IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Кој е всушност... другарот Заев ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој е всушност... другарот Заев ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 28>
Автор
Порака
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 12:16
Fiks:
Утре кога не дај боже ќе им треба полиција за да им гарантира безбедност или заштита од арамии и слично, кој ќе им излезе во пресрет???
_________________________

Ке им излезат во пресрет агенциите за обезбедување , бидејки кај нас полицијата не се занимава со ситни работи.....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 14:27
Originally posted by д4  б3 д4 б3 напиша:

координирана толпа е оксиморон


треба да си го изjасниш терминот

Спонтано се организиравме
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 15:06
Штом ја видов оваа чивша „пакувачка„ на смоки ...од-кај газдата на А1  Велија (кој сега е во ќелија) ....
Се ми се „просветли„ ...разбирасе наеднаш...нели?.
И (си) велам сам на себе...разбирасе : се е спонтано..хехе!!!.голема насмевка
пс
И тоа 102,3 % најмалку нели...омилениот-му процент на сигурност во предпоставките ...на еден наш многу познат БРЕНД на МК Парламентарец...викан и познат како : КОКА КОЛА .
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 16:16

СПОДЕЛУВАЈТЕ!
Насоки за однесување на граѓаните при насилни протести
• Не ги носете вашите деца на протестите;
• Не ги носете вашите миленици на протестите;
• Не ги носете вашите велосипеди на протестите;
• Дојдете со наполнета батерија на мобилнниот телефон;
• Дојдете најадени;
• Со вас носете вода и доколку сте во можност, половина литар млеко;

Насоки за заштита на личната безбедност при насилни протести и судири со полиција
1. Избегнувајте судири со полицијата. Немојте да влегувате во лични конфронтации со поединечни полициски службеници (пцуење, плукање и сл.);
2. При судир на протестантите со полицијата, обидете се да останете смирени и повлечете се кон задниот дел на групата;
3. Кога групата или полицијата се движи, НЕ СЕДНУВАЈТЕ НА ЗЕМЈА;
4. Кога полицијата применува сила или приведува, не се повлекувајте во затворени простории (влезови, читални, кафулиња и сл.) и тесни улички. Повлекувајте се на отворен простор, каде нема полициско присуство. Не се двојте од групата.
5. Во случај на стампедо, трчајте со рацете испружени напред во висина на градниот кош. Доколку забележите дека некој пред вас паднал на земја, викнете гласно „ПАЗИ“ и обидете се да го/ја подигнете без да изгубите од брзината на движење;
6. При примена на солзавец, конзумирајте млеко и покријте ги устата и носот со парче ткаенина или облека (маица, марама и сл.);
7. При примена на сила од страна на полицијата и приведување на граѓани, обидете се да го снимите постапувањето на полицијата, доколку тоа не претставува ризик по вашата безбедност;
8. Доколку полицијата примени сила врз вас и ве бутне на земја, обидете се да се поставите во позиција на фетус и да го заштитите лицето, главата и вратот. Бидете гласни и викајте „ПОМОШ!“ за да го привлечете вниманието на медиумите и на присутните;
9. Доколку врз вас, или врз некој кој ви е познат (со име и презиме) биде применета сила или бидете приведени, обратете се на тел. 02 3119 073 и 078 252 812 за бесплатна правна помош од Хелсиншкиот комитет за човекови права.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 16:26
А оваа Ирена беше таа спонтаната така Нинџо.

Дај бе нека седат мирни, нека не праат проблеми, ќе загине некој, било од полиција било од протестанти.

Секогаш ќе се најде некоја Будала што ќе удри Полицаец прва и ќе ја претепаат после, како и Полицаец кој ќе изгуби нерви и ќе направи глупост некоја.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 17:03
Па тоа е понетата на овие спонтани протести - да се испровоцира полицијата, да се креира безредие и слика дека народот е незадоволен, а државата диктаторски го тепа.

За жал, почна македонскиот Мајдан.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 17:24
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Па тоа е понетата на овие спонтани протести - да се испровоцира полицијата, да се креира безредие и слика дека народот е незадоволен, а државата диктаторски го тепа.

За жал, почна македонскиот Мајдан.

Искрено се надевам и дури верувам , дека Македонската Нација одсекојпат си била поинаква и  изнад своето опкружување. 
И дека (мнозинството) не се до толку забегани во умот...за да си ги „копираат„ Украинците!?
Поред досега виденото...секако на ТВ и не во стварност.
НО.... (од)секојпат си постоеле и (по)грешки...некои ги нарекуваат „фабрички„ и тоа директно од центарот на умот, на некои надвор од Нацијата!!.
изненадување

Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 17:29
Originally posted by fiks fiks напиша:

А оваа Ирена беше таа спонтаната така Нинџо.

Дај бе нека седат мирни, нека не праат проблеми, ќе загине некој, било од полиција било од протестанти.

Секогаш ќе се најде некоја Будала што ќе удри Полицаец прва и ќе ја претепаат после, како и Полицаец кој ќе изгуби нерви и ќе направи глупост некоја.


Правото на протест е загарантирано со член 21 од Уставот на РМ....а плус е уредено и со Законот за јавни собири. 
Па така никој нема потреба на некого дам у се правда или да му објаснува зошто, како или поради што протестира.
Се разбира дека незаконските однесувања при јавните собири се казниви и за нив не постои оправдание а постои и кривично дело Учество во толпа која масовно го нарушува јавниот ред и мир, па така со соодветен доказ секој е подложен на прекршочна и кривична одговорност. 
Во случајов не постојат казни за организатор бидејќи таков званично нема а шпекулациите за наводни координатори од некакво кафуле се еднакви на шпекулациите дека вмро само пуштило нивни членови за да ја испровоцираат интервенцијата.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 17:29
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Па тоа е понетата на овие спонтани протести - да се испровоцира полицијата, да се креира безредие и слика дека народот е незадоволен, а државата диктаторски го тепа.

За жал, почна македонскиот Мајдан.

Искрено се надевам и дури верувам , дека Македонската Нација одсекојпат си била поинаква и  изнад своето опкружување. 
И дека (мнозинството) не се до толку забегани во умот...за да си ги „копираат„ Украинците!?
Поред досега виденото...секако на ТВ и не во стварност.
НО.... (од)секојпат си постоеле и (по)грешки...некои ги нарекуваат „фабрички„ и тоа директно од центарот на умот, на некои надвор од Нацијата!!.
изненадување


Тогаш не ја познаваш добро македонската историја. 

На македонците не им треба надворешен непријател. Тие се доволни самите на себе.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 17:36
Испратена: 10.Март.2015

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Првин се пронаоѓа некоја фракција (такви има насекаде) која може да се рaдикализира и почнува да се подготвува со обука и пропаганден материјал зготвен од страна на оној кој има интерес државата да биде дестабилизирана и доведена до колапс. 

 

Потоа се чека погодно време. Најдобро е пролет или рана есен. Работата е што луѓето најлесно се собираат во овие времиња. Зимото е премногу студено, летото се оди на одмори и знае да биде претопло… 

 

… подготвената фракција почнува со објавувањето на однапред приготвената пропаганда подржана од невладините организации (продолжена рака на странските известувачки служби), како и од целосниот странски печат и телевизија… се разбира и од дел на домашните кои се блиски со фракцијата.

 

Во метежот кој треба да се создаде на улиците главен збор го имаат младите, особено студентите. Младоста по природа е бунтовничка, лесно се организира и може подолго време да биде ангажирана.

 

Сообраќајниците се блокират, се собираат луѓе пред државните установи, се бара оставка од владата, премиерот, претседателот, министрите... и доколку сето ова не вроди со резултат луѓето што протестираат ќе бидат поттикнати на вандалско однесување со градење барикади, кршење излози, фрлање камења на државните установи и провоцирање на полицијата која се обидува да ја контролира и смири состојбата…

 

… целта во ваквата активност е да се изнуди насилна полицијска реакција која потоа ќе биде јавно осудена ("владата го тепа народот") и ескалирана со фрлање камења и молотови коктели врз чуварите на редот… 

 

… полицијата ќе мора да превземе подрастични мерки, меѓу кои и водени шмркови, солзавци, а на крајот и гумени k*ршуми.

 

И тука лежи замката со која се инсцинира крвопролевање како што се случи во погоре спомнатите држави. Имено, во деновите кога се случуваат овие безредија во државата се уфрлувaат луѓе од странските специјални единици кои се стационираат во становите и крововите на околните згради, а доколку полицијата го оневозможи тоа се здомувaат во странските амбасади и конзулати. Овие луѓе cе задолжени да употребат огнено оружје (снајпери) со кои ќе повредат или отепаат неколку протестанти. Се разбира, оркестрираните медии инстатно добивaaт "случајни" видео снимки од телефони и објавуваaт дека полицијата не користи само гумени k*ршуми, туку и вистински, а за тоа ќе се најдат и неколку "сведоци" од луѓето што протестираат.

 

Следниот ден-два следат уште пожестоки протести испровоцирани од објавените вести и овој пат специјалците jа таргетираат полицијата која ќе мора соодветно да реагира. 

 

И тоа e почеток на крвопролевањето, обид за насилното влегување во Парламентот и другите државни установи со цел власта да биде срушена. Овој период е клучен затоа што или државата влегува во мизерија (Украина и северно африканските држави) или успева да се одржи (Иран и Турција).


ПС. Секоја евентуална сличност со идните збиднувања во Македонија е случајна.

Изменето од Messenger - 06.Мај.2015 во 17:38
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 17:58
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 18:08
Јас сепак и сеуште мислам ....дека „шемава„ која погоре (ни) ја престави-вте овде  , е веќе видена во 2001-та година...со исклучок на некои делови кои (ни) беа „прикажани„ поинаку во минатото...демек беше модифицирана некој би (ни) појаснил.
пс
Цитирај
На македонците не им треба надворешен непријател. Тие се доволни самите на себе.

да


Изменето од novace - 06.Мај.2015 во 18:14
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 22:51

Испратена: 10.Март.2015

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Во метежот кој треба да се создаде на улиците главен збор го имаат младите, особено студентите. Младоста по природа е бунтовничка, лесно се организира и може подолго време да биде ангажирана.

 

Сообраќајниците се блокират, се собираат луѓе пред државните установи, се бара оставка од владата, премиерот, претседателот, министрите... и доколку сето ова не вроди со резултат луѓето што протестираат ќе бидат поттикнати на вандалско однесување со градење барикади, кршење излози, фрлање камења на државните установи и провоцирање на полицијата која се обидува да ја контролира и смири состојбата…

 

… целта во ваквата активност е да се изнуди насилна полицијска реакција која потоа ќе биде јавно осудена ("владата го тепа народот") и ескалирана со фрлање камења и молотови коктели врз чуварите на редот… 
Изменето од Messenger - 06.Мај.2015 во 22:51
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2015 во 08:46
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Па тоа е понетата на овие спонтани протести - да се испровоцира полицијата, да се креира безредие и слика дека народот е незадоволен, а државата диктаторски го тепа.

За жал, почна македонскиот Мајдан.


Maidan Nezalezhnosti....
Меси ,споредбата на протестите во Македонија со оние во Украина ти е многу лоша од аспект шо никој од демонстрантите пред владата не поседуваше TAR-21 и L115A3.
За наша среќа, таков вид на оружје поседува само МВР.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,180 секунди.