IDIVIDI forum ¬еб саЉт
почетна страница почетна страница > «дравЉе > »схрана и кулинарство
  јктивни теми јктивни теми RSS - ¬афли
  наЉчести прашаЬа наЉчести прашаЬа  ѕребаруваЉ форум   Ќастани   –егистрираЉте се –егистрираЉте се  ¬лез ¬лез

¬афли

 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  <12
јвтор
ѕорака
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 101743
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 15.ћаЉ.2018 во 17:20
&amp;#208;&amp;#161;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#184; &amp;#208;&amp;#178;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#184; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;µ&amp;#209;&amp;#154;&amp;#208;µ &amp;#208;&amp;#184; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#188;


—олени вафли со сиреЬе и сусам

—остоЉки
2 ЉаЉца
150-200гр сиреЬе (кшкавал, пармезан)
150 гр потпечен сусам
250мл Љогурт, кисела вода или млеко
1 мало лажиче сода бикарбона (или 10 гр прашак за пециво)
300гр брашно
1 мало лажиче шеЭер

£аЉцата изматете ги, додадете го Љогуртот, сиреЬето изрендаЉте го на ситната страна од рендето, а потоа и останатите состоЉки. ћатете да се изедначи смесата.
—о смесата полнете го апаратчето за вафли и печете ги 5 мин.

ƒоколку користите Љогурт во смесата можете да користите сода бикарбона, а ако користите кисела вода или млеко, за ниЉанса подобро е да користите прашак за пециво, иако и со сода Эе бидат успешни и вкусни.

—усамот подобро е да е потпечен, подобар вкус има. ћожете да го потпечете на суво тавче на рингла со постоЉано мешаЬе.
ƒо сега ги правевме само со сиреЬе, но мислам дека и со кашкавал Эе бидат феноменални особено кога Эе бидат топли. 
—иреЬето е рендано, но доколку сакате парченца, слободно издробете го. 


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 101743
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 15.ћаЉ.2018 во 17:22
&amp;#208;&amp;#161;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#188; &amp;#208;&amp;#178;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#184; (&amp;#209;&amp;#133;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#190;,&amp;#208;&amp;#191;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#190;)


—олени вафли (’роно,посно)

—остоЉки
120 гр интегрално ржано брашно
80 гр интегрално Љачменово брашно
50 гр интегрално спелтино брашно
1 лажичка пециво
30 гр сусам
50 мл маслиново масло
1/2 лажичка сол
1/2 лажичка  *ркума
250 мл вода

√о вклучуваме апаратот за вафли, коЉ претходно сме го премачкале со масло.
—ите суви состоЉки ги мериме и промешуваме.
√о додаваме маслото и потоа водата. ћешаме до соединуваЬе.
—месата треба да ни е густа ама не премногу.
—о лажица Ља распоредуваме смесата на едната загреана плоча, притискаме и чекаме околу 1-2 минути да ни се испече вафлата.
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 101743
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 15.ћаЉ.2018 во 17:27
&amp;#208;&amp;#146;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#184; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#191;&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#156;, &amp;#208;ї&amp;#209;&amp;#131;&amp;#208;&amp;#186; &amp;#208;&amp;#184; &amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#188;&amp;#208;∞&amp;#208;Ј &amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#180; &amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#178;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;&amp;#190; (&amp;#209;&amp;#133;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#190;, &amp;#208;&amp;#191;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#190;)

¬афли со спанаЭ,лук и намаз од авокадо (хроно,посно)

—остоЉки
«а вафли
3 лажици интегрално ржано брашно
2 лажици интегрално овесно брашно
1-2 лажици маслиново масло
100 мл кисела вода
1 лажичка пециво
1 лажица сушен спанаЭ
1-2 лукчиЬа
прстофат сол
«а намаз од авокадо
1 авокадо
1/4 лимон
сол, бибер
2-3 лажици маслиново масло
1-2 лукчиЬа

 ога Эе немате подготвено хроно леб, вафлите се одлична замена. £ас ги подготвувам наутро пред да излезам на работа, што значи брзо се прават...

ѕодготовка
1. јпаратот за вафли го вклучуваме, а лукчето ситно го сечкаме.
2. —увите состоЉки ги промешуваме и во нив ги ставаме маслиновото масло, киселата вода и лукчето. ћешаме додека да се поврзат. ¬о загреаниот апарат Ља ставаме смесата и чекаме да се испече.
3. «а намазот го сечеме авокадото на половина Ља отстрануваме семката и го лупиме или пак со лажичка му Ља вадиме срцевината. јко е таман меко значи спремно за употреба, многу лесно се лупи. √о гмечиме со вилушка.
4. Ћукчето го толчиме со сол, лимонот го цедиме и сокот го додаваме кон авокадото. «ачините и маслиновото масло исто ги додаваме. ѕромешуваме и соединуваме.
»наку целата смеса може да се стави во блендер и да се измазни.

«абелешка
ѕред да го вклучам апаратот секоЉ пат го премачкувам со масло со помош на силиконска четка. ќд оваа доза мене ми излезе една подебелка вафла коЉа што ми е доволна за поЉадок.
—ите состоЉки што се стават во намазот се по вкус. «атоа направете си ги по ваш Эеиф.£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 101743
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 19.ћаЉ.2018 во 21:03
&amp;#208;&amp;#146;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#184; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#208;&amp;#188;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#128;&amp;#209;&amp;#134;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#191;&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#189;, &amp;#209;&amp;#134;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#188;&amp;#208;µ&amp;#209;&amp;#130; &amp;#208;&amp;#184; &amp;#209;Ш&amp;#208;∞&amp;#208;±&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;∞

¬афли со марципан

—остоЉки
2 средни Љаболка
100гр марципан
1 лажиче полно цимет
3 ЉаЉца
70гр кафен шеЭер
300гр брашно
200мл млеко
140гр омекнат путер
1 лажиче полно, пециво
по желба малку морско оревче и суво грозЉе

»склучитилно вкусни, ароматични вафли.
¬о еден сад ги соединуваме сецканиот марципан и ситно сецканите Љаболка.
ƒодаваме цимет и можеби малку морско оревче.
—ега во друг сад ги соединуваме ЉаЉцата, шеЭерот, омекнатиот путер, млекото, брашното, пецивото,
”баво со миксер го соединуваме кратко.
“ука ги додаваме претходно подготвените состоЉки.
√о вклучуваме апаратот за вафли и печиме до нивно заруменуваЬе.
—ервираме и нежно наросуваме шеЭер во прав.
ѕо желба може да се додаде и една рака суво грозЉе.


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 101743
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 28.ћаЉ.2018 во 13:27


ћедени вафли

—остоЉки:

 • 40гр шеЭер
 • 550гр ≈ —“–ј Ѕ≈Ћќ брашно тип 400 од ∆ито Ћукс
 • 300гр вода
 • 1 лажичка мед
 • 5 ЉаЉца
 • 300гр растопен путер
 • 1 ванила

ѕодготовка:

–азделете ги белките од жолчките во два одделни сада.
¬о еден сад изматете ги белките со половина шеЭер. ћатете додека добиете ДснегУ смеса.
¬о друг сад изматете ги жолчките со останатиот шеЭер. Ќа краЉ  додадете го растопениот путер. ѕродолжете да матите додека не добиете  кремаста смеса, а пота малку по малку  додаваЉте вода.
ƒобиената смеса измешаЉте Ља со изматените белки, и продолжете со миксираЬе, но со пониски вртежи.
ѕромешаЉте го брашното заедно со ванилата, додадете го во смесата и повторно добро мешаЉте. Ќа краЉ, додадете го медот.ƒобиената готова смеса треба да биде со густина на боза, за да може полесно да се истури во тавата за печеЬе.
ѕечете ги вафлите во силно загреана и малку подмачкана тава.
√арнираЉте по желба.

ƒобар апетит!


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 101743
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 29.ћаЉ.2018 во 18:57
&amp;#208;&amp;#146;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;ї&amp;#208;∞ &amp;#208;&amp;#144;&amp;#209;&amp;#132;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;Ј&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;Ш&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#186;


¬афли афродизиЉак

—ќ—“ќ£ » «ј ¬ј‘Ћ»“≈:

 • 1 ЉаЉце
 • хималаЉска сол
 • 3 лажици маслиново масло
 • 1 лажица маст
 • 1 чаша обична или кисела вода
 • рТжано брашно

—ите состоЉки ставете ги во еден сад. ƒодаЉте количина на брашно додека да добиете смеса погуста од онаа за обични палачинки.

ќставете Ља смесата да отстои 1 час, а потоа додадете малку прашак за печиво. ѕечете во апарат или тостер за вафли.

ƒодаЉте топка сладолед, парчиЬа диЬа и круша, а одозгора ставете мед парчиЬа бадеми и суво грозЉе.

Ќа здравЉе!

£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 101743
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 06.£уни.2018 во 20:20
&amp;#208;&amp;#146;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#184; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#208;&amp;#191;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;µ&amp;#209;&amp;#128; &amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#180; &amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#184; 

¬афли со путер од кикиритки

—остоЉки
3/4 шолЉа брашно
4 лажици шеЭер
1 лажиче прашок за печиво
1 лажиче сода бикарбона
1/3 лажиче сол
1/3 коцка (80гр) путер/маргарин
200 гр путер од кикири
2 ЉаЉца
1 лажиче екстракт од ванила
1 шолЉа Љогурт
за преливаЬе Љаворов сируп

¬о длабок сад измешаЉте ги сувите состоЉки. —топете го путерот со кикири путерот и останатите течни состоЉки, без Љаворовиот сируп, сипете ги во сувите и убаво измешаЉте. —месата треба да доЉди малку потечна од стандардните вафли, па во зависност од густината на Љогуртот и др состоЉки, ако има потреба додадете уште малку Љогурт.

ѕечете ги вафлите во намастена вафлерка.
—лужете ги топли, прелиени со Љаворов сируп, а како доаГа летото и топче сладолед одлично ги се вкклопило.
“опли се наЉубави, меки и мирисни.  ога Эе изладат, се чувствува ронливост при ЉадеЬето.


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 101743
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 06.£уни.2018 во 20:22
&amp;#208;&amp;#159;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;µ&amp;#209;&amp;#128; &amp;#208;&amp;#178;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#184; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#188;&amp;#208;µ&amp;#208;ї &amp;#208;&amp;#191;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;µ&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#178;

ѕутер вафли со карамел прелив

—остоЉки
«а вафли
250 гр брашно
2 лажички пециво
1/2 лажичка сол
3 ЉаЉца
1 ванилин шеЭер
2 лажици шеЭер
60 гр путер
450 мл млеко
«а карамел прелив
1 шоЪа шеЭер
25 гр путер
150 мл слатка павлака
300-400 гр диЬа за во вафлите
јко сакате просто и едноставно, а вкусно да се насладите, еве едноставен рецепт за такво задоволство.

1. —е двоЉат жолчките од белките.
2. Ѕелките се матат цврсто, како снег.
3. ∆олчките се матат заедно со шеЭерите.
4. ѕотоа постепено во жолчките се додаваат останатите состоЉки. Ѕрашното треба да ни биде промешано со пецивото, а путерот стопен на оган.
5. Ќа краЉот во жолчите се додаваат белките и внимателно се промешуваат, за да смесата остане воздушеста. ћешаЉте со шпатула, не со миксер.

”клучете го апаратот за вафли на средна температура, ако има такви мерки на него, ако нема на наЉЉаката. ќд оваа доза мене ми излегоа 10 вафли.

«а преливот, шеЭерот го ставаме заедно со путерот на оган, да се стопи и карамелизира. ѕотоа му Ља додаваме слатката павлака, коЉа треба да ни е стоплена. јко не е топла, може да се случи многу да прска и да се направат грутки, затоа е пожелно да биде топла. ѕромешуваме неколку десетици секунди да се поврзат вкусовите и преливот ни е готов.

ƒиЬата Ља сечеме на парчиЬа, Ља ставаме врз вафла и ставаме од карамел преливот.


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 101743
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 04.ћаЉ.2019 во 10:06
&amp;#208;&amp;#146;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#184; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#208;&amp;#188;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#180; &amp;#208;&amp;#184; &amp;#208;&amp;#186;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#209;&amp;#136;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;∞ &amp;#209;&amp;#135;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;∞

¬афли со мед и кршена чоколада

—остоЉки
4 ЉаЉца
150гр. шеЭер
150гр. путер
1 ванила
1 пециво
350гр. брашно
100гр. сецкана чоколада за готвеЬе
200мл. млеко
2 лажици мед

ѕодготовка
Ќа почеток ги матиме ЉаЉцата, шеЭерот и ванилиниот шеЭер додека не добиеме густ прозрачен убаво изматен крем. ¬о кремастата смеса ги додаваме растопениот путер, медот, сецканата чоколада, млеко, пециво и на краЉот со рачна маталка постепено го додаваме брашното. ћатиме додека смесата убаво не ни се изедначи.
¬о меГувреме го загреваме тостерот за вафли, сипуваме со црпалка и печеме се додека не ни заруменат вафлите.
¬афлите не ги наросувам со шеЭер во прав бидеЉЭи се доволно благи, а за вкусот Эе морате сами да ги подготвите и да потврдиме заедно дека се превкусни.

Ќа здравЉе!!!


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 101743
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 03.ƒекември.2019 во 17:20
¬афли од банани


¬афли од банани


Ѕрз и вкусен десертЕ

—ќ—“ќ£ »:

 • 6 ЉаЉца
 • 2 зрели банани
 • 2 лажици путер од бадеми
 • 3 лажици интегрално брашно
 • 1/2 лажичка цимет
 • сол

Ќј„»Ќ Ќј ѕќƒ√ќ“ќ¬ ј:

 1. »змешаЉте ЉаЉца, изгмечени банани, путер од бадеми, брашно и цимет.  ога смесата Эе биде глатка, посолете и измешаЉте. 
 2. Ќамастете апарат за вафли и загреЉте го. —тавете тесто и печете додека не поприми златна боЉа. ѕовторете Ља постапката со остатокот од тестото. 
 3. ѕослужете ги вафлите со свежо овошЉе, путер и прелив по желба.

”живаЉте!

£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 101743
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 25.ћарт.2020 во 22:24
Ћиешки вафли (белгиски вафли)


—остоЉки
150гр путер
1 пак (7гр.) сув квасец
3 лажици млеко
прстофат шеЭер
400гр. брашно
140мл млеко
2 ЉаЉца
25гр кафеав шеЭер
прстофат сол
1 лажиче ванила екстракт
150гр. шеЭер во гранули

ѕознатите лиешки вафли, од надвор крцкави, внатре меки и ароматични.

ѕодготовка
ѕутерот ставете го во мало тенЯере и на тивко стопете го. ќставете така да врие додека да почне да Ља менува боЉата до светло кафена. “ргнете на страна и оставете да излади.
 васецот растворете го во трите лажици млеко и додадете го прстофатот шеЭер. ќставете да запени.
Ѕрашното, ЉаЉцата, млекото, ексртактот од ванила, изладениот путер и растворениот квасец, ставете ги во длабок сад и замесете еластично тесто кое нема да лепи на рака. ѕокриЉте го со крпа и оставете 30 минути да одмори. ƒодадете го шеЭерот во гранули и кратко замесете.
јпаратот за вафли загреЉте го на средна температира. ќд тестото правете топчиЬа со големина по желба (каЉ мене колку пинг-понг топче) и печете ги додека убаво да поруменат.

«абелешка/ доколку не можете да наЉдете да купите шеЭер во гранули, може и сами да го подготвите. –ецепт може да наЉдете овде на странава.
ѕо можност, не Ља испуштаЉте, т.е. не Ља заменуваЉте оваа состоЉка во рецептот. Ћиешките вафли се познати токму заради шеЭерот во гранули во тестото, коЉ дополнително ги прави крцкави овие вафли.


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  <12
  —подели тема   

—кок до ќвластуваЬа  ликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

—траницата е генерирана за 0,141 секунди.