IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Посвојување деца од хомосексуалци во брак
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Посвојување деца од хомосексуалци во брак

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4647484950 53>
Автор
Порака
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2014 во 22:03
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

баш тоа ви го зборам... доста веќе со таа заблуда дека во секој случај педер само заразува деца и ќе му каже на своето дете „жити све биди педер“ или „супер е да си педер“ ... нема да му каже не биди педер, ама ќе го прифати тоа доколку детево така се одлучи, ако е присебен родител

Zabegan...dete koe rasne vo heterogena sredina uci od svoeto raganje deka homoseksualizmot e nesto neprirodno ...dodeka dete koe rasne vo homo sredina od start go ucat deka toa e tokmu ispravno....
 
Malku ke zabegam od temava ama kako primer ke zemam ....kakvi se psiholoskite vojni ? kakva e verata ? I tn ...Neli I vo dvata slucaevi od mali noze prvite gi ucat na omraza kon nekogo a vtorite gi ucat na ljubov kon verata ...toa e toa ...
 
Percepcijata na decata za toa dali e pravilno ili ne da si homoseksualec , rasneti vo homo I hetero sredini ke bidat razlicni ....
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2014 во 23:10
Originally posted by just_me989 just_me989 напиша:

Прво: ЗООФИЛИ пријателе, зоофили е зборот.

А да ги ставаш нив во иста група со хомосексуалците е сосема неиздржано. Исто како многу што ги ставаат во ист кош со педофилите.
Праша "зошто истото тоа право да не се однесува и на таквите кои сакаат да се сексаат со животни?".
Затоа што за разлика од зоофилите или педофилите, хомосексуалната врска е меѓу две свесни единки кои свесно и доброволно стапиле во таков однос (за разлика од твојата крава што не може да каже не).
Затоа малку барем разлислете пред да коментирате нешто.
А утре ти, ако треба да дадеш дете на посвојување помисли дали би го дал на хомосексуален пар или пр на хетеросексуален каде има семејно насилство или некој од сопружниците е алкохоличар на пример.
 
Aha a sakas da kazes deka nema alkoholicari kaj homoseksualcite?Ili kaj homoseksualcite nema nasilstvo megu partnerite ?
 
Mozebi za da ima vrednost , EDNAKVA, tvoeto prasanje trebase da go postavis vaka:
"А утре ти, ако треба да дадеш дете на посвојување помисли дали би го дал на хомосексуален пар kaj koj ima nasilstvo pomegu partnerite ili nekoj od partnerite e alkoholicar или пр на хетеросексуален каде има семејно насилство или некој од сопружниците е алкохоличар на пример. "
Mislam ne mozam da veruvam koi paraleli gi pravite za da dokazete nesto ?
 
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2014 во 23:25
Кастро, џабе се мачиш плазење

Меси пишува...не може децата да им се дозволат или одземат на родителите само по основа на нивните сексуални афинитети.

Тоа не се само сексуални афинитети туку е начин на живот и на однесување. Сте виделе ли вие како изгледа и како се однесува женски педер збунетост на пример каква коса има, како се однесува, како оди....изненадување или машка лезбејка...

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

баш тоа ви го зборам... доста веќе со таа заблуда дека во секој случај педер само заразува деца и ќе му каже на своето дете „жити све биди педер“ или „супер е да си педер“ ... нема да му каже не биди педер, ама ќе го прифати тоа доколку детево така се одлучи, ако е присебен родител

а децата учат сами, што и да им кажат родителите, тие сепак ќе развијат свое гледиште врз светот и мислам дека преголема важност се дава на кажаното од родителот
и погоре кажав... хомосексуалец ќе се развие како хомосексуалец кад тад, па макар и неговите родители да палеле хомосексуалци на клада... исто е и обратно, ако некој е хетеро, ќе биде хетеро од когог и да е одгледан, тоа е факт, се случува.... не знам дали хомо популацијата одлучува сама, така се раѓа или си ја осознава сексуалноста попат, ама знам дека родителите немаат влијание врз тоа, со сигурност
не можеш да му форсираш мислење на детето што е правилно а што не, и онака на крај само ќе си одлучи
Ниту еден родител не е присебен ако детето одлучи да биде педер. Секој присебен родител со сето свое битие ќе прави обиди на го врати на природниот пат, но доколку не успее ќе го поддржува и ќе го сака исто како и до тогаш, затоа што му е дете, ама во душата ќе чувствува болка што е така.

И се согласувам дека не можеш да му форсираш мислење на детето што е правилно, а што не, затоа ние на нашите деца не им форсираме никакво мислење замисленост
Тоа како настанува хомосексуалноста е друга тема. 

И сите кои во темава се изјаснуваат дека посвојувањето на деца од страна на хомосексуаци е во ред ќе ги прашам уште еднаш (и не мора овде јавно, сами нека си размислат)

1. би дале ли свое дете на посвојување на хомосексуалци и
2. би живееле ли со хомосексуален пар еден месец

зашто сто  стапа по туѓ газ не болат, ама еден по својот многу боли намигнување

без одговори од типот ако хетерогеното семејство е дисфункционално и сл, значи зборуваме за нормални хетеро и хомосексуални семејства .
Мислите ли на надворешната средина, на луѓето со кои тоа дете ќе се дружи, на тоа како ќе биде прифатено во училиште, на разговорите што ќе ги води со другарчињата...па едно Фифи што излезе на Х-фактор предизвика еден куп негативни реакции, го гледаш а незнаеш како да го дефинираш, ќе те праша дете што е , незнаеш што да му одговориш....Изменето од Gabriela_S - 29.Јули.2014 во 01:07
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2014 во 01:55
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

баш тоа ви го зборам... доста веќе со таа заблуда дека во секој случај педер само заразува деца и ќе му каже на своето дете „жити све биди педер“ или „супер е да си педер“ ... нема да му каже не биди педер, ама ќе го прифати тоа доколку детево така се одлучи, ако е присебен родител

Zabegan...dete koe rasne vo heterogena sredina uci od svoeto raganje deka homoseksualizmot e nesto neprirodno ...dodeka dete koe rasne vo homo sredina od start go ucat deka toa e tokmu ispravno....


Kastro, колку пати треба да се каже дека хомосексуализмот не е болест и не се учи да се стане таков, туку таков се раѓа. 

Деке не е болeст потврдуваат сите најнови лекарски референтни книги, а дека не се учи, туку се раѓа како таков, докажува нивното секојдневно рaѓање токму од хетеросексуални родители.

Ако луѓето се раѓаат како хетеросексуални или хомосeксуални тогаш зошто тврдиш дека ќе бидат научени обратно од тоа како се создадени ?

Време е веќе да престанеме со тие муабети. Настрана што темава е поставена во подфорум "Право" и тука нештата ги дискутираме од правна страна.


Изменето од Messenger - 23.Јануари.2014 во 02:38
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2014 во 02:30
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:


Меси пишува...не може децата да им се дозволат или одземат на родителите само по основа на нивните сексуални афинитети.

Тоа не се само сексуални афинитети туку е начин на живот и на однесување. Сте виделе ли вие како изгледа и како се однесува машки педер збунетост на пример каква коса има, како се однесува, како оди....изненадување или машка лезбејка...

Ти навистина сериозно дискутираш ??? 


Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:


Ниту еден родител не е присебен ако детето одлучи да биде педер. Секој присебен родител со сето свое битие ќе прави обиди на го врати на природниот пат

Gabriela_S извини, ама треба да се информираш за основните работи за хомосексуализмот. И потоа поразговарај со некој психолог или психијатар околу тоа што се случува на хомосексуалните деца кога нивните родители "прават обиди да ги вратат на природниот пат".

Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Тоа како настанува хомосексуалноста е друга тема. 

Токму тоа е главната работа. Треба првин да се знае тоа за да може да се дискутира друго.И ќе повторам уште еднаш, темава е објавена во пдф Право и тука се говори од правен аспект, а не од лични афинитети - дали мислиме оти хомосексуалноста е неприродна (како може да биде неприродна кога природно се раѓаат како такви од кога постои човекот), дали ни се допаѓа како се однесуват (кој го интересира дали нам ни се допаѓа како некој се однесува ?), како некој се облекува (тоа ќе го направиме норма која мора да ја следат сите луѓе ако сакаат да ги сметаме за нормални ?) и т.н.

Правно гледано фактите се овие: хомосексуалците природно се раѓаат како такви (не се болни или ненормални, ниту тоа го одбират по слободна воља за да ce преубедуваaт), тиe ce неотуѓив дел од нашето општество во кое придонесуваат како и сите други луѓе, плаќаат даноци како и секој друг човек и имаат право на родителство како и секој друг. Законот не може да рестриктира ниту еден човек од родителство бидејќи тоа е природно право, затоа не може да рестриктира ниту  еднородното семејство (една мајка или еден татко), не постојат законски норми за (не)дозволување родителство според сексуалните афинитети на луѓето, па според тоа нема механизми врз кои би се повикалe на забрана на хомосексуално родителство. Ние можеме со реферeндум да се изјасниме за нешто такво, но строго правно тоа е неодржливо. 

Со други зборови, не постои правна основа на која би се повикале за забраната на таквото родителство. 

И во сета оваа работа, сентименталното прашање  дали јас или ти би сакале нашето дете да биде усвоено од хомосексуално семeјство, нема никаква правна вредност. Тоа може да биде само наше лично мислење.Изменето од Messenger - 23.Јануари.2014 во 04:45
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2014 во 11:45
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

 
Aha a sakas da kazes deka nema alkoholicari kaj homoseksualcite?Ili kaj homoseksualcite nema nasilstvo megu partnerite ?
 
Mozebi za da ima vrednost , EDNAKVA, tvoeto prasanje trebase da go postavis vaka:
"А утре ти, ако треба да дадеш дете на посвојување помисли дали би го дал на хомосексуален пар kaj koj ima nasilstvo pomegu partnerite ili nekoj od partnerite e alkoholicar или пр на хетеросексуален каде има семејно насилство или некој од сопружниците е алкохоличар на пример. "
Mislam ne mozam da veruvam koi paraleli gi pravite za da dokazete nesto ?
 

За да се даде на посвојување едно дете, посвоителите поминуваат низ многу психолошки тестови и разговори.
Што значи дека мала е веројатноста да не излезе на виделина алкохолизмот или насилното однесување на еден од посвоителите.
Но дури и да не излезе, редовните контроли ќе покажат дали се направил вистинскиот избор за детето, а доколку одговорот е НЕ, тогаш детето ќе им биде одземено и крај на приказната.
Што значи дека теорииве за давање на дете на посвоители каде што еден или двајца од посвоителите на било кој план скршнале од онаа зацртана рамка, е скоро невозможно.
Дали воопшто некој од вас се обидел да посвои дете, па да видите колкава е постапката? Што се треба да исполните за да ве бодуваат по одредена ставка? 
Без разлика дали станува збор за хомосексуална заедница или хетеросексуална, процесот на посвојување и онака е тежок и се намалуваат сите тие можности детето да биде дадено во несоодветно семејство. 
Сакам да кажам, без разлика на тоа што го говорите погоре, дури и да се овозможи посвојување на хомосексуална двојка, ќе поминат низ сито и решето додека ги одобрат за посвоители и тие приказни од типот што ако се даде на вакви или такви двојки се малку веројатни.
Секогаш постои опцијата еден (или двајца) од партнерите да станат алкохоличари после посвојувањето...

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2014 во 17:24
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

баш тоа ви го зборам... доста веќе со таа заблуда дека во секој случај педер само заразува деца и ќе му каже на своето дете „жити све биди педер“ или „супер е да си педер“ ... нема да му каже не биди педер, ама ќе го прифати тоа доколку детево така се одлучи, ако е присебен родител

Zabegan...dete koe rasne vo heterogena sredina uci od svoeto raganje deka homoseksualizmot e nesto neprirodno ...dodeka dete koe rasne vo homo sredina od start go ucat deka toa e tokmu ispravno....


Kastro, колку пати треба да се каже дека хомосексуализмот не е болест и не се учи да се стане таков, туку таков се раѓа. 

Деке не е болeст потврдуваат сите најнови лекарски референтни книги, а дека не се учи, туку се раѓа како таков, докажува нивното секојдневно рaѓање токму од хетеросексуални родители.

Ако луѓето се раѓаат како хетеросексуални или хомосeксуални тогаш зошто тврдиш дека ќе бидат научени обратно од тоа како се создадени ?

Време е веќе да престанеме со тие муабети. Настрана што темава е поставена во подфорум "Право" и тука нештата ги дискутираме од правна страна.
Messinger, ako dobro si me procital ke videse deka jas nikade ne pisav moj stav vo koj velam ili mislam deka homoseksualizmot e bolest .
 
Isto taka ,kolku sto jas znam homoseksualizmot ne e genetsko poremetuvanje ,ne e nasledno ,zatoa I od hetero parovi se ragaat homoseksualci ....Moe mislenje ne e deka se ragaat kako takvi ,nitu pak nekoj dokazal deka se ragaat kako takvi ,toa se samo stavovi I mislenja .... 
Homoseksualizmot e psiholosko poremetuvanje, nekoj nastan nemil ili mil, koj predizvikal iskrivuvanje na percepcijata na nestatat pravilni - nepravlni ....
Kolku sto znam nikade nema oficijalen stav , izdrzana ,dokazana teorija ili slicno za toa od kade proizleguvaat homoseksualnite afiniteti kaj homoseksualcite ....
 
Da ,referentnite knigi vo koi e dokazano deka ne e bolest ,deka ne e genetski nasledno ...no nikoj nikade ne dokazal I ne postojat referentni knigi koi velat deka NE SE uci ....naprotiv ,tokmu I od tuka spored mene proizleguva afinitetot na homoseksualecot, "naucil" nesto vo svoeto detstvo koe ponatamu vo zivotot go tera da se pali na spostveniot pol ...da ne prodolzuvam ...
 
Spored mene homoseksualizmot e rezultat na nekoja slucka od detstvoto, produkt na nekoe poremetuvanje vo psihata...
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

И ќе повторам уште еднаш, темава е објавена во пдф Право и тука се говори од правен аспект, а не од лични афинитети - дали мислиме оти хомосексуалноста е неприродна (како може да биде неприродна кога природно се раѓаат како такви од кога постои човекот), дали ни се допаѓа како се однесуват (кој го интересира дали нам ни се допаѓа како некој се однесува ?), како некој се облекува (тоа ќе го направиме норма која мора да ја следат сите луѓе ако сакаат да ги сметаме за нормални ?) и т.н.
Sto e prirodnoto?
Toa deka homoseksualcite se rodile od majka? Da prirodno e ,se rodile ...A dali e prirodno nesto sto e TOKMU PRIRODNO ...mazot I zenata, ednistvenite koi go ovozmozuvaat procesto na reprodukcija vo cinot na spojuvanje kako edno ...onoj PRAV PRIRODEN PROCES OD KOJ se "ispilil " tokmu I homoseksualecot...? Ne vazno kako se rodile vazno e oni kako ponatamu I dali imaat moznost da go prodolzat PRIRODNOT PROCES...Pa od tuka sledi deka oni nemaat vrska so prirodnoto bidejki samite nemozat da ucestvuvaat vo prirodniot process na covestvoto nitu pa ucestvuvaat vo istito.
 
Priroden e samiot process na reprodukcija...nesto za sto homoseksualcite ne se sposobni bidejki prirodata ne im go ovozmozila toa (neli nemoze dete od dve majki ili od dvajca tatkovci) .....koga ke moze homoseksualen par da ima deca po istion nacin na koj gi dobivaat hetero parovite E TOGAS ke recam ej da ...prirodno e da si homo...!!!
 
Od praven aspect ...
..od pravniot aspect na poedinci,homoseksualcite imaat pravo da imaat deca, no na poedinci  !
....dodeka na drugite stavot im e, hmm, imaat pravo da si go napravat kako sto si go pravat site po priroden pat, slobodno ...nivno pravo !  Daaa I vo toj slucaj nikoj nema da im go zabrani bidejki ke bide nivno...
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

тиe ce неотуѓив дел од нашето општество во кое придонесуваат како и сите други луѓе, плаќаат даноци како и секој друг човек и имаат право на родителство како и секој друг
 
Da I zatoa imaat pravo na rabotno mesto podednakvo kako I drugite  ,slobodno da se dvizat I da si pazarat kaj sakaat I sto sakaat ,I ako imaat pravo na roditelstvo ISTO KAKO drugite neka dojdat do dete tokmu na istiot nacin kako I sekoj drug ....neznam koj im brani da se razmnozuvaat? збунетост
 
 
 
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2014 во 17:40
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Messinger, ako dobro si me procital ke videse deka jas nikade ne pisav moj stav vo koj velam ili mislam deka homoseksualizmot e bolest .
 
....................

Со должна почит...
форумски колеги...
ако не е болест...
што е...?

нормална појава, не ќе да е...
болест, не е...
што е тогаш...?
филозофија на извитоперени хормони...?
а...?


Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2014 во 17:46
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

 
Aha a sakas da kazes deka nema alkoholicari kaj homoseksualcite?Ili kaj homoseksualcite nema nasilstvo megu partnerite ?
 
Mozebi za da ima vrednost , EDNAKVA, tvoeto prasanje trebase da go postavis vaka:
"А утре ти, ако треба да дадеш дете на посвојување помисли дали би го дал на хомосексуален пар kaj koj ima nasilstvo pomegu partnerite ili nekoj od partnerite e alkoholicar или пр на хетеросексуален каде има семејно насилство или некој од сопружниците е алкохоличар на пример. "
Mislam ne mozam da veruvam koi paraleli gi pravite za da dokazete nesto ?
 

За да се даде на посвојување едно дете, посвоителите поминуваат низ многу психолошки тестови и разговори.
Што значи дека мала е веројатноста да не излезе на виделина алкохолизмот или насилното однесување на еден од посвоителите.
Но дури и да не излезе, редовните контроли ќе покажат дали се направил вистинскиот избор за детето, а доколку одговорот е НЕ, тогаш детето ќе им биде одземено и крај на приказната.
Што значи дека теорииве за давање на дете на посвоители каде што еден или двајца од посвоителите на било кој план скршнале од онаа зацртана рамка, е скоро невозможно.
Дали воопшто некој од вас се обидел да посвои дете, па да видите колкава е постапката? Што се треба да исполните за да ве бодуваат по одредена ставка? 
Без разлика дали станува збор за хомосексуална заедница или хетеросексуална, процесот на посвојување и онака е тежок и се намалуваат сите тие можности детето да биде дадено во несоодветно семејство. 
Сакам да кажам, без разлика на тоа што го говорите погоре, дури и да се овозможи посвојување на хомосексуална двојка, ќе поминат низ сито и решето додека ги одобрат за посвоители и тие приказни од типот што ако се даде на вакви или такви двојки се малку веројатни.
Секогаш постои опцијата еден (или двајца) од партнерите да станат алкохоличари после посвојувањето...
 
evenageline kompletno se slozuvam so sekoj tvoj zbor,no da napomenam ,postov koj mi go citiras e repliciranje na edno neravenstvo, pa isporvociran od toa go iskomentirav ona pogore...
Znaci ne moze za da se dokaze na sila nesto da se pravi paralela so homo I hetero par vo koi ednite se "bezgresni" a drugite se nasilnici ,alkoholicari I sl ..I ajde izberi sto e podobro ...
....ako sakame da dokazeme mora da sporeduvame poednakvo ...I kaj ednite I drugite ima luge I neluge ,alkoholicari,manjaci ...psihopati itn....
 


Изменето од Kastro - 23.Јануари.2014 во 17:52
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2014 во 17:48
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Messinger, ako dobro si me procital ke videse deka jas nikade ne pisav moj stav vo koj velam ili mislam deka homoseksualizmot e bolest .
 
....................

Со должна почит...
форумски колеги...
ако не е болест...
што е...?

нормална појава, не ќе да е...
болест, не е...
што е тогаш...?
филозофија на извитоперени хормони...?
а...?


Prijatel procitaj sve ,napisav sto mislam deka e spored mene ...vsusnost I me zamisli ,mozebi trebase da pisam deka ne e VRODENA bolest ....


Изменето од Kastro - 23.Јануари.2014 во 17:51
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2014 во 17:55
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

 
Aha a sakas da kazes deka nema alkoholicari kaj homoseksualcite?Ili kaj homoseksualcite nema nasilstvo megu partnerite ?
 
Mozebi za da ima vrednost , EDNAKVA, tvoeto prasanje trebase da go postavis vaka:
"А утре ти, ако треба да дадеш дете на посвојување помисли дали би го дал на хомосексуален пар kaj koj ima nasilstvo pomegu partnerite ili nekoj od partnerite e alkoholicar или пр на хетеросексуален каде има семејно насилство или некој од сопружниците е алкохоличар на пример. "
Mislam ne mozam da veruvam koi paraleli gi pravite za da dokazete nesto ?
 

За да се даде на посвојување едно дете, посвоителите поминуваат низ многу психолошки тестови и разговори.
Што значи дека мала е веројатноста да не излезе на виделина алкохолизмот или насилното однесување на еден од посвоителите.
Но дури и да не излезе, редовните контроли ќе покажат дали се направил вистинскиот избор за детето, а доколку одговорот е НЕ, тогаш детето ќе им биде одземено и крај на приказната.
Што значи дека теорииве за давање на дете на посвоители каде што еден или двајца од посвоителите на било кој план скршнале од онаа зацртана рамка, е скоро невозможно.
Дали воопшто некој од вас се обидел да посвои дете, па да видите колкава е постапката? Што се треба да исполните за да ве бодуваат по одредена ставка? 
Без разлика дали станува збор за хомосексуална заедница или хетеросексуална, процесот на посвојување и онака е тежок и се намалуваат сите тие можности детето да биде дадено во несоодветно семејство. 
Сакам да кажам, без разлика на тоа што го говорите погоре, дури и да се овозможи посвојување на хомосексуална двојка, ќе поминат низ сито и решето додека ги одобрат за посвоители и тие приказни од типот што ако се даде на вакви или такви двојки се малку веројатни.
Секогаш постои опцијата еден (или двајца) од партнерите да станат алкохоличари после посвојувањето...
 
evenageline kompletno se slozuvam so sekoj tvoj zbor,no da napomenam ,postov koj mi go citiras e repliciranje na edno neravenstvo, pa isporvociran od toa go iskomentirav ona pogore...
Znaci ne moze za da se dokaze na sila nesto da se pravi paralela so homo I hetero par vo koi ednite se "bezgresni" a drugite se nasilnici ,alkoholicari I sl ..I ajde izberi sto e podobro ...
....ako sakame da dokazeme mora da sporeduvame poednakvo ...I kaj ednite I drugite ima luge I neluge ,alkolocirani,manjaci ...psihopati itn....
 

Јас те разбирам и јасно ми е дека е реплика на одреден коментар во темава. Само сакав да се надоврзам на твоето пишување, дека споредбите (или барем некои од нив) не се на место.
Го имам искажано својот став околу темава, само сакав да се надоврзам на тоа дека без разлика дали зборуваме за хомо или хетеро двојка, доколку не ги исполнуваат критериумите за посвојување нема да станат посвоители. 
Значи во случајов говориме за посвојување и во никој случај не можеме да споредуваме со свое родено дете. Тука службата свесно и со претходно знаење за состојбата (ментална, физичка, финансиска итн) на посвоителите им доделува детенце, а кога стануваме биолошки родители какви сме такви сме, наше е. Единствено можат да ни го одземат доколку се утврди дека е нарушен нормалниот детски живот.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2014 во 18:28
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Messinger, ako dobro si me procital ke videse deka jas nikade ne pisav moj stav vo koj velam ili mislam deka homoseksualizmot e bolest .
 
Isto taka ,kolku sto jas znam homoseksualizmot ne e genetsko poremetuvanje ,ne e nasledno ,zatoa I od hetero parovi se ragaat homoseksualci ....Moe mislenje ne e deka se ragaat kako takvi ,nitu pak nekoj dokazal deka se ragaat kako takvi ,toa se samo stavovi I mislenja .... 
Homoseksualizmot e psiholosko poremetuvanje, nekoj nastan nemil ili mil, koj predizvikal iskrivuvanje na percepcijata na nestatat pravilni - nepravlni ....
Kolku sto znam nikade nema oficijalen stav , izdrzana ,dokazana teorija ili slicno za toa od kade proizleguvaat homoseksualnite afiniteti kaj homoseksualcite ....
 
Da ,referentnite knigi vo koi e dokazano deka ne e bolest ,deka ne e genetski nasledno ...no nikoj nikade ne dokazal I ne postojat referentni knigi koi velat deka NE SE uci ....naprotiv ,tokmu I od tuka spored mene proizleguva afinitetot na homoseksualecot, "naucil" nesto vo svoeto detstvo koe ponatamu vo zivotot go tera da se pali na spostveniot pol ...da ne prodolzuvam ...
 
Spored mene homoseksualizmot e rezultat na nekoja slucka od detstvoto, produkt na nekoe poremetuvanje vo psihata...

Kastro, првин велиш дека веруваш оти хомосексуализмот не е болест, а потоа велиш дека е психичко пореметување или наукување. Психичко ореметување е психичка болест.

Е сега, сето тоа се твои верувања, како што е верување дека тоа се учи. Во медицинските книги пишува дека тоа не е пореметување и тоа не се учи. Така се раѓа и тоа може од човекот да биде јавно демонстрирано или прикриено од околината. Тоа што се научува е една работа, дали со тоа младите експериментираат во еден одреден период од својaтa љубопитливост е друга работа, а дали се хомосексуалци кои емотивно и сексуално чувствуваат привлечност ексклузивно од истополен партнер е сосем друга работа. 
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

И ќе повторам уште еднаш, темава е објавена во пдф Право и тука се говори од правен аспект, а не од лични афинитети - дали мислиме оти хомосексуалноста е неприродна (како може да биде неприродна кога природно се раѓаат како такви од кога постои човекот), дали ни се допаѓа како се однесуват (кој го интересира дали нам ни се допаѓа како некој се однесува ?), како некој се облекува (тоа ќе го направиме норма која мора да ја следат сите луѓе ако сакаат да ги сметаме за нормални ?) и т.н.
Sto e prirodnoto?
Toa deka homoseksualcite se rodile od majka? Da prirodno e ,se rodile ...A dali e prirodno nesto sto e TOKMU PRIRODNO ...mazot I zenata, ednistvenite koi go ovozmozuvaat procesto na reprodukcija vo cinot na spojuvanje kako edno ...onoj PRAV PRIRODEN PROCES OD KOJ se "ispilil " tokmu I homoseksualecot...? Ne vazno kako se rodile vazno e oni kako ponatamu I dali imaat moznost da go prodolzat PRIRODNOT PROCES...Pa od tuka sledi deka oni nemaat vrska so prirodnoto bidejki samite nemozat da ucestvuvaat vo prirodniot process na covestvoto nitu pa ucestvuvaat vo istito.
 
Priroden e samiot process na reprodukcija...nesto za sto homoseksualcite ne se sposobni bidejki prirodata ne im go ovozmozila toa (neli nemoze dete od dve majki ili od dvajca tatkovci) .....koga ke moze homoseksualen par da ima deca po istion nacin na koj gi dobivaat hetero parovite E TOGAS ke recam ej da ...prirodno e da si homo...!!!

Имаме различни поими за тоа што е природно. За тебе природно е оноа што сметаш дека е ти е полезно од некоја причина во моментов, за мене е оноа што креира природата без мој суд за тоа. Ако не беше така тогаш, според твојот критеријум, сите оние стотици милиони неплодни луѓе ќе ги сметав за неприродни.
 
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Od praven aspect ...
..od pravniot aspect na poedinci,homoseksualcite imaat pravo da imaat deca, no na poedinci  !
....dodeka na drugite stavot im e, hmm, imaat pravo da si go napravat kako sto si go pravat site po priroden pat, slobodno ...nivno pravo !  Daaa I vo toj slucaj nikoj nema da im go zabrani bidejki ke bide nivno...

Дали истиот аршин го користиш и за оние хетеросексуални родители кои усвојуваат деца затоа што природно не можат да имаат свои? Или за нив тоа не важи ? Какво е тоа ПРАВО што сакаш да го користиш кога не е право за сите луѓе ?

Дури и ако одиме по таа насока, зарем тврдиш дека не може хомосексуална двојка да има дете по "природен" пат ??? Па секоја хомосeксуална жена може да има однос една вечер со било кој маж и да забремени. И така ќе си има дете по "природен" пат. На страна што може да забремени и со вештачко осеменување, по "нeприроден" пат. Што ќе правиме тогаш, ќе го одземеме детето од мајката ?

А што ќе правиме со оние кои се криеле дека се хомосеkcуалци, се венчале со некој од спротивниот пол, имале деца и потоа решиле да живеат отворено како хомосексуалци со партнер од истиот пол ? Ќе им забраниме на таквите луѓе да си ги имат сопствените деца, а на децата ќе им оневозможиме да си ги имаат своите родители ???

Како што гледаш тоа не решава ништо и не носи никаде.

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

тиe ce неотуѓив дел од нашето општество во кое придонесуваат како и сите други луѓе, плаќаат даноци како и секој друг човек и имаат право на родителство како и секој друг
 
Da I zatoa imaat pravo na rabotno mesto podednakvo kako I drugite  ,slobodno da se dvizat I da si pazarat kaj sakaat I sto sakaat ,I ako imaat pravo na roditelstvo ISTO KAKO drugite neka dojdat do dete tokmu na istiot nacin kako I sekoj drug ....neznam koj im brani da se razmnozuvaat? збунетост

Одговорот на овој цитат се содржи во претходната реплика.


Проблемов воопшто не е едноставен. тага

Општествата со време се менуваат и денес тие се демократски со рамноправност на сите луѓе пред Законот, без обзир на нивната раса, пол, националност, верско убедување и сексуална ориентација. Пред Законот сите се рамноправни. Сите уживаат исти права од опшетството и имаат исти обврски кон него. Секое отстапување од тоа е дискриминација.

И тука лежи проблемот за кој дискутираме на оваа тема. Од една страна ја имаме рамноправноста загарантирана со демократијата и Законот , а од друга страна ги имаме нашите лични убедувања и традиција на живеење.

Ако се држиме за првото, тогаш треба да се помириме со фактот дека второто со време ќе се смени или изумре, а ако се држиме за второто, тогаш треба да прифатиме дека треба да се разделиме од демократијата.

Знам, најголемиот број луѓе би сакале да ја имаат тортата и да ја изедат во исто време, ама не сум сигурен дали тоа може да се изведе...


Изменето од Messenger - 23.Јануари.2014 во 21:35
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2014 во 23:47

[QUOTE=Messenger]
Дали истиот аршин го користиш и за оние хетеросексуални родители кои усвојуваат деца затоа што природно не можат да имаат свои? Или за нив тоа не важи ? Какво е тоа ПРАВО што сакаш да го користиш кога не е право за сите луѓе ?

Дури и ако одиме по таа насока, зарем тврдиш дека не може хомосексуална двојка да има дете по "природен" пат ??? Па секоја хомосeксуална жена може да има однос една вечер со било кој маж и да забремени. И така ќе си има дете по "природен" пат. На страна што може да забремени и со вештачко осеменување, по "нeприроден" пат. Што ќе правиме тогаш, ќе го одземеме детето од мајката ?

А што ќе правиме со оние кои се криеле дека се хомосеkcуалци, се венчале со некој од спротивниот пол, имале деца и потоа решиле да живеат отворено како хомосексуалци со партнер од истиот пол ? Ќе им забраниме на таквите луѓе да си ги имат сопствените деца, а на децата ќе им оневозможиме да си ги имаат своите родители ???

Како што гледаш тоа не решава ништо и не носи никаде.
[QUOTE=Messenger]

А зошто се криеле дека се хомосексуалци и зошто се венчале со спротивниот пол ???
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2014 во 23:50
,,,najgolemiot zlochin pogolem i od nekoi veke videni,,,,

,,,pa pizda mu materina ,,,kolku pati da napisham ,,,deka ,,dupe je za sranje ,,,a pizda za jebanje ,,,

,,,epa sega aj linchuvajte me,,,кул
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4647484950 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,547 секунди.