IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Христос или (кривоверните) милитантни верзии?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Христос или (кривоверните) милитантни верзии?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Христос или (кривоверните) милитантни верзии?
    Испратена: 27.Март.2016 во 12:56


Утринава во ирски даблин се слави (грегоријански) Големден (Воскресение=Велигден) но и 100 години од вооруженото востание на ирците против големобританската империја, кое беше крваво угушено од страна на големобританците. Покрај милитантниот пораз, овој ден во ирска важи како денот на кој што започнува “слободата и независноста“ на ирците.

Дали ирците, македонците, грците, албанците, бугарите, србите, ... арабите и евреите, покрај толку големи борби и пролиена крв (во минатото и сегашноста), се навистина слободни и можат на тој начин да дојдат до Вистинската Слобода?

За жал и (околу) 2000 г. после Христовото раѓање, неверниците и кривоверниците предводени од нивните (духовни и национални) водачи, се’уште (процентуално) повеќе го љубат “ослободителниот пат“ на Исус Варава одколку на Исус Христос!(види во Матеј 27:17)

Да, пред (околу) 2000 г. израелскиот народ - предводен со неговите тогашни духовни водачи - на демократски начин (мнозински) Го одфрли Совршениот Пат БОЖЈИ (Исус Христос) и го избра патот на милитантното (верско и национално) борење за “слобода“, чиј што репрезетант тогаш беше Исус Варава. (види во Матеј 27:26)

Што треба уште да му се случи на човештвото за да се разбуди и одлучи за Вистинскиот Исус (Христос), Вистинскиот Пат и Вистинската Слобода, а да го заврти грбот на крвавиот империализам, крвавиот национализам, крвавиот фундаментализам ... ?
Изменето од spiros - 27.Март.2016 во 13:00
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.