IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Нападнато Куманово
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нападнато Куманово

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
Автор
Порака
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2015 во 10:40

Блокирани улици и зголемено полициско присуство во Куманово

Дел од улиците во Куманово од ноќеска се блокирани за сообраќај. Забележливо е зголемено полициско присуство на улиците „11 Октомври„ и „Тодор Велков“ во центарот на Куманово, објави МИА.

Во овој дел од градот лоцирани се повеќе клучни објекти, државни и локални институции и установи.

Вработените во институциите лоцирани на улицита „11 Октомври“ потврдуваат дека се на своите работни места и оти работата тече непречено.

Портпатролот на МВР Иво Котевски за МИА информира дека се преземаат мерки за безбедност во Куманово.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2015 во 19:02
Сега се води специјална војна против Македонија, а кога е војна прво настрадува вистината. 

Затоа не верувајкте на секое штогоде објавено по медиите.

Во врска со тоа особено информативно е да се знае дека српскиот "Блиц" е продолжена рака на странската пропагандна машинерија на Балканот. Од здружението на новинарите на Србија:


Bivši direktor CIA kupio sajt „Blica“

















Изменето од Messenger - 15.Мај.2015 во 19:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2015 во 23:27
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:




Господине Buggyman, иако не сакам персирање, еве и јас така ќе Ви се обратам. Не сакав ни да с евклучувам повторно на темава, ама бидејќи сум прозвана:

1. По Вашата логика, смеам ли да заклучам вака: не мора да бидам лекар, ако изгледам барем 10-20-50-100 документарци на пример на Discovery Channel за хируршки операции, дека смеам и да оперирам луѓе или да делам совети како да се оперира? И во двата случаи се работи за човечки животи, нели?

2. Секако, постот ми беше наменет за сите политичари, новинари и разноразни “експерти“ кои делеа стратегии, ширеа дезинформации и непроверени информации, ама требаше тоа изгледа и да го нагласам на самиот почеток. Обичните луѓе во такви ситуации е нормално и човечки да ги фаќа и страв и паника и хистерија и воена психоза па и гнев, и да прашуваат и да критикуваат...ги разбирам и емоциите и критиките и гневот... впрочем и јас поради такви емоции не се вклучив тие три дена во дискусијата.

Третото не го коментирам затоа што не сум стручна. Со четвртото делумно се согласувам, само што не се согласувам дека точно во сред таква операција, дури трае е најпаметниот момент да се побара оставка.

5. Болката ќе си ја носат само семејствата и најблиските, а кој ќе ги памети - ќе ги памети. Некому сликите од масакрираните тела на момците што изгинаа во 2001-ва сеуште му се пред очи, како вчера да се случило. Впрочем, Вие и не ме познавате мене, за да давате такви констатации. Има луѓе што изгубиле по некој најблизок од семејството и ја разбираат таквата болка. Има и луѓе што не почувствувале таква загуба па и болката кај другите не ја признаваат. Секакви не има и најдобро е да не се судиме или да си ги мериме емоциите во такви трагични моменти.


Во мојот коментар нема ниту навреда, ниту било какво “сопирање изнесена мисла“, ниту пак “психолошко искористување на моментот за да влијаам на критичарите“ !!! Објаснив погоре за кого ми се однесува постот. Ако некако се пронајдовте, се извинувам. Ги избегнувам ваквите теми, а една од причините се и ваквите коментари!

Убаво што го цитирате Волтер, и гледам дека се борите за правото на слободно изразена мисла.

Гледам погоре во Вашите коментари за поддршката за полицијата: едниот собир (кај што се протестираше) е во ред и не ги натерал никој да се соберат, а  другиот е “два без три и ги натерале кутрите да се соберат“? Тоа објективност се викаше? Право на изразување сопствена мисла?

И уште нешто сакам да Ве прашам: дали Вие ова навистина го мислите или само јас не ве разбирам добро?збунетост

Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:


Од простата омраза на социјалните мрежи однекуваат
подршките за Македонската полиција...



 








Јанкуловска и национал социјализмот

Мислам дека се разбираме! Мојот коментар кој го постиравте не е целосен, има додаток а се работи за цивилите и сеуште стојам позади тој коментар и немам намера да менувам мислење. Не е потребно многу ум за да се разберат некои работи (секако не се работи за секој). На аудио снимката обврни внимание од 20-та минута а посебно Котевски што изјавува во 21:45 минута.... како ќе го наречете сето тоа, плус Министер за внатрешни прикрива убиство "со психологија".

За да продолжат..

Цитирам - "Решение има, потребен е национален конценсуз..." = „Endlösung der Judenfrage“

Што се однесува за полицајците, секако дека ќе им дадам целосна подршка. Што полицаецот ќе направи кога ќе добие задача? И тој е човек како нас но има обврска да ја изработи задачата! Затоа и давам подршка!

Конечно решение

Изменето од Buggyman - 16.Мај.2015 во 00:06
Homo homini lupus est...
Кон врв
Pullo Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Мај.2015
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pullo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2015 во 10:17
bombata so razgovorite na jankuloska e od snimka neposredno posle smilkovsko. jankulovska ne ja cenam voopsto i milo mi e sto si podnese ostavka. ama ova vcera zaev sto go napravi e tolku perfidno - kako prvo razgovorite bea skrateni, kako vtoro razgovorot e ocigledno posle nastanot koga po telefon kazuva raboti iznervirana (ne znam ti kako se cuvstvuvase denta ama mene mi idese da zadavam nekogo osobeno pa posle tie protestite na mudzahedinite) i treto dali nesto od toa se slucilo od toa sto go zboruva - NE.
Od druga strana zaev ob\javuva snimka za da gi iznervira albancite be znikakva druga cel, zatoa sto znae deka oni mu se poslednata karika za da ja ostvari svojata cel - da se dokopa do vlast. Za kakva vistina za makdonija zboruvame ovde koga se pustaat dozirani razgovori? Sramota.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2015 во 11:01
Вчера вечерта бев излезен и слушнав коментари за тоа како некој си Урко истепал петнаесетина специјалци од елитната единицата Волци.
Ако е навистина тоа така макар да биле и регрути ,толку ги деградирал што заслужуваат да се наречат елитна единица - Пудлици.
Страм да му биди на тие 15 души шо јадоја котек како магарина ,зашо не заслужуваат ба обезбедуваат маркет.
Да сум командант на елитна единица и некој тип да се дрзни да ми ги тепа колегите и членовите на единицата нема да дозволам да не заврши како инвалид независно кој и да е.
Кон врв
Pullo Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Мај.2015
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pullo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2015 во 11:17
aleksandar, toj incident kolku sto znam bese okolu nova godina lani ili preklani. kafanska tepacka, ama znaes sto e postrasno sto tie volci noke rabotat kako obezbeduvanje po diskoteki a denje se specijalci i za toa site znaat ama nikoj nisto ne prevzemase. ne znam sega kako e situacijata. kako i da e urko poveke od edna godina e nikoj i nisto a bi bilo dobro i nekoja krivicna da mu se stegne za pamet a ovie volcive da dobijat paricna kazna i opomena. Mnogu raboti treba da se ispravat vo drzavava osobeno vo mentalniot sklop na lugeto.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2015 во 12:39
Поздрав до Владата што си го исполни зборот и ги исплати финансиските сретства на учесниците во случувањето во Куманово и на семејствата на загинатите припадници на специјалните единици.
Иако не постои сатисфакција за загубен член од семејство, изгубен екстремитет или доживеана психичка траума, сепак потегот е за поздрав.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2015 во 20:01
Прв пат слушнав за инцидентот помегу специјалците ,ако воопшто треба да ги наречеме специјалци.
Знам дека во армијата не е сјајно и дека не земаат големи плати но веке ако работиш не се бламирај по дискотеки кога има агенции кој бараат специјалисти за работа во Нигерија,Афганистан,Либија....
Значи работите толку се забегани шо ке мора да ги чукнеме главите сите до еден и да започниме со реформација и работа ,и тоа здраво да почниме со работа оти ништо не правиме !
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2015 во 00:11


Господине Buggyman, во едно се согласуваме: не е потребно многу ум за да се разберат некои работи.

Останатото нема да го коментирам. Штом сте ми ставиле линк со објаснување што значи Конечно решение, јас со Вас повеќе немам што да дискутирам. Дали сте сериозен? Конечно решение, етнички геноцид од страна на Македонците врз Албанците? Мислам, дали навистина сте сериозен???

Патем, штотуку го изгледав интервјуто на Заев за некоја косовска телевизија. Пред неговото интервју, има интервју и со браќата на двајца од убиените терористи во Куманово, како и со еден од терористите - директни учесници во масакрот. Пардон, не биле терористи туку борци за мир!


Нема да го коментирам, дури и не сакав да го ставам на темава, ама за волја на вистината... треба да се види, па макар колку и да е болно!




Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2015 во 09:49
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

...

Цитирам - "Решение има, потребен е национален конценсуз..." = „Endlösung der Judenfrage“

...


Господине, ако со ова сакаш да кажеш дека македонците се фашистички народ кои спремаат геноцид врз албанците, тогаш знај дека грешиш и забораваш дека хитлер (кој што е и дефакто татко на голема албанија/ѕhqiperia e madhe) беше тој кој што сакаше сите германци (а на балканот албанци) да живеат во една држава (чија цел е и на терористите упаднати во куманово, но и на сите фашистоидни албанци), да ги потисне славјаните и да ја менува нивната германска (а на балканот албанска) источна граница врз грбот на славјаните, кои ги сметаа за пониска и помалу вредна раса од сопствената.

Ја гледаш ли паралелата со известни денешни албански идеологии?


п.с. Проектот за голема албанија е стар фашистички проект и бил од одамна помаган од известни западни антиславјански кругови, кој во втората светска војна со благослов на хитлер беше краткорочно етаблиран, а пред неколку децении (за жал) истиот политички го “роди“ милошевиќ и ги разбуди останатите фашизми на балканот. Како во втората светска војна, така и во последните балкански војни, под инцијална запалка на известни германски и западни политички кругови, од фашистичка рака настрадаа скоро 5 пати повеќе славјани дури и од евреите, чија катастрофа е добро позната и незпаметена во човештвото!!!




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2015 во 15:51
Спирос да не навлегуваме многу во историјата која и не е толку реално претставена бидејки како шо знаеме "Победникот ја пишува"
А околу менувањето на границите не сум сигурен дека токму сега западот би си дозволил ваква авантура кога посебно во Европа се разбудија некои мрачни идеи и тоа од групи како во Шпанија и Ирска па се до држави како Полска ,Романијаи Унгарија кој на вакво сценарио одма ке одговорат со анексија на соседни територии.
Тоа можи да предизвика таков домино ефект кој не е ни невозможен или нереален да пристигни и до самата Америка.
Многу е опасно доколку играта која ја водат големите сили за геостратешка доминација во одредени региони им излези од контрола поради грешна проценка на непредвидливиот момент кој го калК*рираат кога седнуваат на таблата шах.

Изменето од Alekxandar - 24.Мај.2015 во 15:52
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2015 во 15:00
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:



Господине Buggyman, во едно се согласуваме: не е потребно многу ум за да се разберат некои работи.

Останатото нема да го коментирам. Штом сте ми ставиле линк со објаснување што значи Конечно решение, јас со Вас повеќе немам што да дискутирам. Дали сте сериозен? Конечно решение, етнички геноцид од страна на Македонците врз Албанците? Мислам, дали навистина сте сериозен???




Анастеа, мислам дека линкот беше за разговорот помеѓу Мијалков, Протугер и Јанкуловска, или поправи ме ако грешам? Што те чуди во сево ова? Нема елементи на Национал Социјализам?
Зошто го мешаш Македонскиот народ со 3 индивидуи кои се означени со име и презиме од аудио снимката? Генерализација не е потребна на цел Македонски народ кој што на 17 Мај покажа добар пример на соживот и добра волја!!!!!
Homo homini lupus est...
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2015 во 15:16
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

...

Цитирам - "Решение има, потребен е национален конценсуз..." = „Endlösung der Judenfrage“

...


Господине, ако со ова сакаш да кажеш дека македонците се фашистички народ кои спремаат геноцид врз албанците, тогаш знај дека грешиш и забораваш дека хитлер (кој што е и дефакто татко на голема албанија/ѕhqiperia e madhe) беше тој кој што сакаше сите германци (а на балканот албанци) да живеат во една држава (чија цел е и на терористите упаднати во куманово, но и на сите фашистоидни албанци), да ги потисне славјаните и да ја менува нивната германска (а на балканот албанска) источна граница врз грбот на славјаните, кои ги сметаа за пониска и помалу вредна раса од сопствената.

Ја гледаш ли паралелата со известни денешни албански идеологии?


п.с. Проектот за голема албанија е стар фашистички проект и бил од одамна помаган од известни западни антиславјански кругови, кој во втората светска војна со благослов на хитлер беше краткорочно етаблиран, а пред неколку децении (за жал) истиот политички го “роди“ милошевиќ и ги разбуди останатите фашизми на балканот. Како во втората светска војна, така и во последните балкански војни, под инцијална запалка на известни германски и западни политички кругови, од фашистичка рака настрадаа скоро 5 пати повеќе славјани дури и од евреите, чија катастрофа е добро позната и незпаметена во човештвото!!!






Господине, и во Македонија имаше Македонски структури кои беа во коалиција со голема Буграија која беше во коалиција со Германскиот Национал Социјализам (мислам дека има во архива во нашата историја како се викала таа структура) но тоа не значи дека поединци (со име и презиме) немаат слични идеи и планови за конечно решение со одредени цели и мислам дека јавниот обвинител (кој нема никаков легитимитет од последните настани) треба малку да ја анализира аудио снимката која целиот Македонски народ ја слушна!
Добро би било ако веќе прикачивте линк кој објаснува во детали што значи Национал Социјализмот и како истите гледале на народот од словеснката група, "како пониска и помалку вредна....."??? хмммм.... што ми е познат тој начин на гледање на нетата, мислам дека во мноооггггуууу блиско минато слушав вакво нешто...

Секој луд проект е фашистички па би ве прашал и проектот голема Македонија дали е исто така фашистички кога се изнесува мапата на голема Македонија? Тоа е дело на поединци не на цел народ, нели?

Моето мислење е тоа што сум го изнел и е можеби спротивно од вашето но тоа ќе е ваш проблем, ќе повторам за да не ме препрашуваат дали сум сериозен, што значеше разговорот помеѓу Мијалков и Јанкуловска и за какво решение станува збор?

Мислам дека објаснив на што мислам а не што вие посакувате да кажете бидејќи некогаш прашањата ги откриваат намерите. Немам намера да дискутирам на тема голема шиптарија (секако секој од нас е против) но не ми е јасно дали таа тема нкоја ја наметнуваш е оправдување за гореневадените личности?

Мое мислење е НЕ, преслушајте ја аудио снимката уште неколку пати, размислете што говорат и да се слушнеме повторно преку дискусија.

Позрдав,





Изменето од Buggyman - 25.Мај.2015 во 15:23
Homo homini lupus est...
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2015 во 16:52
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

 Секој луд проект е фашистички па би ве прашал и проектот голема Македонија дали е исто така фашистички кога се изнесува мапата на голема Македонија? Тоа е дело на поединци не на цел народ, нели?
Мое мислење е НЕ, преслушајте ја аудио снимката уште неколку пати, размислете што говорат и да се слушнеме повторно преку дискусија.

Кога нешто везден (ни) се пре-пофторува и одново  и наново се повторува ...се до бескрај!!?.
Тоа се нарекува ТАФТОЛОГИЈА..
пс
АКО сега јас (вам) ви постирам линк , за да одново и наново да (си) го чуете „човекојадецот„ , кој (таму) вели :
ДЕКА ЖИВИ ЛУЃЕ ке јадел КОГА тие ќе дошле на власт?

Уживајте си во тие снимки сам или во друштво на слични „татфтолози„ ....кои за нас обичните луѓе се несоодветни и домашното воспитание не ни дозволува да се бавиме со тие и такви „материјали„.
Тие се битни за луѓе од „занаетот„ , кој е со Закон надлежен да провери и да каже дали е тоа се според тој Закон „стокмено„.
Мене тоа ми е досега заморно...а камо ли толкупати препофторено.
ппс
Ќе  ја „завршам„ дискусија со нешто кажано од еден знаменит балкански дипломат и нобеловец...писателот Иво Андриќ кој...своевремено го кажа(л) :

„Доаѓаат такви времиња, кога паметот замолчува, будалата прозборува, а кретенот (фукара) се збогатува“.

Пријатно попладне намигнување

Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 3,641 секунди.