IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Други хобија
  Активни теми Активни теми RSS - Пчеларство како хоби
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Пчеларство како хоби

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
mikser Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Август.2015
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Пчеларство како хоби
    Испратена: 29.Август.2015 во 20:44
Pcelarstvoto kako moe hobi(pokraj lovot i ribolovot) koe vece 8-ma godina po red!Pred se merak i zadovolstvo/zdravje a i soliden prihod na krajot na godinata!No ne sekoja godina e dobitna,se razbira deka ima i pojdovna tocka i investicii!No interesno i dosta zdravo hobi sto ne znaci da bide samo hobi,moze i profesionalno da se bavi so pcelarstvo!pozdrav
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 481
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2019 во 04:31

Со Пчели Моит Само Еснаф Чоек да се бави а да му е Медно во Срце, дургите се ашкаат, но и Еснафот ако не сврти на Бртви далеку ќе биде од Меден Аџија кој ќе брка аскетски Див Мед по процепи во карпи ...

изворноста во секое едно Хоби треба да го импонира хобаџија и да експериментира дали пример во сучајов мешањето на див мед со ливадски и третина багремов ќе извади поубаи кристали, дали пак на сето тоа ако се додадат грст билки кристалите ќе прелеваат бои ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2993&PID=212607#212607

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=110364#110364


Изменето од Zelenikovo - 01.Февруари.2019 во 04:40
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 481
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2019 во 15:42

можеби најинтензивно корумпирање е во интензивното пчеларење, она нема полем и мелем од муабети па невестите мамете ги со пари, но ако станува збор за харем ем невестите зависни од стопанот нема друго туку корупција рулз, или Жално ќе изгинат топтан сите, а сетне скап или фалш мед ...

еве поучни абери особено оние од видеото, иако јас кога би имал сличен гајрет би им оставал погачи од комиње наместо шеќер ... ех што сируп ќе беше тоа од преспанските јаболка да бе ги прскаа та и кѕше да го пијат :)

https://www.keepingbackyardbees.com/what-kind-of-sugar-should-i-feed-my-bees/

https://www.honeybeesuite.com/do-honey-bees-eat-fruit/

https://www.gloucestershirelive.co.uk/news/leaving-sugar-water-out-bees-1794318


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 481
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2019 во 15:23

... да не ги прскаа та и од шише да го пијат ...

ПОЕНТА органско пчеларење маст рулз, особено ако сте медни-хобисти, но би било паметно доколку сакаме да брендираме ЕКО туристички бренд од Македонија тука да е дозволено само органско комерцијално пчеларење, но тоа повлеквит и органско земјоделие да е задолжително по руралните места, а конечно за ваква етикета мора да имаме бар пола региони пестицид-фри и кај интензивното земјоделие!

еве интересна поука зошто шехерезад е склет за презимување на пчелите ... и ај ензими што нема туку и пх-вредноста на стероид-сирупите е аут, да не говорам што прости шекери се корисни за експлозивен живот - додека сложени (како оние што излегваат од комиње или кое и да е ферментирано овошје) се чакмак за зимски сон ...

http://cheguebeeapiary.blogspot.com/2014/03/the-ph-of-honey-and-sugar-syrup.html

во секој случај зијанела за Пчели се и поголеми (односно проспространети) гајрети освен пестициди, та и да сме органик и пестицид-фри земја, ако 3g 4g a конечно сега и 5g ни се фреквенциска норма тоа е тоа, земете чувајте пчели индор :) думајте патем и за протеинска исхрана тогај ...

Цитирај ...

Artificially Feeding Bees Is Not A Sustainable Practice

Bees are not used to eating anything but what they produce themselves. Bees have been gathering nectar and pollen for millions of years, mixing them with their own special enzymes, and placing them in cells on their honeycombs.

Honey is not sugar and cannot be substituted for anything else. It contains unique enzymes and nutrients that bees need, it also contains simple sugars that give them energy quickly. Honey also has its own pH (acidity) and the digestive system of bees is accustomed to it.

In the case of pollen, bees bring it to the hive and “add enzymes” to it, making some kind of pollen pickle that we call Bee Bread. This is a very nutritious food because they can assimilate it easily. This fermented pollen is for the bees what probiotics and prebiotics are for us. They help to support and introducing the many microorganisms that help bees digest their foods.

When these natural foods are substituted with the artificial feed we are messing with a lot of things we still do not completely understand.

It is not hard to imagine how damaging this could be in the long run.

What can we do?

Beekeeping should be done in places that can support colonies year-round. This means places where bees can work and produce all the food they need during the nectar flow (when plants are making nectar available).

Beekeeping organic raw honey comb bee seasonal save the bees
Forests offer more biodiversity, which in turn provides better and more nectar for bees.

During the winter, we need to allow bees to feed on the honey they produced over the rest of the year. Beekeepers should not harvest all the honey in the hives, leaving enough until the next flowering.

In case of emergencies and life-threatening situations, artificial feeding might be necessary, and beekeepers need to opt for sustainable, organic clean sources of nutrients for their bees.

It is good to keep in mind, however, that the fact that these life-threatening situations present themselves to us might be a sign that we are not in the best location for beekeeping.


How should honey be harvested?

Honey should only be harvested when there is enough and continuous nectar flow for the bees to produce a surplus. This happens when the areas around the hives are naturally healthy and bio diverse so that there are different sources of nectar available at different times (mainly from spring to fall).

That is one of the reasons why we partner only with certified organic beekeepers. These beekeepers have their bees in areas where sources of food are plentiful. And they help protect these areas.

They also only harvest part of the honey produced, leaving enough for the bees until the next flowering, and they do not participate in commercial pollination.

Remember to always ask your beekeepers if they feed their bees anything other than honey. If they say yes, ask why. Let's get educated and help really saving the bees.

https://beeseasonal.com/blogs/every-honey-tells-a-story/artificially-feeding-bees-is-a-bad-idea-sustainable-honey-brands
Изменето од Zelenikovo - 21.Септември.2019 во 15:28
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 481
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2019 во 16:04

друг гајрет се и нови паразити и патогени кои колониите ги задесуваат, кои пак во услови кога пчелите се измрцварени од пестициди и зрачење ем неадекватна неухранетост нормал си прават пуздер по единките или колониите! интересно паразити доаѓаат и од габична атмосфера [1][2] па и прскањето на пчелите со оксална киселина е корисно [3][4] но немате аир да ги прскате сандуците со неа туку самите пчели една по една, во спротивно оксалната киселина завршува и во медот, а таа посекако не ет супер аир за сите луѓе ...

патем немојте да баете ниту да мантрате, туку Молете Бога да не ви опнат бирократите пестициди и антени по планини, за патогените пак логично виснете ги кошниците на сајла наместо да се на земја ...

https://www.zombeewatch.orgКон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,107 секунди.