IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Посвојување деца од хомосексуалци во брак
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Посвојување деца од хомосексуалци во брак

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 515253
Автор
Порака
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2014 во 23:46
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

 Bеќе се дискутира за законско регулирање на сурогат мајчинство и во Македонија. 


,,,,surogat majka i pederi,,,homoseksualci de ,,nekako nema logika,,размислување,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2014 во 06:17
Оти да нема логика ? Нели некој треба да им роди нивно дете за да не посвојуваат туѓо . Наоѓат некоја која е согласна и пикат сперма од двајцава и готова работа .
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2014 во 08:41
Originally posted by емил емил напиша:

Оти да нема логика ? Нели некој треба да им роди нивно дете за да не посвојуваат туѓо . Наоѓат некоја која е согласна и пикат сперма од двајцава и готова работа .


,,вртење со очи,,ajde emil,,,posvojuvanje i nekoja da im rodi ,,,ne e  isto,,,,a i ima rubrika za surogat majka,koga stanuva zbor da nekoja treba da zabremni i go iznosi plodot,,,za nekoj druga,,,
,,ke da ste ispmeshale nekoi raboti   de  ,,,изненадување,,,
,,i PS   terajte ako mislite deka e isto,,,не знам

,,,i PPS,,,ako tolku se razbirate vo pederlukot koj e koj ,,alal neka vie ,,jali imate mozhebi i nekoe iskustvo,,збунетост,,,vozi mishko,,


Изменето од pajser - 30.Август.2014 во 10:13
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2015 во 23:16
Bash me interesira stavot na Nagual na temava...
Eve da ja reaktiviram so ogled na toa shto cela godina nikoj ne pishal.
Se nadevam kje dojde Mazak, a po nego i drugar mu

Jas sum protiv.
Treba argumenti?
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2015 во 01:06
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Bash me interesira stavot na Nagual na temava...
Eve da ja reaktiviram so ogled na toa shto cela godina nikoj ne pishal.
Se nadevam kje dojde Mazak, a po nego i drugar mu

Jas sum protiv.
Treba argumenti?


За почеток прашање - Дали е подобро деца да бидат посвоени од некого, макар и хомосексуална двојка или да останат да растат во државните сиропиталишта во ужасни услови?

Друго

http://atlanta.cbslocal.com/2015/02/23/study-stem-cell-breakthrough-opens-door-to-same-sex-couples-having-their-own-babies/

Tехнологијава оди напред. За неколку години би можело да биде можно хомосексуални двојки да имаат свои биолошки деца. Како ќе им го забраните тоа? И да се забрани тука ќе отидат во држава каде е легално, ќе направат дете и ќе се вратат тука. Нема да ги пуштиме ли преку граница? Ќе ги протераме?

Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2015 во 02:55
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Bash me interesira stavot na Nagual na temava...
Eve da ja reaktiviram so ogled na toa shto cela godina nikoj ne pishal.
Se nadevam kje dojde Mazak, a po nego i drugar mu

Jas sum protiv.
Treba argumenti?


Ама што да коментирам тука...

Знаеш, којзнае во неговиот мозок и мислите негови и фантазии каде оди тој и таквите како него...можеби во неговиот свет постојат работи кои ние не сме ги виделе досега...негов проблем си е тоа.

Реалноста е дека светот драстично се менува по многу дадени жртви во војните...кога тие хомосексуалците па и феминистките тука ке ги наведам ке дадат толку жртви како што дале конзервативните луге во следната војна-слободно нека го сменат светот.(мислам ако победат)

Јас само знам дека клетка и мутација на хумана клетка e високо ризична работа, противзаконска во многу земји и дека се многу далеку од тотален успех.

To function correctly, each cell depends on thousands of proteins to do their jobs in the right places at the right times. Sometimes, gene mutations prevent one or more of these proteins from working properly. By changing a gene’s instructions for making a protein, a mutation can cause the protein to malfunction or to be missing entirely. When a mutation alters a protein that plays a critical role in the body, it can disrupt normal development or cause a medical condition. A condition caused by mutations in one or more genes is called a genetic disorder.

In some cases, gene mutations are so severe that they prevent an embryo from surviving until birth. These changes occur in genes that are essential for development, and often disrupt the development of an embryo in its earliest stages. Because these mutations have very serious effects, they are incompatible with life.

Јас сум против затоа што за мене е тоа против природно.

Изменето од Mazak - 06.Јули.2015 во 03:08
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2015 во 03:16
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Bash me interesira stavot na Nagual na temava...
Eve da ja reaktiviram so ogled na toa shto cela godina nikoj ne pishal.
Se nadevam kje dojde Mazak, a po nego i drugar mu

Jas sum protiv.
Treba argumenti?


Ама што да коментирам тука...

Знаеш, којзнае во неговиот мозок и мислите негови и фантазии каде оди тој и таквите како него...можеби во неговиот свет постојат работи кои ние не сме ги виделе досега...негов проблем си е тоа.

Реалноста е дека светот драстично се менува по многу дадени жртви во војните...кога тие хомосексуалците па и феминистките тука ке ги наведам ке дадат толку жртви како што дале конзервативните луге во следната војна-слободно нека го сменат светот.(мислам ако победат)

Јас само знам дека клетка и мутација на хумана клетка e високо ризична работа, противзаконска во многу земји и дека се многу далеку од тотален успех.

To function correctly, each cell depends on thousands of proteins to do their jobs in the right places at the right times. Sometimes, gene mutations prevent one or more of these proteins from working properly. By changing a gene’s instructions for making a protein, a mutation can cause the protein to malfunction or to be missing entirely. When a mutation alters a protein that plays a critical role in the body, it can disrupt normal development or cause a medical condition. A condition caused by mutations in one or more genes is called a genetic disorder.

In some cases, gene mutations are so severe that they prevent an embryo from surviving until birth. These changes occur in genes that are essential for development, and often disrupt the development of an embryo in its earliest stages. Because these mutations have very serious effects, they are incompatible with life.

Јас сум против затоа што за мене е тоа против природно.


Барем имам мозок. Со фантазија.

И никаде не реков дека е возможно сега. Само претпоставив дека би можело биде и најверојатно и ќе биде. Во тој случај темава ќе стане беспотребна. А твоето мислење сосема ирелевантно. Ќе можеш само да се пењавиш по форуми и кафани и толку. Благо нама.

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2015 во 03:25
Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Bash me interesira stavot na Nagual na temava...
Eve da ja reaktiviram so ogled na toa shto cela godina nikoj ne pishal.
Se nadevam kje dojde Mazak, a po nego i drugar mu

Jas sum protiv.
Treba argumenti?


За почеток прашање - Дали е подобро деца да бидат посвоени од некого, макар и хомосексуална двојка или да останат да растат во државните сиропиталишта во ужасни услови?

Друго

http://atlanta.cbslocal.com/2015/02/23/study-stem-cell-breakthrough-opens-door-to-same-sex-couples-having-their-own-babies/

Tехнологијава оди напред. За неколку години би можело да биде можно хомосексуални двојки да имаат свои биолошки деца. Како ќе им го забраните тоа? И да се забрани тука ќе отидат во држава каде е легално, ќе направат дете и ќе се вратат тука. Нема да ги пуштиме ли преку граница? Ќе ги протераме?


Абе ајде, уште малку и од воздух ќе се размножуваме. Алал да ни е..
Него ти, учеше биологија едно време?
Ние не сме ни растенија ни кокошки, веројатно тоа ти е јасно..

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2015 во 03:35
Nagual...секој од нас има мозок и фантазија ама не секој го користи за глупости ко тебе.

Многу те љубам.Изменето од Mazak - 06.Јули.2015 во 03:36
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2015 во 05:00
Јас ви пратив линк кој укажува на можен правец во кој ќе се движи технологијата и можните импликации од сето тоа. Тоа се реални научни испитувања кои моментално се одвиваат во светот, без разлика дали знам или незнам биологија. Не го измислувам јас ова па да ме напаѓате мене. Сеа вие што сте тесногледи и неможете да сварите некои работи тоа е ваш проблем, а не мој.
Што се однесува до темата, мојот став е јасен. Не планирам да би образложувам како и зошто бидејќи очигледно сме на сосем различни фреквенции
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2015 во 23:30
Има една поговорка, вели: Баба лажи, трап не лажи да

Djeci nije dobro – progovara kći lezbijke

28.08.2015 13:45

Brandi Walton je odrasla u južnoj Oklahomi kao jedino dijete u lezbijskoj zajednici. Odlučila je danas istupiti u javnost kako bi progovorila o problemima koji muče djecu homoseksualaca u nadi da će time društvu otvoriti oči. Danas je udata i majka četvero djece. Prije nje, slično pismo je napisala Heather Barwick  koja je također odrasla u istospolnoj zajednici. Nažalost, ovakve traumatizirane djece bit će sve više jer sebičnost odraslih dobiva sve veći blagoslov država u zakonima poput Zakona o životnom partnerstvu prema kojem je nedavno u Hrvatskoj drugoj ženi u lezbijskom partnerstvu dodijeljena partnerska skrb, odnosno roditeljska prava, nad djetetom partnerice.

 

Draga LGBT zajednico,

Ja nisam vaša kći. Nikada ne nosim zastavu na vašoj gay paradi ponosa. Nikada nisam pisala kongresniku ili kome drugome, i nikada nisam osjećala potrebu natjerati ljude da prihvate činjenicu da sam kći lezbijke. Možda zato što ni ona sama nikada nije osjećala potrebu prisiljavati ljude da je prihvate kao takvu.

Ne, nikada se neću poistovjetiti sa zajednicom tako netolerantnom i zaljubljenom u samu sebe kao što je LGBT zajednica, zajednica koja zahtijeva tolerantnost sa žarom i strašću, dok je ne uzvraća čak ni svojim pripadnicima, ponekad. Zapravo ova zajednica napada svakoga tko se ne slaže s njom, bez obzira kako nježno se izražava razlika u mišljenjima.

Ja sam proizvod lezbijske revolucije 1980-tih. Moja majka je oduvijek znala da joj se sviđaju djevojke, ali je jako nastojala biti dobra, straight južnjačka baptistička djevojka. Kada sam imala 1 godinu napustila je mog oca i otišla s drugim muškarcem s kojim je živjela do moje 4.godine. Ne sjećam ga se dobro, ali se mogu sjetiti sretnog života s njim. Ostavila ga je zbog jedne žene.

Ušutkavanje ljudi o homoseksualnosti neće promijeniti što djeca vide

Od malih nogu sam znala da živjeti s dvije žene nije prirodno. To sam posebno mogla vidjeti u domovima svojih prijateljica koje su imale mamu i tatu. Provodila sam s njima što više vremena sam mogla. Žudjela sam za ljubavlju koju su moje prijateljice primale od svojih tata. Željela sam saznati kako je to biti podržavan i pažen od muškarca, kako je to živjeti s jednim iz dana u dan.

Što se mene tiče, već sam imala jednu majku. Nisam trebala još jednu. Moj san je bio da će moja majka odlučiti da bude ponovo s muškarcem, ali očito se taj san nije ostvario. Moji djedovi i stričevi su činili najbolje što su mogli – provodeći vrijeme sa mnom i radeći tata-kći stvari – ali to nije bilo isto kao imati “full time” oca, i to sam znala. Uvijek se to osjećalo nekako polovno.

Odrastajući bez prisustva muškarca u domu me osobno oštetilo. Sve što sam željela kao mala djevojčica je bila normalna obitelj. Kada sam maturirala znala sam da se nikada neću osjećati cijelom dok ne nađem dio sebe koji nedostaje.

Muškarci trebaju žene trebaju muškarce

Imala sam želju kao ni jednu drugu da stvorim svoju vlastitu obitelj i imam stabilnost, što me dovelo do dvije ekstremno nezdrave veze. Srećom sam pronašla svoj put van, ali nakon što sam bila povrijeđena i jako iskorištena. Pomirila sam se da mi životna sreća nije namijenjena. Ubrzo sam susrela svog supruga i sve je kliknulo na pravo mjesto. Prvi puta sam se osjetila živa i potpuna. Imajući djecu i gledajući muškarca kako odgaja dijete po prvi puta – to je bilo predivno i ispunilo me strahopoštovanjem. To je samo pojačalo moje uvjerenje da dijete treba i majku i oca. I da su istospolno roditeljstvo i samohrano roditeljstvo daleko inferiorniji u odnosu na heteroseksualno, kada se provodi kako treba.

Kao odrasla sam pokušala razgovarati s mamom o tome kako mi je bio težak život, ali ona to jednostavno ne može shvatiti jer je sama podignuta od mame i tate.

Ne znajući ništa o muškarcima je samo jedna od teškoća kada vas podižu dvije žene. Za razliku od možda druge djece koja su podizana u nekim gay-utopijama, ja sam u Oklahomi odrastala sama i izolirana. Bila sam jedina takva i nije bilo druge djece uokolo poput mene da razgovaram s njima i družim se. Nitko koga sam znala nije razumio što sam proživljavala svaki dan i nisam imala druge mogućnosti nego držati to u sebi.

Volim svoju mamu. Bila je središte moga svemira – i pomisao reći nešto nekome izvana što bi ju povrijedilo bilo je za mene razarajuće. Uništava me i pisanje ovog pisma.

Nisu svi gayevi i njihova djeca svi isti

Pišem svejedno, zato jer ljudi moraju znati da nije sve divno i krasno. Učinci mog odrastanja igraju ulogu još i danas u mojem životu. Bila sam izuzezno obuzeta sobom kao dijete i stalno u brizi što će drugi misliti o meni. Uvijek sam bila prestravljena da će netko saznati da mi je mama lezbijka i da neće htjeti imati posla sa mnom. Većinu mog života dominiralo je što će drugi misliti i tek od nedavno sam u stanju to nadilaziti.

Studije koje tvrde da mi jednako ili čak bolje odrastamo od naših vršnjaka uz straight roditelje teško da su znanstvene u većini slučajeva – i ne reprezentiraju nas sve. Ljudi trebaju saznati da neka djeca gay roditelja se ne slažu s gay usvajanjima i gay brakom, kao što se i neki gayevi ne slažu s time. Ali primijetit ćete da tih činjenica nema u naslovima.

“The Huffington Post” je objavio dva pisma odgovora na pismo Heather Barwick. Oba od osoba koji su podignuti od suprotnog spola – muškarac kojeg je podigla žena i žena koja je imala braću. Ima to smisla da njihova iskustva nisu kao moje i Heatherino, budući smo obje podignute od žena.

Isto tako, zato što samo jedan produkt umjetne oplodnje ne osjeća da je opljačkan, to ne znači da drugi to ne osjećaju. Svjesna sam da ima djece koja se ne slažu sa mnom, baš kao što ima gayeva koji se ne slažu s LGBT zajednicom. Ali sugerirati da nema razloga čuti mnoštvo djece podignute od gayeva a koji su protiv toga… Uostalo, samo je šačica ljudi koja zahtijeva redefiniranje braka i roditeljstva i tek ćemo vidjeti koliko će to dobro biti.

Ne i vaša,

Brandi Walton

Izvor: Homunizam/The Federalist
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2015 во 11:38
Ma kade e zloto,ako ne vo vash*te glavi?
Ajde Sega nekoja gej etiketa da se javi I ni voochi kolku tatkovci I majki si GI zloupotrebuvaat decata?ha? -
Najiskrenoto neshto, se razbira, pokraj zhivotnite... Ajde da GI zabranime i strejt brakovite hahaha

Ne GI korosti decata za manipulacija - da dokazhesh deka si vo pravo iako site se I nikoj ne e!:)
Samo malapouka :))
Decata sakaat ljubov I vnimanie - kolku I nie samite ))
Vreme de..


Изменето од outlook123 - 30.Август.2015 во 11:56
едно е - не се две
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2015 во 15:57
e shto go izbrishavte sveto. to - hahaha

a bash sakav da mu repliciram
едно е - не се две
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2015 во 00:10
Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:


Ne GI korosti decata za manipulacija - da dokazhesh deka si vo pravo iako site se I nikoj ne e!:)
 

Потполно си во право. И јас сум за тоа, децата да останат настрана
од било какви експерименти да
големо гушкање
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 515253
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.