IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Кој е всушност... другарот Заев ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој е всушност... другарот Заев ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 28>
Автор
Порака
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2015 во 10:04
За жал,и ќе надополнам дел од вистинското лице...Оти овој тука што е тема крие и други адути.
А најопасните се оние за ДУИ,кои ги крие за доколку и му се остварат
плановите да може да ги влече за нос.
Но само нека спие на тоа уво дека ќе остане без да го гризнат по рака...
И пак сето тоа на грбот на сите нас,или дел од нас.
Впечаток ми е дека поголемиот дел по секаква цена си сака или
да си ги задржи удобствата на сегашната власт,или да се докопа
до удобства од опозицијата кога би дошла на власт...
Но тоа си е кога во дваесет и пет години не успеаа да седнат на
маса и направат политички консензус за интересите на државата што друго човек и да очекува...
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2015 во 17:05
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Ама сосема на место си е законот за кривична постапка.

Ако праксата вели дека немало судска завршница на обвинувањата(а ги видовме премногу), се поставува следното прашање

-Зошто тие немаат ниту почеток на суд а да не збориме за крајот?

Конкретно ке упатам една критика до владата поради тоа што и покрај изјавите на сведоците во случајот прислушкување или пак во случајот за мито од страна на обвинетиот Заев, сеуште чекаме правна разрешница?

Ајде, што се чека, ако е спремен за постапка повикајте го, ставете го во процедура.

Пола Македонија и дел од светот го чека тоа.

Се надевам и имам верба во владата, со тоа таа ке докаже дека навистина работи на најпрофесионален начин и на тоа поле како и на многу други.



Најверојатно ...затоа што (досега) НЕ ФУНКЦИОНИРА-ла кај нас оваа.... т.н. ТРЕТА ВЛАСТ.
Без да и го тоа посочи „некој„ друг. 
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2015 во 22:39
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

 
затоа што судството и обвинителството е комуњарската пета колона во Македонија... додека не се прочисти тоа комуњарско легло низ најситен филтер, додека не видам обвинители и судии не постари од 30 год. на Македонија нема да и оди добро...

дали приметувате сите овие год. колку брзо и експедитивно ги решаваа случаите кога власта апсеше луѓе од сопствените редови фатени во криминал... а како ги завлекуваа работите кога се работеше за некој комуњара...
кај е Буч сега, нели треба да е во затвор??? и еден куп други како него!!!
 



Не зезај сега и ти..
Судии помлади од 30 год?!
Ајде цицалчиња да ставиме.
Мислам ОК, Македонија е ова, земја на партиските можности, ама знаеш ти дека додека станеш судија треба малку потрнлив пат да изодиш? Каде бе со 30 год ццц
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2015 во 22:59
Заклучук од погоре приложеното

1-Судските органи не се заинтересирани за ефективно вршење на својата работа поради политичката поделеност и можните последици од таквите подфати-односно правдата во РМ е селективна.

2-Власта има делумна контрола над судските органи.(парцијална контрола)

3-Опозицијата може да прави што сака, кога сака и како и да сака, се додека се потпира на својот политички имунитет и подршката од одредени мегународни фактори.(странски протекционизам)

Ха...Многу фино, нема што.


“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2015 во 00:47
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

 
Не зезај сега и ти..
Судии помлади од 30 год?!
Ајде цицалчиња да ставиме.
Мислам ОК, Македонија е ова, земја на партиските можности, ама знаеш ти дека додека станеш судија треба малку потрнлив пат да изодиш? Каде бе со 30 год ццц
Мене посебно ме итересира ...која е и КАКВА е „разликата„ на пример помеѓу ПРЕМИЕР цицалче и Судија цицалче!?.
пс
Затоа што ...еден добар временски период државата ни беше добро навлезена во приватизацијата баш од такво премиерско „цицалче„!. 
Све исцица...и малкумина видоа аир од приватизацијата на „општествениот„ капитал.
намигнување

Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2015 во 00:54
Па ке цицаат коа има еден куп народ Suckers...да беа на друго место ке цицаа решетки досеа.
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2015 во 01:14
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Па ке цицаат коа има еден куп народ Suckers...да беа на друго место ке цицаа решетки досеа.

Јас пак мислам дека проблемот не е кај народот...туку (и исклучиво) кај и во „цицалчињата„
пс
Сегашниов лидер на Опозицијава денешна например како појаснување , си беше и (сеуште му) е „протеже„ на „цицалчето„ премиерско тогаш ,  кое (ни) исцица буквално се..
Што можеше тогаш во државата да се исцица....и никому ништо.
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2015 во 01:16
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

 
Не зезај сега и ти..
Судии помлади од 30 год?!
Ајде цицалчиња да ставиме.
Мислам ОК, Македонија е ова, земја на партиските можности, ама знаеш ти дека додека станеш судија треба малку потрнлив пат да изодиш? Каде бе со 30 год ццц
Мене посебно ме итересира ...која е и КАКВА е „разликата„ на пример помеѓу ПРЕМИЕР цицалче и Судија цицалче!?.
пс
Затоа што ...еден добар временски период државата ни беше добро навлезена во приватизацијата баш од такво премиерско „цицалче„!. 
Све исцица...и малкумина видоа аир од приватизацијата на „општествениот„ капитал.
намигнување


Нема многу разлика и двајцата трчаат по цицка..

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2015 во 03:32
Novace, времињата и лугето се менваат, понекогаш учениците ги забораваат намерно менторите за да станат неретко и поуспешни од нив-школото е секогаш добродојдено ако знаеш како правилно да го искористиш во своја полза.

А кога сме веке кај цицањето, цица еве народот со гаранција и тоа повеке од 30 год ама за жал ми се чини дека не од цицка.(барем една да имаше досега премиерка жена-да не му е криво)

Туку, ние намерно или ненамерно застранивме од темава, немојте така Господинот Заев ке ни се налути па ке почне да плаче по белиот свет.

Изменето од Mazak - 26.Мај.2015 во 03:46
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2015 во 08:34
АКО и само АКО е тоа така..... дека и „нема многу разлика и двајцата трчаат по цицка„ тогаш е сосема јасно сето она што ги снаоѓа (и ќе ги снаоѓа) во последнава деценија...а и во инината.
пс

Значи..бадијала им се штрајкови и барање на некаква си демо(Н)кратија...кога тие бараа и само бараат цицки...секако фигуративно кажано.
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2015 во 08:52
Greshka si Mazak. Narodot ne cica, narodot go iscicaa.
Ne znam dali im ostana ushte neshto shto bi mozele da ni zemat.
Sekako posle kje dojdat tamu i od belosvetcite kje pobaraat pak .. da cicaat! Tie kje odat demek da se zalat, ama so zadni nameri..
Ama tie tamu vikaat deka bile popametni vo sekoj pogled, shto mislish ti?!

Изменето од evangeline - 26.Мај.2015 во 08:53
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2015 во 21:17
``Sucking on a pipe`` беше терминот на кој јас мислев кога пишав за 30 годишното искуство на народот.
Значи, ништо за народот.(тука се слагаме)

Е сега, дали е народот крив и наивен толку долго време или пак политичариве се маестрално префрифани да го држат во таква состојба не е јасно потполно(веројатно најприфатлив одговор би бил дека и двете работи се вистина).

Тоа што треба да се случи според мене(така мислам јас) е дека опозицијата прво треба да се врати во парламентот и од тука да започне битка за освојување гласови на редовните избори.

Како ке го направи тоа?

Епа прво додека ја испитува владата за секој потрошен динар-јавно на говорница(односно да бара отчит за потрошени буџетски средства)во исто време ке се потруди да обезбеди-привлече, отвори промовира работни места за народот.
Кога ке се случи тоа(рецимо да отвори 100 000 работни места- отворени од свои менаџерски кадри-партиски припадници или пак бизнис елита)ке агитира до истите да гласаат за нив на избори затоа што така иднината ке им е сигурна, односно бизнисите во кои тие имаат работни места ке имаат за нијанса привилегирана позиција во однос на оние од другите партии.
Второ, ке обезбеди солидна национална програма затоа што е факт дека на Македонскиот народ таа работа му е многу важна поради неговиот менталитет(значи програмата ке ја прилагоди на менталитетот на своите гласачи).
Трето ке учествува на редовни избори со солидна програма, издржано резиме и реални ветувања дека нема да го исцица буџетот за нерелевантни работи туку дека ке воведе и спроведе напоредно со економските и социјални програми-треба да каже конкретно кои, какви и кога)

Е тоа е...така и се гласа во светот по индустриска линија(оние што ги имаат бизнисите имаат подршка од вработените во таа индустрија).

“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2015 во 21:30
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

``Sucking on a pipe`` беше терминот на кој јас мислев кога пишав за 30 годишното искуство на народот.
Значи, ништо за народот.(тука се слагаме)

Е сега, дали е народот крив и наивен толку долго време или пак политичариве се маестрално префрифани да го држат во таква состојба не е јасно потполно(веројатно најприфатлив одговор би бил дека и двете работи се вистина).

Тоа што треба да се случи според мене(така мислам јас) е дека опозицијата прво треба да се врати во парламентот и од тука да започне битка за освојување гласови на редовните избори.

Како ке го направи тоа?

Епа прво додека ја испитува владата за секој потрошен динар-јавно на говорница(односно да бара отчит за потрошени буџетски средства)во исто време ке се потруди да обезбеди-привлече, отвори промовира работни места за народот.
Кога ке се случи тоа(рецимо да отвори 100 000 работни места- отворени од свои менаџерски кадри-партиски припадници или пак бизнис елита)ке агитира до истите да гласаат за нив на избори затоа што така иднината ке им е сигурна, односно бизнисите во кои тие имаат работни места ке имаат за нијанса привилегирана позиција во однос на оние од другите партии.
Второ, ке обезбеди солидна национална програма затоа што е факт дека на Македонскиот народ таа работа му е многу важна поради неговиот менталитет(значи програмата ке ја прилагоди на менталитетот на своите гласачи).
Трето ке учествува на редовни избори со солидна програма, издржано резиме и реални ветувања дека нема да го исцица буџетот за нерелевантни работи туку дека ке воведе и спроведе напоредно со економските и социјални програми-треба да каже конкретно кои, какви и кога)

Е тоа е...така и се гласа во светот по индустриска линија(оние што ги имаат бизнисите имаат подршка од вработените во таа индустрија).

даголемо гушкање

Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2015 во 23:29
Originally posted by Mazak Mazak напиша:


Тоа што треба да се случи според мене(така мислам јас) е дека опозицијата прво треба да се врати во парламентот и од тука да започне битка за освојување гласови на редовните избори.

Како ке го направи тоа?

Епа прво додека ја испитува владата за секој потрошен динар-јавно на говорница(односно да бара отчит за потрошени буџетски средства)во исто време ке се потруди да обезбеди-привлече, отвори промовира работни места за народот.
Кога ке се случи тоа(рецимо да отвори 100 000 работни места- отворени од свои менаџерски кадри-партиски припадници или пак бизнис елита)ке агитира до истите да гласаат за нив на избори затоа што така иднината ке им е сигурна, односно бизнисите во кои тие имаат работни места ке имаат за нијанса привилегирана позиција во однос на оние од другите партии.
Второ, ке обезбеди солидна национална програма затоа што е факт дека на Македонскиот народ таа работа му е многу важна поради неговиот менталитет(значи програмата ке ја прилагоди на менталитетот на своите гласачи).
Трето ке учествува на редовни избори со солидна програма, издржано резиме и реални ветувања дека нема да го исцица буџетот за нерелевантни работи туку дека ке воведе и спроведе напоредно со економските и социјални програми-треба да каже конкретно кои, какви и кога)

Е тоа е...така и се гласа во светот по индустриска линија(оние што ги имаат бизнисите имаат подршка од вработените во таа индустрија).


Токму така!

Подвлечените работи постојано ги велам од моментот кога посериозно обрнав внимание на овој пдф (4-5 години) и од тогаш ништо се нема сменето во работењето на опозицијата.

Заклучувам дека тоа е научна фантастика за неа. Едноставно немаат капацитет за нешто такво, а тоа веќе го докажаа во минатото. Желбата за насилно освојување на власта им е право пропорционално со спосoбноста успешно да се справат со неа.










Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,218 секунди.