IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Вонредно полагање
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вонредно полагање

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
AlexH Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Јануари.2018
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlexH Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Вонредно полагање
    Испратена: 24.Јануари.2018 во 23:57
Здраво. Јас го разгледав законот за средно образование кои гласи: Член 33:
Во гимназиско образование, во втора, трета и четврта година на образование, може да се
запише и вонреден ученик од оправдани причини утврдени во статутот на училиштето.

Член 41:
Како вонреден ученик може да се запише лице кое исполнува еден од следниве услови:
- да е постар од 17 години;
- да е на боледување подолг период;
- да му е изречена педагошка мерка отстранување од училиштето,
- да е во работен однос и
- во други случаи утврдени со статутот на средното училиште.


Исто така имам информација дека сесии се полагаат секој месец и тоа по 3 сессии (во месец ) Е сеа, моето прашање е следно: Има ли било кој начин, јас да земам порано свидетелство за да земам 4та година вонредно?
(На пример: До април за да земам свидетелство и да се пишам веднаш 4та?!)

Исто така: Јас прашав за земањето 4та и во моето училиште ќе дозволат така. Што значи ја само незнам за „делот околу свидетелството“. Или па некој друг начин било како, за да започнам (како што веќе реков) од април.

-Причината поради која сакам да идам така е тоа што планират моиве да одат надвор од државата, па викам и ја да завршам и со нив да се шлепам .

БИЛО ШТО АКО ЗНАЕТЕ ПИШЕТЕ!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.