IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Придонес или допринос?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Придонес или допринос?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18204
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Придонес или допринос?
    Испратена: 15.Август.2015 во 22:52
Во коментарите на форумов, како и во текстовите во јавноста среќевам два различни збора за иста поента:

Допринос и придонес - допринесува и придонесува.

Коренот секако лежи во зборот принос. Едниот термин вели дека нешто се додадава (до)придонесува, а другиот вели дека нешто се придава (при)донесува.

Според вас, кој од зборовите допринесува и придонесува е граматички точен ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2015 во 23:42
придонес...вториот збор не постои, односно е србизам

Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18204
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2015 во 01:15
А токму што почнав да се сомневам дека повторно правам некоја граматичка грешка.

Имено, секогаш пишувам "придонес", а од другите читам "допринос", па си помислив дека можеби грешам…

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2015 во 07:16
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

А токму што почнав да се сомневам дека повторно правам некоја граматичка грешка.

Имено, секогаш пишувам "придонес", а од другите читам "допринос", па си помислив дека можеби грешам…

Па толку многу се користи, дури и јас пред да пишам, проверив да не случајно го има во дигиталниот речник на македонски јазик....ама го нема.
Сигурно е останка од југословенството...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2015 во 13:28
„Придонес“ е точно.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.