IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Агитпроп
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агитпроп

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2020 во 01:00
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

Ubavo e koga ima mesto, kade sto moze covek da se " ispuka" размислување

хм, канализирање енергија попрво би рекол, пошто ако се испуцавав муабето ќе тераше дрско, конечно на еФорум треба креативна да ет атмосфера баш налик оро на средсело, додека у маало (на фејкбук) ќе пројде сешто, а онака по дома (на блог) нели се си е педантно ...

смешно, но денес се’ ет бучкyриш, а удбашана и блиските донив онака на плоштад галамат (емисионо) агитпроповски за и до европа да ги чујат, бреј колку сум им презрел филмо ќе си речам може треба и јас да излезам потака од форум та да сторам некоја емисија како би станал антиглобалистички мегафон можеби со антипод-портал на локалното-глобалистичко-окно, но која е поентата да терам со ефтин агитпроп заради некаков ефтин ќар, Подраго ми е да дебатирам тука макар и сам со себе пошто на средсело денес никој нема волја да дотрча туку све задремале малџиски на клупа да тепаат време пуштајќи фори од нога, иако токму бидејќи нема никаква дебата во моментов тука, та и јас тро од ракав секакви дигресии си истурам ко за по дома во колекција на полица ...

арно ама бидејќи на сите им дреме, та некој си користи моментум да си тера социјален инжињеринг на ангро, зар така не ви го шитнаат име дефоксирајќи ве виа удбалитичарски помогнати емисии!? ќе речам емисии на агитпроп гасои! ве угушија од подпросечно мудрување, дозинаро онака прво да ве навлече како аудиториум на едикоја емисија а потоа виа неа да си перат штиркаат и сушат мозоци на ангро! било тоа случај со СамоЧисткина или ТопШема илити ВоКружница не е ни битно, она што може низ сите години удбашка пропаганда во земјава да се примети е дека ’новинарите’ се удавени од партиски непотизам и бизнис корупција да чиниш единствено нешто што би ги спасило е некој да ја отпуши кадата бушејќи и рупи како во чешма така и во подножје, хм најизводливо ако бушењето оди преку Божја Помош прво заробличувајќи ја голотијата на царо а потоа прљавштината во кадата, за откако тој почне да паниче да му влета неприметно бургија со титаниумски способности и косина што пробива дијамант а не пак тенеќе, што ви рекле народно возможно Само ако тоа е сторено со Господ Напред за да не ви се тресат раце кога ќе се одважите да бушите, логично Божјите Енергии можете да ги ползувате единствено доколку имате Незлобливо Искрени Намери а со таков НИН табиет кроце по кроце ако не одеднаш ќе се опраи работата, возможно само ако Граѓанските Здруженија воедно и Партии почнат да делуваат на Ачик преку свои еФоруми ...


Изменето од Zelenikovo - 08.Февруари.2020 во 01:04
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2020 во 22:19

и ајде ќе разберам удбашана сакале понадвор да возат некаква пропаганда за евроболшевици но зошто тоа да го чинат преку народен грб, доколку со наративот ВаскоЕ навистина одработува за нив, пак ќе кажам некако ко преку ноќ да се сврте шминкерско промакедонистички, иако таквата инерција чинам повеќе би била за подома налик Абе Нема Врска што сме се самоукинале Асномски Ние Сме и Ќе Бидеме Македонци бидејќи дури допрва почнува борбата за идентитетот та не очајувајте, на некој начин се обидуваат да го амортизираат ерга-омнес галиматијасот во својот ресетирачки налет во однос Патритизмот, што тешко дека ќе успеат да го сторат бидејќи веќе и на најздравите Патриоти им е јасно дека до последно удбашана и удбалитичари ќе одработуваат за некои свои еа-мецени (а не за Национални Идеали) да просто навистина е беспредметно некој својот Живот да си го стави на тацна која од секогаш била во раце на продадени души! а дали некогаш ќе се смени таквата депресајла атмосфера незнам, тоа сега зависи само како утре ќе ве играат дипстејтовци како монета за поткусурување, несакам да преудицирам дали е подобро вака или ќе беше да останевме сами на своето, но и во двата случаи некој ќе треба да стои на браникот на земјата, сега во овој случај евентуално некој да е спремен да се фрли во оган само ако го плаќаат, проблем бидејќи удбашана и удбалитичари кајмакот не го расфрлаат, а во исто време инвестициски-бум не видовме та да речеме ноу проблем секогаш може да купиме туѓо патриотство за пари кое би ни чувало интегритетот!
и да речеме нивна работа, им се може, со децении клановски си држат конците што е тоа е’, Но бар да не ве мачат да си губите времето дека некогаш ќе дочекате вистинска демократија, што после суспендирањето на Уставот во однос Референдумски Народен Амин за интеграција со некој воен или политички сојуз напросто се армира во земјава (демократија само на хартија) т.е. дека правото за нив е само тоалетна хартија што се потврдува на разни други начини исто, но ова е капак кога и со Устав стана пракса, И ОВА МОЖЕ Е НАЈГОЛЕМИОТ СПИН кој на чуден експертски начин се бутка под тепих а удбашана пуштајќи ви во јавност ликои кои ќе ви верглаат тоа е така готово е, КАКО кога УСТАВ Е ПОГАЗЕН, колку треба Чоек да е слеп за да го убедуваат дека црното е бело и толку, идиотизам ноу тешка спиндерела, прво ставија ’консултативен’ рефрендум за ерга-омнесот а на него додадоа врзано прашање за евроатланско учипување, а всушност тоа треба да се засебни референдуми, онаков за името не ни треба да постои бидејќи во Устав не ни е предвидено такво нешто евентуално доколку дополнително такво нешто не се пропише, самиот референдум при независноста ја даде рамката а за истата како име да се смени прво мора устав соодветно да се штима, додека за членство во воен или политички сојуз таков референдум е Задолжителен како норма која не може да се заобиколи виа 2/3-тинско мнозинство на пратеничко штимање Устав, незнам како си го толкуваат Устав правници и пратеници, но очигледно е дека за нив и над Македонскиот Устав има правна сила која може него да го заобиколи односно суспендира! а дури и да имала изборен легитимитет некоја партија или партии за еа-интеграции повторно тоа не значи дека сите Граѓани се согласуваат со таквата агенда, а и еден различен да е чим Устав е изричит дека треба Референдум за еа-учипување заради тој еден треба распишување (не консултативен туку) задолжителен референдум фуснота 1 подоле, пак би ги потсетил правници кога го читате Устав прво имајте во предвид кој е во истиот Уставотворен Елемент дали е тоа Народ или се партии, дали постои во Устав пренесување на правото на глас за сојуз со трета страна односно во случајов еу и нато учипување, во Устав се вели мора да се распише референдумот јасно (не со и / или) т.е. не тросмислено ко тоа прашањето дали сте за ерга-омнес и влез во еу и нато, си мислам каде по која правна дефиниција двосмисленост а не пак тросмисленост поминува во систем а не пак уставно, бреј за ова некој може комотно да брка докторат [1] зајковци просто ја наместија заедно со дпмн така за да можат преку парламент потоа да си ја туркаат работа односно тоа така си го толкуваат а дпмн тоа и им го акламираше [1] неуспешен референдум не значи суспензија на уставна норма дека успешен референдум мора да има, само незнаеш кој спин е поголем прекутрупа-барање изјаснување за три прашања во едно или пак шемата на дпмн да удбалитичарски им овозможи на зајковци да си толкуваат устав како им чини та си истераат парламентарно влез во отан и еу, забораваат и едните и другите дека неуспешен референдум не го заобиколува правото на Народ да мора како уставотворен елемент да се изјасни референдумски за воен или политички сојуз, во Устав нема објаснување ако референдумот е неуспешен што во такви околности, значи мора успешен референдум за да восојузување е правно издржано, ниту пак може некако законски или подзаконски ова да е уредено туку мора да е прилог на уставна референдумска норма, значи мора да има референдум се додека тој не добие цензус а потоа по резултатите и да се делува, И оп денес некако фно сите ова си го прогледуваат низ прсти од правници преку удбалитичари па до гости по удбашки кроени емисии!
ова чинам натака е клучно како поредок какви каузални ефекти ќе има врз земјава за унитарноста, нели секој може да си толкува Устав како му чини, но уште посмешно е што во отан примаат некого кој своите уставни норми не ги исполнува, што тоа значи каузално метафизчки чинам на продуховените им е јасно, на останатати може да им се подобјасни аналогно со корона вирусот деноиве, ако ви влезе дома заразен Чоек колкави се шансите вирусот да не ве закачи и вас, но тука би поќутел бидејќи не е мое да судам, туку би заклучил Се’ Е Божја Промисла па така и правниов-вирус кој пенетрира во нато, како метафизички тоа ќе им се одрази натака непотребно е да шпекулирам, но би заклучил ват-гоу-араунд-комс-араунд, дали попрво тоа ќе биде рефлекс тука локално или глобално незнам, но со сузпензијата на меѓународното право после анексијата на Косово без согласност на Србија чинам нема ни потреба да Човек на правото да гледа како ултимејт-константа која евроатланските елити ќе ја почитуваат, иако тоа го втурнува светот така каузално во хаос, та зар после Косово нусефект на тоа не е Крим, зошто утре не и други места кому како му се сака и може!? дали не сме вратени во среден век вака, незнам тајм вил тел!

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2020 во 22:51

на сето ова ЗАТКА е што изборно утре со ваши пари ќе ве убедуваат партии кампањски знаете тоа е така еу нато е готова работа, точно преку заобиколен Устав, и ете си го сториле тоа како го сториле, нема правда нема закон само удбалитичарски спинои, НО бар нека не ве трујат со изборни кампањи па макар и со свои пари, а претежно не се, од празно во шупливо пак вие на крај им ги плаќате, а за што да испуцаат милиони евра како чаламџиски би ликувале по билборди!

може би ви било пластично поразбирливо како метафизички тоа се одразува на вас доколку посочам интересен антиконзумеристички филм од 2012-та [1][1] бреј метафизички вие сте учипени виа маркетинг кампањи исто ко на филмот, не е во прашање само опран мозок туку и нечии аждаи ви се пикаат во пазуви бидејќи во прашање е припадност во прашање се надеж виа политички центрифуги, вие просто им давате гориво на нивната суета ако не става, но да не глушам со метафизика и како од сите страни конзумеристички сте попарени па соодветно и политичко-агитпроповски, та ќе речам БУНЕТЕ СЕ да со сите тие пари бар на некои Болни Дечиња да се помогни наместо да им се полнат џебои на маркетинг агенции, скреќа не се вработив во ниту една,бреј конК*рирав во паблицис и креатива нова на времето но ме шутнаа кој на прва кој на втора бидејќи нели сум немал кој да ме пикне кајнив, ксмет, инаку сега ќе им бев дизајнерско-муле на тие газди кои виа нечија креативност лапаат милионии од партиите предизборно! груевци тоа го проширија и надградија и постизборно преку социјални кампањи, што може како идеја е корисна работа но само ако законски е така уредена да тоа може бесплатно да се прави од креативни сограѓани а на тоа медиумите да се законски обврзани да мора да истакнат во својата програма 1/4 сооднос со комерцијалните реклами и бесплатни државни бесплатно! процес кој би требало да е општонароден и да се базира врз селекција на подобни кампањи на Граѓанските Здруженија а не маркетинг агенции, но кај нас филантропи кои своето време креативно ќе си го трошат за арното на заедницита се’ помалку нормал бидејќи се научија сите да лапаат ако не грабаат, односно по вертикала тоа си оит та кога гледа Народ дека негоите глаучи немаат осет што па тој да глуми лудило за општонародно добро!
доколку некогаш почне нешто воочливо да се менува на поарно во општествово, чинам ова е првата работа, за која веќе и фрлив абер два на форумов, но нека одат и тука во оваа нишка за да се во прилог муабетот дека ПАРТИИТЕ МОРА ДА ПРЕСТАНАТ ДА СЕ ОДНЕСУВААТ КАКО ПРЕДИЗБОРНИ ШОУБИЗ ЦЕНТРИФУГИ! имаме ние нели вишок пари па ај нека се фоткаат удбалитичари за по билборди, ех ни титоистите не праеле волку креативно абдал од Народ а посекако можеле!
Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31517&KW=%E1%E8%EB%E1%EE%F0%E4%E8&PID=3137355#3137355 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:

заради поголем натпреварувачки дух во однос Идеологиите треба ресетирање на маркетиншкио мегдан каков сега го познаваме Т.Е. ЗАБАРАНА ЗА РЕКЛАМИРАЊЕ НА ПАРТИИТЕ ПО АРШИН НА КОНЗУМЕРИСТИЧКИ ИДОЛИ ПО БИЛБОРДИ ТЕЛЕВИЗИИ РАДИЈА, АЈТ ФЕЈКБУК НЕКА СИ ГО ИМААТ КО ЗА УТЕХА, НО ЗА ТАКВИОТ ТАБИЕТ УШТЕ ДА БИВААТ ПЛАТЕНИ ОД ДРЖАВНА КАСА ДЕМЕК ТАКА КОРУПТИВНОСТ БИ СЕ СПРЕЧИЛА ТОА Е ЛУДОСТ, НЕ, САМО ТРЕБА ДА СЕ РЕСЕТИРА НИВНИОТ ЧАЛАМ А ДА СЕ ПРИМОРААТ ПРЕКУ СВОИ ФОРЈМИ И БЛОГОВИ ДА СИ ПРОМОВИРАААТ ПОЛИТИКИ, ДА ВИДИ НАРОД КОЈ И КАКО РАЗРАБОТУВА КАЈ НИВ ОДРЕДЕНА ИДЕА, А ПОТЕМ ДУРИ ДА ИМА МЕДИУМСКИ МЕГДАН КАДЕ АКО САКААТ И 24/7 НЕКОЈ НЕКА ГИ КАНИ ДА СИ ПРЕМЕРУВААТ АРШИНИТЕ ...

ако е јасно дека Маркетингот Агитпроповски е нивната главна алатка уште појасно треба да биде дека истата инстант треба да се отсече или се редуцира до ниво на беџ на крагња, во спротивно ќе ви шиткаат шит&шут ко мед&млеко претежно насила турајќи ви го со кутлача и ко приспивна песничка, рецепт кој имале од каде да го копираат ко ол'инклузив агитпроп пристап [1][2] елитизам кој дури и кога би бил иземен од коруптивност е доволно надмен за да е неразбирлив дури и кога онака државнички и навистина превзема слепи ризици кои останатите Граѓани не ги ни перцепираат а не пак разбираат


Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31574&KW=%EA%E0%EC%EF%E0%9C%E8&PID=3145243#3145243 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:

линков пуштен оти потспомнат Израел, но пред се' заради карикатурите, веројатно ако Остен биде ангажиран кампањски т.е. само низ цртани кампањи да е дозволиво по билборди и медиуми да се промовираат политички памфлети и програми та Народ бар некако да олабави од агитпроп ако истиот немаме храброст да го затнеме озбилно ...

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2020 во 02:22

кој да ги размонтира навиките за партиски предизборни паноа по билборди!? сигурно екс-маркетинџии најнапред мора да тревожат Народ колку зошто и како тоа е терсене работа > да сте континуирано жртви не само на мамонистички конзумеризам >> туку и егоистички окултизам, > во првиот случај рат-рејс изботирани заради нечиј корпоративен профит >> а во вториот заради политичко полтронство ако не идолатрија, иако логично не е возможно некого да ви го товарат 24/7 фотогенично на џамбо улични билборди предизборно ((нормал и плакати попатно) та било тоа и само нечиј штембил односно партиско лого) А потоа вие да немате ако не кошмари тогаш кокодакачко афтерехо низ внатрешниот потсвесен дијалог со пријателите и гостите, мислам не дека е проблем такво нешто во однос слободата на избор и како е дозволено некој да се прмовира, туку какви нусефекти има насилното натурање на која и’ да е појава, и ајде неможете да влијаете на временските услови бидејќи не се ползувате со технологии кои имаат таков потенцијал, биле тие изворни како Црковни Литии, или пак футуристички како суперејп haarp-ои, НО можете да влијаете врз маркетиншкото загадување на вашата потсвест иссурено виа агресивни кампањи на (ко за беља пол-пот-затворени-хиерархиско-слободоумни) удбалитичарските мастадонти како sds и дпмн, па и сите останати политички здружувања кои и да се со open-source пристап ви натураат нешто ултрашки налик земи-или-остави небаре ако тие не се исклучиви вие нема да можете да имате клучно критично мислење кога гласате на локални или државни Избори та мора и да ве учат како правилно треба да ви биде заокружено бројчето налик попатни рецепти за томбола рулет а можеби и блек-џек по улични паноа банери и билборди, и ајт малку беа плакатите порано онака налик скоцкана фрактална редајла-лепенка по тараби, ама ова со уличните билборди БРЕЈ тешко дефокусирање од Сообраќај ако не од Живот, уште да почнат утре да си се портретираат така субкултурни партии па да се чудите зошто никој тие три месеца изборна кампања не внимава напат предсебе туку зјапа по тетоважите пирсоите рогоите имплантите и израстоците на фотнатите кандидати за улично предизборно табло, можам само да замислам каков спин би имала кгбт-партија со доминантен женски состав, само шт има и друга страна ваквиот агитпроп онаа демонајзинг’д’енеми пропагандната техника при која ако сега има ркламчина налик Миле Ти Реков, утре ништо чудно да дочекате и Паника Бе WW# Итс Он Итс Веј а тоа да е спин меѓу ултрашки-етнички-партии, мислам ако е оставено вака фор да е нерегулиран никако етички политичкиот особено предизборен маркетинг мислам што да очекува Чоек него од година во година се’ побетер и побетер да биднува перењето мозок попатно освен телевизионерски, неразбрав минатава деценија на рАдио одеа ли чинглои ако не песни од годишни Топ-Тен-Удбалитичарскi-Плејки от то трансајла концертрирани митинзи!? чунки конечно помалите партии, макар и не се обединиле во отворена 3-та опција, би повлекле ваков тренд во бесплатен договор со радијата за да се отргне Народ ако не друго од тенеќињата И почне да си слуша предизборни-дебатни емисии ако не друго, можеби и неформални онака снимани во автобус заради јавна публика ако не во Градски Парк на Фонтана Школка или поубо Тумба-Печурка (забораив како ги викавме порано во длабок парк тоа Теферич асталите) за мигможе интегралците ќе си речев имаат таков пристап ама ме демантираа со нивнио зимски излет во острејлиа [1][1] но зима па може зато иако таму е лето но нели џетлаг и то, сепак како фајронтмен Чиниш навистина сите треторазредни треба да се така харизматични, но чинам тоа е проблем бидејќи така Народ моит да има преголеми очекувања а дефакто Рајски Општествени Промени во кашаталистички околности ниту на сон не се дофатливи, којзнае можеби доколку култот-на-личноста е ад-акта во политичките партии при што харизматичните членои би биле секциски менаџери а фронтменот само портпарол ко прв меѓу еднаквите, пожелно некој кој е онака без звања педигреа дипломи туку најсекојдневен граѓанин чиј чалам нема да префрла преку програмата на партијата туку токму искулирано ќе ги повикува сограѓаните на Континуирана Партиска еФорумска Дебата наместо тифоски да програмира гласачи, нешто што чинам повторно на рипит е со Интегра, со сета Почит кон ЉупчоР како мотиватор за промени кој се труди Народ да не падне во апстиненцијален очај, што конечно во денешните околности е може и’ неопходно, но лично сметам дека дискутабилен момент (од православен аспект) е што Чоеко е Свештеник [2] веројатно би немал ништо против ако стануе збор за Вероучител само односно Теолог кој сепак откако решил да влезе во политика се расчинил доброволно налик скорешниот случај во хрватската МОСТ сцена [2] иако и во неговиот случај ќе речам поголем ефект би имал доколку делуе молитвено него политички во однос билдање подобро утре или бар ресетирање ризични ако не склет времиња, во секој случај Слободна Волја та кој сум јас да кажам некому немој внимавај размисли, сигурно кога тој некој тргнал напат сигурно нема вака од спунт некој да го пишмани, но бреи(б)нсторминг цедење лимонада да се чини средпат наместо тоа да е најнапред спремено налик Концентрирана Континуирана еФорумска Дебата логично многу што попат би се разлевало на погрешни страни бидејќи уште пологично сите немаат ниту волја ниту време за исто темпо макар ритамот го контаат и го фаќаат без проблем! Ех, само и за да се изнедри Оштроумен Герила Маркетинг (кој не само да им конК*рира на постојните удбалитичарски мастадонти како sds и дпмн туку и да им засени потпросечната пропаганда) па треба време (онакво и кога врне Сонце да грее) колку и сите третопартиски-членови (или одбори на третопартиска-коалиција) да се поканети да допринесат низ поточна-креативност каков кој и колкав пристап на герила-маркетинг е потребен корисен незаменлив, би рекол на Велосипеди доброволно по Грб да се вејат Зелени пораки налик Алкализирај Се ... [[3][3][3][3] хм, само Лого да се стори па треба креативен-рингишпил постојано да врти ко и за секој битна појава [4] а не пак ненаметлива а информативна кампања да се срочи, што пак во однос Отворена-Програма (Платформа) бара уште поголеми усилби т.е. внатрешно партиско мотивирање на членство не само преку еФорум туку и Опен-Ер Дружби Дебати Трибинита за англицизмот митинг да стане секојдневна Средба на Сличните па и со Различните на сите кои се волни бар и за миг да дадат допринос некоја Идеја ако не Платформа поубо да се полира ...

Истиот Муабет пуштен за минатите претседнички предизборија
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31554&KW=шгерила-маркетинг&PID=3143794&title=2019#3143794
докторе докторе што е тоа рамноправност за Сите


но бидејќи живееме на свет каде идолатријата односно Култот на Личноста е средновековен тренд кој никако да изветви, веројатно зошто лујџе мислат дека Епски Херои сеуште постојат т.е. незнаат дека си живејат во времиња на мас-агитпроп-халуцинации та сонуваат со ширум затворени очи, а многујасно дека елитите тоа ќе си го користат за да глумат цареи кралеи султани а всушност се вазали деспоти паши кои свесно или не често му се на колена пред извејаниот кнез на овој свет, нормал кога како гласани од МОнотеисти не бараат Амин за своето владеење во никаква форма од Црквата Христова т.е. од Бога, а така секуларни потоа и да не сакаат биваат киднапирани неприметно (ако не одма нешто подоцна) за време своето владеење (на почеток со државата, а речиси од брзо побрзо) со рајата пропагандно, најчесто за на рајат да си гланцаат суетата (освен џебоите) демек ете ќе ги пишувало во нечија историја на заборавот полн чаламџии, некои помали некои поголеми, алаверсан кому каков беџ му боднале на гради некои други светски елити, кои пак неретко во мутни времиња боднатиот и сами го штанцале во својот месонски инкубатор пр. тито&кпј-приврзоци од чии фатаморгани и ден денес си имаме афтершокои по колективната свест налик оној > абе кој сме ние знаеме ли, ноу, никој незнае, ноу, ксмет сами да не се знаеме а други да не знаат и да ни се чудат како сме им дозволиле на месоните да ни лоботомираат свеста националистички [1][1] што всушност се случило национално ете и пред тито, но за негово време тоа е проширено и надградено во експериментална наднационална свест, а што поголем експеримент толку и поголем култ односно автократ се испилува [2][2][2][2][2][2] но зар мислите дека минативе транзициони децении експерименталната програма завршила хаха само е препакувана во нова форма и од ротација во ротација добива се поналудничава форма во затворен (а така и зачаурен) партиски и државен систем при што една елита во врвот диригира неприкосновено а сите останати можат само да коленичат или се фрустрираат дури и до степен на умоболна искомплексираност при што имало случаи на видни бивши елитисти кои во бесознание дури јавно повикувале веднаш некој нека ја бомбардира земјава, мислам ќе разберев на пијано тоа да го фрчнал еден од модерните уставотворци но трезно, бреј колку глупо неразбирлив контекст е искрење помеѓу елитни егоа без алтернатива, а ко за беља и оние кои навидум им биле некаква алтернатива исто да ти биле на дипстејтовски платен список, можеби и дамбетер беспари идеолошки индоктринирани одработува-ле/ат за дистејтовски (евроатланско-глобалистички) агенди да просто ко да нема во земјава ниту еден слободоумен партизан, евентуално ултраши пр. ко ЈанкоБ кои тврдат дека трисиксти (360) е изводлива пируета и за вонаби-балетани но и не-балатани како што е Македонија, што не значи дека не смее да има ултраши, но дека тие ќе бидат некогаш Сигурна Трета Опција која би била амортизер меѓу двата пола на на истата матрица хм тоа тешко веројатно а да помине мирно или пак со лесно, речиси невозможно во мирнодобски околности, во основа тоа е само добро изгубено време денеска, но сепак и’ само како крајност ете од Идеолошка Природа треба и може да постоjат екстреми како прибежиште за сите кои ги дрма материјалистичка-апатија или пак имаат потреба од сржен-патриотизам па добиле луфта како неиселена Ултра-Лавица или пак некој иселенички Ултра-Лав кој сега за жал дпмн го има прибрано во својот удбалитичарски кафез, а еве гледаме и Интегра се намерачила ко вона-би центристичка партија да му потсекуе нокти, можеби надевајќи се така тука сетне понекој да си стаи и насебе како би изгребала глас плус од Неопределените Сограѓани кои не се помируваат со фактот дека додека се ергаомнистички силувани натака тие треба да мижат и да велат само нека биде понежно и по можност со евро-подмачкување, за жал процесот е од умноболен до физичкиболен топтан а ко за беља нема ни праводобна лубрикација, арно ама може има такви кои ќе ветуваат дека ја има само што без нив колпотерлукот нема да биде ефикасен, нормал агитпроп кој не е за фрлање како национална-надеж по минатото а граѓанска-верба во иднината бидејќи речи сите се заробени во тие месонски државнички концепти на посебност, а да е иронијата поголема во ваквиот транс предничи дпмн бидејќи конечно некој и мора тоа да го одработи како нати-го-дај-ми-го современа удбалитичарска реалност во Македонија, за кои фатаморгани а особено онаа глобалистичката фантазмагорија единствен антидот е Вистински Отворено Општество [3][3][3][3] во кое на елитите и нивните личносни култои ќе им биде од склет посклет бидејќи би биле 24/7 приморани да кршат кечки со сите на себе рамни, а во таков ринг и да има ферка посекако од разонода одма некој кој е досаден или премногу досаѓа наметнувајќи се како незаменлив бива извозен на едноставна фора онака почнувајќи Народ да му мери по слабите точки за да сконта дека не е ништо посебно, но сигурно ќе има и такви кои вешто би глумеле уникати а за кои нормал секогаш постојат раритетни шеми ко што е интелктуална сачекуша во однос генетика и колку истата е чиста или нечија еугеничарска монтировка, онака менгеле стаил регистрите да му ги вадат од мал мозок било одел Грујо ко Чарли или Чаплин ко Груевски, но во неговио случај кога тоа некој само од страна малџиски му го добацувал а не на сред еФорумски мегдан јасно дека нема ефект, бреј каква фора си имаше не излегуел на јавни дебати бидејќи биле дрски противниците, хм точно, но наместо тој да најде начин да ги ресетира во нивниот недоносен мутавлук своевремено барајќи им пример програмски премер компаративно та сите да можат да видат кому колку му се на место идеите тој свитка опаш веројатно свесен бидејќи во спротивно ќе мораше да отвори многу карти кои никој не ни знае дека се во шпилот а се месонски џокери кои ниту sds денес може да ги ресетира пр. Ск’14 како проект од кој плафон би биле галиите, но имаат оправдување со панорамското тркало арно ама велеа и мостот ќе го тргнеле па ете сеуште стои, за скулптурите и да не правам муабет, топтан сето тоа додека џокерот не си изигра сам поинаку бадијала ве лажат и се лажат дека ќе дочекате некакви подобни промени, а Повторно Ќе Повторам се’ додека не се најдат Мажи кои пред Бога ќе стојат смерно како Воцрковени тешко и некој на таквите џокери да им рече чукш каде бе виде во сред Табла, но дека тоа е можно за Свештеник, хм незнам но сметам дека од каква и да е позиција авторитет во една фела да стануе авторитет во друга така постои голема опасност да проработи погрешно чалам, немора ни тоа доволно е и експертска вообразеност или пак експертски агитпроп, мислам на што изгледа Свештеник да се расправа со свои Сонародници онака малџиски а утре да очекува дека некој би ошол кај него по Божји Благослов, незнам може грешам не сум психолог, но нешто многу чудно терсене наопаку ет кај нас налик се’ некој друг се обидува да ја работи туѓата работа и тоа онака фронтменски, но ајт немало што не сме виделе, па зошто не и некаков рипит на претседничкото столче ко протестантски претседник натака, бар мене некако така ми изгледа излетов на ЉупчоР со Интегра речиси налик ЃоргијаЏА со МакедонскаАлијанска која беше пред се’ параван за претседничките амбиции и порано и скоро, но некако ко од ист центар да се диригирани правовремено, незнам само гласно размислувам за сите можни ризици, што незначи и дека сум во право, но гледајте да не си го искривите по кузнај кој пат, Чунки заради коронава ќе дочекате биометриско е-гласање па нема да може натака да ве возат на суво ко по обичај!?

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2020 во 03:33


ЉупчоР е во право кога вели Македонските австралијци го менуваат (заедно сонего во случајов) мајндсетот за тоа што значи Самоуправна Надеж т.е. Јавни Дебати на кои Сите ќе бидат присутни и активно да се вклучени (макар имале различни ставови разбрања агенди) во општествениот дијалог засега само со затворени партии кои еве во најдобар случај виа стејџ тет-а-тет комуницираат, а логично за да тоа биде Искрено треба да се на исто ниво односно политичарите да се седнати на ултра-јавно место како Плоштади Паркови Паркинзи и таму од иста нога да комуницираат разговараат дебатираат! ова е тој Правец кој би трасирал Непосредна Демократија наместо ко сега само предизборно најјчесто митингување со партиски членои колку да не се скроз исфрустрирани што во тек на цела година партиската врхушка никој не може да ја начека во канцеларија знаејќи дека само од тoj централно-комитетски замаец е возможно да добие какво такво ветување дека даден проблем би се разгледувал ако не решил, посекако вратата би била ширум оторена доколку Собраниски 24/7 ова исто би било случај наместо строго партиски [1] но како да се отвори подобно системот доколку првото политичко (партиско) ниво не е отворено при што ни внатрепартиски немаат рангираните членови ниту блогови а не пак партиски еФоруми како бар членството, иако логично и сите Граѓани кои се Неопределени, сите топтан би знаеле на што се во однос дадени политики промени агенди на одредена ПП (пол.парт.) од каде да бидат сигурни дека таа некоја партија би била бар токму пожарникар доколку некое брдо распламти а истото да не мора да се руши за да се спречи проширување на пожарот, во овој контекст навистина денес е супер матна иднината во однос ерга-омнесот и срушеното уставно-брдо без за тоа Народ и официјално да дал согласност бидејќи е централно брдо чиј товар сега толку им натежнал на мнозина да просто тие сега како Граѓани треба да изигруваат пожарникари и самоцензурирајќи си ја Слободната Волја да си заминат во најлош случај оттука или пак останат но како рамнодушни апстиненционални Жители на кои сеисто ќе им биде кој им е Бродар на кој и да е спрат во нашио општествен Брод, што пак на крај резултира во кризни времиња со масовно грабање на штиците и наплив на вишок вода која капак никој нема волја да ја празни, хм но зар ова не е случај минативе 30 години кога коруптивните води заплиснуваат од сите страни веќе испикани и во самата крма освен кормиролото односно и во самата законодавна освен извршна власт а капак и едрата на судската се или затегнати терсене или пак со големи процепи кои се радуваме ако сами се подзакрпат!

ваквата аналогија супер-влог-овски ја има закачено покојниот Адвокат ИгнатП Господ Да Го Помилува ... наш раритетен медиумски Адвокат кој неуморно (веројатно уценет од некого па однемајкаде) се одважил низ 50-тина гостувања на АТВ за време последната удбалитичарска ротација да ја демистифицира што поразобличувачки македонската современа удбалитичарска жабокречина, иако колку и’ да е искрен фокусот му е пред се’ на еден период од транзицијата (во кој се наденал патриотски за свој Народ да помогне и биднал извисен) но поарно така него да се расплини за сите децении Македонска Држава а не пак епохи Македонски Идентитет ... Херојски и Секоја Чест за Волјата (макар и уценет) да им порача на Сите Словесни Сограѓани кај нас мафијата од секогаш била во самата власт кој и да е на власт, јас ќе речам просто тоа е континуитет на минатото екс-ју автократие на системската центрифуга што и да сакаше некој да го демонтира немаше да успее онака само со човечки сили ни со лесно нит насила бидејќи во прашање се посреди и духовни спони за кои единствен лек е Црквата директно да се замоли да ги очистува сите јавни и партиски простории, може вам ова ќе ви изгледа смешно, но можеби и на пацинетите им изгледа смешно како некоја супстанција (која природно постои) ко што е Хидроген Пероксид [1] (последниот фус во фусов) ги уништвуа сите бактерии и вируси на клеточно ниво па пак ако има кој да им ја аплицира надворешно ќе го прифатат тоа и ќе дозволат заради стерилизација да им се третираат соодветно рани или загадена околина, иако во овој случај Молитвено Црквата делува од внатре нанадвор алкализирајќи го духоносно просторот налик обогатување на организмот со Ензими т.е. просторот и општеството со Благодат ... но како да очистиш некое место ако во него е учипена заразата генетски од сам зачеток, хм, возможно но тоа би значело континуирана потреба од Молитвата заради континуирано Изливање Екстра Благодат (а така и луфтирање на сите духовни склети) и тоа од сите таму присутни постојано, па и оние кои попатно врват низ тие ходници како не би ги закачила од спунт некако некоја таква склет зараза, во случајов говорам за собранието и како месонски истото е втемелено во време вардарската бановина [2][2][2] их уште за ова да демистифицираше братот ИгнатП, можеби низ поуки на Свети Игнатиј Брнчјанинов [3][3][3][3] еее камо Сите Македонци да имаат ко Свети Јустинијан православен царски акал, Вистина камо да имавме ваков пристап како Народ, та да не си гиневме Душа лутејќи им се на своите браќа кои си продале својта, ех камо и братот ИгнатП да имаше Духоносен Светоглед освен Земно Правниот, сепак што почитко толку поубо та ете бар секој Вичен и Праведен да си е во својата фела како во неговиот случај од аспект на политичко-правни ризици ... сметам дека пристапот му е повеќе од концизен, иако користи разни дигресии но фокусот пред се’ му е на корупцијата која метастазирала озбилно во системот дури и во време кое се смета за современ економски препород на државата односно препород за оние кои се блиски до елитите односно неговата демистификација во однос оние на челото или блиски на дпмн како партија севкупно сите по вертикала фатени или затени на/од таквата матрица, иако виде и’ Народ одредени мас-бенефиции, заради што често знам да кажам тие лапаа ама и на Народ нешто му остаија во каква таква форма, пред се’ фискализацијата која мора да им се признае на груевци дека бидна најздравата реформа преку која како така почна да се полни народнио буџет (иако неправично се празни) та да може малку од малку да се градат и обновуваат јавни објекти инфраструктура и системски потребштини, колку и истите да се недоносени заради немање активни механизми за еваулација контрола и осигурување и тоа не само од експертската фела туку и од самите граѓани што ете воочливо е дека сега и со мала негрижа сето тоа ко да е бадијала туркано биле тоа спортски сали патишта или пак автобуси возои илити полициска опрема, просто дрскоста која груевци ја наследија од своите претходници (но бидејќи полетни) ја надградија и проширија онака да никого не прашуваат за ништо освен предизборно да си лапнат низ програма легитимитет за терање реформи просто придонесе да сега sds сето тоа што тие го туркале наместо да го држи и дотурка го отпушти и поттурна настрана, сетне кој е крив разбира се ќе речат експерти Народ бидејќи тој ги гласал во континуитет сите нив, а всушност никој не е крив, едноставно е, да во спинерски агитпроповски ситем цела енергија речиси бега на чалам, а така она Е кај дпмн иако формално го имаат во акронимот практично не постои во реалност та од Единство имаме само Ексклузивност, која пак фино и читко влог’ерски ја има разобличено ИгнатП а од кои абери би ја издвоил како посрдечна #24-тата иако сите му се на место колку и да има простор посреди нив за толкување одстрана, но конечно да чујам некој и јавно од учените да предочи дека конфликтот во 2001-ва е вештачки (абер посочен во некоја од 10-та до 20-та епизода од густувањето во АТВ) што пак озбилно треба да е Поука дека меѓу македонците и албанците не треба да постои ни анимозитет а не пак омраза и конечно толеранцијата да се трудиме да ја туркаме повторно кон оној Изворен Соживот кога Комши Капиџик ни бил норма [5] единствен побитен момент кој чинам го пренебрегнува е во 16-тата емисија [6] каде вели дека на МиркаВ предупредувањето дека после минатите избори за Македонскиот Народ веќе ќе нема поправен испит еве се покажа точно но нему очигледно неверојатно како и членството во нато што за правник е разирливо кој ни на сон не би очекувал дека е возможно Устав да се погази толку фрапантно Но ете и тоа го дочекавме иако и самиот тој се чуди како е возможно уставнио суд да е избушен уште претходно ко швајцарско сирење - кој суд ги отфрли дрско претставките во однос ерга-омнес нереферендумот на Апансиев и Тодоров истиот кој пак претходно ги отфрли оние на Жерновски во однос Ск’14 ко буквално како највисока системска инстанца да е токму оној еа-вазал кој по потреба одработува не за нашите удбалитичари туку за агендите на нивните еа-мецени! Но имајте во Предвид дека сето ова/тоа е Божја Промисла, ко што вели во 2-рата болдирана 3-та фуснота Свети Игнатиј наше е да Трпиме а кој истрпи до крај тој и ќе се Спаси ... сепак поучно вистина поучно што во 24-тата епизода но и ред други ги откорнува еа-детерминистите во однос атентатот на покојниот Претседател БорисТ #22 / #14 кој го отепаа заедно со советниците и тоа бидејќи премногу му ветувале а тој наивно очекувал тоа и да си го исполнат откако се пови претходно да го одработи конфликтот пр што загинаа и многу Браќа кои беа на Татковинскиот Браник ...

мислам и да сака некој да склепува од сите тие емисии микс ќе згреши, бидејќи сите се уникатни на свој начин како контекст и елаборација, а ова би требало да е новинарски пристап ако не уште најнапред педантно да се тагираат различните теми или пак тоа како сиже на секоја една тема да е издвоено, и не дека ова е случај само со АТВ, напротив сите медиуми се такви, битно е да фрлат каша а потоа кој како може сам нека си ја гланца! можам да замислам ако имавме 1000 Влогови и да не постои читко и категоризано маркирање на сродните теми како заинтересираните не би лутале, на што тоа ќе изгледа, касапана од каша раногласие, Затоа и’ повеќе од нужно ет доколку еФорумите станат општествена Норма не само за невладините туку и институциите Од старт да се има легислативно срочен поредок, а таму влетување вака блогерски или влогерски (зависно кому како му чини полесно да се изрази) е проблем, освен ако тоа не е само фуснотиран линк преку кој би се упатувало индиректно кон опширна елаборација на дадениот дискутант, додека во е-форумската дебата фокусот трева да е концизен отколку полн дигресии кои практично ко тука ја разводнуваат инстант поентата на темата, Та да речам бек-он-топик, Пропагандата која денес е Норма, а наместо неа да постои критичен отворен дебатен мегдан, прави од нас идиоти кои постојано ќе паѓаат во дилириум и за тоа нема никогаш (преку нејзино рециклирање во недоглде) да се најде Лек, така пак елитите ќе продолжат да си ловат во матно за гласои интереси и шеми, Но кој да сврти страна, чунки невладиниот сектор треба да биде таквата спона, потоа партискиот и конечно институционалниот каде практично само членовите или експертите ќе имаат одврзани раце да распалуваат како не би биле темите паушални фо крај, а за Народ паралелни еФоруми на истите би ја направиле цела таа антиагитпроповска атмосфера и поинтерсна од тв-емисиониот медиокритет или пак фејкбук сеирџиството, лесно да се каже но кој да повлече нога од политички активните Сограѓани та дури станувало збор и за вафла еФоруми ко што е овој, затоа Тематски еФорум пак и пак ќе повторам е појава која ја концетрира и фокусира енергијата на дадени проблеми кои во континуитет би се пеглале макар законски се затворени . можам само да замислам вични Сограѓани пола свое слободно време вака да го канализираат за доброто на својата заедница колку така и навистина ќе почне економски и социолошки да креваме глата од Агитпроп тињата во која денеска сите си се дават фантазмагорично медиумско-фејкбуковски, а кога фејк би била само потребата од преумување да мора сиерџиите прво да завршат некаков К*рс за дебатирање а дури потоа да земат учество во дебати, ноу, зато пожелно е учени Модератори да се законски лост за едно вакво е-Општество а кои критериумите за добра дебатна пракса нема да смејат да ги релативизираат, сетне Народ и брзо и подобно би се штимал во одза тоа како да се фати игра и отпуштиод некое оро на дадена тема! мнозина ќе речат ех еве го рипит-де -рипит пак истиот муабет овој го тера, но имајте наум дека мнозина токму само последните неколку поста ги читаат во нишките па и почесто ако не постојано морам да апострофирам дека поинаку никогаш и нема да стигнеме до Промени На Свеста сега заробена од затворен систем и партии ем никаков невладин сектор!

незнам само кога ќе ги доислушам пак сите тие продолженија на ИгнатП од кои главен заклучок е прашањето Дали Правдата Е Слепа
на што јас би заклучил одговор налик Правда кај нас иако ја има закаснила бидејќи откако и тргнале превезот на почетокот од транзицијата ошла по боровинки во шумичката корутивна
како да ја вратиме пак сега, оштроумен Чоек ќе рече после толку извејана криминална државност единствено чаре е амнестија за финансиските криминалци
а како би вратиле во определен временски интервал азното подома бидејќи за некое време и онака ќе им чордепса понадвор
доколку наскоро светската економија ојди во неповрат дури и само како шалтање од фиат во дигитални валути!

Почивај Во Мир Игнат


Изменето од Zelenikovo - 18.Март.2020 во 04:04
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2020 во 13:43

интересно Игнат чув во симултанкиве не е Верник, сигурно некој ќе рече И ај сега што имаше тој од сето тоа, Но дури и да не е, кој од нас знае која Душа ќе си Спаси, ќе речам дека ако има такви кои се сомневаат во Божја Милост тие се благоречено мудри за овој но не и за духовниот свет, осбено не за Божјите Судови ... прво сигурно бидејќи роден пред титоизмот пуздер да стори со атеизмот по сите страни иако и потоа мнозина се Крстени како Православни логично и тој а со самото тоа што го примил Печатот на Светиот Дух нему веќе му е отворена вратат за Спасение ... второ дури и да не е Воцрковен доколку на паганите ќе им се Суди по Совест бидејќи Господ сака секоја една Душа да се Спаси Игнат ако бил Праведен што само Господ го знае кој какво Срце има, макар Игнат и во незнаење слизнувал или паѓал во гревои посекако има големи шанси за да се Спаси освен ако ко што вели Старец Клеопа на стр.152 во книгата Голем Е Бог освен ако не се одрекол од Крштението [1] што чинам треба да се стори официјално и во срцето и во црквата доколку репер е дека Власта некого да врзат или одврзат им е дадена од Бога на Свештениците кои исто неможат да се мешаат во Божјата Промисла да Луѓето имаат Слободна Волја та доколку некој упорно бара и ќе добие, велам упорно бидејќи сигурно Свештениците свесни на каков ризик се изложува неретко од незнаење бидејќи не му биле отворени духовните очипа гледаат на разни начини да го пишманат да си изгори Душа иако конечно тоа неможат да го чинат насилно или дрско, а ми се чини дека таков небил случајот со братот Игнат, незнам, но обично зад такво нешто стои влегување во некоја иноверна релија, битно нему како Правник а сигурно има многу такви Луѓе посекако Правдата им е главна идеологија, на мнозина и не, но затоа во Христијанство имаме Среќа да добиеме Спасителна Прилика од Бога преку Светите Тајни на Покајанието како што се Исповеста и Причеста та не треба да очајуваат оние кои си ги потскриле моралните идеали во која и да е област или заради која и да е работа, ние и да се трудиме бар да се потсетува што ни е’ и што ќе ни биде та да стремиме во чистота колку можеме да бидеме а потоа и Господ ќе Придаде [2] но неретко се случува еден феномен да Свштениците знаејќи дека голем грев е да не се послуша Епитимија како соодветен рецепт за што побрзо раскинување со гревовната навика а што најчесто е во Одредена Молитвена Форма денеска речиси и ретко да даваат Епитимија но така во најдобар случај тие Христијани се вртат во место и не напредуваат Благодатно во Живот, а дури и кога не ни е дадена Епитимија ние сами треба да си побараме Благослов од Матичниот Духовен Лекар за да се прифатиме на одреден Подвиг како би ја армирале во себе Волјата за Промени т.е. Метаноја позната и како Покајание бидејќи без да се менуваме како старите навики да ги отфрлиме и заборавиме!? и конечно трето заради Храброст да сведочи против злото нему многу гревои и ќе му бидат покриени бидејќи никој од нас луѓето не е безгрешен, особено што сред метастазирана корупција на сите нивоа во системот Игнат немал друг начин него онака влогерски да делува дополнително изложувајќи си го животот на ризик, Но нему му биле помили сигурно Ближните па може и затоа излегол во јавност вака како би ги заштитил, сепак кај влогирањето е проблем што Човек знае да замине во занес околу жонглирањето зборои та и некому ненамерно да му пробуричка во око како предвремен Суд, но колку што дофатив од кажаното за таквите изјави имал документација и во тоа се состои и Херојството да на очигледна појава на зло некој се одважи по цена и на својот Живот, што чинам и’ било случај и тоа пред се’ меѓунаредно отколку локално инструиран, бидејќи им буричка во мал мозок на еа-детерминистите и убиството на поранешниот Претседател БорисТ, затоа и должни сме бидејќи овој Брат во името на Сите нас се жртвувал сега додека сме ние Живи да му помогне Преминот да му е Полесен кажувајќи бар една Молитва занего штом пуштите да слушате некое од тие 50-тина интервјуа та и да му останале неочистени Гревови да му се доочистат така, иако исто паметно е Ближните да принесуваат пред Литургија Ливче за Вадење Честици на Проскомидија бидејќи како Живи Луѓе тоа е најголемата Молитва која можеме да ја Принесеме пред Бога за упокоените, доколку не сте спречени работно гледајте кога тоа го чините да сте воедно и Присутни на таа Литургија како не би ризикувале случајно заради ваше недостајание потоа да ви се земе за недостојно таквото Молење, дури и од самиот Свештеник кој доколку не ве познава која е логиката да се опушти и прима може мајтап од некого, зато Внимавајте бар запознајте си ги своите Парохиски Свештеници бидејќи живеете денес во големи градои а чинам канонската (ако не непишана) Православна норма за соодносот на Популација и Црковни Храмови ни од блиску не е исполнетa [1] ко што било случај порано па логично и тешко да си ги запамти така Свештенството совоите традиционални парохјани!
сигурно ви ѕвони мозок еве го самиот тера Православен агитпроп, хм, Не Дај Боже некому насила да товарам Спасение, бидејќи сетне тој некој ќе морам и нагрб да си го земам, напротив дури за време на Великиот Пост дека пишувам вака јавно мене сето ова нема да ми се придаде како Подвиг туку и’ ќе ми се одземе од оној што сум го имал бидејќи им го земам мирот времето и радоста ако не на Сограѓаните кои се свикнале и кога спијат да се политички будни, туку ко некој кој без Благослов вака јавно говори за Православие и Православни соблазнува да го читаат можеби и Воцрковени за кои ко во мојот случај што велам и само од спунт кога заради ближните е пуштен телевизор подома јас си губам терпението со себе да се борам и да се Смирувам Постам или се трудам во Молитвениот Подвиг, а посекако им се мешам на Теолози и Свештеници во нивната работа сведочејќи низ дигресии по сите страни Браќа Сестри Внимавајте Крстени Сте вие најмногу ќе страдате од таа страна вечно како оние кои го имаат Христовото Обрежание На Срцето, а заминав и потака конечно пуштајќи за Прочка чинам и тоа видео налик Покајте Се [1] Но повторно на страна неумесново правдање причината зошто првиот пасус во овој пост е Духоносен е заради потребата од Простување, мислам и Господ знаејќи дека сме во свет кој е добробоволно човечки потопен од грев та Милостив Е а колку трeбaме повеќе и Ние за да во времиња на мас-корупција најдеме сили да простиме!? дали е тоа возможно зависи од сите Нас, најнапред доколку се сетите дека Нема Чоек Кој Не Е Грешен, та и сеќавање дека на секого кој се нашол повисоко го здрмувале и поголеми Искушенија, а во време кога Црквата Христова е на маргините секуларно истуркана тие качените високо а неоградени озбилно со Благодат на голем ризик се па и тогаш кога се Правдни а доколку се Амбициозни а тоа не е Божја Промисла та за да не се возгордејуваат биваат потурнати да се лизнат заради ескивирање идолатриски статус, баш ко во случајот со Грујо макар неговиот клан праел пуздер и претходно, сепак тој некој ете слизнал само за да добие шанса за Спасение низ Покајание, тоа не значи дека мора како Игнат да земе да се расфрла по сите страни со Пркос а не пак со освета или предавства, туку треба да почне да се Плаши од Бога да се Воцркови и Светотаински да почне да живее, за откако целосно пред Бога си отвори срцето, бидејќи и така Господ ги знае сите наши гревови само што имаме Слободна Волја дали ќе му ги предадеме, за така потоа И Човек Стоејќи Во Правда Пред Бога да се предаде на Божјата Волја и да не се колеба дали да се врати Дома, нормално доколку расчистил со гордоста а што ќе го стори само доколку е спремен дури и за неправда да биде суден, но не секој е Христијански Идеалист та и не треба никој да се лути ако тоа не го стори (ете може да се жали и во Хаг ако сака а доколку им верува на меѓународните) и конечно секој има Избор дали да дозволи некој со неговата Чест да си игра или тоа нема да го дозволи >>> Но Господ Ќе Суди <<< само што ние некако побрзуваме ние да бидеме онака малџиски кадии и тоа од подома виа претпоставки та да бараме дури и бесилка за некого, вистина каде има чад сигурно има и оган, но дека ќе се спречи пожарот со ишкање на огнот а не пак димот без да се најде изворот потикнувачот ризиците просто тоа е непотребно изгубено време за нас како Граѓани, си има за тоа Служби и тие нека му ја мислат бидејќи и за нив важи што повисоко толку поодговорно а особено доколку сркаат од Народна Рака, велат Сведоци ако не стрепат тие ќе гореле од фино пофино во адот но кому колку му сече му е дадено или си одземал од Целомудрието, за жал народната рака неретко е и’ регионална па и континентална та и интерконтинентална, а така и забораваат мнозина на Бога и Божјите Заповести заслепени од сјајот на овој свет за на крај сето тоа да мораат дури и да го кријат па и јавно виа насилно натурање агитпроп по сите страни, што повторно може нема да биде проблем доколку делувале заради Хаер Коуз нели ко што неретко знам да речам ќе да груевци лапаа своевремено како би заштекале за црни дани доколку пак пукне балканска војна, којзнае, може само да нагаѓаме, но банковци пак се покажа дека кога имавме финансиски проблем и во помалку склет околности од регионални па не извадија ништо од собраното во приватизацијата, И Ајт било што било сите се изналапаа а тоа лапнатото го истурија негде другде, Но бар сега откако е очигледно дека светската економија почнува да затетерува нека најдат сили бар профитот да го вратат (или извадат) назад, та иако досега Народ страдал заради масовната корупција бар утре да може да Опстане, сега во овој вакум за тоа вистина има и’ време ...
впрочем и ИгнатП колку и да делува ачик сепак нема џелатски наратив, еве земете го за репер интервју #33 [1">1] каде логично констатира дека кој признае и ги врати парите треба и’ да му се Прости, а ја би заминал со чарето и потака и’ не само заради Христијанска Сотиролошка Спона туку и заради се почестите кризни времиња кога поубо е Надежта да не ја полагаме на туѓинци туку ако можеме на Сограѓани и Сонародници пр. комотно може да се прогласи амнестија од спунт за сите финансиски криминалии на начин да се тргне бар во рок од 5 години механизмот за заштита од перење пари т.е. над 10к евра да мора да се приложува потеклото за сите оние кои би сториле Директни Инвестиции некако, а потоа и да се открие некаквиот криминал некогаш што го сториле од финансиски аспект заради правовремено културно враќање на парите назад Дома макар ете приватно системски да бидат амнестирани тие безаконици, иако тоа нема да ги амнестира пред Бога но ете имаме христијански начини како тоа доколку се свесни дека не е само овој Живот за Живеење ќе се потрудат да се Искупат и Душеполезно можеби спонзорирајќи здравствени спортски воопшто народните потреби ... знам ова на многумина ќе им изгледа каконеправедно, но зар кога во шума или на улица излегле мнозина зар заради Мир и Благосостојба во Куќа сетне не се дава општа амнестија а посекако крвави раце се далеку поголем грев него крадливи, Но доколку сето ова не е една Општа Катарза та да се извинат Сите на Сите така да најдеме Прошка за сите огрешени кои биле повлечени онака заради дадени чопорски околности вклучително и Амнестија Пред се’ На Патриотите кои сега гнијат долгогодишна робија а сториле насилие не заради личен туку Општонароден Интерес ... чинам ако ова не биде вака случај нема ни да најдеме Мир а не пак нзс дека мора Сите Итно Да Се Мобилизираме и се спремиме за сите ризици кои може да ги антиципираме па и преудицираме како можни во блиска иднина кои ќе ни надоаѓаат во општествово, Но прв ризик од овој аспект пак е што приливот на многу склет украдени пари може да предизвика хедонизам без граници и конК*ренција, што често знам да кажам ние и со постојниов стандард живееме до болка кабадајџиски а не пак ако имаме и само дупло поголем, Заради што за да се ресетираат таквиот Реален Ризик кој може да допринесе да станеме содома&гомора на мала врата Мора најнапред да почнеме да го Отвораме Систем логично прво преку потикнување на политичките Партии да имаат отворен еФорумски пристап за своите програми и конечно како членството не им е сведено само на партиска книшка туку да зема активно учество во креирањето на партиските политики, а паралелно да почне вака и Институционално да се Отвора системот, логично Граѓански Здруженија исто како амортизер помеѓу независните и експертите со партиите и системот а тога Е тогаш ќе може мнозина да предупредуваат дали и што забегува како политики и појави та и правовремено да се реагира ... конечно зошто да се чека само на некоја Трета Обединета Опција да почне ова на мускули да го турка, зошто оние кои веќе припаѓаат на дадена страна заради традиција ако не друго да неможат истата да ја задржат И така да допринесат својата иделогија да е поарно позиционирана, но за тоа треба самите Млади Сили таму да се изборат вршејќи притисок по урнекот на одредена Трета Центристичка Опција тоа да го чинат како не би биле натака потиснати ако не истиснати како екипа која веќе има и свои капацитети и свој потенцијал само недостасува сето тоа да е Континуирано На Ачик Разработувано како оние кои сега го злоупотребуваат опстојниот вакум и матни околности просто сами да се исцензурираат за коруптивно-елитистички шеми, Арно Ама ако за ова сето не се бара Амин и од Црквата и Умата за официјално да се Молат за да не почне систем да пука по сите шавови бидејќи би почнале потенцијално мнозина да паничат чинам тогај и без такво реосигурување ваквите наизглед добри идеи можат утре да биднат некому повод да беснее да ни прави исфрустрирано општонародни проблеми ако не друго подметнувајќи пожари по сите страни, бреј доволно е и’ еден сатанистички бенд да ви истовари тука и виа бесплатни влезници да ви го собере цел склет фандом од балкан па да си чешате глава што ви требало да ја терате работата набрзина и насила, мислам порст пример бар оние кои се духоносно свесни им е супер очигледен, Затоа И Велам Сосила Убаина Небива туку треба ко и за се’ најнапред План за дадена Идеја тој така да е најавуван и полиран Јавно и во континуитет 24/7 еФорумски едно година дена минимум а потоа и Загревање па и Аеробен Тренинг а дури потоа надевај се Магаре Дека Нема Да Пцојсаш До зелена Трева бидејќи иако неа ја има ќе мора кроце по кроце да си ја пасиш додека стигнеш некој да ти ја сервира, што вели во едно од интервјуата како аналогија за мрмрџиите братот ИгнатП не се филмајте дека тука можеда биде содома&гомора, но и само на болните и сиромашните да им се отвори врата за медицинско производство Канабис па веќе многу што ќе олабави од постојни ризици и идни зицери, иако секогаш е Добро да се има идеалистички пристап та да се премерува кога и дали е возможно некоја Идеја Политика или Агенда да се прошири и надгради, но доколку тоа е онака ко до сега затворено-партиски тоа ко по обичај ќе биде озбилен галиматијас во Троја! Е Дури Вака Со Многу Што На Ачик ќе видите и Чуда налик враќање на далечни Сонародници та и ќе се чудите колку се спрмни да се вратат во Стари Крај ... доволно е само и да им се отвори еФорумски пристап некако за да можат и тие тековно да помагаат политички ако не гласачки макар забораиле да си обноват пасошот или сега не сакаат бидејќи помил им е Оригиналниот, колку само Доктори имаме понадвор кои можат еве во вакви времиња на институциите ако не на својте колеги да им пренесат некој Добра Работна Пракса, наместо сето ова само низ билборди виа странски инвестиции да ви е ветувано агитпроповски ко што е сега случај, да видиме може овој изборен циклус билбордајла партиските паноа ќе извисат ако не друго заради корона-потребата од поголем домакинлук и помалку скиткање понадвор!? Сите Да Сите ...


Изменето од Zelenikovo - 18.Март.2020 во 19:59
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2020 во 15:06

мислам с&д е одамна тренд прашање е само колку развратото процентуално кога пред wwI помеѓу и пост wwII e zastanpen, nekogash pomalku nekogash povekje, no niogash ko sega koga site go brkaat ameрикан дрим, иако ко за иронија во сАд бидејќи на ангро е присутна протестантската Црква и сите нејзини варијации, можам слободно да кажам дека хедонизмот пржи на 100-ка претежно во мегали-урбаните-џунгли, иако сега со фејкбукот и само заради воајеризам насекаде процентите ја минуваат и 50-ката, зар не, 50% отворен разврат или стимулиран хедонизам како сакате кажете едноставно ДЕКАДЕНЦИЈА дека и да одете тоа ќе ви биде, а каде не е, хм има такви места но и таму бидејќи надоаѓаат тешко болни па си го шират и без да знаат својот дека-вирус т.е. во Православни Манастири можете со лесно да најдете Мир но бидејќи живееме во последните времиња и мора да се отворени вратите ширум за сите Души кои би сакале да се напојат Турбо Благодат бар за миг та веќе не е како во минатото кога во машки Манастир можел да влезе само Маж а во женски само Жена, па зато денес имате онаква континуирана соблазна и може не толку за монасите колку за посетителите меѓу кои ќе влетаат и многу Туристи кои исто треба да се поканети конечно не знате каков ефект може тоа да има понатака [1] mislam bi trebalo da vi e jasno no povekjeto se fokusirani na nadvoreshnoto otkolku внатрешното И Треба да има баланс за да не се стават недостижни прагови ко порано та оној кој сакал да влезе во Манастир да морада чека два три месеца предпорти, ама тоа не значи ако сега истите се ширум отворени тоа сестрите и гостинките не само по фармерки туку и по хеланки а неретко и во сукњи и широки деколтеа да си влегваат онака која како се затекнала, незнаеш што е полошо да ја Спокриеш ти со чаршав нели да не речат сака да ја киднапира или таа така да се покриев в кола та да си речат ау духои дојдоа, а реално тоа и сме Сите како Души во Тело а доколку така успее Чоек да гледа на луѓето околу себе нема ни да се соблазнува и голи да му шетаат околу него ко некогаш во Рајот, но на сите не им се отворени духовните очи, ниту па на оние кои им се нечие недолично однесување би го толерирале а затоа и по манстирите постојат Типици, но кога сето тоа е релативизирано од некоја тип-топ хеланка на крај бадијала и да има кој да трча како Чато и да предупредува немојте неможе тука така, веќе биднале суперсоблазните на Свето Место вклучително и Градски Црковен Храм присутните мажи или жени секој на свој начин дали со насладливо око или презир во ноздри да си испадат сами таман стекнатата Благодат на Црковните Служби и Литургии ... практично ко да ни отупел резонот што е нормално а што абнормално, нормал кога навистина и на мнозина заради кашатализмов ни се отупени емоции здраво, така речи живееме од и за површните сензации како џвакање храна во уста но не и нутритивниот ефект од истата потоа ... можам да замислам баш вака е исто и во однос системска корупција која макар имало закони и пазачи пополека си се вовлекува во извршната законодавната и судската власт, но ако системот е Отворен некој и ќе види ќе предупреди па и некој што е надлежен за тоа ќе притча, во спротивно бидејќи и така без никакви особени критериуми и капацитет се пополнувале системските капацитети низ ете транзиционите години та стигнавме на дереџе да треба да се плашиме да отвориме портите на системот за да случајно не почне многу гној да тече по сите страни, сепак уверен сум дека претежно ќе станува збор за реа, а евентуално некому кому не му се свиѓа опен-ер пристап да почне намерно да нагнојува наваму натаму демек ќе подуплашил Наро арно ама тој Народ ако му е дадено да заорува ко и на уморните орачи колку да им помогне токму онаму каде е гноење со задоволство ќе се стрча бидејќи знае дека после се’ сите ќе се Радваат ако некое место Светне а не пак почне да присневит Убаи Плодои ... сега пак бидејќи многу што е зачмаено па ко за беља грото сограѓани лекот го гледаат низ с&д пачои ко хедонизам препакуван во милион комбинации за да помалку смрди тоа системскиот народниот општествениот трулез не само на коруптивност туку и рамнодушност туку и себичност па и мрзливост кои се резултат на немање ни простор ни време да си Подадат Рака Сите конечно кој кому може а тоа јасно во критични моменти се Младите кои волонтерски би се нафатиле без проблем бар Академски да го чешлаат и потпомагаат систем доколку е Отворен бар за нив, но тие неможат за студиските програми по универзитетите да думаат слободоумно системски а не пак по министерствата и институциите да може да тарашкаат потпомагаат и Нудат Подобни Промени доколку за истите се има волја средства сили ...

интересно братот ИгнатП пример убо е што го разобличува финансискиот криминал sepak тоа го чини пристрасно, удирајќи само по љубчовци и груевци а заборава на банковци, зошто незнам, веројатно се плашел да не му спакираат ако не извадат некои врели костени, можеби како се рушела МААК своевремено од страна на удбашана како не би постоела независна партија на македонската интелигенција па побрзаа да ја формираат дпмн со свои пиони ко ДостаД, смешно и таа и ФеридМ биле претходно профеосри по марксизам, но може да се види професорот иако станал врвен филозоф денеска си одработи за нив анблок ненародно предавство на македонските идеали онака газејќи на своите филозофски идеали за слободата како врвен дострел во животот на човекот, мислам не дека ИгнатП бил вклучен во сето тоа тогај со МААК но дефакто знаел што се случува а ете и тогаш и подоцна тоа го преќутува, капак Циле го зема ко кусур за шпион зошто за она што тогаш не сакале банковци да го одработат со лесно сега на најтерсене начин да го одработат зајковци инстант, што го проверглува sitno na pochetokot od #35-тата [1] демистификаторка кај амазонката :) бреј си мислиш тој си отворил срце туку да не му го отварала она гледајќи го во очи бидејќи нели очите се прозори на душата, проштевајте за интермецово но неопходно е за да посочам креативно како тоа невешто го чини нејзиниот колега кој скоро на К5 го интервјуираше ВасилТ каде говореше и за неговото посредништво за не’ерга’омнес предлозите на почетокот од самостојноста [2] се прашувам што доколку тој не кренеше рака за распад на сфрЈ односно ако не зависеше од неговиот глас што ќе беше потоа дали масовна касапана при што ЈНА по сите страни се’ ќе потепаше, просто чоекот Спаси многу Животи и спречи она што беше подоцна случај во Босна да биде низ цела екс-ју, но тоа како што-би-било-кога-би-било никој не го конта ниту дебатира а не пак да му даде рака на Циле и му рече секоја чест за таквата одважност макар била истата од сАд побудена, а за што логично не мора Чоек да е шпион туку онака пријател со сите светски елити кои по месонска линија здружено го тапшале по рамо а за покасно му предложат ајде брцни им на кинезите во око и за тоа 3 милијарди ќе добиете, смешно но вели Циле немало да каже од каде ќе биле тие пари ако не добиел на изборите, бреј поудбалитичарски пристап здравје, камо да ми беше ова очигледно кога се зачленив во ДА како прва ветувачка трета опција во земјава онака разочаран своевремено од sds и дпмн односно знаејќи дека се удбашко-удбалитичарски дувла никогаш ко индепендент табиет ни од блиску не им припарував ниту во локални канцеларии, но излезе на крај дека и ДА станало тоа, нормал кога е затворен партиски систем јасно дека оние ботови кои се инфилтрирале ќе ја саботираат партија во полза на дотогашните аги, што дури и во Отворена Партија ќе го прават но ако во истата харизматиците не се при врвот туку пострана нема ни да може да ја рушат таквата Трета Опција за миг ко што му го сторија тоа на Циле, сепак тој од сам старт кога терал тајно ете во однос обзнанување дека тајванците се тие кои ќе ги дадат 2-те милијарди самиот веќе ја уплескал со неискреност пред гласачите, замислете утре некој така може да спинува додека сте вие и сред отан та откако го изгласате да ви извади руски или кинески честитки, речиси слично ко и груевци но НиколаГ тераше отворено економски соработка а не предизборни спинои та оној Народ кој го гласаше знаеше за што гласа но видовме дека таков рекетарски пристап како полесно би ги уценувал еа-детерминистите за инстант интеграција во еу и нато се покажа од терсене потерсене токму во однос на економијата иако нели тој имал најдобри намери бидејќи реално тој и не гледаше друга алтернатива за РеМа него запад, но ете дочека реума во глава бидејќи имало кој и за беспари да им одработи ергаомнес и тоа на еа-детерминистите, мислам за никаков ќар по Народ апропо еутаназијата на националните идеали, а посекако по џебои мора да испикале милиончина, хм, та ако со десната рака на Ципро потписникот во нивиците-месонски Коѕијас тоа било случај, што пак со овие овдешните сплеткари кои државнички им го пуштија на сите не удбашко-удбалитичарски туку месонско-детерминистички! вака видено ние од надвор сме растурени не одвнатре иако имало кој тоа да им го испорача, но навистина не ми е јасно зошто Народ паѓа во транс и ги обвинува зајковци кога и груевци уште одма кога дојдоа првиот пат на власт ојдоа на буК*решкиот отан самит со веќе готова согласност за менато РеМа(Ск) име [3] за кое исто немаше да видите референдум ама ај, зајковци бар ви го дадоа само што мицковци одработија за еа-детерминистите и неизлегоа нанего, а требаше истиот најнапред да го реосигураат биометриски и конечно да излезевме сите еднаш за секогаш да се преброевме кој за што е! туку ме чуди Игнат што кажал кога бидна ерга-омнесот бидејќи во интервјуата вели тоа никогаш немало да го биде, а дефакто бидна, на што сигурно ќе рече евала не верувал грците дека некогаш ќе попуштат, а бидејќи и нема му е битно колку што можам да разберам економски бум сигурно и тој би го одобрил тоа, но јас ќе речам од секој аспект богата Македонија ќе стане само содома&гомора колку онака на сите им се разградени етичките моралните некоруптивните чипои, сетне и мед&млеко да потече тука тоа ќе стане многу брзо чемер&јад, особено што така богато привлечни тука од македонци и буквално ќе остане само малцинство бидејќи во Македонија ќе гргнат милиони и милиони азиски и афрички мигранти, а за такво нешто ние ниту денес ниту утре сме спремни! незнам колку им сече на вашите удбалитичари за ова но убдашана си велат ајде ќе пуштат скоро европеите чиппирање Народ ко да е стока па ќе се прават и со такви ризици, ахаоди ти учипи некого кој е на поминување нели еу без граници денес малку горе утре малку доле, има све Деца да ви ги сторат робијаши, нели ќе мора бар доброволно да се затвораат дома во карантин како не би ги закачил рикошетиран К*ршум по грешка и во Маало а не пак на ангро во центар онака немора ни во кафиќ туку на автобуска, НО сакавте европа епа нек ви е со Срќа и Господ Да Ви Е Напомош бидејќи преку Леб погача барате, та ако беше убо федерализам зошто се одвојувавте од сфрЈ, рачунајте натака сЕд ќе биде истото само на стероиди а граѓанската подобност ќе оди и поперфидно него ќотек онака со директ-лоботомирање [4]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=193&KW=следнова+фуснота&PID=237521#237521

се прашувам каков агитпроп ќе има тогај тука
мислите нема да ви станат туѓинци аги
[1][1][1][1][1][1][1][1][1][1][1][1][1][1]
хистори рипитинг како сте малодушни меѓусебно
мислам и сега сте ерга-омничко во евроболшевички апартхеид
утре и до срж кога ага ќе ви биде бришел ко некогаш бељаградКон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2020 во 07:01

за да го покрепам аберот горе дека дпмн е удбашко масло, односно удбашкиот близнак на sds но со патриотски целофан, нели како не би останал вакум дека шпекулирам, би се повикал на неколку факти 1. прво и основно исто ко и во sds "народ" избира тинејџер во чизми за претседник, веројатно саде еланот бил пресуден, но поверојатно оној на менторот, и во двата случаи, Банко дури имаше и драматург како Сашко Насев да му ги пишует говорите in-stail Грев или Шприцер [1][1] која скотска драма сигурно и Грујо ја вежбал тинејџерски на штица 2. друг битен аргумент е образложението на бившиот џојстик-удбаш Иван Бабановски [2] и конечно 3. изјавата на Драган Богдановски парафразирана од Тричковски во Нова Македонија на 27-ми Фебруари 1991-ва [3] каде во втората колона пренесува дописниот-петоколонаш дека Драган рекол како нема врска со дпмне, бреј би сакал да го видам изворниот текст чисто за да се дофати цел контекст кој не му е јасен во својот проштален екс-ју писмо-излет Тричко, она како тоа Драган го формирал дпмне но тоа не е тоа негово ВМРО, кузнај сигурно и ден денс не му е јасно бидејќи тој ги уживал благодетите на титоизмот подома а не во Ќелија, сигурно тешко разбирливо и за помладите денеска, но дефакто ако некој иницира некоја Идеја тоа не значи утре ако истата тера тој и стои зад неа пр. јас во однос МАКЛЕЗЕТ, сигурно во очај удбашана доколку Народ изгуби на ангро доверба во постојните удбалитичарски мастадонти ќе гледаат и оваа идеја да си ја пикнат во портфолио од спунт, мислам нивна работа им се може та ако им се сака и ќе го сторат тоа, а потем ко и во случајот со дмпн Народ ќе си легне на брашно иако го превеслале на суво! ова не значи дека би успеале особено НЕ доколку станува збор за Опен Сорс Партија каде цел Народ на Ачик ќе премерува константно политиките на партијата, мислам камо сите партии да имаа таков пристап, а тоа да си повлечит инстант отварање на систем [1] како велат без прле нема магаре, само гледајте да не ве намагарчат ако некој ви пушти некаква инстант маклезет партија, без да видете најнапред на ангро јавна еФорумска дебата а притоа мнозина јавно не учествуваат во моделирање на Статут и Програма сметајте дека ќе ви го пуштат пак, макар тие што се фатиле на орото имале најдобри намери, просто во затворен систем и без да знаат некои елити ако не удбаши ќе ве избушат како швајцарско сирење и сервираат ко каталпутиран тартуф у космос!

туку, последно што ме изнасмеа како sds им го пуштаат на дпмн преку Телма филмско-агитпроповски во однос карантинот вртејќи го филмо SkRMX [1] за најефтино да спинуваат ете министеро на дпмн ве малтретирет за време полициски час, а всушност Уредба за Вон.Сос. ја донел sds, капак и 5G ви бутнаа на мала врата, а сега вие треба да се с’снете на Полиција и палите гасите предзиборно спинувано прибирање гласои, точно дмпн е удбашки скроена ама sds е без конК*ренција во цела генетика елитна удбашка ДНК, чиниш освен удбашки ботои у елитни ешалони ништо друго немаат, иако сигурно не е така, но и бројлерите бе им се бетер од автоматска секретарка! но ОК какви се такви се тие се, а ич :) сепак во однос Полиција ќе речам тија се бре глинени гулуби чиј живот е на милост и немилост на партиските агитпропои, ајт бар помладите генерации, кои ни криви ни должни ќе си го кркаат ако некој подобно спинуе некаква демонајзинг фора, пр. дпмн во однос 5G-то иако ако се дочепаат на власт слично ко и sds во однос Ск’14 ќе си глумат лудило како раците им биле врзани а нозете им бркаат побитни работи, Во секој случај глејте да не им палите шлемои на Џандари бидејќи тие ама баш за ништо не се криви во кој и да е контекст, бидете Благодарни што ги имате, бреј причекајте малку да придојдат натака еден куп Мигранти нагости има и сами на полициски краш К*рс да терате! од овој аспект дури им дадов и подршка на Билд во однос полициски час но пред се думајќи како да им се помогне и ним и на Народ да постои алтернатива на боевата муниција [1] а како сите помирно би Спијале Работеле Шетале без да мора ќутек казни и глупирање да се на сцена! само што праиме ако почнат и вас да ве пржат ко што тоа досега го праеше само удбашана на локални дисиденти!? ултра-полис-стејт не е далеку од памет дека ќе се случи [2] сетне дали павер-ту-д-пипл ќе му удрат или тој ќе поплочуе низ градои!?

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1023&PID=238894#238894

контраре најубо оит опуштено низ Благо Солен Мешап
Изменето од Zelenikovo - 05.Мај.2020 во 07:02
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2020 во 05:30

гледајте да не наседнувате да и се с’скате на Полиција, потенцијално тоа може да е каписла за балван револуција, а тоа од фамилијарно искуство можам да кажам е озбилен проблем, конечно на крај ќе ве шитнат како партал токму оние и кои ви биле грб! ова беше случај пример со Краишките Срби кои иако заслужено се спротивставија на насилната намера на Хрватска за отцепување од екс-ју та кога можат овие зошто не и тие, сепак кога дојде работата на меѓународна маса и преку Z4 добија гаранции за Автономна Српска Краина чукш дорчо слобо и сану го оК*ражија пандуро мартич да ја одбие оваа понуда, по што се случи уште поК*рвински олујната нато жетва, на која пак артилеријата на јна во Славонија не одговори [1] а ете воедно Краишките Срби слобовци згнаа да ги трансферираат на Косово, така надевајќи се дека осуетиле утре да им се случи косовски Z4 ем тоа да си го доосигураат со краишниците кои би ги населиле во голем дел таму, но на крај сосем поинаку излезе математиката, на која капак цинично и фрањовци со акламација им рекоа на краишниците (кои денес навидум ги молат да се вратат Дома) бон-војаж [2] што и ден денес иако Хрватска е во еу одекува во ушите на мнозина бидејќи стравуваат од освета доколку се вратат за тоа Што некој прво ги нас’скал а потоа им пуштил вода откажувајќи им артилериска подршка, иако сигурно имало ризик така да изгине многу повеќе Народ логично и јна би била вовлечена во војна а она што се случи 1999-та со нато-агресијата заради Косово да се случеше 4-ри години порано, но егзодусот кој ги фтаса крашниците наместо слобовци на тоа да видат со разум го спинуваа да им го сторат истото на косоварите земајќи ги повторно токму краишниците како кусур-урнек, денес капак пак во сред Србија се случува одбележувањето на Краишкиот Егзодус а треба токму во Далмација нели логично во еу не треба помирувањето да е проблем, или некаде ко во Егејска Македонија или Горна Далмација и Лика тоа е мишн импасибл, ајде бар краишниците не ги пеплосуваше нато со напл ко во случајот со егејците, но затоа се рафрлаа касетни бомби и осиромашен ураниум по цело Косово да денес просто косоварите незнаат кај да литаат од таквата слобода [3] можеби да се судреа јна и нато токму во Далмација светот поинаква инерција ќе имаше подоцна та ќе си покажеа предвреме роговите отановци што пак ќе спрелеше подоцна јасмин револуциите на Блискиот Исток, но може инерцијата токму да се развлече се’ денес допринесе да се заглават во Сирија за да неможат да го истемпираат подобно планот на дипстејтовци за заобиколување и растурање на Русија ... Слава Богу За Се Што Ни Е И Што Ќе Ни Биде ... денес пак мнозина несвесни дека всушност преку Своето Страдање помогнале да се зауздаат долгорочни ризици за ww3 некако ратоборно најавуваат ќе останеме Свои на Своето а сепак не се, пр. МилорадД во однос дејтонскиот договор ко да вели сад-га-видиш=сад-га-невидиш заборавајќи токму на ww3 ризикот, но бидејќи бизнисмен (Татко ми вели трговец) нему му се битни само изборни гласои, дополнуе стариот кај беше он за време распадот на сфрј на што му враќам Не Суди За Да Не Ти Е Судено, токму проблем е што после конфликти оние кои си окрвавиле раце фронтовски или командно стануваат политичари небаре ним збороите им биле побитни од К*ршумите [4] од овој аспект ДодикМ додека друѓите би заборавиле час поскоро на Краишкиот Егзодус на кој кумувале тој во континуитет ја туркал идејата за јубилејно одбележување на Погромот, иако некој може да забележи дека откако Србија почна поозбилно да врти кон БРИКС та на ова се одважи, сепак сеуште е во преговори со еу, ем вака темата останува актуелна долгорочно а со тоа и ризикот да се дознае дали слобовци и сану не се всушност главните одговорни уредници за Краишкиот Погром слично ко што титоистите и јазу се одговорни за откажувањето подршака на ДАГ а со тоа и акламатори на Егејскиот Погром, вистина МиланД е единствен кој има три чисти да говори на овој Краишки Егзодус Јубилеј од сите денес активни политичари, а еве исечок од ланскиот во Крушедол [5]

https://www.bitchute.com/video/qR63rz5jf6a3/


ова горе кој како сака пример може да го спинува музички во однос Марли , да речеме косоварите би му лепнале ЏаџНот, босанците сигурно наследно АфрикаЈунајт, а далматинските хрвати сигурно со ремикс на ТраблсИнДворлд, но кој му го спинуел Бумбар на микрофоно што мислите, хм, посекако Светиот Дух слично ко Гулабо што му слета на Кастро, но дали немоит да се истренираат и гулаби и бумбари, во случајов очигледно не е спин ами етерична духоносна честитка, на која за жал Миланче и удри Чврга изгледа Чоеко е педантерија, или може духоите му посолиле тро весел полен за да олабаи бидејќи малку треба за токму тука на овој полуостров да распали ww3 особено сега кога Русија е воена надмоќна во однос отан а заради хиперсоничните оружја [6] за што пак бидејќи и маусдонските удбалитичари си отанизирале собраниска документација за неуставно членство во отан и Народ тука ќе биде топтан на ризик од мас-екстерминејшн во кој случај на видеово би требало да оди позадина како RealSituationверојатно си знаете веќе, кој фрли искрено куpШум ќе го стигне К*ршум макар тоа го чинел и кришум, кој фрлил зијан зијан веќе стануе, така и Вие ако ве подбуцнуе некој на улични револуции сетете се дека ко и ЧеГевара и вас ќе ве сварат по боливиски рецепт, евала вие сте мислеле убаини така да дојсите, и еве гледам шарените што сторија заради фракинг нивен наводен револт апропо Ск’14, просто само спинерски извадија млади на улица за да одработуваат за sds преврат од кој ништо од Ск’14 касапаната не се ресетира капак , токму насила брза кучка слепи кучина раѓа кои незнаејќи уште одма и го накршија на економија, и навистина ево се покажа баш во најзорт време за економски ризици заради ковид пандемијата ние веројатно без никаков аир ќе стигнеме изгледа натенане на ниво на словенечката презадолженост, само што тие бар нешто изградија низ фамозните 30 милијарди евра долг , Da Ne Verglam No Kaj Vi e Audio Osvestuvanje kaj vi se Bumbix ... politichki temi edinstveno dvajca bez trojca denes drmaat kade so toj pamet!? кој е за прецизни анамнези удбалитичари или вие млади фејкбуковци!? зар не гледате дека сте солени топтан [1] вам и секој ден да ви пее антиелитситистички оркестар бадијала, пак ќе си ги гласате истите удбашко-удбалитичарски банди! треба некој да почне и новокомпонирани народни политички траки да вади, може и пензионери ќе се опаметат!? политичко-реге е токму но локално завозено за мнозина не е разбирливо, иако супер поучно во однос рефрено на Пука-Брука последнио абер Лудило, на кој би сторил explicit ремиx на графичка позадина налик АВГХај, да незабораи Народ колку и порано а и утре ќе се бесат по дрва честитки без компас, жално болно но и виа реге муабет мнозина ето и од спунт може да се освестуваат колку е саат! za zhal toa mnozina kje go iskoristat kako lets get angry today, namesto da opushteno da se fakjaat na Narodno Oro preku formalno i neformalno zdruzuvanje zaradi brkanje konkretno chare namesto chekanje na gotovo od zatvoreni-udbaliticharsko-karieristichki tajfi ako ne bandi, konechno ne site partii se so zadni nameri, no vo zatvooreni sistemi jasno e deka sekogah krajo go krasi odeloto a ne deloto ...... а така и сега, терате ли нешто насила тоа стократно потоа на сите ќе им се удира од глава, еве кој е за револуционерност би го повикал Бујрум во Манастир земи грабни се со демони-анатема-на-нив да ги преумуваш, но не вие би да фрлате молотови по Џандари, а всушност колку и’ тие да се дрски, пак ќе потенцирам расправајте се со нив И БИДЕТЕ МАЖИ ТРПЕТЕ КОГА ТЕПААТ , тие нека кренат рака на расправија не само од работа што би летнале потенцијално ако зад вас стои некаква организација та утре и во пекол ќе горат заради злоупотреба на Власт , ако пак не сте продуховени можам само да речам Господ Да Ви Е Напомош бидејќи абер си немате како е удоле, а ко и мартич во Српска Краина прекасно ќе се сетите дека цел насилен труд ви бил бадијала, слично ко и на тачи во Албанско Косово виа осиромашениот ураниум итн. итн. Но колку и јас да думам Трезвеноумно, толпа си е толпа, та и јас да не го презрев спинот на дпмн во однос Тврдокорни слично ко оној на шарените во однос sds, и во двата случаи да без излезел на улица ќе ме понесеше толпа, а где сви Турци тамо и Мујо па и јас ќе кршев и палев сигурно ако не друго невестулки, проблем бидејќи грото сограѓани токму заради ова одат на митинзи или протести, во спротивно доколку се навистина живо засегнати Ќе Земат Ќе Засукаат Ракаи и ќе се фатат на Оштроумно Оро по ако не невладини, бидејќи истите и законски и фондациски се озбилно избушени виа шорошоидната локална стапица од затворено-дипстејтовска-фондација, тогај по неформални Здружувања од тип на еФоруми каде би туркале инерција бар кон Транспаретно еОпштество, наместо насилие и крш, да туркаат креативност и трезвеноумност, што за жал бидејќи не им е јасно какви е-алатки како треба да се користат тоа го чинат на фејкбук односно по еСоцијалки каде освен до потпросечност до ништо друго нема да дотераат [1]

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2020 во 09:30

конечно официјално да не се согласам и со МиленкоН а во однос неговите ставови рецнати во последната емисија од второто гостување на Интеграл Коловодецот ЉупчоР, занего пак веќе пишував неколку поста погоре, подвлечено ви е каде се спомнува Свештеник на следниот фус [1] а за негоите спинои и искреност во вторава изнудена на фора промоција во МНШ тро во следниот пост ...

конкретно како поранешен Член на еФорумот на МНШ [1][2][2] мислам дека имам објективна слика за Миленко и како Човек и како Шоумен кој своевремено ја забавуваше и едуцираше повеќедецениски Македонската Јавност дали чудноинтересно-спортски подоцна алтернативно-научно и на крај независно-политички, со последнава констатација мнозина сигурно нема да се согласат, но лично и мене неретко ми се случувало да ме етикетираат ко вмровец бидејќи сум Македонист, та и него го разбирам како му е, даваше подршка на Грујота додека држеше промакедонистички позиции поранешнио прајмер, а нормал го покуди подоцна откако стана јасно дека сите (читај цела јавност) си ги офарбаа удбашана во однос спинот РМ>РСМ за кој посекако во многу што кумуваа груевци особено на крај со пржинската влада и час потоа постизборно кога всушност до крај им го поплочија патот на дипстејтовските рецидиви во земјава, но друга десничарска политичка алтернатива немаше земјава та и мнозина во однос овој ерга-омнес спин им даваат подршка на груевци, вклучително и јас иако онака на муабет но не и на избори, иако ми беше јасно дека ја имаат уште одма спинувано таквата македонштина бидејќи веднаш по првата година власт заедно подрака со Бранко си ојде и Грујо на Самитот во БуК*решт со менато име, само им удрија штопна Карамнлис и Бакојани та дури потоа реосигуран со амерички грб (бидејќи и изборно имапе америчко осигурање партијата со тамошни маркетинг советници за портокалови промени) почна да стега чалам подома колку е исклучив и за името не попуштал, а всушност и тој беше спремен ко Зајко (читај зајковци) на ерга-омнес во некаква спинувана форма само што сигурно за тоа им стегаше рекет на европеите и америте да фрлат за таквата жртва некој денар, нели можело чадорчиња на невидено за грчките грегзит зицери та зошто бар некоја милијарда од оние 300 за Грција да не заврши и кајнас, нешто што Зајко потоа го рокна како моментум бидејќи за по некое милионче в свој џеб одработил шарена-смена, на Грујо претходно му беа фрлиле но може виа клановска линија нели добија бесплатно и најсовремена израелска опрема за прислушување со која смешно на крај самите си врзат јамката, Зајко пак милионче милионче излеа и од претходно трпал по џебои, мислам која логика да му се кажвит трговскио в Струмица Глобал може и беспари се шитнал, а јасно потоа ко беспари откупен морал да си одработи докрај бесплатно, како велат никој не ја каса раката која го рани, само што во неговиот случај каснати за сметка на тоа се Македонија и АСНОМ т.е. сите можни столбои на Посебност Уставно та дури и Македонскиот Јазик бидејќи од него стори хотелска етикета со една ѕвезда на која сега стандардот ќе и се наголемува со разни други како ќе им се отвора локално-глобалистичката дизна за целосна пенетрација во евроатланската центрифуга, си мислат ако флегнеме зима ќе немаме, убо нивно право, само заборавиле дека ако ко ни од блиску рамноправни економски тука и Сонце да пече по цел ден на Народ ќе му се тресат коски од долгови високи цени и вишок мигранти дури не сме имале рецесии, сето ова под претпоставка дека светката економија дипстејтовци нема да ја ресетираат натака, иако уште сега риситот е спремен само се чека белокуќната штафета да си ја повратат [1]

официјално значи по овој основ на разбирања со Миленко сме исто построени Локално Антидипстејтовски, а нему како поранешен Тв-Демистификатор на глобалистите единствено политички би замерил што на Улицата гледа како ултимејт решение за решавање проблеми или ликои, небаре ако фрлаш молотови така нема да се самозапалиш хм во најмала рака Духовно ќе изгориш со таков памет бидејќи си мислиш дека живееш во рајот немајќи ни грам абер што е Божја Промисла а капак и други повикуваш ајде јуриш сите да ги запалиме бидејќи друго нема хм хм хм но сетне кој да се самозапалува нека ми каже бидејќи откако сите неподобни ги запалиш си мислиш злото в тебе не се пикнало така, мислам која е поентата да веруваш дека со револуции некогаш нешто се променило на поарно а притоа таквата инерција да не предизвикала озбилен зијан по дадено општество некако, еве кај нас зајковци со таков акал ја урнисаат и предковидно економијата, а сега останува само да не поучат кај и кој да ја дотурка назад до оние транзиционие времиња во ’90-ти, чунки јасно им е дека кој и да е Инвеститор та и домашен а не пак странски и во мирнодобски околности поприлично калкулира дали таму негде би инвестирал а не пак во склет револуционерни, капак сега и со инерција кон глобална супер-рецесија, во кој случај ако мисли Миленко дека со таков акал на арно каква и да е промена ќе дочекаме тогај Бате Аирлија На Памето Македонистички, просто е имаш медиум како МНШ со верна публика и силен пропаганден штих, но забораваш да бидеш докрај Искрен и им посочиш на Македонци онака симболично што не чека доколку тераме докрај учичарски, еве би ти предложил земи оштри некој нож сред тјуб-преносот можеби сецкај си сонего јаболка портокали или лимони, а зошто не и да ги поставиш откарши и низ гаѓање мета тренираш индијански агитпроп за какви и да е идни улични преврати, лично ако сум на твое место би си ги прибрал подома и Внуци и Деца за да знаат дека сум спремен заедно со сите да изгорам, во спротивно не би било фер т.е. би бил во поеднаква положба од својот аудиториум во случај уличните промени да тргнат терсене наопаку, Но јас сум јас Ти Си ТИ, и прости ми што пробувам да ти укажам вака сред пост кој не е за тебе примарно пуштен дека Вистински Македонист Е Вистински Космополит а не некој исфрустриран локалец, посекако Ти не ми изгледаш дека си исфрустриран можеби повеќе разочаран, но дека Сосила Убаина Бидува чунки си свесен од дамнешните искустава со Камел Трофи, ама ај нека ми биде и мене Поука дека Чоек лесно може да донесе скроз-токму заклучок бидејќи некого следел ко Шоумен на телевизија некогаш т.е. колку и да ја разбирам твојта креативност нејзините оштри ивици никогаш не сум ги заприметил, можеби премногу сум се офанил она време кога праеше емифии за летачки чинии, иако од Христијанска Перспектива не ми беше јасно од какви мотиви дали маркетиншки или идеолошки, но кога денес те слушам како етикетираш Владици анблок ко пробугарски или промакедонистички навистина ми е јасно дека поблиска идеологија ти е ејлиен мистицизам него Православие, бидејќи во спротивно ќе ти беше јасно дека Етнофилетизмот во Црквата е Ерес, дека секој еден Владика делува онака како Светиот Дух го вдахновил, дека секоја појава во Православие си има своја Инерција од Божјата Промисла, во кој случај преиспитување на Постапки на Епископ онака малџиски дали бил пробугар или не некој наш Пастир е налик зошто Сонцето Изгрева Од Исток, мислам во ред е Чоек да праша, во ред е посочи нешто, та дури и да не му се допаѓа некоја појава во МПЦ, но да земеш онака агитпроповски да етикетираш Духовни Воини ко нововостоличениот Православен Генерал Владиката Партениј и едикое пробугарско крило во МПЦ тоа е смешно ако не наивно, особено ако така успееш да ја релативизираш кај мнозина свои фанои потребата од Воцрковување и Спасување Душа, нели они би тоа да го да сторат пред крај на живото ако може а вака виа твојте етикети во тоа да си најдат и параф за својта наивност, нели ти не влијаееш директно на тој процес па и за нусефекти (од таков став ко овој или оној Епископ бил пробугарски) нема што да се секираш, хм знам дека на неволен а не пак очаен Чоек доволно му е и мал потсрек за да олабаи во Потребата Од Воцрковување, а верувај ми ваквиот твој став му е токму Сомнеж кој ќе го дофрли во Летаргија, просто е неопитни Луѓе во Православие размислуваат строго хоризонтално, оние пак кои имаат (или во мојот случај имале) Светотаинско Искуство низ Редовен Воцрковен Живот разбрале дека колку и некоја појава на која и да е Црковна Хиерархија овој Свет да е нелогична посекако е дел од Божјиот План за Спасение На Човечките Души, ти може ќе приговориш да да од македонци да не стори некој бугари, јас би рекол Чукш ние од бугари да ги сториме Македонци, но како ако ги затвориме сите канали, еве земните хоризонталните веќе стигнал ден да се затнуваат, а според тебе треба и вертикалните, тогај Дедо Стефан по таа логика она што прифати како Поглавар (иако пред се’ само Прв меѓу Еднаквите во Синодот како Гласноговорник) БПЦ да не признае значи и од него праи егзархиски вазал, мислам каде со тој памет навистина, чиниш ним на Епископите им е да бркаат земни интереси та зато нешто на овој свет прават, Не, батали го стравот дека тие се изгубени во превод, иако Треба предострожност некој да не им прави сопки од која и да е страна, во случајов ете една твоја, можеби ненамерно лична бидејќи не ти дозволиле некогаш Сонцето од Кутлеш да го внесеш в Бигорски Манастир ко што велиш, хм хм хм, ок ти денес тоа знаме утре некој она на нато, и каде бе со тој памет, дури ни на вентилаторот не му е место внатре бидејќи така и пропаднала византија нели од најдобри намери пополека Крстот е заменет со едикојси амблем, но никако да земем да учиме од туѓите грешки, нели мора и самите да ги повторуваме, навистина болно ќе ет ако профаноста надивсне над сакралноста дури ете и на тоа знамено ниво, мислам ако нешто вееш прво веј го в Срце, но доколку веќе мешаш суштини а особено во времиња кога површност рулз, та бар малку од малку имај Христијанска Љубов и Простувај дури ете некој од инает нешто не ти дал дозволил или земал, но нели човечки е на заборавот да му отвараме врата, та и мнозина (вклучувајќи се и себе) знаат да речат ах мене некој ме мрази, заборавајќи дека живееме на Свет каде Господ Е Над се’ и дека кое и да е искушение Господ Го Допушта а заради Наше Спасение, но тука би запрел веќе навлегувам во осетлива тема за која поубо е да се консултираш со Теолог или Свештеник пр. о.Ивица со кого се надевам ќе најдеш нзс за овој муабет прво бидејќи се познаваш од поодамна, онаа емисијата за Космогонија за која коментирав на блогерај онака малџиски во одбрана од сеирџии, а кога и сконтав дека си Традиционален Верник, но би рекол Пробај Воцркови се та и ќе се изначудиш колку всушност и’ навистина е минлив овој свет, а вонего чинам единствено што е Битно е да си Спасуваш Душа и Да Подаваш Рака Други Да Се Спасуваат, во кој контекст разбирливо е да се обидуваш да ја чистиш зачауреноста на убдалитичарско-удбашки постојно затворен-систем, но да ја усрнисуваш МПЦ ем без притоа да си кадарен да бидеш супститут за Не Дај Боже урнисаното, тоа мислам е онака во најмала рака неодговорно лично агитпроповско да неречам суетно поведение, за што вервај ми, немам разбирање! која Логика е да си ништиш на мала врата медиумски свој Народ тврдејќи дека некој во МПЦ е шитнат или шиткач, дури и ПОА не е тоа, ама за вакво нешто да разбериш ќе треба и отпојќе од Воцрковеност, просто Растењето Во Верата нема граници, но изгледа мнозина не се ни свесни дека Таквиот Раст никогаш не е резултат на Свои Сили туку на Божја Милост, та биде милостив за да Господ Те Милува, а кога нешто неразбирливо затебе се случува во Црквата знај дека Господ тоа го дупуштил заради некои за тебе неразбирливи сеуште причини, и пак ќе речам тука би запрел бидејќи за сето ова немам Благослов да говорам ниту пак некогаш некому би му објаснил зошто Сонцето Изгрева На Исток - географски земено, може ти имаш космолошки одговор за ова како Географ, и ајт тогај кај да најдеме нзс дури и за ваква една недоумица, за која јас сигурно имам поинакво разбирање од твоето т.е. би ти рекол холограмот ќе биде дофатлив оној момент кога Сите или ќе Го Прославиме Бога или заборавиме дека сме Луѓе, но ок сигурно ти имаш поинаква дума, сепак јас никогаш нема да си дозволам за работи кои и баш целосно не ги разбирам суштински некому да му пресудам ете и онака низ етикети ко подобен или неподобен Географ зошто вака или онака делува дума дрма, а не пак така некого да судам ко подобен или не да му Служи На Бога или како тоа да го чини а капак ни еден ден не сум бил во негои кондури! непотребно е да расудуваш за нешто Црковно ко да сме во среден век или енлајтмент романтизмот, денес си има кој за тоа да дума и има кој за тоа да се побуни кога и доколку треба, а и’ тогаш пак и пак треба да бара Чоек Смирение Од Бога бидејќи незнае кога околностите ќе се сменат, еве пример јас никогаш не сум ја разбирал потребата од ПОА како суштна, но денеска во постојните околности да имаш Два Православни Архиепископа еден канонски друг народен, тоа е ретка прилика сите да бидеме реосигурани повеќекратно од склет времиња кои ни доаѓаат, бидејќи и само еден бран мас-миграции од Африка или Азија да има натака при светска рецесија (кога и да е тоа) овде многу лесно може да се случи да колабираме како општество, реално за такво нешто немаме ниту риск-менаџмент та ниту ни официјален кризен план на кој би думале експертите ни наши, недостасува уште со сите комшии докрај да ја свртиме дрско и тамам да може кој сака да влезе тука но и да не се волни тие да го примат назад кајнив, во кој случај Само Господ Може Да Ни Помогни ... но како ако Народ бива регуларно одвраќан од Црквата по кој и да е основ, како доколку етикетирањето сеирот и сопките ни се навика да еве и јавно медиумски стигнав да чујам како имало подобни или неподобни Православни Владици, небаре тие не се под Божји Суд и онака си злоупотребуваат положбата, хм дури и да сакаат нешто да сторат терсене наопаку повторно тоа треба Господ И’ Да Го Допушти бидејќи (особено) Тие својата волја ја имаат целосно предадено на Божјата, а доколку некој греши некако однив тоа е бидејќи Господ допуштил заради некоја идна за нас неразбирлива причина, но пак и пак ќе речам обрати се за вакви непознаници кај Свештеник или Теолог но и од нив не очекувај особени метафизички поуки, а доколку одиш кај Монах незаборавај значи Те викнал Господ да му помогаш, па прво зачисти предпорти, помогни та и ќе ти се помогни, бар својта кал низ Светотаински Живот т.е. низ Исповест И Причест, а за да потоа она што треба да го примиш како Духоносно Знаење воедно и може да се зафати ...          


Изменето од Zelenikovo - 11.Јуни.2020 во 09:32
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2020 во 14:01

до сега ЉупчоР како Интегра Челник немав намера да го тимарам во однос нивната програма, обично не ги ни читам политичките платформи, бидејќи истите и’ да не се памфлети, кога не си видел кој стои концептно идејно и проектно зад нив тоа е налик купување пиво во Гранап за Овошје и Зеленчук, да неречам под тезга дофатен алкохол, може ќе ти се посреќи претежно ретко, особено не кај нас! сепак воторово гостување во МНШ имав прилика да чујам интегрален централен идеал, кој ме потикнува на думање дека до сега поодлепена идеја никој нема стаено ни во фиока, а не пак да ја извади на маса и запечати во партиска програма! после ваков касапана став ко што може да се чуе, дека ракетен штит на Криволак за нас е невиден ќар, се прашувам дали навистина партијата им е ултралиберална или ултраконзервативна, можеби арапско-расистичка!? центристичка посекако не е, бидејќи ако беше, ваков луксуз за максимално милитаризирање на земјава таква партија немаше да си дозволи ни како идеја, а не пак истата таа идеја да е истурена низ затворена партија каде програмата ја штима едикоја елита! ајде донекаде ќе разберев внатре сме биле под опасност од некого, илити од комшилук ни се заканувале, та ете некаква модерна воена опрема ни требало, но за континентален ракетен штит некој волку лежерно да збори ко за фестивалска пиротехника, мислам АЛО да не би и од Никола Тесла некое апаратче да нарачаме патувајќи со памето назад низ времето!?

интересно таа елита бар во нејзиниот врв е неприкосновена во портфолиото на претседнико, Но кое пак за ’беља на вистината’ на партиската страница [1] не е целосно предочено [2][2] што буди дополнителен сомнеж дали нешто и навистина не е тука мутно!? значи Чоеко до сега го тимарев чисто од Христијанска гледна точка т.е. зошто не е во ред наместо на Бога Божјото Да Се Дава а на царо царевото тоа некој да го измеша, што доколку се работеше само за секојдневен Протестантски Верник ќе го разберев но тоа Нивни Свештеник да го чини е чинам премногу, можеби и мојава елаборација е ту-мач занего налик кој е овој да приговара што сторил тој за Македонија, но тоа е и’ проблемот со авотритетите да просто никој ништо и не може да им приговори, а не пак ако тие се парексаланс авторитети! сепак кога некој си дозволил во Православна Земја милитаристички да дума ем тој некој е некаде некаков Свештеник, просто речено мешањето лончиња пречесто се покажало во историја дека тоа не само што е погрешно туку води кон фанатизам, а досега Чоеко го бев перцепирал само како ревносен протестански сограѓанин, но после ова што го чув посочено на тагираниот подвлечен линк горе во постов, несакам ни да го барам во нивната интегра-програма, навистина Должен Сум И Пред Народ И Пред БОГА да сведочам дека ваквите ставови за кои и’ да се Христијани се не фанатични туку погубни на сите нивоа!!! но би потсетил тоа не е анблок Методистичка Доктрина, напротив има Методисти кои реформиранио методист Буш го прекоруваат за истово неоконско лудило [3] та ќе речам немојте да судите низ генерализирање заради нечии лични па и дипстејтовски пориви, чунки знаете дека и неоконците и глобалистите во сАд имаат иста nwo агенда само од различен раК*рс видена:
Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31572&PID=3145605#3145605 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:

во секој случај кон овие околности туркаат и неоконците кои се еден вид на домионисти [13] или попрво ко што ги посочува Филип Колинс во интервјуто за ајроншоу погоре во 83-та минута (или во скратената јутјуб верзија на 53-та минута)) како десничарски-евангелисти во сАд, а кои во страв од губење на светска лидерска плзиција така се нивелираат со агендите на месоните за н'с'п > Dominionism easily aligns with the beliefs of Social Darwinism (eugenics) which is why it is so useful to the Conservative Establishment [13] значи очигледно неоконците играат на н'с'п агенда но од протестантска гледна точка како бркање парусија - што вика ФилипК владеење на некакво идно секуларно христијанство, а што ние како Православни знаеме дека е ерес [14] ако вака се постават работите каде се тогаш месоните јасно тие ако стојат во сенка како еа-детерминисти неоконците за нив се само маша како удбалитичари или банкарски и корпоративни елити а така извозени за да мислат дека бркаат своја н'с'п агенда, дефакто терајќи судар на протестанството со Ислам тие ќе биднат фатени во идејата на енералот'алберт'пајк кој масон јасно истакнува дека ww3 ќе им биде подметната на христијаните и муслиманите да меѓусебно си извадат очи за да потоа се востоличат над нив месонските луциферијани [15] по што и на ангро би си ја истерале својата еугеничарско-трансхуманистичка агенда за што повеќе души да сотрат уште од раѓање [15][15][15]
ех ако се вакви грото наши велеадминистравци каде ни е крајот, се чуди Народ после зошто наште експерти потфрлале во експертизите, нормал како нема кога се водат по туѓи аршини иако заради некаков идно Народно арно, ама какво, во случајов со милитаризација на Македонија навидум загаратирање на безбедноста од евентуален страв од Ислам, смешно ако не трагично бидејќи една третина Сограѓани се Муслимани, хм значи по логиката на ЉупчоР и еден ако се радикализира и утре потпали некаков пожар тука значи ние ќе треба кон своите Браќа и Братучеди да свртиме ракетите, или пак за освета некого да гаѓаме со патриотски ракети, бреј чиниш ко некој намерно да сака да ја држи во вакум тензијата за некаков меѓуетнички К*ршлус, а види богати тоа ни глобалистите не се толку креативни ко што се неоконците и нивните тукашни ботои! Дик Чејни колку пати се има сретнато со ЉупчоР претпоставувам за Буш немало место или може и негоите поуки ги вметнал во бележник, посекако не бил врбуван од циа братов, но од дипстејтовци посекако, мислам чим очекува дека со таква централна милитаристичка гачка сред програма некој од Нормален Народ ќе го гласа тогај нек му е со среќа, а особено на оние кои тоа ќе го сторат, само нека незабораваат како им било на сите оние Деца ако не Млади и Возрасни кои страдале страдаат гинеле и гинат заради нечии геополитички хирови за контрола на блискиот исток, индиректно така би дале тие согласност на идни такви хорори, а тоа е полошо и од оние кои се платени тоа да го чинат, бидејќи не само што рамнодушно гледале во однос супер-милитаризација на Македонија туку и при очи слепи се праеле дека тоа нел се бомбони кои утре од тука некој би ги фрлал!

сето ова нели доколку харизмата на ЉупчоР завози сред киднапирање на гласачко тело кое во вакум останало заради ангро недоверба кон sds или дпмн, хм, чудно видиш таман на Народ му збоктисало од нивните филмои, охохо ете одма се појавуе амортизер кој ќе ги осигура дипстејтовските интереси, мислам како поинаку да се разбере ваквиот интегрален муабет за сега, бреј Миленко бе го прашуе кај со тој памет а овој одговора абе ти ниѓто незнаеш, се видел ли бе тој во огледало на што личи кога за Љубов на почеток од емисијата говори а потоа промовира не камшик ами камен во глава некому, мислам разбирам да е уличар бар осетил тоа што е, но покондурен чаламџија е тие се најопасни сите ќе ги фрли во оган но тој глата нема да ја стаи во жарот, но којзнае ако е доволно изботиран неоконски може и ККК качулка на глата да си стаи та да пали крстови демек тоа е многу нормално не себе да се запали ами својата Вера Во Христа, не ми е јасно како и зошто Народ си дозволува некој дури и сред мирнодобски околности да му спинува вакви одбрамбени патки, мислам ако сакаат цело Косово можат америте да го наредат со земја-земја или земја-воздух батерии па пак не го чинат тоа, а ето ние бидејќи таму не побрзале ние тука да наседнеме, но ми се чини тоа ни Косово нема да си го дозволи освен ако Србија нешто не почне да распоредува, но ние да изигрува поголем папа од папата тоа е навистина за греота некој што на такво нешто Народ кyражи тука, КАДЕ БЕ СО ТОЈ ПАМЕТ АЛООО!!!?Изменето од Zelenikovo - 13.Јуни.2020 во 14:02
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2020 во 22:34

интересно би било да чуете како е позициониран Трамп во однос неоконците освен глобалистите, извлечете заклучок од првиот центриран линк, Навистина Треба Да Се Молите За Него за да што повеќе ги зауздува нивните амбиции за ризици од ww3, Воопшто Треба Да Сме Редовни На Литургиите И Џумите За Мир Од Бога Што Повеќе Да Бараме, што и до сега беше неопходно колку повеќе натака откако насила вашиве удбалитичари во отан ве втераа та и од вас сторија ризична група, на која и фали токму уште ракетен штит за да стане и маркирана мета при каков и да е утрешен глобален конфлик а не пак трета светска војна! Просто Мора Да Се Свестите Колку Е Саат И Каде Живеете, глумење чаламење или рамнодушност нема да ве спасат од погибел, гледајте да не наседнете кога некому давате изборна подршка, Барајте На Ачик 24/7 партиски еФорумски дебати и од самото членство внатрешно да гледате колку им сече, но и терајте ги независни локални експерти на сето тоа да им премеруваат! Пробајте Да Разберете дека давањето изборен параф на некоја неоконски склона ако не неоконски изботирана партија така сте си отвориле врата и за други експерименти, какви незнам, сетете се на законот за територијан поделба за возврат признавање на уставното име за сега сето тоа во вода да оит а вие дупло насамарени од една иста дипстејтофска банда, аир кој од тоа разбира се некои наши удбалитичари и некоја наша удбашана, вам ем штутот ем рогнати, а вие пак и пак на гласање ако не за нив за нивни реплики, Жачно Е Што Му Прават И Што Прават Од Мојот Народ!!! замислете ЉупчоР да беше на местото на БорисТ бреј и ден денес ќе имавме тука проблем, Саакашвили малку е ко урнек како би изгледало тоа, бидејќи и она што му го сторија на БорисТ е малку ко некој кој (ко ретко кој Македонец) седел со неоконските елити на иста места барабар ко друг по евангелска линија, тек па ако не си им ништо а не пак Православен или Муслиман, дали е Народ навистина Свесен колку ним и својте браќа им се колатералка!? Слава Богу Трамп Дојде На Власт та бар малку од малку мирот генерално во Свет се подзадржа, а она време што го добивате како бонус од Бога бидете умни Заблагодарете За Тоа Низ Литургиски Славословија ...

2020 - Trump Is Neither Neocon Nor Isolationist
2017 - https://theintercept.com/2017/07/17/with-new-d-c-policy-group-dems-continue-to-rehabilitate-and-unify-with-bush-era-neocons
2016 - https://www.nytimes.com/2016/03/13/opinion/sunday/the-neocons-vs-donald-trump.html

но ризици има, макар некој е и$ левичар в сАд а не пак Центриста, само какви спинои трпи Трамп
да се пазиш од едни или други ет едно, но да се пазиш од две страни тоа веќе бара Божја Помош ...

2016 - https://theintercept.com/2016/05/17/hillary-clinton-wasnt-always-this-one-sided-on-israel/


туку, цитираните абери во минатиот пост фино ја демистифицираат реториката на носелкио интегралец, прашање е само колку истата ја контаат оние кои ги прибрал околусебе, и оние кои се спремни да им (читај му ја) дадат подршка, а потоа ко и во случајот на секоја харизматична личност јасно е дека ако е доволно револуционерна истата ќе избилда свој личен култ, што по инерција на затворена партија која тој некој лидер сам ја втерал или пак некоја екипа него го форсира, таквата околност ќе произведе ако не склет околности тогаш застој, немал батето волја другите помали партии да најде нзс, и еве сега легитимно е да се провери на Избори колкав му е капацитетот самостојно, ех, ајде сите да праиме партии, а ве уверувам секоја локална екипа тајфа или дружина може, а со тро помош од пријателите ќе ви се истопоруваат како политички спасители, и каде со таков памет, само колку фино изгуубено време е тоа, во закон решено денес во форма на потписи, нели имал некој подршка од сограѓаните, точно виа фејкбук денес секој еден со доволно маркетинг акал може да мобилизира по инерција на лажни ветувања подршка од мнозина, и тоа истите тие мнозина својата подршка да ја даваат ко потпис за каков и да е праг предизборно на повеќе партии бар од некаква Надеж ако не заради корист, а потоа фали уште ЕИЕ за да сите се дозаглавиме! КАДЕ И ДО КАДЕ СО ВАКОВ ПАМЕТ, Зар Не Сте Сите Свесни Дека Е 5 До 12!? за што сакате, можеби за враќање на корените!? но зависно дали сте песимист или Оптимист ваквата антитеза може подобно или не, не само да се спинува туку и спинот да се преврти бочно, та од Оаза На Мирот да излезе Оаза На Сеирот или пак Оаза На Буништето, колку само малку треба за да нечија неискреност тука предизвика долгорочно меѓуетничка омраза, види богати (излеа џебои му се наполнети некому) та онака најдрско тврди дека ракетен штит ќе бил аир за земјава бидејќи така ќе сме биле помалку ранливи од нечии верскки фанатици, а всушност оној кој е фанатик е тој што провоцира и тоа предвремено, напросто ги повикува тука да се с’снат така, а тие немајќи побезбедно место каде на своите финансиери да им се раздолжат што ги фрлиле во оган јасно е дека тука ќе удрат, којзнае можеби тоа би не сплотило меѓуетнички, но дефакто мнозина Македонци за кусур ќе ги земат Албанци додека разберат кој всушност им распалил в двор ко камиказа без коси очи, а тоа додека се освестат сите колку е саат ојде Македонија во озбилен а не конртолиран хаос ко што беше 2001-ва! Значи ризиците кои ги носи со себ ваквата централна идеја на интегра локалните неоконци онака како е спинувана дека е некаков ракетен штит кој би фрчел кон Блискиот Исток е сама по себе тежок галиматијас, таман уште таков не сме дочекале, Но да е посмешно спинот оди и потака односно ракетниот штит е пред се детеринг во однос Русија а замаскиран како некаков страв од Иран, тоа пак не прави глобална мета да Ако и Кога би се закачиле големите некогаш натака разбира се тука ќе не здрват на прва ако не со нуклеарно тогаш со харповско оружје, Е ТОГАЈ СО СРЕЌА НЕКА ИМ Е И ТУРБО РАДИЈАЦИЈА НА ИДНИТЕ ПОКОЛОНЕИЈА! сакате Интегра-Турбо или Интегра-Инџекшн да гласате можеби Интегра-Нитро, ваша работа, сеавајте се дека така не само што туѓи војни би носеле надуша туку и својте Внуци ги ставате на мета! ваквите мои стравои в коментаров слободно залепете си ги на Чело ако не да си ги бутнете во глава со кутлача, бидејќи ако се излажете да гласате за Инегра како новопечена партија така им давате ветер во грб на неоконците утре да ги уценуваат постојните наши удвалитичарски мастадонти на ваква супер-милитаризација на Македонија ако ова кукавичко неоконско јајце во македонската политика некогаш се испили во некаков фактор кој ќе им се перчи ако не по коалиции во опозиции, а потоа и никогаш да неземат некаква поозвилна власт интефралци тука тие просто ќе ги уценуваат директно на прва вашите удбалитичари да одработуваат дипстејтовски агенди, што сега оди од спунт, просто е ќе бидат sds и дпмн по директен пропаганден притисок на таков начин да овие во даден момент или заради уцени и спинови или заради подмитувања и подмачкувања ќе си одработуваат од склет посклет политики во однос Македонија, што вели МиленкоН Мирољубивоста на Мнозина ќе биде расклимана, а кај други пак агресивноста и чаламот удрени во плафон, Но Еве По Божја Промисла Некој Се Истрчал Предвреме Да Не Предупреди во каква шема не спремале неоконци, секоја чест нему за тоа односно искреноста!!! ЉупчоР навистина треба да ни е за поука, дека Искреност Срце Отвора На Сите Правилно, инаку кога ќе имав ја прилика некого да предупредам што е посреди вакумот на зицирите на постојните удбалитичарски мастадонти кои допринеле до тоа Народ веќе да е спремен на секакви експерименти само за да задржи Надеж на Плеќи!   
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.