IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Посвојување деца од хомосексуалци во брак
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Посвојување деца од хомосексуалци во брак

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4849505152 53>
Автор
Порака
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 01:06

Socioloski gledano, eksperimentot e vo tek. Rezultatot ke go ovidime za petnaesetina godini koga posvoenite deca ke porasnat...
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 01:08
е ајде за да не уништам јас објасни ти
 третото (како на твое дете ќе го објасниш Фифи)
и четвртото (значи не зборуваме за сурогат мајки и за вештачки осеменувања, зборуваме за природен пат...неможеш да сфатиш или нешто се буниш) изненадување

п.с...абе вие многу либерални сте биле изненадување ќе се замислам и за посвојување деца во хетеросексуални семејства изненадувањеголема насмевка
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 01:10
абе што сте се фатиле за Фифи...тој е само женско заробено во машко тело, никогаш не рекол дека е педер..
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 01:11
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

убаво објасни мрзла
1. кое дете не чувствува последици што живее само со еден родител збунетост 
Убаво си го пишал примерот со хетеросексуален татко...демек тој на ќерка му ќе и каже дека мајка не и е потребна и ќерката никогаш нема да чувствува недостаток од мајка. Тоа е чиста глупост
А и ти пази...зошто мора да прифаќаме се што се случува во многу земји без размислување дали е правилно или не, важно во многу земји се случувало изненадување
2. Како детето ќе открие дека неговите родители имале анален однос...тогаш веќе  зборуваме за пореметувања во семејството
3. А како ќе му објасниш на дете дека женскиот педер (на пример Фифи) има цицки и дали има пенис или е кастриран...тоа за тебе е природно или нормално...
и ’...ќе одговорам на едно прашање што многу пати го поставувате...зошто да им се даваат на посвојување деца на хетерос. семејства
Затоа што тие доколку би немале одредени здравствено проблеми, природно и нормално би имале деца, а педерите и лезбејките совршено интелегентни и здрави ни природно, ни нормално не би можеле да ги имаат 
Друго?
не сакам да навредам некого, ама правите човек да се осеќа ко на дрво да збори...

1. што е толку проклето нелогично во тоа самохран родител да одгледа совршено нормално дете? зошто мислите дека се што е надвор од рамките на „совршено семејство“ е крајно трауматично за едно дете и дека ќе има доживотни лузни? зад кои факти стоите за да го тврдите тоа со огромна сигурност?
и не, не прифаќам нешто само затоа што го има во други земји, не ми ги испревртувај зборовите, затоа што баш напротив, се противам на тоа... примерот го дадов за споредба околу тоа како на самохран родител му е дозволено да посвои, а на хомосексуалец не... ти од сето тоа го прочита само „многу земји“? ...тоа е прилично игнорантно
2. зошто пореметувања во семејството? секакви луѓе имаат секаков секс... сигурно во светов има деца што ќе дознаат по нешто во некој момент од животот што е тешко за прифаќање, процесирање или примена... не е тема на дискусија што е нормално а што не, туку како детето се справува со се што е ново за него
3. како прво, не очекувај да те разберам сериозно ако употребуваш толку детски термин како „женски педер“... терминот за луѓе како фифи е трансексуалец, и тоа го зборам не дека Фифи нешто ќе се навреди, туку дека се што е надвор од тој термин, звучи несериозно и зборува за неинформираност на тоа поле
Како и да е, пак се фаќате за тоа „објаснување“ на детето... ако некој не сака да седне две минути да збори со неговото дете, тоа не е проблем на широката јавност... плус го имаш факторот на самостојно размислување на детето, кој изгледа залудно ви го објаснувам

4. Читајќи го последново прашање, гледам дека не ја разбираш поентата на целава дискусија...
Никој тука не се обидува да дебатира што е нормално, а што не, нити пак сака да ја побие конституцијата на едно хетеросексуално семејство, а да ја промовира на хомосексуалното, нити пак сака да ве убеди дека хомосексуално семејство е совршено без проблеми и дека не постои хомосексуалец што не го бива за фамилија или не дај боже, што ги злоупотребува сопствените деца
...баш напротив, поентата е дека стрејт, геј, самохрани, разведени парови... секакви ги има... ама кога се работи за одгледување на дете, тоа каква сексуална ориентација имаат родителите, не е толкав фактор... едноставно постојат добри и одговорни родители, и родители на кои не можеш да им довериш дете
и се што барам е да ја направите таа граница, поделба и критериуми на индивидуален карактер и однесување, наместо генерализирачката стереотипна поделба на хомо/хетеросексуалци врз која ги базирате сите мислења за тоа каков е одреден човек и што прави во животот
затоа и упорно го поставуваме тоа прашање „Зошто би имале совршена доверба на хетеросексуален пар, а не на хомосексуален пар?“ зарем хетеро парот е секогаш ок, а хомосексуалниот е секогаш неадекватен? зарем сериозно намеравате толку многу луѓе да ги генерализирате на таа проста поделба?
хомосексуален пар може да помине низ истите тестови како хетеросексуалниот, па еве за нив нека има посебен третман поради специфичноста, а социјална инспекција постои за сите.... па дури и тие тестови се докажале многу често како недоволен показател, ама еве вие би им верувале

дури и ова ако не ти е јасно, слободно врати се назад и погледни што е пишано... не рипај одма на оние безвезни теми што ти се допаѓаат


Изменето од zabegan - 26.Јануари.2014 во 01:13
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 01:12
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


Socioloski gledano, eksperimentot e vo tek. Rezultatot ke go ovidime za petnaesetina godini koga posvoenite deca ke porasnat...
 

Тоа кога ќе се случи кај вас недај Боже , кај нас ќе се случи во 2028 година . До тогаш е многу веројатно да не снема  од светот .
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 01:15
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


Nekoj rece deka pederite ne mozat da imaat/napravat deca?!?!? Jas mislam deka mnogu od niv imaat...

Хомосексуалците можат да направат и да родат дете, ама не од истополовиот партнер туку од комшијатанамигнување 
*комшиката голема насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 01:18
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


Nekoj rece deka pederite ne mozat da imaat/napravat deca?!?!? Jas mislam deka mnogu od niv imaat...

Хомосексуалците можат да направат и да родат дете, ама не од истополовиот партнер туку од комшијатанамигнување 
*комшиката голема насмевка

Е да де, или ќе им го направи комшијата или ќе и го направат на комшивката. Кој на кого ќе ја забибери манџата е релативна работаплазење


Изменето од evangeline - 26.Јануари.2014 во 01:18
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 01:30
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Како и да е, пак се фаќате за тоа „објаснување“ на детето... ако некој не сака да седне две минути да збори со неговото дете, тоа не е проблем на широката јавност... плус го имаш факторот на самостојно размислување на детето, кој изгледа залудно ви го објаснувам

да
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 01:31
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

е ајде за да не уништам јас објасни ти
 третото (како на твое дете ќе го објасниш Фифи)
и четвртото (значи не зборуваме за сурогат мајки и за вештачки осеменувања, зборуваме за природен пат...неможеш да сфатиш или нешто се буниш) изненадување

п.с...абе вие многу либерални сте биле изненадување ќе се замислам и за посвојување деца во хетеросексуални семејства изненадувањеголема насмевка
искрено, мене никој не седна да ми објасни некои работи, сам си ги дознав, и нема ништо лошо во тоа...
но, назад на темата, секој си има свој начин на објаснување и справување со прашања... стварно нема што да се одговори тука... всушност, способноста да се справиш со прашањата на детето те прави добар родител, а не изолацијата на детево од се што постои а е надвор од твоите поставени „системи на нормала“
затоа и претходно објаснив дека за мене како радител (доколку некогаш би бил) најнормално е да му објаснам на детево што е што, и да го предупредам што доаѓа во пакет со тоа како проблем, ама никако нема да му попувам што е правилно, затоа и онака кога тогаш, само ќе избере...
во спротивно, ќе завршам со дете или што тепа или што е тепано на геј парада (чисто фигуративно кажано) ...за тоа за жал многу родители не се свесни

и нема ништо лошо во либералноста, баш напротив, води кон многу повеќе мир и разбирање во светов, мене само тоа ми е потребно
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 04:10
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


... во спротивно, ќе завршам со дете или што тепа или што е тепано на геј парада ...

За жал, с'е уште за сега тоа е сума сумарум во нашето поднебје.

Изменето од Messenger - 26.Јануари.2014 во 04:11
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 04:12
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


Nekoj rece deka pederite ne mozat da imaat/napravat deca?!?!? Jas mislam deka mnogu od niv imaat...

Хомосексуалците можат да направат и да родат дете, ама не од истополовиот партнер туку од комшијатанамигнување 
*комшиката голема насмевка


Dve-Tri piva, mala nepaznja i sve je moguce. да
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 08:14
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


и тука ми доаѓа, онаа првичната поента, дека добар родите, е добар родител, без разлика што е, едноставно или го бива, или не го бива, сексуалноста воопшто нема удел во тоа


изненадување...
а бе ти...
Скопско...
се читаш што пишуваш...?

Originally posted by zabegan zabegan напиша:


4. Читајќи го последново прашање, гледам дека не ја разбираш поентата на целава дискусија...
Никој тука не се обидува да дебатира што е нормално, а што не, нити пак сака да ја побие конституцијата на едно хетеросексуално семејство, а да ја промовира на хомосексуалното, нити пак сака да ве убеди дека хомосексуално семејство е совршено без проблеми и дека не постои хомосексуалец што не го бива за фамилија или не дај боже, што ги злоупотребува сопствените децаА за што се дискутира тука...?збунетост

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


Socioloski gledano, eksperimentot e vo tek. Rezultatot ke go ovidime za petnaesetina godini koga posvoenite deca ke porasnat...

И би се согласил со...
мечкава (која и да е од двете)...намигнување
експеримент...
ама со непоправливи последици...


Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 22:05
кој што сака нека каже ама ова на сликава не ми делува на нормално...загриженост

Elton John &amp; David Furish Show Off Baby Zachary in StTropez (Photos)
а пак од друга страна, со оглед кој му е еден од родителите, ова дете сигурно ќе успее во животот многу повеќе од милиони деца од "нормални"  бракови....


Изменето од Ninja 35 - 26.Јануари.2014 во 22:07
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 22:38
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

има ехо на форумов или што е работава? 
не ти барам да објасниш како родителите се разочаруваат, ти барам да објасниш како стигнува до тоа едно дете одгледано во една хомофобична средина, станало хомо, кога според твојава теорија, перцепцијата на детево врз светот, и неговата сексуалност, зависат од средината во која живее? ... 
и се додека не ми се објасни тоа, си земам слобода да верувам дека, кога се работи за психичкиот раст и развој, единствено нешто врз кое родителите имаат контрола кај детето, е дисциплината на живот и создавањето на навики... од друга страна, и покрај сите совети, забрани и општо учења, немаат контрола врз тоа во каков ум ќе се развие детето, и како подоцна ќе размислува, посакува и прави (освен можеби за краткиот период на адолесценција, додека сеуште имаат старателство)

На прашањево што си го поставил, сам си пишал одговор голема насмевка За кои навки станува збор..за миење заби пред спиење или за шминкање и облекување фустани, носење штикли...

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

 
3. како прво, не очекувај да те разберам сериозно ако употребуваш толку детски термин како „женски педер“... терминот за луѓе како фифи е трансексуалец, и тоа го зборам не дека Фифи нешто ќе се навреди, туку дека се што е надвор од тој термин, звучи несериозно и зборува за неинформираност на тоа поле

Со тоа што пишуваш на повисок стил на изразување не значи дека си во право, а со оглед на твоите години изгледа мислиш дека ако употрбиш некој стручен термин имаш некоја натпросечна интелегенција.
Терминот „женски педер“ го употребив за да ја доловам суштината на проблемот низ призмата на обичниот човек, на средината во која тоа  дете треба да расте и да се развива.
И воопшто не ме интересира  правниот, туку социјалниот проблем, значи во каква личност ќе израсне и со кои се проблеми ќе се соочува детето од хомосексуален брак.
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


но, назад на темата, секој си има свој начин на објаснување и справување со прашања... стварно нема што да се одговори тука...
изненадувањеизненадувањеизненадување

Originally posted by zabegan zabegan напиша:


затоа и претходно објаснив дека за мене како радител (доколку некогаш би бил) најнормално е да му објаснам на детево што е што, и да го предупредам што доаѓа во пакет со тоа како проблем, ама никако нема да му попувам што е правилно, затоа и онака кога тогаш, само ќе избере... 
Од се срце ти посакувам да станеш родител, а ни тебе ни на никој не му посакувам да има ваков проблем, освен оние „обичните, секојдневните, нормалните“...па најнормално да му објасниш на твоето дте што е што (и тоа најнормално да те разбере од прва), да го предупредиш што доаѓа во пакет со тоа како проблем (и да си бидеш раат), да не му попуваш што е правилно, зашто и онака кога тогаш само ќе избере...
Тогаш повели, дојди и ќе си разговараме големо гушкање
Во прилог на ова
Ја прашале некоја мајка како со сопругот ги одгледуваат своите деца
Одговорила: Пред да се земеме двајцата имавме по 3 теории за воспитување деца, сега имаме три деца и ниту една теорија замисленост
Затоа не брзај...
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4849505152 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.