IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Други хобија
  Активни теми Активни теми RSS - Пчеларство како хоби
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Пчеларство како хоби

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
mikser Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Август.2015
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Пчеларство како хоби
    Испратена: 29.Август.2015 во 20:44
Pcelarstvoto kako moe hobi(pokraj lovot i ribolovot) koe vece 8-ma godina po red!Pred se merak i zadovolstvo/zdravje a i soliden prihod na krajot na godinata!No ne sekoja godina e dobitna,se razbira deka ima i pojdovna tocka i investicii!No interesno i dosta zdravo hobi sto ne znaci da bide samo hobi,moze i profesionalno da se bavi so pcelarstvo!pozdrav
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2019 во 04:31

Со Пчели Моит Само Еснаф Чоек да се бави а да му е Медно во Срце, дургите се ашкаат, но и Еснафот ако не сврти на Бртви далеку ќе биде од Меден Аџија кој ќе брка аскетски Див Мед по процепи во карпи ...

изворноста во секое едно Хоби треба да го импонира хобаџија и да експериментира дали пример во сучајов мешањето на див мед со ливадски и третина багремов ќе извади поубаи кристали, дали пак на сето тоа ако се додадат грст билки кристалите ќе прелеваат бои ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2993&PID=212607#212607

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=110364#110364


Изменето од Zelenikovo - 01.Февруари.2019 во 04:40
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2019 во 15:42

можеби најинтензивно корумпирање е во интензивното пчеларење, она нема полем и мелем од муабети па невестите мамете ги со пари, но ако станува збор за харем ем невестите зависни од стопанот нема друго туку корупција рулз, или Жално ќе изгинат топтан сите, а сетне скап или фалш мед ...

еве поучни абери особено оние од видеото, иако јас кога би имал сличен гајрет би им оставал погачи од комиње наместо шеќер ... ех што сируп ќе беше тоа од преспанските јаболка да бе ги прскаа та и кѕше да го пијат :)

https://www.keepingbackyardbees.com/what-kind-of-sugar-should-i-feed-my-bees/

https://www.honeybeesuite.com/do-honey-bees-eat-fruit/

https://www.gloucestershirelive.co.uk/news/leaving-sugar-water-out-bees-1794318


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2019 во 15:23

... да не ги прскаа та и од шише да го пијат ...

ПОЕНТА органско пчеларење маст рулз, особено ако сте медни-хобисти, но би било паметно доколку сакаме да брендираме ЕКО туристички бренд од Македонија тука да е дозволено само органско комерцијално пчеларење, но тоа повлеквит и органско земјоделие да е задолжително по руралните места, а конечно за ваква етикета мора да имаме бар пола региони пестицид-фри и кај интензивното земјоделие!

еве интересна поука зошто шехерезад е склет за презимување на пчелите ... и ај ензими што нема туку и пх-вредноста на стероид-сирупите е аут, да не говорам што прости шекери се корисни за експлозивен живот - додека сложени (како оние што излегваат од комиње или кое и да е ферментирано овошје) се чакмак за зимски сон ...

http://cheguebeeapiary.blogspot.com/2014/03/the-ph-of-honey-and-sugar-syrup.html

во секој случај зијанела за Пчели се и поголеми (односно проспространети) гајрети освен пестициди, та и да сме органик и пестицид-фри земја, ако 3g 4g a конечно сега и 5g ни се фреквенциска норма тоа е тоа, земете чувајте пчели индор :) думајте патем и за протеинска исхрана тогај ...

Цитирај ...

Artificially Feeding Bees Is Not A Sustainable Practice

Bees are not used to eating anything but what they produce themselves. Bees have been gathering nectar and pollen for millions of years, mixing them with their own special enzymes, and placing them in cells on their honeycombs.

Honey is not sugar and cannot be substituted for anything else. It contains unique enzymes and nutrients that bees need, it also contains simple sugars that give them energy quickly. Honey also has its own pH (acidity) and the digestive system of bees is accustomed to it.

In the case of pollen, bees bring it to the hive and “add enzymes” to it, making some kind of pollen pickle that we call Bee Bread. This is a very nutritious food because they can assimilate it easily. This fermented pollen is for the bees what probiotics and prebiotics are for us. They help to support and introducing the many microorganisms that help bees digest their foods.

When these natural foods are substituted with the artificial feed we are messing with a lot of things we still do not completely understand.

It is not hard to imagine how damaging this could be in the long run.

What can we do?

Beekeeping should be done in places that can support colonies year-round. This means places where bees can work and produce all the food they need during the nectar flow (when plants are making nectar available).

Beekeeping organic raw honey comb bee seasonal save the bees
Forests offer more biodiversity, which in turn provides better and more nectar for bees.

During the winter, we need to allow bees to feed on the honey they produced over the rest of the year. Beekeepers should not harvest all the honey in the hives, leaving enough until the next flowering.

In case of emergencies and life-threatening situations, artificial feeding might be necessary, and beekeepers need to opt for sustainable, organic clean sources of nutrients for their bees.

It is good to keep in mind, however, that the fact that these life-threatening situations present themselves to us might be a sign that we are not in the best location for beekeeping.


How should honey be harvested?

Honey should only be harvested when there is enough and continuous nectar flow for the bees to produce a surplus. This happens when the areas around the hives are naturally healthy and bio diverse so that there are different sources of nectar available at different times (mainly from spring to fall).

That is one of the reasons why we partner only with certified organic beekeepers. These beekeepers have their bees in areas where sources of food are plentiful. And they help protect these areas.

They also only harvest part of the honey produced, leaving enough for the bees until the next flowering, and they do not participate in commercial pollination.

Remember to always ask your beekeepers if they feed their bees anything other than honey. If they say yes, ask why. Let's get educated and help really saving the bees.

https://beeseasonal.com/blogs/every-honey-tells-a-story/artificially-feeding-bees-is-a-bad-idea-sustainable-honey-brands
Изменето од Zelenikovo - 21.Септември.2019 во 15:28
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2019 во 16:04

друг гајрет се и нови паразити и патогени кои колониите ги задесуваат, кои пак во услови кога пчелите се измрцварени од пестициди и зрачење ем неадекватна неухранетост нормал си прават пуздер по единките или колониите! интересно паразити доаѓаат и од габична атмосфера [1][2] па и прскањето на пчелите со оксална киселина е корисно [3][4] но немате аир да ги прскате сандуците со неа туку самите пчели една по една, во спротивно оксалната киселина завршува и во медот, а таа посекако не ет супер аир за сите луѓе ...

патем немојте да баете ниту да мантрате, туку Молете Бога да не ви опнат бирократите пестициди и антени по планини, за патогените пак логично виснете ги кошниците на сајла наместо да се на земја ...

https://www.zombeewatch.orgКон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2020 во 13:41

дали и какво фајде имаме ако ја знаеме анатомијата и социјалниот живот на Пчелите, логично можеме да им помогнеме за да продолжат да не помагаат, но ако тоа е еугеничарски спин прашање е дали тоа знаење не може да се злоупотреби, пример таргетирање на Матиците со склет-фреквенции за да не пребираат дронови за парење а така и да се намалуваат шансите за преживување на колонијата, посекако ова може да е и случаен нусефект од масовното зрачење на вифи и влф мрежите, но и во двата случаи како наука нема да можеме ништо да сториме за да го ресетираме склет-табиетот на банкорп елитите чии мецени месоните ама баш многу не се секираат за Ова Човештво нали тие сонуваат за некое ново трансхуманистичко генетски прочистено, сепак ваквата конспиративна дума може да се ресетира а што е возможно доколку се Призива Воцрковено што повеќе Божја Благодат та да им се филтрира склетот на елитите праводобно, а дали тоа го чиниме, хм, се помалку и помалку земено глобално!

интересно ко за беља ова индиректно го посочуваат и трансхуманистичките фанови како +1

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0223614

во горниов линк убо се забележува VLF како склет појава а која најчесто е превидена во истражувањата за вифи фрекфенции [1] иако ова генерално не е норма [2]

на крајот од следново видео чоеко вели Иф Деи Феил Ви Ар Сун Ту Фолоу, се прашувам дали мирнодобски ов не им е исто идеална ордо-аб-чао варијабила на месоните!? ко за беља Чоеков посочува дека може чаре во Пчеларник е пирамидална конструкција може си мисли кошниците ако се пирамидални elf/vlf бранои ќе ги заобиколуваат, хм ниту фарадеев кафез не ги запира елф/влф фреквенции, ех вели со 5G мрежата истите низ се' ќе минуваат х1000 него постојно кога претежно се користат воено, вистина што би било кога тоа ќе бидне портабл верзија за секојдневна хај-спид комуникација ко што вели во 12-тата фуснота на следниот фус [3] кога ова правовремено ќе го експериментираат ко што сега со вифи и пчели го прават!? јасно е дека симбиотично каскаме во недоглед!Изменето од Zelenikovo - 15.Јануари.2020 во 13:43
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2020 во 17:08

имајќи ги ја предвид јавната објава за ксеноботи - биолошки наноботови [1] во однос еден краток конспиративенабер од КрешоМ на БалканИнфо доколку навистина постои можност т.н. кемитреилс-црвите познати и како моргелони што рекол негов гостин во НРЗ дека тоа се трансхуманистички технологии за кои вели Крешо тие влакна паѓајќи налик габични организми чие делување Крешо го споредува со делување на пчелите делот 1:20:00 но што ако навистина ваков склет ги втасува токму и Пчелите та паѓајќи пример врз нив ја реметела нивната днк (како и на цел останат биодиверзитет) а потоа ширејќи се на останатите од колонијата така да има потенцијал да им го намалува имунитетот, хм за мене премногу конспиративно да уште сега е таква технологија пуштена во оптек, иако она што сега го објавуваат јавно јасно е дека го имале по лабоси бар едно десет години наназад, а дали ако ваквите нано-технологии некои аги си ги имаат при рака воедно и не си ги протнуваат глобално во меѓувреме мас-експериментално, тоа воопшто не би имал дилеми, а доколку се докаже дека тие моргелони се активираат некако фреквенциски дали акустично или фотонски виа сателитски сигнали ваквата претоставка ќе стане факт! но како да се провери ова веројатно по микробиолошки односно генетски лабоси каде би требало помош од електрофизичари кои би пробувале да ги побудуваат ваквите навидум еугеничарски паразити, знам ту мач ту хендл како теорија, но во однос забеганоста на евроатланските детерминисти ама баш ништо не ме чуди! ех ако ова е така тогај како да си ги заштитите пчели, хм пчеларење во голем стерилен пластеник, и оп аршин возможен само за Камчев кај нас, така да чорба, но да речеме ако тие се активираат фреквенциски да претпоставиме фарадеев кафез за Пчеларник би им го олабаил стрес!? паразити на различни начини напаѓаат Пчели [1] и најчесто санацијата е дрска [2]

можеби и во овој случај да пробате преку Благодатен Живот да делувате така индиректно со Молитви додека Пчеларите, но и Осветувајќи го Пчеларникот, сепак ако не сте Благочестиви не се надевајте на чуда! поентата е дека и склет технологии Господ рсетира конечно како не би кога Е Седржител та и ги оградува Верните ... тешко е навистина да се поверува дека некои елити на вакво нешто се спремни, јас само ќе кажам и во најлудиот сон нема да може да сконтате какви се не технологии имаат во фиока!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2020 во 15:45

пост потoа мој зклучок е дека вакво нешто како еа-технолошки склет нема дидактички премерено никаква логика [1] иако не ја исклучувам можноста да е интервенција од поинаква склет природа можеби сослух помеѓу еа-елити со некакви сподоби попрво отколку еугеничарска гачка, колку е тоа возможно исто е дискутабилно бидејќи не сме оставени сами на себе во овој Свет како битија!

значи и како професија и како хоби Пчеларството е сеуште чакмак работа би заклучил нели за да ескивирате товарење со бели отрови ко сахароза [1] а ваша работа дали и во мал двор минималистички би се згнале да имате по некоја кошница или пак ќе купувате Мед од продавница ... хм можеби ако Атиџе ја прикажеа во Медена Земја како Револуционер кој се бори против моргелони па на америте би им бил таквиот сф-документарец поподобен за стаутуесување, а вам прашање е и тогаш дали ќе ви биде мотивација за да скубнуете од урбаната џунгла, нели вака мотивирани ќе се задржите на моментот дека Живот на Село е жива мизерија задолжен само за оние кои се на маргините од општеството некако, смешно но во најголема мера ваков нусефект ми замирисуе од цела оваа приказна и како истата е туркана во плафон, попрво тоа него спунт за некаква агитпроп награда заради сервилност кон еа-елитите на овдешните удбалитичари, нешто слично ко тоа муабетот на ЈаниБ кој го китеја во Канада како подобен абер за ерга-омнес мотивација, може сум грешка според дидактичка логика, но изгледа вие ги превидувате во континуитет вајбоите на паднати-духови-анатема-на-нив при што ако вам Бог ви пуштил инерција кон Рурална Самоодржливост веднаш некој оп нашол начин како истата брзо да ја дефокусира со склет предожби, токму Атиџе е Борец но ко такви вие преку урбан-табиет никогаш не би се препознале, дали!? е’ ова е конспиративен муабет за кој вам ни во мекспрес нема да ви прсече никој колумна :) ви потенцирал Не морате да одите далеку на крај света (како што мислат повеќето) за да бидете Пчелари та макар и од хоби ... нормално што поприродно и порурално терате толку поубаво е хобито од аспeкт на Синергија и Смиреноумност така речи да станете здушени со Пчелите да се дружите низ нати го дај ми го муабет ... секој такви можности и волја нема, та не очајувајте :)


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2020 во 03:10

ова горе е микро стил, класичен Пчеларник ниваму-нитаму, а Бртва е макро пристап :) колку што видов од форшпанот Атиџе така Собира Мед, а ти како!? бреј обично имав претстава дека крај шумски карпи прават Бртви за да вадат шумски див мед, но еве кај Јуруците тоа е случај и по прерии ... не пратам каде како што абер си немам ни кој ни зошто го снимал Документарецот, веројатно натака ќе разберам, дури сега сконтав дека на Санденс бил супернаградуван и Браво Честитки Поздрави и Аплаузи за екипата и волјата на Атиџе да ги разубави ови склет-аздисани од ненаситност времиња, кога на многу едноставен начин сведочи дека не треба ама баш ич комфор за да Чоек Се Радува на Живот ...

инаку Арпаџик Пчеларење чинам е најоригинална работа [1][1][1] уште да проба некој каков мед ќе излегвит меѓу Кристали на Селечка Планина ... бреј какво Мелем Хоби си имет Атиџе ... кадриве тука фино срочени чиниш МилчоМ им бил директор на фотографија ...


Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2020 во 22:31
 Za pcelarstvo  samo kaj Атиџе na casovi.... Zelenikovo dzabe se macis tolku  sto pisuvas голема насмевка
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2020 во 02:48
Taka je, taka je
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2020 во 15:48

абе Мкдм, пардон макадам, што да праиш, туку имате во песнопојна најава Атиџе во град ќе ви држи часои :) може песната се однесуе за ту-веј тикет па лошо да сим сконтал пораката :) а ако Скотје е локацијата на Матка имате доста карпи за Бртварлук ...
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2020 во 23:21
Zelenikovo, jas mislev ti si pcelar не знам
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2020 во 23:00

сум редел еднаш во живот кошници од соба во соба и толку од моето пчеларење, сепак се интересирав теориски што кога како би ми чинело за да прижевејам при ww3 или слични склет околности, та ете освен на Билд и тука сум потпуштил некој абер, мене за сега само букмакарк спона ...

а дали е некоја филозофија пчеларство, хм што вели Атиџе да комуницираш со нив дефинитивно ет, а да се фатиш кошници да редиш па и не е некоја филозофија, повголем проблем е волјата и времето ... кои во град посекако нема да ги најде Чоек, ксмет во бетонскава џунгла и јас да сум заглавен па макар и несакал ...

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.