IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - СО  КОМЕНТАР , задолжително !?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СО КОМЕНТАР , задолжително !?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: СО КОМЕНТАР , задолжително !?
    Испратена: 21.Септември.2015 во 11:42

Originally posted by http://www.idividi.com.mk/vesti/balkan/1022560/index.html http://www.idividi.com.mk/vesti/balkan/1022560/index.html напиша:

Сириза победи на изборите во Грција

Атина, 21 септември 2015 (МИА) - Коалицијата на радикaлнатa левица (Сириза) на поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас победи на вчерашните вонредни парламентaрни избори во Грција, освојувајќи 34,47 отсто од гласовите, соопшти рано изутринава грчкото Министерство за внатрешни работи врз основа на 99,4 отсто преброени гласачки ливчиња.



Рано-утринската вест од комшилукот наш е ...дека НН партијата победила...со толку и толку..

Сега (ни) доаѓа „коментарот„..односно тој кој не добил (победил) а се си мислел дека „тој„ МОРА(л) да победи..оти така му кажале „некои„ однадвор...или понадвор кога бил на гости !?
И (им) вели „тој„ пезевенкот нели...НЕ (ви)  ГИ ви ПРИЗНАВАМ ИЗБОРИТЕ БЕ...ДИКАТАТОРИ едни и НИ за едни?.
Ви текнува која е разликата помеѓу нас и комшилукот нели!?
Или сеуште не може да се разбере ...ЗАШТО е тоа ТАМУ поинаку одколку кај нас во БИВШАТА дрн дрн дрн државичка?.
Се додека (и сеуште) има „вакви„...Mакедонија ќе (ни) биде БАНАНА Државичка  и секако и FYROM-исана сеуште и тоа по дооолг период од време.
намигнување

Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2015 во 17:33
Што си миcлите, дали некоja американска партија, која ќе изгуби на избори со 30 милиони гласови разлика, ќе крене глас и ќе рече дека изгубиле поради лажирање на изборите, дека затоа не ги признава истите и не ги признава државните институции ???

Такво нешто се случува само во нашата уникатна Македонија.



P.S. Аl Gore изгуби од George Bush  со околу 100 гласа (пропорционално со Македонија) и тој со својата партија достоинствено си го прифатија поразот, онака како што доликува во демократски и културни држави.












Изменето од Messenger - 21.Септември.2015 во 17:40
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2015 во 18:30
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2015 во 19:36
Секоја партија било каде во светот, која тврди дека народот е со неа, ќе побара да има избори уште истиот ден затоа што ќе посака да капитализира на тој факт.

Таа нема да има потреба да се компромитира со барање асистенција од надворешни фактори, агенции и организации.

И ако навистина го има мноштвото од народот на нејзина страна таа ќе ги добие изборите и никој не ќе може истите да ги лажира толку многу за да го смени тој резултат, особено што тие се под контрола на домашни и надворешни набљудувачи. Но ако ги изгуби ќе треба доблесно да го прифати поразот, користејќи ги следните четири години за реорганизирање на своите редови и донесување на издржана економско-политичка платформа која тогаш евентуално ќе биде подржана од електоратот. 

Симптоматично е што некои постојано се повикуваат на западните норми на однесување кога критикуваат нешто во Македонија, а никогаш не се повикуваат на гласањето во тие исти земји кога се работи за однесувањето на партиите во Македонија во врска со резултатите на тие гласања.















Изменето од Messenger - 07.Ноември.2015 во 21:42
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2015 во 23:56
Мирка Велиновска: Лидери секогаш ќе се појават ако народот е единствен 

Умирам од срам. За четврт век двапати ни спакуваа иста фингерајка. Еднаш со помош на косовски терористи, сега со божем легална политичка партија и црпнат водач. Двапати во американска изведба и со европска асистенција. И двапати на државотворниот испит паѓаат политичките елити што раководат со македонските државни институции. По истата рецептура, прво ќе ни го начкртаат текстот на „договорот“, потоа ќе им го тутнат на четирите партиски главатари и нивните божем експерти на доработка, па тие во присуство на „меѓународни“ мафиози божем дипломати преоблечени во олеснувачи и посредници послушно ќе го потпишат, без да им е гајле дали народот се согласува со тоа или не. Во тој манир, потоа „договореното“ и „испреговараното“, а всушност капитулираното и раскрчменото по пат на партиски диктат ќе се преточи во уставни и законски измени, без некој да се праша дали од таквите постапки Македонија станала поспастрена и поизгледна држава или не. По пржинскиот експеримент Македонија е уште помалку држава од што беше по рамковниот. Сега дури можам да кажам дека таа е дух во кој живи се само двата милиони жители. Од државата ни трага. Не се знае дали имаме претседател, влада, полиција, армија или судство. Ако имаме, кои закони важат и по чии закони работат? Суспендиран ли е Уставот? Што фактички е Македонија? Каде е? Никола Груевски мисли поинаку. Мисли дека со тоа што бил принуден (веројатно тој ги знае причините зошто влегол во играта) да прифати ваков резил, всушност преку резултатите на изнудените избори ќе ја растури сметката на оние што ја дизајнирале играва, па со тоа ќе може да ја врати Македонија во претпржинска состојба. Што е заблуда, која се покажа и со живуркањето на рамковниот договор, иако и таа хартијка е криминален чин, кој насилно беше легализиран преку уставни промени. А второ, зашто тој не е политичар од калибар на Таип Ердоган, кој умее широко да гледа, па наеднаш спакуваната игра знае одлучно и интелигентно да ја парира, без да му ја мисли како ќе го оценувал цел свет. А што се однесува до народот во чии одлуки Груевски верува и на таа основа го гради оптимизмот, дека неговата партија ќе оствари блескава победа на изборите во април, прашањето е обратно: дали народот што за ништо од овој блам и срам не беше консултиран и информиран има кому воопшто за државни работи да му верува. Јас пред некое време напишав дека на овие избори нема да избираме помеѓу добри програми или помеѓу добро и лошо, а најмалку помеѓу црпнатиот Заев и работливиот Груевски. Ќе излеземе најмасовно што се може токму зашто овој пат немаме избор. Целта ни е да ги казниме и конструкторот на оваа гротеска преку Атлантикот и неговите помагачи во ЕУ, да ги испратиме на клоци специјалецот Џес Бејли и евнухот Аиво Орав, кој од каде дошол, да ја прогласиме за терористичка и антиуставна „партијата“ СДСМ, да ја испокинеме Соросовата пропагандна Ал каеда и посестримата и ОТИ, да ги осудиме злосторите против хуманоста на УЧК кон кои македонската власт покажа милост за да ја тестираме ДУИ, да ја излустрираме темелно македонската политичка елита распослана по државните институции, а во кои се напикале секакви агенти и агентури, па да свикаме уставотворно собрание... за да ја спастриме државата. Друго чаре немаме, ако не сакаме живи да нѐ закопаат. Кој ќе го прави сето тоа? Ние, македонскиот народ. Лидери секогаш ќе се појават ако народот е единствен и решителен и тој убаво ќе ги распознае. 
тага
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2016 во 23:07
СПАСОВСКИ И РЕМЕНСКИ НЕ ДОЈДОА ВО СОБРАНИЕ НА ИЗБОРОТ НА ВЛАДАТА 
изненадување

Доколку не ја потпишат свечената изјава Димитриев ќе ја врши функцијата министер за внатрешни работи и министер за труд и социјална политика.

да
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2016 во 00:12
Makedonoja definitivno,na mala vrata...se podeli na ..pola!.
-eden zakonski...drug specijalen.(sud,obvinitelstvo,ministerstvo...mozda i vojska i policija..ne znam)
-ako ima eden za... drug vednas e kontra.na se ima kontra.nema tuka tret.
-eden na vlast so svoite,drug vo druga,paralelna vlast so svoite.
najinteresno e sto sekoj veli deka negoviot pat e ispravniot,vistinskiot.MOZEBI AMA ZA KOGO?.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2016 во 11:28
Баш ме интересира за кого и колу пати сум гласал... У ствари јасно ми е за кого, само не знам колку пати.

размислување
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2016 во 11:14
More reasons for Mandatory Psychological Tests for Macedonian MPs
аплауз

Што СЕ може да го доведе „преставникот„ на Народот...кога деценија ќе проведе како опозиција во сопствената држава!?.
збунетост
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2016 во 09:01
Како бре за Јанкуловска да се немало ни една тема.
Може и јас не пребарав убаво...Неважно.
Бааѓи се дистанцирав од циркусов,но ете
деновиве ја видов со она интервју.Некој ја имаше постирано,
пуштив минута-две и исклучив.Она што во тие неколку минути
ми падна во очи е прстенот на Јанкуловска ставен на палецот.
И ми текнува една другарка во загреана состојба како страствено
објаснуваше кое е значењето на прстенот на палецот.
Барав низ нетов на македонски па српски и скоро да нема многу
информации.Но има нешто опако у тоа.А не сум доручкуван за да се
впуштам и во потрага на англиски.


Накратко...Статус,слобода,моќ,сексуална ориентација.
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2016 во 13:53
kje chekam da doruchkuvash...
едно е - не се две
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2016 во 15:57
апна ли нешто?
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2016 во 16:20
Вака после ручек,може да речам жута штампа и на англиски е иста.
Со тоа што да не барам пак сега линкот...После доручек видов.
Во шеесетите прстенот на палец бил свингерски заштитен знак у тоа Америките.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2016 во 20:34
Originally posted by novace novace напиша:

More reasons for Mandatory Psychological Tests for Macedonian MPs
аплауз

Што СЕ може да го доведе „преставникот„ на Народот...кога деценија ќе проведе како опозиција во сопствената држава!?.
збунетост

Победникот гледа решение во СЕКОЈ проблем.
Додека пак....
Губитникот гледа ПРОБЛЕМ во секое решение !.
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.