IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Најдобра мајка на светот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најдобра мајка на светот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2015 во 13:16
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2015 во 13:19
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2015 во 13:27
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2015 во 13:31
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2015 во 13:37
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2015 во 13:41
кој спомна не грижа?

но, нема да објаснувам мои зборови, толкувајте како си толкувате - не ми е гајле!

а ставајте си етикета каква си сакате, бидете најдобрите и најпаметните!

само внимавајте, каде е доброто - таму демне неговата спротивност

и тоа е закон! без исклучок

но не мора да сум јас во право, нели? па ни вие!

Изменето од outlook123 - 07.Април.2015 во 13:43
едно е - не се две
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2015 во 19:20
Грижете се, сакајте ги. Тие ви се се.
Но немојте премногу да се грижите, премногу да ги заштитувате.
Оставете ги да научат нешто и на потешкиот начин.
Не постои таква титула како најдобар, најпаметен родител. 
Сето тоа е во главата на родителот. Сите тие обиди да биде најдобар родител, најгрижлив..
А не го гледа некогаш и контра ефектот од грижатасреќа
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2015 во 14:33

Најдобра мајка на светот - во очите на светот или во очите на детето?
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2015 во 19:00

Хумористичен текст: Зошто децата се полоши на 3-годишна отколку на 2-годишна возраст


Мали деца, мали проблеми. Големи деца, големи проблеми...

Џил Смоклер е мајка на три деца и креатор на сајтот Scary Mommy, која привлече огромно внимание со својата колумна „10 причини зошто децата се полоши на 3-годишна отколку на 2-годишна возраст“. Џил е и еден од најпродаваните автори според The New York Times, а нејзините книги воглавно се наменети за родителите. Нејзината популарност се должи на искрениот, хумористичен и понекогаш саркастичен начин на пишување.

Текстот на Џил ќе ве насмее, независно од возраста на вашето дете.

Дете

  • На две, едвај зборуваат. На три, никогаш не замолчуваат.
  • На две, плачат. На три, имаат толку епски напади на бес, што на моменти сте убедени дека се опседнати од ѓаволот.
  • На две, со задоволство јадат сè што ќе ставите пред нив. На три, јадат само три јадења.
  • На две, капењата траат 10 минути и резултираат со чисто дете. На три, капењата одземаат повеќе од еден час, а резултатот е потопена бања, накисната мајка и 16 валкани крпи.
  • На две, носат пелени кои им ги менувате на одредено време. На три, се одвикнуваат од пелени и светот се врти околу нивните мочки и какушки.
  • На две, можете да ги задоволите со едно пакување грицки додека пазарувате. На три, сакаат да ви го диктираат целиот список за пазарување.
  • На две, ви дозволуваат да ги облечете, а притоа изгледаат невино и слатко. На три, инсистираат сами да ја изберат својата облека, а на крајот изгледаат како мини верзии на лица од ментална институција.
  • На две, не сакаат да се валкаат. На три, живеат од тоа.
  • На две, можете да правите многу нешта за нив, што ви заштедува бескрајно многу време. На три, тие мора да прават сè сами, а тоа трае ЦЕЛА ВЕЧНОСТ.
  • На две, манипулирањето е последното нешто кое им паѓа напамет. На три, ве вртат на малото прсте. И го знаат тоа.
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2015 во 19:45
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Грижете се, сакајте ги. Тие ви се се.
Но немојте премногу да се грижите, премногу да ги заштитувате.
Оставете ги да научат нешто и на потешкиот начин.
Не постои таква титула како најдобар, најпаметен родител. 
Сето тоа е во главата на родителот. Сите тие обиди да биде најдобар родител, најгрижлив..
А не го гледа некогаш и контра ефектот од грижатасреќа

Зошто да поминува низ потешкиот пат ,ако се развива како нормална личност?
Пред 2-3 недели случајно го видов видеото што го имаш ставено.
Искрено како што сум емотивна почнав да плачам,но си реков тука има нешто што не ми се свига.
Тој човек повеке се грижи за тугите деца ,отколку за своето.Јас мислам дека редоследот треба да е обратен.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2015 во 20:37
Originally posted by lotus flower lotus flower напиша:

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Грижете се, сакајте ги. Тие ви се се.
Но немојте премногу да се грижите, премногу да ги заштитувате.
Оставете ги да научат нешто и на потешкиот начин.
Не постои таква титула како најдобар, најпаметен родител. 
Сето тоа е во главата на родителот. Сите тие обиди да биде најдобар родител, најгрижлив..
А не го гледа некогаш и контра ефектот од грижатасреќа

Зошто да поминува низ потешкиот пат ,ако се развива како нормална личност?
Пред 2-3 недели случајно го видов видеото што го имаш ставено.
Искрено како што сум емотивна почнав да плачам,но си реков тука има нешто што не ми се свига.
Тој човек повеке се грижи за тугите деца ,отколку за своето.Јас мислам дека редоследот треба да е обратен.

Видеото има сосема поинаква порака, очигледно не си ја разбрала. Погледни го повторно..

А за другото, еве ти мое мислење, дали е точно или не, не навлегувам во тоа. Тоа е МОЕ мислење, не мора да го делимесреќа

Да го оставиш детето да учи од сопствените грешки, не значи да го оставиш да поминува низ потешкиот пат. Значи да го оставиш само да расудува што е погрешно а што не, да го поучиш дека не треба така, дека треба онака, ама не и да го затвориш во стаклено ѕвоно и да го "штитиш" од "грешките".
Денес детето ќе ти ја скрши вазната, ти до сега си му викала - Немој да ја фаќаш, може да се повредиш. Ако ја тргнеш вазната спречуваш можна повреда, ако ја оставиш и ја скрши, ќе научи дека тоа нешто може да го повреди и дека некогаш треба да се слушаат возрасните.
Утре го пушташ во училиште, се гради неговата личност и треба да го оставиш да учи од грешките што ги прави, затоа што животот е школо. Ако ти му влијаеш за се во животот, ти правиш копија на себе, му наметнуваш многу работи што можеби ти ги наметнувале и тебе или пак сакаш детето твое да стане нешто што ти не си можела. Тука ќе го ставам типичниот пример на родителите како ги "советуваат" децата дека треба да станат како тато и мама, адвокати, доктори, што ти не..
Утре ќе фати дечко, ти како родител ќе му речеш - детево не е за тебе, ќе си ги објасниш ставовите и мислењата, ако си го "скроила" детето уште од мало дека мора да прави како што ти мислиш, што си направила од детето?! И ќе раскине, и ќе ја боли. И ќе научи нешто..

Сакаш да ми кажеш дека треба да го затвориш детето во стаклено ѕвоно, за да го заштитиш од нешто, ама во моментов и ти не знаеш што?
Сакаш да кажеш дека ти треба да го научиш детето на се, а не самото тоа да осознава и учи?
Јас не зборам за 2 годишни деца, зборам за дечиња кои веќе почнуваат самите да се изградуваат, 3.5 - 4+ години.
И да се разбереме, никаде не реков дека детето не треба да го ЗАШТИТИШ од работи кои можат да бидат кобни. Затоа и го ставив зборот премногу.
Инаку, немој муабетов да го земаш лично, дека се однесува на тебе и на керка ти, туку за да не пишувам општо, конкретно се обративсреќа


Патем, ме чувале моите во стаклено ѕвоно, додека можеле. До моите 4-5 години, додека не тргнав во градинка (имав и баба сервисплазење). Таму (како мало дете) и на улица (понатаму, како поголемо дете) веројатно ги научив најдобрите основни лекции во животот. 
Понатаму се беше школо, моите ме насочувале во животот, никогаш не влијаеле на моите одлуки и сметам дека благодарение на тоа денес сум изградена личност, со сопствено ЈАС. Со помош на советите од родителите и праксата на дело (потешкиот начин), денес сум тоа што сум.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2015 во 20:51
Еве се почувствував како да треба да го објаснам моето гледање на видеото...

Таткото е сиромашен. Работи секој ден за дома да донесе некој денар. Детето се срами од татко му, посакува да е богат, да има се што имаат сите негови другарчиња. Посакува нешто материјално.
Јас сметам дека додека имаш покрив над глава, храна, топла постела, чиста облека и родителска грижа, треба да се сметаш за среќен човек. 
И што се случува..
Таткото носи дома пари, му дава џепарац на детето. Детето си ги плаќа даноците, истото го прави и таткото. Тука можеш да го научиш детето на одговорност, да му покажеш дека за се што добиваш во животот, треба и нешто да вложиш.
Во видеово видов дете што имало напишана домашна, одело со татко му каде што требало, таткото се обидувал што е можно повеќе време да помине со синот. Во случајов, има луѓе што работат по 12 саати на ден, замисли колку внимание може да му посвети на сопственото дете тогаш...
Меѓу останатите работи, таткото работи како кловн. Ги забавува децата, ги мотивира. 
Син му добива стипендија, револтиран од таткото заминува за Америка. Дури и не сака да ги прифати парите од таткото. Не сака да се врати и да го посети за празникот. 
Татко му цел живот дава донации, во негово име. 
Буквално го вратил во живот детето во инвалидска количка.

И сега некој ќе рече, кога имал пари да донира, зошто не му купувал на детето се што ќе посака?! Затоа што така добиваш разгалено дете. Дете што не знае за граници. Скромноста е доблест, одлика. Денес имаш пари и му купуваш се што ќе посака, утре немаш. Со што ќе му купиш? Знаеш каков револт треба да очекуваш тогаш?
Јас не видов ама баш никаде во видеото дека таткото се грижи помалку за сопственото дете, отколку за другите. 

На тоа следува и пораката - Богатството не е во тоа колку имаш, туку колку даваш.
Може и ништо материјално да не дадеш, ама да вложиш дел од своето време. Даваш нешто што другите не сакаат/не можат.. 


Изменето од evangeline - 08.Април.2015 во 20:53
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2015 во 16:06
Тоа е твое мислење,но не и мое.
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2015 во 16:13
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.