IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИЈАТА И МУХАМЕД
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИЈАТА И МУХАМЕД

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 14:11
Pa da staneme politeisti?
 
Muslimanite se monoteisti!
 
Obozuvanje na nesto pokraj Nego, bez razlika sto, e politeizam!!!
 
Ti teknuva?
намигнување


Изменето од DAIJA - 06.Октомври.2007 во 14:19
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 14:15

мил Даија политеизам е верување во повеќе БОГОВИ или многубожство.

Христијаните веруваат во еден Бог единствен , нестворен , седржител.

но Вас ве буни изгледа неговата ипостас.




Изменето од mali simo - 06.Октомври.2007 во 14:16
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 14:21
Ne sme nie zbuneti,
zbuneti se onie koi veruvaat povekje iminja, bozestva, licnosti, sliki, drveni i zelezni predmeti i tn.
 
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 14:26

па види Даија тоа верување не е грешно!!!

кога таков е Бог ние не можеме да го смениме , ние можеме да го прифатиме само таков каков што е !!!!

е сега да направиме разлика помегу верување и почитување.

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 15:03
Prasanjeto e, dali e takov kakov Go smetate?
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 15:11
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


па види Даија тоа верување не е грешно!!!

кога таков е Бог ние не можеме да го смениме , ние можеме да го прифатиме само таков каков што е !!!!

е сега да направиме разлика помегу верување и почитување.

Ako replicirase na pogorniot text na Daija,togas ti si mnogobozec.
 
za ova:
Цитирај
zbuneti se onie koi veruvaat povekje iminja, bozestva, licnosti, sliki, drveni i zelezni predmeti i tn.
 
 
velis:
Цитирај   па види Даија тоа верување не е грешно!!!

кога таков е Бог ние не можеме да го смениме , ние можеме да го прифатиме само таков каков што е !!!!

е сега да направиме разлика помегу верување и почитување.

 
Dali e Bog bozestva,licnosti,predmeti,kipovi...... ???
 
 


Изменето од Miralem1 - 06.Октомври.2007 во 15:28
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 16:41
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:



 
Dali e Bog bozestva,licnosti,predmeti,kipovi...... ???
 
 



миралеме колку пати треба човек да каже:

верувам во ЕДНИОТ БОГ седржителот творецот.

зар тоа ме прави многубожец??????  

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 16:46
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Prasanjeto e, dali e takov kakov Go smetate?


а одговорот е :него каков е?
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 17:48
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

I ke moze nekoj da mi objasni na kogo se odnesuvaat ovie stihovi vo
 
Секако дека ќе може пријателе мој, па затоа сме на форумов, да си објаснуваме еден на друг нели? среќа
Стиховите подоле се однесуваат на Исус Христос.
Доказ за тоа ти е самата Библија, прочитај Матеј 12:17
 
 
ISAIJA 42:1-12
 
1 „Еве Го Мојот Слуга Кого Го поткрепувам, Мојот Избраник, мил на Мојата душа. Го излеав Својот Дух на Него, за да им донесува право на народите.

И се чу глас од небото: „Ти (Исус) си Мојот возљубен Син; во Кого Ми е милината!” (Марко 1:11)
А од облакот дојде глас, кој велеше: „Овој (Исус) е Мојот Син, Мојот Избраник! Слушајте Го Него!” (Лука 9:35)
 
 
  2 Тој не вика, Тој не го крева гласот, ниту може да се чуе по улиците.
 
Земете го Мојот јарем на себе и научете се од Мене, зашто Јас (Исус) сум кроток и понизен по срце; и ќе најдете одмор на своите души; (Матеј 11:29)
 

  3 Тој не ја крши напукнатата трска ниту ја гасне светилката што тлее. Верно Тој донесува правда,

  4 не постанува и не се истоштува, додека не воспостави правда на земјата. Островите копнеат по Неговата наука.”
  5 Вака зборува Господ, Бог, Кој ги создаде и ги оптегна небесата, Кој ја распростре земјата и нејзините растенија, Кој им дава здив на народите на неа, и здив на суштествата што одат по неа. 
  6 „Јас, Господ, те повикав во правда, те зедов цврсто за рака; те вообличив и те поставив за Завет на народот и за светлина на племињата,
 
И (Исус) им рече: „Ова е Мојата крв на Новиот Завет, која се пролева за мнозина. (Марко 14:24)
Исус пак прозбори натаму, велејќи: „Јас Сум Светлината на светот; кој Ме следи, нема да оди во темнина, туку ќе ја има Светлината на Животот.” (Јован 8:12)
 
  7 за да им ги отвориш очите на слепите, за да ги извадиш затворениците од темницата, од темнината оние што живеат во мрак.
 
Тогаш пак го прашаа и фарисеите - како прогледал! Тој (слепородениот) им рече: „(Исус) Ми стави кал на очите, се измив и гледам.” (Јован 9:15)
Исус пак прозбори натаму, велејќи: „Јас Сум Светлината на светот; кој Ме следи, нема да оди во темнина, туку ќе ја има Светлината на Животот.” (Јован 8:12)
Исус им одговори: „Вистина, вистина ви велам, дека секој кој прави грев, роб му е на гревот...и така, ако Синот (Исус) ве ослободи, навистина ќе бидете слободни. (Јован 8:34-36)
 
 
KOJ E PROROKOT KOJ STO TUKA BOG NI GO NAJAVUVA?
 
Никаде во погорните стихови не се најавува пророк, туку, како што можеше да видиш се најавува Божјиот Помазаник - Исус Христос, Кој е многу повеќе од Пророк.
Поздрав!


Изменето од EvAngelos - 07.Октомври.2007 во 01:03
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 07:16
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

I ke moze nekoj da mi objasni na kogo se odnesuvaat ovie stihovi vo
 
Секако дека ќе може пријателе мој, па затоа сме на форумов, да си објаснуваме еден на друг нели? среќа
Стиховите подоле се однесуваат на Исус Христос.
Доказ за тоа ти е самата Библија, прочитај Матеј 12:17
 
 
HEHE dobar ti e obidot, mada ne korespondira so vistinata
imeno evangelos dali svesno ili ne gi izostavi stihovite 8-12 ne znam , no za da se doznae koj e ovoj prorok isaija go ima opisano vo 12 stihovi, a ti prokomentira 7 so nesoodvetni stihovi.
 
PA EVE PRIJATELE KE TI OBJASNAM KOJ E OVOJ PROROK
 
ISAIJA 42:1-12
 
1 „Еве Го Мојот Слуга Кого Го поткрепувам, Мојот Избраник, мил на Мојата душа. Го излеав Својот Дух на Него, за да им донесува право на народите.

И се чу глас од небото: „Ти (Исус) си Мојот возљубен Син; во Кого Ми е милината!” (Марко 1:11)
А од облакот дојде глас, кој велеше: „Овој (Исус) е Мојот Син, Мојот Избраник! Слушајте Го Него!” (Лука 9:35)
 
---Ovie stihovi, pod nieden slucaj ne mozes da kazes, deka se odnesuva na Isus od prosta pricina..
1. ovdeka Isaija najavuva za prorok ...a vie veruvate deka Isus e Bog, pa ako e Isus Bog, kako moze da kaze"EVE GO MOJOT SLUGA"kako moze Bog, da stane sluga na samiot sebe...ponatamu "MOJOT IZBRANIK, MIL HA MOJATA DUSA" , ako Isus e Bog, ne mozel da kaze takvo nesto, znaci ovdeka bog ni zboruva za negov izbranik ( PROROK), nekoj koj mu e milina, sto znaci deka Bog ne se najavil sam sebe tuka (ISUS) .. ponatamu " GO IZLEAV SVOJOT DUH NA NEGO" , ako Isus e Bog , bi trebalo da glasi "GO IZLEAV MOJOT BUH NA SAMIOT MENE", bidejki tuka e zborot za pratenik a ne za Bog ili Sin Bozji , ne preostanuva nikoj drug koj bi odgovaral na  ova najavuvanje  , osven prorokot MUHAMMED A.S..koj sekogas rekol, deka e samo sluga na Boga, koj sto bil podkrepen so Angelot GABRIEL, koj sto mu ja ima objaveno k*r'ANOT kako mu zapovedel ALLAH s.w.t i na toj nacin go slel negoviot duh na nego so koe se donese pravda na zemjata(SERIJATOT) , Isus ne donel zakon so koja ke se postavelo pravda na zemjata.
 
  2 Тој не вика, Тој не го крева гласот, ниту може да се чуе по улиците.
 
Земете го Мојот јарем на себе и научете се од Мене, зашто Јас (Исус) сум кроток и понизен по срце; и ќе најдете одмор на своите души; (Матеј 11:29)
 
Kakva vrska ima ovoj stih so gorniot ...zakljucok ...NIKAKOV
 
Ovdeka e opisano, kakvi osobini ke ima Prorokot...Nitu vo MEKKA, nitu vo MEDINA nikogas Historijata nema zabelezano deka MUHAMMED a.s go imal krenato glasot ili pak imal vikano ili cueno po ulicite.....dodeka za Isus ima dovolno stihovi kako gi povikuval lugeto...sto i ne e bitno ...zatoa sto on e Bog neli.....a ovdeka se bara PROROKOT
 
 
 3 Тој не ја крши напукнатата трска ниту ја гасне светилката што тлее. Верно Тој донесува правда,
 
EvAngelie ne odgovara na ovoj stih, verojatno ne go znae znacanjeto, no ne e problem prijatele, zatoa sme nie tuka...
 
Vo ovoj stih Bog ni navestuva deka poranesnite objavi se izmeneti i deka patot koj sto Bog go izbral za lugeto e iskriveno...veli.."TOJ NE JA KRSI NAPUKNATATA TRSKA" sto znaci deka ne gi odreknuva poranesnite Bozji objavi...a vtoriot del od stihot ni kazuva kolku mnogu e iskriveno toa sto e objaveno porano "NITU JA GASNE SVETILKATA STO TLEE" kako sto gledade, veli deka od toa sto e objaveno, ostanalo vistina vo nea kako edna svetilka da tlee, no Prorokot koj sto ke dojde ke donese pravda, so toa sto site tie iskrivuvanja vo poranesnite objavi, ke bidad otkrieni, taka da deneska nas k*r'ANOT tocno ne upatuva kaj da gi gledame iskrivuvanjata vo poranesnite spisii(objavi)
 
  4 не постанува и не се истоштува, додека не воспостави правда на земјата. Островите копнеат по Неговата наука.”
 
EvAngelos nema odgovor
 
Kako sto znaeme site, Isus e dojden kaj Izraelcive, koi sto ne ziveat nitu vo ostrov nitu vo poluostrov.
Bog tuka ni kazuva deka prateniot PROROK, ke bide praten na tlo, koe lici na ostrov ili poluostrov, vo ovoj slucaj e (SAUDISKA ARABIJA) i veli deka prorokot ke propovede se dodeka ne postavi pravda na zemjata, i taka bidna.
Muhammed a.s propovedase, se dodeka ne ja ostvari Islamskata Drzava, vo koja se sudese so Bozjiot zakon, i pred da se preseli od ovoj svet celokupniot poluostrov go privati Islamot. 
 
 
  5 Вака зборува Господ, Бог, Кој ги создаде и ги оптегна небесата, Кој ја распростре земјата и нејзините растенија, Кој им дава здив на народите на неа, и здив на суштествата што одат по неа. 
 
 
Vo ovoj stih Bog dava argumenti za toa deka e samo on semoken
 
 
  6 „Јас, Господ, те повикав во правда, те зедов цврсто за рака; те вообличив и те поставив за Завет на народот и за светлина на племињата,
 
И (Исус) им рече: „Ова е Мојата крв на Новиот Завет, која се пролева за мнозина. (Марко 14:24)
Исус пак прозбори натаму, велејќи: „Јас Сум Светлината на светот; кој Ме следи, нема да оди во темнина, туку ќе ја има Светлината на Животот.” (Јован 8:12)
 
I ovie stihovi nemat vrska so toj pogore .
 
Poznato e deka Muhammed a.s, cesto pati odel vo pesterata HIRA, kade i  mu se objaveni prvite ajeti: IKRE BISSMIKEL LEDHI HALEKA, sto znaci " CITAJ VO IME NA ONOJ KOJ STO SE SOZDAVA " dodeka Muhammed bil nepismen, i ne znael da cita , bil eden od tie koj sto nisto ne znael za poranesnite objavi... veli" TE ZEDOV CVRSTO ZA RAKA; TE OBLICIV I TE POSTAIV ZA ZSAVET" ovoj e detalen opis deka, PROROKOT ne moze da bide pismen, te pismen covek ne se vodi pod raka... taka da Bog go vodi nego, i go uci za seto ona sto bilo objaveno porano, i mu objavuva kodeks kako treba da se zivee.
Muhamed a.s seto toa go ima sprovedeno dodeka bese megu nas , dodeka Isus umrel na krst (po vase veruvanje), pred da vospostavi bilo kakva drzava vo koe bi se sudelo spored bozjite zakoni.....se sekavate:)
Islamskata Imperija sudela tokmu spored SERIJATOT , i sekogas celta bila Bozjiot zakon da se vospostavi na zemjata , taka bese postaven od KINA do KORZIKA denesna Spanija. So toa im bilo dadeno zavetot na narodot i svetlinata.
Kristijanskata religija nikogas ne vospostavila Bozji Zakon, PA I DENESKA KOA E SE POD VASA DOMINACIJA VIE NE STE VO SOSTOJBA DA VOSPOSTAVITE BOZJI ZAKON.
 
 
 
  7 за да им ги отвориш очите на слепите, за да ги извадиш затворениците од темницата, од темнината оние што живеат во мрак.
 
Тогаш пак го прашаа и фарисеите - како прогледал! Тој (слепородениот) им рече: „(Исус) Ми стави кал на очите, се измив и гледам.” (Јован 9:15)
Исус пак прозбори натаму, велејќи: „Јас Сум Светлината на светот; кој Ме следи, нема да оди во темнина, туку ќе ја има Светлината на Животот.” (Јован 8:12)
Исус им одговори: „Вистина, вистина ви велам, дека секој кој прави грев, роб му е на гревот...и така, ако Синот (Исус) ве ослободи, навистина ќе бидете слободни. (Јован 8:34-36)
 
Procitaj go vnimatelno stihot EvAngelieeee..:)
 
Bog tuka ne ni zboruva za nikakov covek, koj se rodil slep, pa proglednal...
tuku ni kazuva, vo kakov mrak e padnat narodot kaj sto ke bide praten PROROKOT,  EvAngelieee...
 
Se znae deka, koa pocnal da mu se objavi k*r'ANOT na Muhammed a.s, Arapite vo toa vreme ziveele vo totalen mrak, veruvale vo kipovi, vo  objekti koi sami gi pravele, na lik na zivi sustestva, vo totalno neznaenje za toa deka Bog e samo eden , i deka Bog e semoken....pa tek posle objavata na k*r'ANOT i prihvakanjeto na Islamot kao edinstvena nivna vera , tie izlegle od mrak na svetlina, samo po prihvakanjeto na Islamot Arapite gi otvorija ocite i pocnaa da gledat.
TOA E ZNACANJETO NA STIHOT , A NE DALI NEKOJSI POEDINEC BIL SLEP PA PROGLEDNAL.
 
 
 
KOJ E PROROKOT KOJ STO TUKA BOG NI GO NAJAVUVA?
 
Никаде во погорните стихови не се најавува пророк, туку, како што можеше да видиш се најавува Божјиот Помазаник - Исус Христос, Кој е многу повеќе од Пророк.
Поздрав!
 
 
Se razbira deka EvAngelie ne gi protolkuva ponatamosnite stihovi....a i kako da gi protolkuva koa so slednive stihovi se dokazuva se.
ke vi objasnam......
 
 8 Јас, Господ Ми е Име, не му ја давам Мојата Слава на друг, ниту Својата чест на киповите.
 
Bog ni kazuva vo ovoj stih, vo sto veruva narodot kaj koi ke bide ispraten ovoj Prorok, pa tocno ni kazuva za nivnoto veruvanje pred objavata, veli "NE MU JA DAVAMM MOJATA SLAVA NA DRUG, NITU SVOJATA CEST NA KIPOVITE" , Arapite pred objavata na k*r'ANOT veruvale vo kipovi, pa tek po doaganjeto na Muhammed a.s , toj narod gi otvrli kipovite i pocna da veruvaat samo vo eden Bog "ALLAH"
 
Pa so ovaa im bese odzemeno Slavata na kipovite, i cesta koja sto ja imaa prema kipovite , i mu bese vratena na onoj koj sto ja zasluzuva , eden i edinstveniot semoken Bog "ALLAH", tokmu kako sto e napisano vo gorenavedeniot stih.
 
Znaete li deka , koa e oslobodeno MEKKA , Muhammed a.s od samata Kabba ima 360 kipovi skrseno....zosto?!!!
Se razbira , za da mu se vrati slavata i cesta na Boga
 
 
ponatamu..
 

  9 Што прореков порано, ете, се збидна, и нови настани Јас навестувам, и пред да се покажат, ви ги јавувам вам.”

Kao sto veli Bog vo gore navedeniot stih, taka i se ima sluceno....
Na Muhammed a.s  mu e objaveno vo k*r'ANOT , onaa sto bilo pred nego, i onaa sto ke bide po nego.... ali vie ne go citate k*r'ANOT, pa duri i koa ke go zemete da procitate nesto od k*r'ANOT, toa go pravite so omraza , a ne so cel za da ja doznaete vistinata...no ALLAH i za takvite ni ima kazano, i za niv veli vaka:
 

Sura 2
Al-Baqara 

6. Onima koji neće da vjeruju doista je svejedno - opominjao ih ti ili ne opominjao - oni neće vjerovati.

7. Allah je zapečatio srca njihova i uši njihove, a pred očima njihovim je koprena; njih čeka patnja golema.

 
ponataka...
 
.10 Пејте Му на Господа нова песна и Негова фалба од крајот на земјата, нека Го слави морето со сè што е во него, островите и нивните жители!
 
Kako sto gledate ,Bog ni najavuva, kakov ke stane toj narod, kaj kogo ke se pojavi ovoj Prorok po negovoto doaganje.
koja e taa nova pesna ako ne e k*r'ANOT, koj sto nasekade se pee i uci, bez razlika na toa dali sme vo molitva ili ne, nie sekogas citirame ajeti od k*r'ANOT.
I tokmu taka i stana , po preminuvanjeto vo Islamot, celiot Arapski Poluostrov go citirase k*r'ANOT , nesto sto nikogas ne bilo videno dotogas, site ziteli citiraa ajeti , bez razlika na starosta, golemi...mali deca... nasekade se citirase k*r'ANOT, tokmu kako i sto e opisano vo stihot gore.
 
ponatamu....
 
.11 Нека кренат глас пустината и нејзините градови, нека извикаат населбите каде што живеат Кидарците! Нека подвикнуваат жителите на Стената, нека воскликнуваат од горските врвови!
 
EvAngelos , procitaj go stihot ubavo...
 
Bog veli "NEKA KRENAT GLAS PUSTINATA I NEJZINITE GRADOVI" , pa zarem ne se objavi k*r'ANOT sred pusrina....koj go krenal glasot po pustinskite Gradovi i Sela za obozavuvanje na semokniot Bog "ALLAH",
 
nikoj drug , tuku Muslimanite "ISLAMOT" , pogledni niz pustinskite gradovi , koj zivee tamu, zarem ne se Muslimanite tie koi se naseleni po pustinskite gradovi...
Bog ponatamu veli "NEKA IZVIKAT NASELBITE KADE STO ZIVEAT KEDARCITE" , jas ve prasuvam, koi se tie kedarci. ?....ne se sekiraj ke ti kazam
Ako ne si znael EvAngelie , Kedarcite se Arapski pleminja koi sto poteknuvaat od vtoriot sin na ISMAIL Sin na ABRAHAM.
 
Vtoriot sin na ISMAIL se vikal KEDAR , od kogo i poteknuvaa Muhammed a.s
 
Muhammed a.s e prorokot koj sto bil najaven vo ISAIJA 42:1-12 a ne ISUS kako sto se obide ti tuka da ni objasnis.
 
mene mi e seedno dali vie ke poveruvate ili ne , oti ne lezi vo moi race upatstvoto, moe e samo da vi prenesam , a vase e da odbirate, sto e vistina ,a sto ne e
 
onoj koj sto ke ja prihvati vistinata , slavata mu pripaga samo na ALLAH s.w.t
a onoj koj ke mu okrene grb na vistinata, neka ne okrivi nikoj drug na sudniot den , osven samiot sebesi.
 
.12 Нека Му даваат слава на Господа и нека му ја возвестуваат фалбата по островите!
 
Zarem ne se Muslimanite, tie koi sto minimum 5 pati na den klanjat, i mu ja davat slavata na boga.........se.......
 
za razlika od vas , ALLAH s.w.t nam ni ima kazano so koj zbor treba da mu se zahfalime na ALLAH s.w.t  i toj zbor e namenet samo za ALLAH s.w.t
 
Toa e zborot  ELHAMDULILAH
 
ACELERA POSTOT NE MOZEV DA GO DELAM RADI TOA STO KE GO IZGUBI NOEGOVOTO ZNACANJE , NE EDITIRAJ 
 
 
 
 


Изменето од Ebu-Hurejre - 07.Октомври.2007 во 08:12
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 12:51
 3 Тој не ја крши напукнатата трска ниту ја гасне светилката што тлее. Верно Тој донесува правда,
 
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

EvAngelie ne odgovara na ovoj stih, verojatno ne go znae znacanjeto, no ne e problem prijatele, zatoa sme nie tuka...
 
Ебу, па ти од мене не побара да ти го џвакам секој стих, туку побара од мене да ти кажам за кого се однесува пророштвото на Исаија, и јас на тоа ти одговорив толкувајќи толку стихови колку што сметав дека е доволно (па и повеќе од тоа), но за такви како тебе и по цела страна за секој стих да ти пишувам нема да биде доволно... во тебе е проблемот пријателе, не во стиховите.
 
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Vo ovoj stih Bog ni navestuva deka poranesnite objavi se izmeneti i deka patot koj sto Bog go izbral za lugeto e iskriveno...veli.."TOJ NE JA KRSI NAPUKNATATA TRSKA" sto znaci deka ne gi odreknuva poranesnite Bozji objavi...a vtoriot del od stihot ni kazuva kolku mnogu e iskriveno toa sto e objaveno porano "NITU JA GASNE SVETILKATA STO TLEE" kako sto gledade, veli deka od toa sto e objaveno, ostanalo vistina vo nea kako edna svetilka da tlee, no Prorokot koj sto ke dojde ke donese pravda, so toa sto site tie iskrivuvanja vo poranesnite objavi, ke bidad otkrieni, taka da deneska nas k*r'ANOT tocno ne upatuva kaj da gi gledame iskrivuvanjata vo poranesnite spisii(objavi)
 
Се читаш ли ти што пишуваш бе голема%20насмевка Не ти е срам јавно да постираш вакви "квази толкувања за горниот стих"?
Читај го стихот уште еднаш..
 
 3 Тој не ја крши напукнатата трска ниту ја гасне светилката што тлее. Верно Тој донесува правда,
 
Тука Исаија вели дека Христос ќе биде идеален Спасител, внимателен Спасител, дека нема да пропушти никој во кој има надеж да се спаси, дури и таму каде што има минимална надеж Тој ќе интервенира бидејќи Неговата љубов е не дозволува да се фрли "напукнатата трска" или да се гасне "светилката што тлее". Тој - Христос ќе оздрави и направи црврста "напукнатата трска" и ќе ја разгори во огромен пламен "светилката што тлее" - тоа е нашиот Спасител - Исус Христос намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 12:56
И не знам зошто се мачиш да го "префрлаш пророштвото" кон Мухамед, кога самата Библија си кажува на Кого се однесува тоа пророштво и нема потреба од наша интервенција. Да не пишуваше во Библијата ок, ќе дебатиравме, ама сега суетни, бесмислени и смешни се нашите дискусии бидејќи самата Библија 20век пред нас има одговорено на тоа прашање...читај...
 
"Но знаејќи го тоа, Исус се отстрани оттаму; а мнозина Го следеа и ги исцели сите, и ги предупреди да не разгласуваат за Него; за да се исполни кажаното преку пророкот Исаија, кој рече: ”Еве Го Мојот Слуга, Кого Го избрав; Мојот Возљубен, во Кого Ми е милината на Мојата душа. Ќе Го положам Мојот Дух на Него и ќе им објави суд на народите. Нема да се препира, ниту ќе вика, ниту некој ќе го чуе Неговиот глас по улиците. Нема да докрши прекршена трска, ниту ќе угасне светилка што тлее, додека го изведе судот кон победа. "
(Матеј 12:15-20)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 13:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

И не знам зошто се мачиш да го "префрлаш пророштвото" кон Мухамед, кога самата Библија си кажува на Кого се однесува тоа пророштво и нема потреба од наша интервенција. Да не пишуваше во Библијата ок, ќе дебатиравме, ама сега суетни, бесмислени и смешни се нашите дискусии бидејќи самата Библија 20век пред нас има одговорено на тоа прашање...читај...
 
"Но знаејќи го тоа, Исус се отстрани оттаму; а мнозина Го следеа и ги исцели сите, и ги предупреди да не разгласуваат за Него; за да се исполни кажаното преку пророкот Исаија, кој рече: ”Еве Го Мојот Слуга, Кого Го избрав; Мојот Возљубен, во Кого Ми е милината на Мојата душа. Ќе Го положам Мојот Дух на Него и ќе им објави суд на народите. Нема да се препира, ниту ќе вика, ниту некој ќе го чуе Неговиот глас по улиците. Нема да докрши прекршена трска, ниту ќе угасне светилка што тлее, додека го изведе судот кон победа. "
(Матеј 12:15-20)
 
 
Nemam potreba jas ili bilo koj tuka ili bilo kade da si prefrluva bilo kakvi prorostva za Muhammed a.s
 
Prorostvata se objaveni od Boga , a vistinata e : Deka prorostvoto na ISAIJA 42:1-12 se odnesuva potpolno na Prorokot Muhammed a.s......bidejki tamu vo toa prorostvo tocno i vo detali e napisano
 
1. kaj se ocekuva najaveniot prorok
 
2.se opisuva : kakov e narodot kaj koj sto ke bide ispraten ovoj prorok
 
3.se opisuva vo sto veruva toj narod pred doaganjeto na prorokot
 
4. seopisuva deka toj prorok ke im ja zeme slavata na kipovite i ke mu ja vrati na boga
 
5. Muhammed a.s taa slava im ja odzede na kipovite i mu ja vrati na BOGA
 
6.se opisuva deka celokupniot narod ke pristapi kon verata sto ke ja propovede ovoj prorok ,
 
7.se opisuva deka ovoj narod ne e (evropskiot ) tuku e narodot i pleminjata koi ziveat niz pustinskite gradovi i sela,
 
8. tie narodi i pleminja koi sto ziveat tamu , za tvoja sreka ili nesreka se Muslimani
 
9.se opisuva deka tokmu tie vernici ke go slavat Boga , a Boga nikoj ne go slavi poveke od Muslimanite
 
10 . poradi faktot sto tokmu vo tie gradovi i sela niz pustinite Muslimanite go slavat Boga
 
11. se opisuva deka KEDARSKIOT narod ke go slavi Boga
 
12. Muhamed a.s poteknuva od KEDARSKIOT narod
 
13. Poradi faktot sto KEDAR e vtoriot sin na ISMAIL koj sto pak e sin na ABRAHAM
 
14. i poradi faktot sto ISMAIL E TATKOTO NA ARAPITE
 
Pa poradi site ovie tocki koi ti navedov , prorostvoto na ISAIJA 42:1-12 se odnesuva na Prorokot Muhammed a.s , a ne na Isus
 
i poradi faktot sto Isus ne odgovara na nitu edna tocka na gorenavedenite fakti
 
Toa ti e vistinata , a tebe dali ti e slatka ili gorka ........ ne e moj problem
 
 
cao
Кон врв
Bako Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bako Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2007 во 20:52
                        Selam Alejkum Miralem среќа
 
Kako Si Be Bratche
Zarem Ushte Nemozes da Svatish Deka Na Ovie Nemozes Da Mu Dokazis Deka Ima Samo Edem Bog I Toa Samo Allah.
Ostaj Onaj EvAngelos Neznae Vo Oshto Veruva Navistina Chudno
Adzija Neznae Sho Zboruva среќа Pak Ushte Se Meshat среќа Teshko Nego.
Ako Nekoj E Navistina Siguren Deka Isus E Bog Neka Razgovara So Mene Jas Ke Mu Dokazam Deka Isus E Obicen Pratenik Allahov среќа A Ne Samo Da Mi Kazuvaat Trista Gluposti
Neka Ja Chitaat Pravata Biblija Shto E Pishuvana Na Arapski Jazik , A Ne Da Ja Chitaat Biblijata Sho Ja Pishale Matej Luka I Kompanija среќа
Ajde Caoss Selam Od Mene Tolku
 
Present by :BAKO
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.