IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Кошарка и ракомет
  Активни теми Активни теми RSS - ЕП во ракомет - ХРВАТСКА 2018
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕП во ракомет - ХРВАТСКА 2018

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЕП во ракомет - ХРВАТСКА 2018
    Испратена: 12.Декември.2017 во 01:19
На конгресот на EHF одржан во Даблин, Ирска, на 20 септември 2014 беше донесена одлука Хрватска да биде домаќин на 13-тото Европско Првенство во ракомет.

Хрватска ќе ги "нагости" 16те репрезентации во периодот од 12ти до 28ми јануари 2018 година.
Репрезентациите кои изборија учество на Европското Првенство се поделени во четири натпреварувачки групи, а исто толку градови и спортски сали ќе бидат домаќини на првиот дел на овој врвен ракометен спектакл и тоа:

А група - Сплит, Спаладиум Арена
Б група - Пореч, Спортски центар Жатика
Ц група - Загреб, Арена Загреб
Д група - Вараждин, Арена Вараждин

Вториот дел на натпреварувањето ќе продолжи во Загреб и Вараждин, додека финалните натпревари ќе се одиграат во Загребската Арена.
DeepBlue
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2017 во 01:42
Европските Првенства во ракомет се одржуваат на две години, почнувајќи од 1994 година.
Првото ЕП се одржа во Португалија, додека наредното, закажано за 2020 година, ќе се одржи во дури три земји ко-домаќини Австрија, Норвешка и Шведска.

Најуспешна репрезентација досега е Шведска, со 4 освоени титули Европски шампион, додека највеќе медали имаат освоено Шпанија и Данска - по шест.

Подетално за заинтересираните, на следниов линк:

https://en.wikipedia.org/wiki/European_Men%27s_Handball_Championship

European Men's Handball ChampionshipМакедонската репрезентација, во својот најуспешен (досега) колективен спорт, има настапено на четири ЕП, а ова ќе ни биде петти настап.

среќа Со среќа...


Изменето од Neptun74 - 12.Декември.2017 во 01:56
DeepBlue
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2017 во 00:03
Дворана Жатика, Пореч, Истра... Најмалата од четирите спортски сали домаќини на Европското првенство.
Површина од 14 000 м2, може да собере 3700 гледачи.
DeepBlue
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2017 во 00:08
Арена Вараждин... Изградена 2009 за потребите на Светското првенство во ракомет.
Површина од 20 000 м2, може да собере 5000 гледачи.


DeepBlue
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.