IDIVIDI forum ¬еб саЉт
почетна страница почетна страница > «дравЉе > »схрана и кулинарство
  јктивни теми јктивни теми RSS -  углоф
  наЉчести прашаЬа наЉчести прашаЬа  ѕребаруваЉ форум   Ќастани   –егистрираЉте се –егистрираЉте се  ¬лез ¬лез

 углоф

 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  123>
јвтор
ѕорака
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95264
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар “ема:  углоф
    »спратена: 10.ћаЉ.2018 во 19:49
Ѕлаг,солен,со разни состоЉки
убав за око и вкусен за стомаксреЭа

ÐІÐ¾ÐºÐ¾ÐїÐ∞ден ÐºÑƒÐ³ÐїÐ¾Ñ„

„околаден куглоф

—остоЉки
150 гр шеЭер
125 мл масло
100 гр Яем од каЉсии
1 ванилин шеЭер
200 гр брашно
1 лажичка пециво
1 лажичка рамна сода бикарбона
50 гр какао
250 мл Љогурт
«а глазура
1 лажица путер
50 гр чоколадо
3 лажици слатка павлака

Ћесен, чоколаден куглоф...
јко немате калап за куглоф, пригответе си тавче. »сто е вкусно, само нема да се вика куглоф, туку колач... ако и да е, чоколадно засладуваЬе е.

ѕодготовка
1. £а вклучуваме рерната на 180 степени да ни се загрее.
2. ЎеЭерот, ванилата, Љогуртот, маслото и Яемот ги соединуваме со лажица или маталка.
3. √и додаваме соединетите суви состоЉки т.е. брашно, какао, пециво и сода бикарбона, мешаме до соединуваЬе.
4. ¬о намрсен и набрашнет калап за куглоф Ља распоредуваме смесата.
5. ѕечеме во загреана рерна околу 30 минути. ѕробуваме со чепкалка, ако е сува колачот е печен.
6. √о вадиме од рерна, кратко го оставаме во калапот, па го превртуваме на чиниЉа.
7. Ќа средна температура ги соединуваме чоколадото, слатката павлака и путерот. 
8. —о чоколадниот ганаш го прелеваме топлиот куглоф, па украсуваме по желба.

«абелешка
¬кусот на овоЉ куглоф во значителна мера Эе зависи од тоа каков вкус на Яем или мармалад Эе искористите во него.
»зменето од Valerija - 25.ќктомври.2018 во 21:11
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95264
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 10.ћаЉ.2018 во 19:51
ÐšÑƒÐ³ÐїÐ¾Ñ„ со мÐ∞ÐїÐ¸Ð½Ð¸ и ÑШогурт


 углоф со малини и Љогурт

—остоЉки
175гр путер
275гр шеЭер
1 лажица сок од портокал
2 ЉаЉца
275гр цврст Љогурт
300гр брашно
1 лажичка прашак за пециво
200гр свежи малини
ƒекорациЉа
по потреба шеЭер во прав
неколку свежи малини

ѕутерот изматете го добро со шеЭерот. ƒодадете ги ЉаЉцата, убаво изматете па ставете го сокот од портокал и Љогуртот. Ќа краЉ додадете брашното и пецивото и изматете кратко колку да се споЉат состоЉките.
ƒодадете ги малините и измешаЉте внимателно со шпатула.
—месата ставете Ља во калап за куглоф претходно премачкан добро со путер и лесно набрашнет.  алапот е со пречник од 22см.
ѕечете околу 60-70 мин на 180 степени во претходно загреана рерна.
ќткако Эе се испече, оставете 10тина минути да одстои во калапот, па потоа префлете на чиниЉа за послужуваЬе. Ќаросете со шеЭер во прав и декорираЉте со малини.
ќставете убаво да се излади пред да го сечите.


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95264
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 10.ћаЉ.2018 во 19:54
ÐšÑƒÐ³ÐїÐ¾Ñ„ со кокос и ÑШогурт

 углоф со кокос и Љогурт

—остоЉки
5 ЉаЉца
300 гр шеЭер
100 мл масло за ЉадеЬе
200 мл Љогурт
100гр кокос
1 пакетче прашок за пециво + 150гр брашно
1 пакетче ванилин шеЭер
1-2 лажици какао
30-40 гр суво грозЉе
50 гр сечкани ореви
1/2 лажиче цимет
малку рендана кора од портокал
за декорациЉа чоколаден прелив
за декорациЉа шеЭер во прав

1. £аЉцата се матат пенасто со шеЭерот
2. —е додава маслото за ЉадеЬе, па Љогуртот и се исклучува миксерот
3. ѕотоа се додаваат сите останати состоЉки, освен какаото и циметот
4. —е одвоЉува од смесата 1/5 и во неа се додава какаото и циметот
5. ¬о калап за куглоф, премачкан со маргарин и малку брашно се истура половина од белата смеса
6. ¬рз белата смеса се истура кафената смеса со цимет само во средината на калапот
7. ЌаЉозгора пак се става остатокот од белата смеса
8. —е пече во загреана рерна на 180 — околу 30-40 минути
9. —е превртува куглофот од калапот во чиниЉа
10. —е декорира со шеЭер во прав и чоколаден прелив
  ѕриЉатен апетит !


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95264
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 10.ћаЉ.2018 во 20:00
Јогурт ÐºÑƒÐ³ÐїÐ¾Ñ„ со Ð¿Ñ€ÐµÐїÐ¸Ð² од мед и ÐїÐ¸Ð¼Ð¾Ð½

£огурт куглоф со прелив од мед и лимон


—остоЉки
4 ЉаЉца
240 гр шеЭер
250 гр брашно
200 мл Љогурт
200 гр путер
100 гр исецкани ореви
1 пакетче пециво
прелив
2 лимона
120 гр мед

1. ѕутерот и шеЭерот гиматиме со миксер додека не се соединат. ≈дно по едно ги додаваме ЉаЉцата и постоЉано матиме со миксер. √и додаваме Љогуртот, брашното, пецивото и исецканите ореви. —осема малку посолуваме и матиме додека не се соединат состоЉките.
2. —месата Ља нанесуваме во намрсен со путер куглоф и ги печеме на 180 степени околу 40 минути.
3. ћедот и сокот од лимоните ги зовриваме и тргаме на страна.
4. —о лажица на подизладениот куглоф нанесуваме од топлиот прелив од медот, и се чекаме да се излади куглофот.

ѕо желба куглофот се наросува со мелени ореви.


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95264
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 10.ћаЉ.2018 во 22:00
ÐІÐ¾ÐºÐ¾-ÐїÐ¸Ð¼Ð¾Ð½ ÐºÑƒÐ³ÐїÐ¾Ñ„


„око лимон куглоф

—остоЉки
125 гр путер
150 гр шеЭер
2 ЉаЉца
250 гр брашно
2 лажички прашок за печеЬе (пециво)
2 лимони
100 гр црно чоколадо
200 гр кисела павлака
ќвоЉ колач е интересен споЉ на слатко-горкиот вкус на чоколадото и киселкоста на лимонот, коЉ во овоЉ случаЉ и преовладува. «а сите оние кои сакаат сочен освежителен вкус на лимон.

»зматете ги путер и шеЭерот и потоа матеЉЭи додаваЉте ги 1 по 1 Љацата.
 ога смесата убаво Эе се изедначи, исклучете го миксерот и со дрвена лажица или жица за матеЬе измешаЉте Ља киселата павлака.
ѕотоа, постепено мешаЉЭи додаваЉте го брашното кое предходно сете го помешале со пецивото.
Ћимонот и чоколадото исечете ги на ситни коцкички и потоа и нив додадете ги во смесата.
 лапот за куглоф намастете го и побрашнете го. јко е силиконски тоа не треба. »стурете Ља смесата во него, добро израмнете и печете на 180 степени 30-40 мин. зависно од вашата рерна.
ѕредлог
—месата одлично одговара ако сакате да Ља испечите и во калапи за мафини.
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95264
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 10.ћаЉ.2018 во 22:02
ÐІÐ¾ÐºÐ¾ÐїÐ∞ден ÐºÑƒÐ³ÐїÐ¾Ñ„ со цреши

„околаден куглоф со цреши

—остоЉки
4 ЉаЉца
150 гр цреши
200 мл Љогурт
200 мл масло
1 пудинг од чоколадо
1 пециво
250 гр брашно
3 пакетчиЬа ванила
200 гр цреши

Ќа црешите извадете им ги коските и набрашнете ги со 2-3 лажици брашно.
£аЉцата убаво изматете ги со шеЭерот и ванилата па ставете го Љогуртот и маслото. ѕотоа додаЉте го брашното, пецивото и пудингот и убаво измешаЉте го.
 алапот за куглоф премачкаЉте го со маргарин, набрашнете го и турете Ља половината од смесата. Ќаредете ги набрашнетите цреши (брашното е да не пропаГаат) и врз нив турете Ља и другата половина од смесата.
ѕечете на 180 степени, четириесетина минути. Не проверите со чепкалка дали е печено, а ако има потреба на половина време прекриЉте го со фолиЉа да не изгори одозгора.
”красете го по ваша желба.

£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95264
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 11.ћаЉ.2018 во 09:26
ÐšÑƒÐ³ÐїÐ¾Ñ„ со кÐ∞Ñ€Ð∞Ð¼ÐµÐї крем и кикирики


 углоф со карамел крем и кикирики

—остоЉки
4 ЉаЉца
4 лажици шеЭер
1 пециво
200гр. брашно
80мл. масло
150мл. млеко
100гр. сецкани кикирики
3 лажици чоколадно какао
за филот 6 лажици шеЭер
80мл. млеко
1/2 пакетче пудинг од карамел
за декорациЉа 50гр.сецкани кикири
100гр. чоколадо
20 чоколадирани топчиЬа

ЌаЉпрво започнуваме со подготовката на карамел кремот. √о запржуваме шеЭерот со постоЉано мешаЬе и кога Эе добие убава златна боЉа го додаваме млекото и уште малку мешаме за да зовриЉат.
Ќастрана ги биеме жолчките со миксер на пареа и го додаваме пудингот и ванилата (за да нема грутчиЬа пудингот и ванилата измешаЉте ги со 1 лажица ладно млеко и потоа ставете ги во жолчките) и го додаваме млекото со горениот шеЭер постоЉано мешаЉки се додека не се добие густа смеса.
£а тргаме настрана и оставаме да се излади.

«апочнуваме со подготовка на паниспаЬата. √и биеме белките со постоЉано додаваЬе на шеЭерот. ѕотоа ги додаваме, брашното, пецивото, маслото, кикирите, какаото и млекото.
¬о намрсен калап за куглоф Ља истураме половина од паниспаЬата и Ља печиме 10 мин. на 170 степени колку да фати кора. £а вадиме од рерна и со помош на шприц го нанесуваме карамел кремот и над него другата половина од паниспаЬата и печиме 35 мин.на 190 степени. Ћаден куглофот го чоколадираме со топеното чоколадо и укарсуваме со кикири и чоколадни топчиЬа. ≈ден од моите омилени десерти, поздрав.
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95264
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 11.ћаЉ.2018 во 09:29
МрÐ∞морен-кикирики ÐºÑƒÐ³ÐїÐ¾Ñ„


ћраморен куглоф со кикирики

—остоЉки
4 ЉаЉца
280 гр шеЭер
2 кесички ванилин шеЭер
120 гр омекнат маргарин
50 гр суво грозЉе
10 лажици млеко
3 лажици масло
200 гр брашно
50 гр лупени несолени кикирики
1 пакетче пециво
за темен дел
2 лажици какао
2 лажици рум

1. ЌаЉпрво се кршат ЉаЉцата и се делат белките од жолчките. ¬о сад за матеЬе се става омекнатиот путер, се додава шеЭерот и 4-те жолчки. —е мати со миксер додека смесата не се соедини и не добие светло жолта боЉа.

2. —е додава млеко, масло, брашно, мелени кикирики и пециво. ”баво се промешува смесата.

3. ¬о друг сад на страна се бие цврст снег од белки, коЉ се додава во претходниот сад. “ука го ставаме и сувото грозЉе.

4. —е одделува 1/3 од смесата и во неа се додава какао и рум

5. ¬о калап за куглоф наЉпрво се истура жолтата смеса, врз неа. кафеавата и на краЉ повторно жолтата смеса

6. —е пече на 180 степени 45-50 мин

Ќа здравЉе нека е!


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95264
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 11.ћаЉ.2018 во 19:31
Превртен ÐºÑƒÐ³ÐїÐ¾Ñ„ со тиквÐ∞

ѕревртен куглоф со тиква

—остоЉки
2 лажици мед
1 помала тиква
3 ЉаЉца
150гр. шеЭер
1 пециво
2 ванили
300гр. брашно
70мл. масло
100мл. млако млеко
2 лажички какао
1/2 лажичка цимет

 алапот за куглоф се обложува со хартиЉа за печеЬе и внатре редиме парчиЬа тиква сечени на коцки.
—е печат околу 25 мин.на 190степени потоа ги вадиме од рерна. 
Ќад парчината тиква Ља посипуваме едната ванила и медот.

ѕаниспаЬата се бие убаво и се дели на два дела ,едниот поголемиот дел во количина останува бел и го тураме веднаш над тиквата. “естото го потпекваме 10 мин.на 190 степени. √о вадиме од рерна и Ља тураме помалата количина измешана со циметот какаото. √о вракаме куглофот во рерна и печиме уште 25-30мин.на 180степени.  ога Эе биди печен оставаме малку да излади го превртуваме и посипуваме шеЭер.
“ипичен есенски и зимски десерт и доста вкусен.


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95264
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 11.ћаЉ.2018 во 19:32
ШвÐ∞рцвÐ∞ÐїÐ´ ÐºÑƒÐ³ÐїÐ¾Ñ„


Ўварцвалд куглоф

—остоЉки
220 гр. омекнат маргарин
150 гр. шеЭер
1 кесичка ванилин шеЭер
1 кесичка прашок за печиво
5 ЉаЉца
1 лажица рум
370-400 гр. брашно
100 гр. нутела или црн еурокрем
125 мл. слатка павлака
300 гр. вишни
2 лажици сок од вишни
ванилин екстрат

ѕенесто се матат шеЭерот, маргаринот, румот, ванилиниот шеЭер и неколку капки екстратот од ванила. ѕостепено, една по една, им се додаваат 5 жолчки. Ќаизменично им се додава брашното помешано со прашокот за печиво и слатката павлака. Ќа краЉ се додаваат сокот од вишни и предходно изматениот снег од белки. —е меша со лажица.
“естотот се дели на 2 дела. ¬о едниот дел се додаваат еурокремот и вишните. ¬о прехдодно намастен и набрашнет калап за куглоф, се става ред од жолтата смеса, па потоа од темната....се додека не се потроши целата смеса.
—е пече на 180 степени.
»зменето од Valerija - 11.ћаЉ.2018 во 19:33
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95264
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 11.ћаЉ.2018 во 19:39
ШÐ∞рен ÐºÑƒÐ³ÐїÐ¾Ñ„ со ÐїÐ¸ÐºÐµÑ€ од портокÐ∞Ðї

Ўарен куглоф со ликер од портокал

—остоЉки
4 ЉаЉца
200гр. шеЭер
9 лажици масло
200мл. млеко
3 лажици какао
5 лажици ликер од портокал
1 рендан лимон
1 пециво
12 лажици брашно
за декорациЉа
100гр. чоколадо за готвеЬе
кршени ореви

ќдделете ги жолчките од белките и прво изматете ги жолчките, а настрана изматете ги белките заедно со шеЭерот. ѕотоа соединете ги и пак убаво изматете и ставете ги брашното, пецивото, маслото и млакото млеко. ”баво изматете и паниспаЬата поделете Ља на два дела.
¬о едниот ставете Ља ренданата кора од лимон, а во другата какаото и ликерот. ќд двете паниспаЬи ставаЉте наизменично и колачот ставете да се печи на 190 степени околу 35 минути.  углофот премачкаЉте го со чоколадото и ставете ореви.Ќа здравЉе!!!


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95264
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 11.ћаЉ.2018 во 19:41
ÐšÐ¾ÐїÐ∞ч - ÐºÑƒÐ³ÐїÐ¾Ñ„ со ÑÐїÐ∞тко

 олач -куглоф со слатко

—остоЉки
3 ЉаЉца
8 лажици шеЭер
1 ванила
250 гр. млеко
10 лажици брашно
2 кесички прашак за пециво
2 чоколади за готвеЬе
неколку лажици слатко од шипка
–азматете ги ЉаЉцата со шеЭерот и ванилата, додека се изедначат, па додадете го млекото, брашното и пецивото, постепено, при тоа не престануваЉЭи со матеЬе. Ќа краЉ чоколадото исецкаЉте го на покрупни коцки и промешаЉте со лажица. ¬о подмачкан куглов (може и во тава) ставете пола од смесата и ставете во загреана рерна да се запече малку, додека да фати тенка коричка одозгора. »звадете го кугловот од рерна и врз потпеченото тесто ставете неколку лажици слатко од шипка, ама не размачкуваЉте, туку само така  ставете го, (за да добиете прозорчиЬа кога Эе сечете). ¬рз слаткото, ставете го останатиот фил и пак вратете го кугловот во рерна. ѕечете на умерена 180 степени околу 45 минути. √отовиот колач покриЉте го со куЉнска крпа и оставете да се олади. ѕотоа по желба, може да го прелиете со растопена чоколада. —ечете покрупни парчиЬа и не оставаЉте за утре =) Ќа здравЉе


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95264
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 13.ћаЉ.2018 во 08:34
ÐšÑƒÐ³ÐїÐ¾Ñ„ од ÑШуфки

 углоф од Љуфки


—остоЉки

300 грама Љуфки
500 грама млеко
4 ЉаЉца
200 грама сиреЬе
50 мл млеко
сол по желба

ќвоЉ рецепт случаЉно излезе кога едно утро сакав да подготвувам потпечени Љуфки и гледам сите помали тавчиЬа зафатени...па ми излезе пред очи калапчето за куглоф и си велам сега со него Эе експериментирам, па што Эе излезе тоа...» така излезе овоЉ декоративен поЉадок коЉ може некогаш некому да послужи како лесна декорациЉа од едноставни секоЉдневни намирници...

£уфките ставете ги во калапчето и оставете ги да поруменат во рерна на 200 степени. «а тоа време изматете ги ЉаЉцата со сиреЬето,Љогуртот,маслото и малку сол. ѕотпечените Љуфки прелиЉте ги со изматената смеса, ако е малку додадете малку вода, се зависи од од видот и волуменот што го зафакаат Љуфките,важно е да се целосно прелиени. ќставете ги така да се печат уште 20 до 30 минути на 220 степени. ѕослужете ги топли со прилог по желба...
»зменето од Valerija - 13.ћаЉ.2018 во 08:35
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95264
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 13.ћаЉ.2018 во 08:40

ѕразничен  углоф колач

kuglof1

ќва е еден од наЉуниверзалните празнични колачи, коЉ многу често е дел до семеЉните трпези. Ќезависно дали станува збор за ¬елигденски или ЅожиЭни празници, или стандарден неделен ручек, со овоЉ изворно германски, односно австриски колач, не може да погрешите. ѕостоЉат еден мал милион рецепти и вариЉации на оваа тема, така што нема шанси да не направите колач коЉ вашите наЉблиски нема Эе го изедат до последното парче.  ≈ве еден наш рецепт за куглоф како предлог за празничен десерт, за коЉ нема да ви треба повеЭе од 30 минути за целосна подготовка и печеЬе.  ”живаЉте!

ѕодготовка
»змиксираЉте го стопениот путер заедно со шеЭерот и ванилиниот шеЭер. ƒодаваЉте едно по едно ЉаЉце, потоа млеко и на краЉ брашното измешано со прашокот за пециво. ѕоделете Ља смесата на два еднакви дела. ¬о едната половина додадете какао и мелени ореви или лешници.

< width="630" height="60" border="0" marginwidth="0" marginheight="0" ="0" ="0" allowtransparency="true" scrolling="no" allowfullscreen="true" id="aswift_1" name="aswift_1" style="left: 0px; : ; top: 0px; width: 630px; height: 60px;">

 алапот за куглоф добро премачкаЉте го со путер. Ќаизменично ставаЉте една лажица од светлата и една лажица од темната смеса. ѕотоа сменете го редоследот, прво ставете од темната, па од светлата, за да добиете фино прошарана смеса.  ѕечете го во добро загреана рерна на температура од 180 степени, околу 20 миниту. ќткако Эе се испече на него посипете шеЭер во прав. „околадните сладокусци можат куглофот да го прелиЉат и со стопено чоколадо и да го посипат со дробени ореви или лешници.

ѕотребни состоЉки

250 гр. путер
300 гр. шеЭер
1 ванилин шеЭер
5 ЉаЉца
1.5 dl млеко
400 гр. брашно
1 прашок за пециво
100 гр. ореви/лешници
1 лажица какао

£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  123>
  —подели тема   

—кок до ќвластуваЬа  ликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

—траницата е генерирана за 0,113 секунди.