IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Посвојување деца од хомосексуалци во брак
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Посвојување деца од хомосексуалци во брак

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 50515253>
Автор
Порака
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2014 во 21:30
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


Socioloski gledano, eksperimentot e vo tek. Rezultatot ke go ovidime za petnaesetina godini koga posvoenite deca ke porasnat...


Е тоа.да

Гледам во мојата околина еден таков експеримент. Девојче кое живее во семејство со две лезбејки (учителката на ќерка ми, веќе пишував на некоја од темите). Уште од првиот ден кога ја донесоа во школото (да им ја покажат на децата), бебенце цело облечено во шпихозни со боите на виножитото, па ќебенце, па кап**ка, па количка, па торбичка... Се во знакот на виножитото.
Двете мајки (не знам како на друг начин да ги наречам), не кријат интимности пред неа: се држат за рака, се бакнуваат...

И некој ќе ми каже дека примерот од родителите не влијае на свеста на детето?
За ова дете уште од најрана возраст хомосексуалноста ќе биде најнормална појава.
Како што за мојата ќерка (на 7 години) не беше нешто појмливо, па детски наивно ме праша: мамо, како може учителката да има бебе ако нема маж?
И зошто со пријателката се држат за рака и се бакнуваат во уста, ако не се сестри?
И едно детско - бљак на крајот...


 
Tokmu na ovaa realnost se zasnova I mojot stav okolu posvojuvanjevo na dechinja od strana na homo parovi ...
Ova sekojdnevie na decinjata posvoeni od homo parovite e mojata pojdovna tocka za pravoto na posvojuvanje na homo parovi ...spored mene nesto treba da e izdrzano I normalno za da ima I pravna osnova....
Dve zeni I dvajca mazi vo zaednica za mene e nenormalna I neprirodna pojava najmalku na takvo nesto mozam da mu najdam nekoja pravna osnova koja bi bila vo prilog na nivnite NON SENSE zelbi ...
 
p,s, pred nekoj den naletav na eden klip bas ovde na forumov ,postiran od zabegan ,vo temata homoseksualci ili mozebi bese poinaku vazno za niv bese temata ....sakam da go postiram za da kazam nesto koe sto go primetiv vo samiot klip koe e vo prilog na mojot stav ...dokolku moze nekoj od vas da mi kaze kade e taa tema bidejki ne mozam da ja najdam?
Odnapred blagodaramсреќа  
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2014 во 00:12

Можеби мислиш на темава:
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2014 во 00:27
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Можеби мислиш на темава:


Da, ti blagodaram tokmu na ovaa tema mislev среќа
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2014 во 00:39
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

децава се закон среќа

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8TJxnYgP6D8
 
Da decinjata se srcinja ,malecki nevini sustestva koi kako ke gi ucime taka I ke se odnesuvaat ,ona sto ke im posocime deka e ok ke go prifatat kako ok ...za ona sto ke im kazeme deka ne e vo red ,ke go prifatat kako takvo....
 
Tokmu od ovoj klip moze bas toa da se vidi ...koj ima zelba neka go pogleda I ke zabelezi deka
Decinjata na pocetokot ,odnosno poveketo od niv se shokirani ....tipov za cello vreme im postavva prasanja so normalen I smiren ton ,bojata na glasot mu e sosema normalna ne poscuvajki im deka toa ne e ok tuku naprotiv sosema e smren I prasanjata gi postavuva kako da prasuva za nesto SOSEMA normalno...po izvesno vreme nekoi od decinjata pocnuvaat celata situacija da ja prifakaat kako normalna ...decinja kako ke im se posoci taka ke prifatat среќа
 
P.S..potoa ova se komentari od istiot koj go postavil ova video na you tube  ..poglednete mu gi komentarite koi mu se I kolku mu e bas ovoj klip od golema vaznost ...se cudam zostoзбунетост
 
 
TheFineBrosTheFineBros
 
Thank you for supporting this very important episode of Kids React.
 
TheFineBrosTheFineBros
 
Please watch and share this important episode of Kids React. We appreciate the support. Kids React to Gay Marriage
 
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2014 во 21:45
абе кастро, зашто го тупиш? ти поставив многу едноставни прашања кои сеуште чекаат издржан одговор, што само може да ми потврди колку се губите во темава и дека ништо од тоа што го збориш нема поента... се вртите, се вртите избегнувајќи ја првата тема почнувајќи нова, на крај паметот ќе ви се изврти од вртење кругчиња по темава
или достојно помири се со фактот дека немаш одговор на некои работи или дека едноставно не си во право... од инает само војни се почнуваат

и немој жити све, врз база на три реченици од видеово заклучи дека типов е педер и дека врши пропаганда и мобилизација на педерите и покрај тоа што нити го знаеш лично, нити си му изгледал барем две епизоди од емисијата... па уште и викаш во прилог ти идело смеење... и после очекувате да ве разберам сериозно?
и како според тебе треба да збори типот со децава? да не треба да се дере нешто? баш напротив, ги поттикнува да размислуваат, а не да се оддаваат на пропаганди... за секое видео што го направил, кога некое дете ќе излезе со став, го прашува „зошто“ и „како“
затоа и кога дете ќе каже дека да си педер е лошо, го прашува зошто, и детево се губи... зашто?
така се понаша поголемата јавност, еден куп непораснати деца кои живеат во затупените системи на баба им, застапувајќи одреден став, а појма немаат зашто го застапуваат и покрај тоа што верувам дека милион пати го имаат преиспитано...
мене тоа повеќе ме нервира, отколку што нешто се загрижив конкретно за правата на хомосексуалците и тоа колку се еднакви...

а ти колку сакаш тапи ја дискусијава, барем од правен аспект јас ќе бидам секогаш во право... затоа што современото демократско право е базирано на еднавост, не само меѓу луѓето туку и на факторите околу нив, што значи треба да има еднаква пресуда за еднакво извршено дело... ако веројатноста е еднаква за еднакви последици кај било кој ротител што посвојува, тогаш зошто посвојувањето би им било забрането на едни, а дозволено на други?
е сега тука малце се кочи дискусијата затоа што одбиваш да ја прифатиш еднаквата веројатност кај сите луѓе, која е чист факт
и тука никој не го заболе што мислиш ти што е нормално, затоа што правото нема врска со тоа што е нормално, туку со тоа што е цивилизирано, а тоа е да има системско разбирње меѓу нас... правото кое го бараш престана да се базира на „нормално“ откако прекина да ги прогонува луѓето на расна, полова и каква се не база... и сеуште има многу дупки за поправање кои се останати од времето кога се делело на „нормално“ и „ненормално“
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2014 во 13:47
Zabegan toa sto imam razlicen stav i mislenje od tvoite ne znaci deka go "tupam" ...vtoro nikoj ne se vrti vo krug ,tuku naprotiv, toa sto tebe odgovorite ne ti se dopagaat i ne soodejstvuvaat so tvojot stav e drugo ,vrati se nekoja strana nazad i na site tvoi prasanja ke vidis deka sum dal odgovor... 

затоа и кога дете ќе каже дека да си педер е лошо, го прашува зошто, и детево се губи... зашто?
Zatoa sto e dete i ne ocekuva deka nekoj moze da misli deka homo aptetitite se normalno nesto, pa od taa pojdovna tocka najmalku go ocekuva prasanjeto ZOSTO ? Vtora mnogu vazna rabota za edno dete da znae ZOSTO ne e vo red treba i da znae KAKO nestata se odvivaat pomegu hetero i homo parovi za da bi ja napravil razlikata i bi znael ZOSTO ....koj roditel bi mu objasnil ova na malo dete? 
Postojat "cekori" vo vospituvanjeto na decata i sekoj od niv se izoduva togas i na taa vozrast koga deteto e spremno, ne nas kako ni odgovara,forsiranjeto na nestata kaj decata e ona koe moze da dovede do neposakuvani promeni i odnesuvanje kaj decata ....
така се понаша поголемата јавност, еден куп непораснати деца кои живеат во затупените системи на баба им, застапувајќи одреден став, а појма немаат зашто го застапуваат и покрај тоа што верувам дека милион пати го имаат преиспитано...
Zabegan, komentari od ovoj tip proagaa pred godini ,koga narodot ne bese educiran ...sega vo ova vreme,koga narodov se educira sekoj odlcino znae sto i zosto nesto ne e pravilno ili pravilno, zrel i obrazovan covek/zena se somenavam deka bi si gi presipituva stavovite okolu ovaa tema ....toa e odlika na decinjata ili nestabilnite licnosti ....

Nesto od wikipedija

Teorije o homoseksualnosti[uredi - уреди]

Američka akademija pedijatrije je dala izjavu u kojoj se kaže: "Seksualna orijentacija verovano nije određena samo jednim faktorom, već kombinacijom genetskih, hormonalnih i spoljašnjih uticaja."[7]Američka psihološka asocijacija je saopštila da "postoji verovatno puno razloga za seksualnu orijentaciju neke osobe i ti razlozi mogu biti različiti kod različitih ljudi." Ipak, APA tvrdi da je seksualna orijentacija određena već u ranim godinama čovekovog života[8]

Jasno mu e na cel svet od kade poteknuva homoseksualizmot no so ogled deka LGBT lobi e ogromno ,pricinata ne se potencira ,tuku se tretira seuste kako misterija? Dali nekoj dal odgovor koj e izdrzan so fakti sto e homoseksualizmot ?NE nema ni da se desi toa vo bliska idnina bidejki jasno e od kaj poteknuva, tokmu priznavanjeto i prifakanjeto na istoto bi znacelo ubistvo tokmu za homo populacijata ...

Vo cel svet samo vo 9 drzavi i vo del od Kanada e dozvoleno posvojuvanje na deca od strana na homo partneri koi ne mu se bioloski roditeli na istoto ...Sega se prasuvam kako vo ostanatiot del od svetov ne najdoa praven osnov za ova ?


Ne znam  dal namerno ili slucajno se tolkuvaat nestata ama ke kazam ...ednakvosta megu lugeto treba da se tolkuva kako ednakvost vo pravata koi gi imaat od aspekt na drzavjanstvo, rabota , pravo da zemaat ucestvo vo glasanje, ucestvo vo razni aktivnosti , ednakovst pri odreduvanje na kaznata po storenite kriminalnite postaki  itn ne treba voopsto da se brkaat babi i zabi i ova da se zema kako pojdovna tocka za odbrana i podrzuvanje na drskite nagoni na homo populacijata.Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2014 во 14:43
Тато Васко кога ке ја изневери мама Гоце со тета Миле па следи развод,
Васко ке му плака алиментација на Гоце ....?
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2014 во 00:47
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2014 во 23:20
ВО ХРВАТСКА УСВОЕН ЗАКОН ЗА ЖИВОТНО ПАРТНЕРСТВО НА ЛИЦА ОД ИСТ ПОЛ

Хрватска денеска доби Закон за животно партнерство на лица од ист пол, согласно кој хомосексуалните двојки ќе ги уживаат истите права, како и брачните партнери, освен правото на посвојување дете. 

Саборот го усвои Законот со 89 гласови „за“ и 16 „против“. Усвојувањето беше проследено со аплауз од галеријата, од каде седницата ја следеа активисти за права на ЛГТБ лицата. 

По усвојувањето на Законот, во Хрватска бракот, вонбрачната заедница, животното партнерство и неформалното животно партнерство законски се признати како заедници, кои го претставуваат семејниот живот, соопшти здружението Загреб Прајд и наведе дека семејниот живот на истополовите партнери отсега во Хрватска е заштитен со Уставот, Европската конвенција за човекови права и Уставниот суд. 

Законот ќе стапи во сила осмиот ден од објавување во Службен весник, а првата истополова венчавка, според проценките на Здружението, ќе може да се одржи кон средината на август.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2014 во 19:44
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2014 во 22:42
Кога е дадена оваа изјава на Ѓорчев, од кога датира оригинална снимка ? намигнување

На страна од тоа, Ѓорчев има свое убедување и своја агенда, со која смета дека доколку уставно се утврди статусот на бракот тоа ќе резултира со зголемен број на бракови и родени деца. 

Ова е чиста утопија, но секако дека популистички добро звучи, особено за нашето поднебје. 

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2014 во 23:25
Од денес е,одеше и дирекно на ТВ.И се надевам можат да прифатат шега на своја сметка,кога апанажата никако не би ја одбиле.
Иако секако нели би требало да внимаваат.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2014 во 03:42
Видов дека е објавено денес, но не знаев дека се збиднало денес. 

Ако е така, тогаш Ѓорчев или си читал стар говор или не внимавал на најновите случувања во светов.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2014 во 21:17
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

 Bеќе се дискутира за законско регулирање на сурогат мајчинство и во Македонија. 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 50515253>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.