega pijam voda
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2006 во 14:42

Пожелно е да се пие во големи количини , избегнувајте да ја пиете за време на оброците ,непосредно пред и по оброците , после оброкот оставете најмалку неколку минути пред да се напиете

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2006 во 11:59
Пијам вода и би рекла дека водата е лек без пари. Не се сложувам со Синдарела дека водата се врзува со токсините. Другарката сигурно претерува со некоја врста на храна па и се дуе стомакот. Водата никако не може да биде причина за дуење на стомакот.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2006 во 00:03
abe lugje site piete voda, ama od koja voda? od rekite,ezerata ili morinjata li???  dobro se zafrkavam , sakav da kazam dali piete voda od cesma ili kupuvate voda od supermarket???
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2006 во 08:59
од чешма
Кон врв
blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5922
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2006 во 09:02
сабајлево не можам да се изнапијам течности (вода, а и сок)
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2006 во 17:27
  
epa aj edna casa voda ako moze??  
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,736 секунди.