IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Посвојување деца од хомосексуалци во брак
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Посвојување деца од хомосексуалци во брак

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 53>
Автор
Порака Обратен редослед
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2014 во 10:29

Во Швајцарија.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2014 во 10:14
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


Socioloski gledano, eksperimentot e vo tek. Rezultatot ke go ovidime za petnaesetina godini koga posvoenite deca ke porasnat...


Е тоа.да

Гледам во мојата околина еден таков експеримент. Девојче кое живее во семејство со две лезбејки (учителката на ќерка ми, веќе пишував на некоја од темите). Уште од првиот ден кога ја донесоа во школото (да им ја покажат на децата), бебенце цело облечено во шпихозни со боите на виножитото, па ќебенце, па кап**ка, па количка, па торбичка... Се во знакот на виножитото.
Двете мајки (не знам како на друг начин да ги наречам), не кријат интимности пред неа: се држат за рака, се бакнуваат...
 

Во кој италиански град се случува тоа ?
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2014 во 10:05
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


Socioloski gledano, eksperimentot e vo tek. Rezultatot ke go ovidime za petnaesetina godini koga posvoenite deca ke porasnat...


Е тоа.да

Гледам во мојата околина еден таков експеримент. Девојче кое живее во семејство со две лезбејки (учителката на ќерка ми, веќе пишував на некоја од темите). Уште од првиот ден кога ја донесоа во школото (да им ја покажат на децата), бебенце цело облечено во шпихозни со боите на виножитото, па ќебенце, па кап**ка, па количка, па торбичка... Се во знакот на виножитото.
Двете мајки (не знам како на друг начин да ги наречам), не кријат интимности пред неа: се држат за рака, се бакнуваат...

И некој ќе ми каже дека примерот од родителите не влијае на свеста на детето?
За ова дете уште од најрана возраст хомосексуалноста ќе биде најнормална појава.
Како што за мојата ќерка (на 7 години) не беше нешто појмливо, па детски наивно ме праша: мамо, како може учителката да има бебе ако нема маж?
И зошто со пријателката се држат за рака и се бакнуваат во уста, ако не се сестри?
И едно детско - бљак на крајот...
Изменето од Анастеа - 03.Февруари.2014 во 10:13
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 06:00
Ајде малу да ја изладиме дискусијава со една шега (знам дека има друга пдф за шеги, но како што реков, оваа намерно ова ја објавувам тука) :Се шетаат  пар хомосексуалци држејќи се за раце... и пред нив здогледуваат како еден маж и жена се расправаат нешто околу детето што оди со нив. Детево плаче, мажот нешто го кара, жената го крие детето зад себе и му вика на мажот видно гестикулирајќи со рацете....

Едниот хомо му ја стиснува рака на другиот и му вели:

- Нели ти реков драги дека не ги бива мешаните бракови ?

смеењеИзменето од Messenger - 30.Јануари.2014 во 06:14
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 04:44
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

има ехо на форумов или што е работава? 
не ти барам да објасниш како родителите се разочаруваат, ти барам да објасниш како стигнува до тоа едно дете одгледано во една хомофобична средина, станало хомо, кога според твојава теорија, перцепцијата на детево врз светот, и неговата сексуалност, зависат од средината во која живее? ... 
и се додека не ми се објасни тоа, си земам слобода да верувам дека, кога се работи за психичкиот раст и развој, единствено нешто врз кое родителите имаат контрола кај детето, е дисциплината на живот и создавањето на навики... од друга страна, и покрај сите совети, забрани и општо учења, немаат контрола врз тоа во каков ум ќе се развие детето, и како подоцна ќе размислува, посакува и прави (освен можеби за краткиот период на адолесценција, додека сеуште имаат старателство)

На прашањево што си го поставил, сам си пишал одговор голема насмевка За кои навки станува збор..за миење заби пред спиење или за шминкање и облекување фустани, носење штикли...

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

 
3. како прво, не очекувај да те разберам сериозно ако употребуваш толку детски термин како „женски педер“... терминот за луѓе како фифи е трансексуалец, и тоа го зборам не дека Фифи нешто ќе се навреди, туку дека се што е надвор од тој термин, звучи несериозно и зборува за неинформираност на тоа поле

Со тоа што пишуваш на повисок стил на изразување не значи дека си во право, а со оглед на твоите години изгледа мислиш дека ако употрбиш некој стручен термин имаш некоја натпросечна интелегенција.
Терминот „женски педер“ го употребив за да ја доловам суштината на проблемот низ призмата на обичниот човек, на средината во која тоа  дете треба да расте и да се развива.
И воопшто не ме интересира  правниот, туку социјалниот проблем, значи во каква личност ќе израсне и со кои се проблеми ќе се соочува детето од хомосексуален брак.
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


но, назад на темата, секој си има свој начин на објаснување и справување со прашања... стварно нема што да се одговори тука...
изненадувањеизненадувањеизненадување

Originally posted by zabegan zabegan напиша:


затоа и претходно објаснив дека за мене како радител (доколку некогаш би бил) најнормално е да му објаснам на детево што е што, и да го предупредам што доаѓа во пакет со тоа како проблем, ама никако нема да му попувам што е правилно, затоа и онака кога тогаш, само ќе избере... 
Од се срце ти посакувам да станеш родител, а ни тебе ни на никој не му посакувам да има ваков проблем, освен оние „обичните, секојдневните, нормалните“...па најнормално да му објасниш на твоето дте што е што (и тоа најнормално да те разбере од прва), да го предупредиш што доаѓа во пакет со тоа како проблем (и да си бидеш раат), да не му попуваш што е правилно, зашто и онака кога тогаш само ќе избере...
Тогаш повели, дојди и ќе си разговараме големо гушкање
Во прилог на ова
Ја прашале некоја мајка како со сопругот ги одгледуваат своите деца
Одговорила: Пред да се земеме двајцата имавме по 3 теории за воспитување деца, сега имаме три деца и ниту една теорија замисленост
Затоа не брзај...
прво, збориме за навика, односно начин на секојдневно функционирање и начин на кој ги извршуваш работите ил се однесуваш во одредени ситуации... шминкање, облекување на фустани и носење штикли не се навики... а и да се, потребно е да го изолираш детево од сваетот за да го убедиш дека треба да го прави тоа, а тоа може било кој да го направи

второ, не ти ја потценувам интелегинцијата и речникот, туку ти објаснувам колку ми е лесно да претпоставам дека не си информирана на темава, кога употребуваш улични термини, детски примери и еден куп емотикони наместо реплика... тоа не ме прави супериорен, туку едноставно не ме тера да го променам мислењето, што ми е базирано на стручно мислење и чиста непобиена логика, и ќе треба да се потрудиш повеќе

за се останато си ми ја пропуштила поентата, а таа беше дека проблемите во едно семејство не се општо социјален проблем... ако некој не се чувствува способно или се плаши од тоа да разговара со своето дете на одредени теми, тоа не е ничиј проблем, освен негов личен... и сметам дека таквите луѓе воопшто не треба да бидат родители
и ти мене ме прашуваш што би му објаснил на едно дете, ама јас не сум родителот тука, така? тој што си одлучил да има деца, он нека си се замара...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 04:12
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

има ехо на форумов или што е работава?
Nema eho prijatel ,mislam samo deka stanuva zbor za razlicni mislenja i stavovi ...
 
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

......не ти барам да објасниш како родителите се разочаруваат, ти барам да објасниш како стигнува до тоа едно дете одгледано во една хомофобична средина, станало хомо, кога според твојава теорија, перцепцијата на детево врз светот, и неговата сексуалност, зависат од средината во која живее? .............
.........и не се плаши да поставиш нови примери, мене ова ми е доста забавно
 
I mene pa zatoa :)
 
Poveli slediov primer: momce koe, da receme , dotogas nemalo nikakov seksualen odnos vo svojot zivot, i pokraj toa sto ,pak da receme, gledalo sliki so goli zeni i slicni normalni nesta i verojatno se vozbuduval, sepak naletuva na drugo momce (drugovo homo )....pocnuva da mu se pusta i pravat nesta koi ponatamu na prvovo ke mu se bendisaat bidejki nema blage veze kako e so zensko (neli ne probal do togas)...
 
Mnogu vazno spored mene ....ona momce koe e odgledano vo hetero semejstvo ke znae na sam start deka ne e pravilno da bide so masko i nema da zapocne so aktot ke proba so devojka ke mu se dopadne i ke si tera sekako so zensko vo idinina.....  
Naportiv momceto odgledano vo homo semejstvo uceno e deka ima pravo na izbor neli?Verojatnosta da go prifati aktot e ogromna ,ke mu se dopadne neznaejki kako e so devojce istoto da go pravi i ke trgne po drug pat ,poinakov od onoj na momceto od prvoto semejstvo....
 
Za mene, se dodeka ne se dokaze poinaku vazi teorijata deka homoseksualizmot e psiholosko narusuvanje vo ranoto detsvo predizvikano od nekakva slucka ....
I da ..spored mene e od ogromno znacenje koga e vo prasanje seksualnata opredelba dali te vospituvaat i rasnata homo ili hetero roditeli....
Zatoa ja sum PROTIV i od moralen a bogami i od praven aspect (poradi primerov i drugi kako ovoj primer ) posvojuvanje na deca od strana na homo partneri.
како прво, wow, теорииве ти се легендарно детски... како прво не се работи за пример (што ти реков дека можеш да продолжиш да го даваш) туку за теорија која гласи дека само секој оној кој не пипнал жена може да биде геј, што не е точна...
исто така, оваа теорија, повторно нема никаква врска со моево прашање, а тоа е (малку преформулирано) „Како едно дете станува геј, кога е израснато во хомофобична средина, а знаеме дека сексуалната ориентација на родителите е главен фактор во насочување на сексуалноста на детето?
меѓудругото, еве уште едно прашање, ако не ви одговара првово: Зошто би се плашеле како едно дете ќе се ориентира по сопствен избор, кога хетеросексуалноста е природна и детето всушност не ја ни бира?
го прашувам ова, затоа што природниот инстинкт го имаме како вграден рефлекс
 
веројатноста едно дете да стане геј, е подеднаква кај сите родители, ако збориме чисто за математичка веројатност, и така ќе биде се додека не се најдат цврсти докази кои пресудуваат во полза на хомосексуалците, или хомофобите... а врз база на таквите математички пресметки, е формирано и демократското право (еве гледам и меси конкретно ви извадил цитати за истово)
кога веројатноста едно дете да стане геј (според досегашните сознанија) е подеднаква кај било кој родител, зошто не би имале сите луѓе (кои според тестовите заслужуваат да посвојат) подеднакво право да посвојат дете?

затоа, не барајте да ви се докаже нешто ако вие не можете да докажете ништо... затоа и размислете зошто ви ги поставувам прашањава кои упорно не сакате да ги одговорите, или пак да си ги поставите воопшто... не ми е целта да ве убедувам во нешто неосновано, затоа што најпрво јас сеуште си го немам разрешено постоењето на хомосексуалци, ама барем можем да се потпрам на тоа што е факт, а тој факт ви го претставувам со прашањава
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 03:34
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Kade bi bile nie sega ako Adam bil homoseksualec? збунетост
 
Znam deka nema veze so temava ama nekako inspiriran tokmu od temava mi dojde toa prasanjeне знам
ако тргаме со размислување од теоријата за Адам и Ева, тоа би значело дека сите ние што постоиме во денешно време, сме една неверојатно инцестуирана фамилија... затоа никогаш не сум ни барал логика во библијата
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2014 во 00:23
Аууу ... што стана со темава? Абе за 5 дена 5 страни сте изнапишале! намигнување
А гледам, имаме и нов/а (?!) член/ка!
Па за почеток, ќе признаам дека новиов член за една работа е во право.
Да, зоофили беше соодветниот збор, кој ете, во тој момент додека пишував, не ми текна. Благодарам за сугестијата.
Е сега да видиме што ни’ кажува понатаму:
Originally posted by just_me989 just_me989 напиша:

... А да ги ставаш нив во иста група со хомосексуалците е сосема неиздржано. Исто како многу што ги ставаат во ист кош со педофилите.
Праша "зошто истото тоа право да не се однесува и на таквите кои сакаат да се сексаат со животни?".
Затоа што за разлика од зоофилите или педофилите, хомосексуалната врска е меѓу две свесни единки кои свесно и доброволно стапиле во таков однос (за разлика од твојата крава што не може да каже не).
Затоа малку барем разлислете пред да коментирате нешто.  ...

Размислив, размислив ... и, очекував дека ќе добијам таков одговор. Затоа и се решив така да пишам.
Ти поаѓаш од аспект на група, во случајов се работи за две лица.
Ај проблемот да го гледаме од друг аспект.
Каде е тука правото на поединецот?
Зошто некому да му се скрати индивидуалното, демократско, природното (или како веќе сакате наречете го) право на еден поединец да живее онака како што тој сака?
Токму поради ова би можеле сите да се стават во една група, што би рекол ти.
Ако еден педер сака и му се дава право неговата лична, индивидуална желба или потреба, да ја оствари и да живее со друг педер, тогаш зошто да му се скрати правото на друг човек, зоофил, да му се одобри неговото право да живее со животно?

Ако и понатаму го маргинализираш правото на поединецот и сметаш дека тоа не е важно, и дека тоа мора да биде меѓу свесни единки, тогаш да те прашам, дали се согласуваш за колективен хомосексуален брак меѓу повеќе луѓе? Нели, сите тие се свесни единки кои доброволно стапуваат во таков однос! Зошто да не си се „пердашат“ повеќемина меѓу себе? Зошто и таквите (нормални, нели?) бракови да не си посвојуваат деца?
Originally posted by just_me989 just_me989 напиша:

... А утре ти, ако треба да дадеш дете на посвојување помисли дали би го дал на хомосексуален пар или пр на хетеросексуален каде има семејно насилство или некој од сопружниците е алкохоличар на пример.

За ова веќе пишав пред твојот пост (стр.47). Зарем не ја разбра паралелата помеѓу хомо и хетеро браковите?
Зошто секогаш од една страна го идеализирате хомо бракот, а од друга страна го оцрнувате хетеро бракот, фаќајќи се секогаш за екстремните случаи - насилници, алкохоличари ... ?
Ами ако едниот од хомиќите е алкохоличар, а? Што ќе правиме тогаш? Ќе му дадеме дете?
btw. Како одеше онаа реклама против абортусот (парафразирам): „ако мајката на Бетовен абортирала, поради таткото алкохоличар, тогаш ќе бевме посиромашни за добра музика“

Кога моите деца беа мали знаеја (како и сите други деца) да се пикнат помеѓу мене и сопругата. Меѓусебни гушкања, бакнувања ...
Хм ... ма ... зошто ли го пишав ова погоре?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2014 во 22:25

Вака геј татковците ги спремаат своите ќерки за на училиште (фото)

Кориб и Калеб, хомосексуалниот пар кој има 3 дечиња, успеа да го разбрани светот за само неколку секунди.

vaka-gej-tatkovcite-si-gi-spremaat-svoite-kerki-za-uciliste-foto-01

На заедничкиот Инстаграм профил објавија фотографија на која ги средуваат своите ќерки за првиот училишен ден по зимскиот распуст, која предизвика различни реакции.

„Тоа што сме татковци значи станување во 5.30 часот. Ги будиме нашите дечиња, правиме појадок и ги подготвуваме за училиште. Автобусот по нив доаѓа во 6.30 часот. Така изгледа еден типичен ден во нашиот дом. Не е лесно, но уживаме во секој момент,“ раскажуваат.

vaka-gej-tatkovcite-si-gi-spremaat-svoite-kerki-za-uciliste-foto-02

Едни коментари беа позитивни и посветени на нивната грижливост, додека мета на негативните коментари беше нивната сексуална ориентација.

На тоа, Кориб и Калеб возвратија:

„Правиме се што можеме за да им овозможиме пристоен живот. Тешко ни е, заради дискриминацијата со која се среќаваат, но она што ние го правиме зад затворени врати не е ничија работа.“Изменето од Valerija - 27.Јануари.2014 во 22:25
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2014 во 01:23
Дискусијава постојано се одделува од правната насока и се води од аспект "нормално- ненормално";, "верувам-неверувам", "искусено- стекнато"...

Изгледа не може да се продолжи со оваа тема од аспект на правото додека не се расчистат првин овие нешта. голема насмевка

Веројатно посочениов цитат ќе разјасни некои недоуменија, верувања и претпоставки, па ќе може да продолжиме со темава:


There is no consensus among scientists about why a person develops a particular sexual orientation;[1] however, biologically-based theories for the cause of sexual orientation are favored by experts,[3] which point to genetic factors, the early uterine environment, or both in combination.[4] There is no substantive evidence which suggests parenting or early childhood experiences play a role when it comes to sexual orientation;[4] when it comes to same-sex sexual behavior, shared or familial environment plays no role for men and minor role for women.[5] While some hold the view that homosexual activity is unnatural,[6][7] research has shown that homosexuality is an example of a normal and natural variation in human sexuality and is not in and of itself a source of negative psychological effects.[1][8] Most people experience little or no sense of choice about their sexual orientation.[1] There is insufficient evidence to support the use of psychological interventions to change sexual orientation.[9]


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 23:40
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

има ехо на форумов или што е работава?
Nema eho prijatel ,mislam samo deka stanuva zbor za razlicni mislenja i stavovi ...
 
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

......не ти барам да објасниш како родителите се разочаруваат, ти барам да објасниш како стигнува до тоа едно дете одгледано во една хомофобична средина, станало хомо, кога според твојава теорија, перцепцијата на детево врз светот, и неговата сексуалност, зависат од средината во која живее? .............
.........и не се плаши да поставиш нови примери, мене ова ми е доста забавно
 
I mene pa zatoa :)
 
Poveli slediov primer: momce koe, da receme , dotogas nemalo nikakov seksualen odnos vo svojot zivot, i pokraj toa sto ,pak da receme, gledalo sliki so goli zeni i slicni normalni nesta i verojatno se vozbuduval, sepak naletuva na drugo momce (drugovo homo )....pocnuva da mu se pusta i pravat nesta koi ponatamu na prvovo ke mu se bendisaat bidejki nema blage veze kako e so zensko (neli ne probal do togas)...
 
Mnogu vazno spored mene ....ona momce koe e odgledano vo hetero semejstvo ke znae na sam start deka ne e pravilno da bide so masko i nema da zapocne so aktot ke proba so devojka ke mu se dopadne i ke si tera sekako so zensko vo idinina.....  
Naportiv momceto odgledano vo homo semejstvo uceno e deka ima pravo na izbor neli?Verojatnosta da go prifati aktot e ogromna ,ke mu se dopadne neznaejki kako e so devojce istoto da go pravi i ke trgne po drug pat ,poinakov od onoj na momceto od prvoto semejstvo....
 
Za mene, se dodeka ne se dokaze poinaku vazi teorijata deka homoseksualizmot e psiholosko narusuvanje vo ranoto detsvo predizvikano od nekakva slucka ....
I da ..spored mene e od ogromno znacenje koga e vo prasanje seksualnata opredelba dali te vospituvaat i rasnata homo ili hetero roditeli....
Zatoa ja sum PROTIV i od moralen a bogami i od praven aspect (poradi primerov i drugi kako ovoj primer ) posvojuvanje na deca od strana na homo partneri.


Изменето од Kastro - 26.Јануари.2014 во 23:45
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 23:17
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Kade bi bile nie sega ako Adam bil homoseksualec? збунетост
 
Znam deka nema veze so temava ama nekako inspiriran tokmu od temava mi dojde toa prasanjeне знам

Тогаш немаше да имаш прилика да се прашувашголема насмевка
голема насмевка
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 23:12
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Kade bi bile nie sega ako Adam bil homoseksualec? збунетост
 
Znam deka nema veze so temava ama nekako inspiriran tokmu od temava mi dojde toa prasanjeне знам

Тогаш немаше да имаш прилика да се прашувашголема насмевка
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 23:06
Kade bi bile nie sega ako Adam bil homoseksualec? збунетост
 
Znam deka nema veze so temava ama nekako inspiriran tokmu od temava mi dojde toa prasanjeне знам
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.