IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Кој е всушност... другарот Заев ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој е всушност... другарот Заев ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728>
Автор
Порака Обратен редослед
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2015 во 11:39
Нинџо, било која партија во Македонија во секој момент може да собере неколку илјади примерни граѓани и неколку стотини лудаци кои на повик од било кое " копито " ќе излезат да праат било што, што ќе им нареди некој.

Не ја релативизирај моќта на Црпнатиот од Муртино, тој е некадарен за многу работи, ама глупав не е, сепак зад него стојат најмалку 200 илјади поддржувачи од сите возрасни групи.

Па после прикажувањето на снимките, скоро веднаш, за само 2-3 часа, се собраа неколку илјади пред влада и знаеме како заврши се тоа, 38 полицајци во болница, искршено многу околу влада, тензии и слично, тоа не ми гледа мене за спонтано и сличајно.

Обичниот народ, постарите, исплашени се бе, една постара жена комшивка, живее сама, мислеше дека војна почнала во Македонија, видела на фејсбук кај што и поминува времето, дека некој се тепа со полиција и слично, брканици и протести, знаеш колку има такви кои не ги интересира политика и како се чувствуваат сега тие???

Зошто ако Заев не ги подтикнува протестите, и не му одговараат, излезе и каже, дека е против тоа и дека кој сака да протестира за Нешковски да не ја меша СДСМ во тоа??

Што мајка бараа истакнати членови на СДСМ на граѓански протест????
Ако сакаат да протестираат, нека кажат, и ние ќе протестираме, ама протестот ќе го организираме како политичка партија СДСМ, за да се дистанцираме од граѓанскиот протест за Нешковски.

Па цело СДСМ и цел СОРОС вчера се изнасликаа за на фејсбук бе, имаш еден тон фотки кај што се насмеани, и како што гледам К*р ги заболе за Нешковски.

Не го бива онака, не го бива.

Што ако се организираат будали и психопати како тие што фрлаа по полицијата со се и сешто и од страна на ВМРО и се затепаат на некое место пример кога ќе има протести пак???

Од една страна Македонец, од друга страна Македонец, ги разликува само политичка опција, се затепаат и загине некој, која матна бе ќе не испере после бе, па 2001 немавме онолку заинтересирани за одбрана на држава.


Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2015 во 11:13
Зошто мислиш дека протестите ги прави Заев за да си го спаси газот ???
Од друга страна кажувате тука за белосветски и меѓупланетарни заговори...во кои ние сме папокот на светот....
Зар навистина мислите дека копито како Заев има моќ да покрене маса од студенти, невладини организации, обични грѓани па и деликвенти ???
Моментално единствени што се борат за спасување на газот се Груевски и бандата околу него....другите се борат за што поскоро да му го начукаат...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2015 во 10:59
А што тоа сега правам притисок???

Дали е многу реално тоа што го пишав во предходниот пост???

Исти такви може да има и од власт и од опозиција, секогаш постои можност некој да си замисли улога на месија.

Нинџо, не сум против никаков протест, напротив поддржувам секого да протестира, ама не со фрлање на камења, плочки и удирање со шипки по полиција.
Утре истата таа полиција ќе интервенира на повик кога некој од протестантите ќе се најде загрозен.

Не го бидува онака, без разлика за какви цели се бориш.

Она е лицемерие најголемо, па пола фејсбук е со селфи фотки на протестанти, насмеани, скоцкани, дотерани и слично од една страна, а од друга страна се пласира дека жалеле за смртта на Нешковски.

Каде е Црпнатиот од Муртино два дена, два дена некој го шилка народот на протести за да му го спаси газот со ова?

Нека протестираат, немам против, ама како секој да заборава дека власт на избори се добива.
Не е добро она, ја не сакам да праам споредби на ова сценарио со Украинското, ми е надвор од умот и да си помислам, ама и тамо на почеток на полицијата и делеа бакнежи, срценца, топол чај а потоа почнаа да се палат луѓе, да пукаат снајперисти и настана поделена држава, моментално нефункционална за било што, со докажани неонацистички групи на чело.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2015 во 10:47
Ај бе не туку правете тензии и филмови....
Всушност вчера самиот Груевски ја дигна топката повисоко, со глупирањето дека имал притисок од членството за порадикален одговор....
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2015 во 10:41
Дечки не треба многу за некој да почне да си игра " Call of Duty ", доволно е една будала да доживее ментален оргазам и дојде вооружен на протест па после ќе не однесе матната.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2015 во 08:46
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Па тоа е понетата на овие спонтани протести - да се испровоцира полицијата, да се креира безредие и слика дека народот е незадоволен, а државата диктаторски го тепа.

За жал, почна македонскиот Мајдан.


Maidan Nezalezhnosti....
Меси ,споредбата на протестите во Македонија со оние во Украина ти е многу лоша од аспект шо никој од демонстрантите пред владата не поседуваше TAR-21 и L115A3.
За наша среќа, таков вид на оружје поседува само МВР.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 22:51

Испратена: 10.Март.2015

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Во метежот кој треба да се создаде на улиците главен збор го имаат младите, особено студентите. Младоста по природа е бунтовничка, лесно се организира и може подолго време да биде ангажирана.

 

Сообраќајниците се блокират, се собираат луѓе пред државните установи, се бара оставка од владата, премиерот, претседателот, министрите... и доколку сето ова не вроди со резултат луѓето што протестираат ќе бидат поттикнати на вандалско однесување со градење барикади, кршење излози, фрлање камења на државните установи и провоцирање на полицијата која се обидува да ја контролира и смири состојбата…

 

… целта во ваквата активност е да се изнуди насилна полицијска реакција која потоа ќе биде јавно осудена ("владата го тепа народот") и ескалирана со фрлање камења и молотови коктели врз чуварите на редот… 
Изменето од Messenger - 06.Мај.2015 во 22:51
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 18:08
Јас сепак и сеуште мислам ....дека „шемава„ која погоре (ни) ја престави-вте овде  , е веќе видена во 2001-та година...со исклучок на некои делови кои (ни) беа „прикажани„ поинаку во минатото...демек беше модифицирана некој би (ни) појаснил.
пс
Цитирај
На македонците не им треба надворешен непријател. Тие се доволни самите на себе.

да


Изменето од novace - 06.Мај.2015 во 18:14
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 17:58
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 17:36
Испратена: 10.Март.2015

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Првин се пронаоѓа некоја фракција (такви има насекаде) која може да се рaдикализира и почнува да се подготвува со обука и пропаганден материјал зготвен од страна на оној кој има интерес државата да биде дестабилизирана и доведена до колапс. 

 

Потоа се чека погодно време. Најдобро е пролет или рана есен. Работата е што луѓето најлесно се собираат во овие времиња. Зимото е премногу студено, летото се оди на одмори и знае да биде претопло… 

 

… подготвената фракција почнува со објавувањето на однапред приготвената пропаганда подржана од невладините организации (продолжена рака на странските известувачки служби), како и од целосниот странски печат и телевизија… се разбира и од дел на домашните кои се блиски со фракцијата.

 

Во метежот кој треба да се создаде на улиците главен збор го имаат младите, особено студентите. Младоста по природа е бунтовничка, лесно се организира и може подолго време да биде ангажирана.

 

Сообраќајниците се блокират, се собираат луѓе пред државните установи, се бара оставка од владата, премиерот, претседателот, министрите... и доколку сето ова не вроди со резултат луѓето што протестираат ќе бидат поттикнати на вандалско однесување со градење барикади, кршење излози, фрлање камења на државните установи и провоцирање на полицијата која се обидува да ја контролира и смири состојбата…

 

… целта во ваквата активност е да се изнуди насилна полицијска реакција која потоа ќе биде јавно осудена ("владата го тепа народот") и ескалирана со фрлање камења и молотови коктели врз чуварите на редот… 

 

… полицијата ќе мора да превземе подрастични мерки, меѓу кои и водени шмркови, солзавци, а на крајот и гумени k*ршуми.

 

И тука лежи замката со која се инсцинира крвопролевање како што се случи во погоре спомнатите држави. Имено, во деновите кога се случуваат овие безредија во државата се уфрлувaат луѓе од странските специјални единици кои се стационираат во становите и крововите на околните згради, а доколку полицијата го оневозможи тоа се здомувaат во странските амбасади и конзулати. Овие луѓе cе задолжени да употребат огнено оружје (снајпери) со кои ќе повредат или отепаат неколку протестанти. Се разбира, оркестрираните медии инстатно добивaaт "случајни" видео снимки од телефони и објавуваaт дека полицијата не користи само гумени k*ршуми, туку и вистински, а за тоа ќе се најдат и неколку "сведоци" од луѓето што протестираат.

 

Следниот ден-два следат уште пожестоки протести испровоцирани од објавените вести и овој пат специјалците jа таргетираат полицијата која ќе мора соодветно да реагира. 

 

И тоа e почеток на крвопролевањето, обид за насилното влегување во Парламентот и другите државни установи со цел власта да биде срушена. Овој период е клучен затоа што или државата влегува во мизерија (Украина и северно африканските држави) или успева да се одржи (Иран и Турција).


ПС. Секоја евентуална сличност со идните збиднувања во Македонија е случајна.

Изменето од Messenger - 06.Мај.2015 во 17:38
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 17:29
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Па тоа е понетата на овие спонтани протести - да се испровоцира полицијата, да се креира безредие и слика дека народот е незадоволен, а државата диктаторски го тепа.

За жал, почна македонскиот Мајдан.

Искрено се надевам и дури верувам , дека Македонската Нација одсекојпат си била поинаква и  изнад своето опкружување. 
И дека (мнозинството) не се до толку забегани во умот...за да си ги „копираат„ Украинците!?
Поред досега виденото...секако на ТВ и не во стварност.
НО.... (од)секојпат си постоеле и (по)грешки...некои ги нарекуваат „фабрички„ и тоа директно од центарот на умот, на некои надвор од Нацијата!!.
изненадување


Тогаш не ја познаваш добро македонската историја. 

На македонците не им треба надворешен непријател. Тие се доволни самите на себе.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 17:29
Originally posted by fiks fiks напиша:

А оваа Ирена беше таа спонтаната така Нинџо.

Дај бе нека седат мирни, нека не праат проблеми, ќе загине некој, било од полиција било од протестанти.

Секогаш ќе се најде некоја Будала што ќе удри Полицаец прва и ќе ја претепаат после, како и Полицаец кој ќе изгуби нерви и ќе направи глупост некоја.


Правото на протест е загарантирано со член 21 од Уставот на РМ....а плус е уредено и со Законот за јавни собири. 
Па така никој нема потреба на некого дам у се правда или да му објаснува зошто, како или поради што протестира.
Се разбира дека незаконските однесувања при јавните собири се казниви и за нив не постои оправдание а постои и кривично дело Учество во толпа која масовно го нарушува јавниот ред и мир, па така со соодветен доказ секој е подложен на прекршочна и кривична одговорност. 
Во случајов не постојат казни за организатор бидејќи таков званично нема а шпекулациите за наводни координатори од некакво кафуле се еднакви на шпекулациите дека вмро само пуштило нивни членови за да ја испровоцираат интервенцијата.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 17:24
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Па тоа е понетата на овие спонтани протести - да се испровоцира полицијата, да се креира безредие и слика дека народот е незадоволен, а државата диктаторски го тепа.

За жал, почна македонскиот Мајдан.

Искрено се надевам и дури верувам , дека Македонската Нација одсекојпат си била поинаква и  изнад своето опкружување. 
И дека (мнозинството) не се до толку забегани во умот...за да си ги „копираат„ Украинците!?
Поред досега виденото...секако на ТВ и не во стварност.
НО.... (од)секојпат си постоеле и (по)грешки...некои ги нарекуваат „фабрички„ и тоа директно од центарот на умот, на некои надвор од Нацијата!!.
изненадување

Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 17:03
Па тоа е понетата на овие спонтани протести - да се испровоцира полицијата, да се креира безредие и слика дека народот е незадоволен, а државата диктаторски го тепа.

За жал, почна македонскиот Мајдан.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.