IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИЈАТА И МУХАМЕД
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИЈАТА И МУХАМЕД

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2006 во 01:10

Janus... imate druga zadaca. Nemojte da isprevrtuvate :) Operisan sum od takvi poraki i kritiki,,, Ako imas nesto,vo vrska so temava,BUJRUM,ako ne,pa sramota e da pisuvas. Najarno e da kjutis.

Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2006 во 09:43
Всушност Јанус добро ти објасни. Ти не даде „докази“ (смешно тој термин и да го користиш воопшто), туку даде општи појави кои секој трет човек на планетава ги исполнува од типот:

Мојсеј - машко - Мохамед машко (којзнае?)
Мојсеј - брада - Мохамед брада
итн., да не ти објаснувам. Треба да се дадат специфични работи кои НИКОЈ ДРУГ не ги исполнувал, како што ти наведов 23 точки за Мојсеј и Исус, на кои ти не успеа да одговориш на ниту една. Кулата од карти ти се урна во провалија Миралеме, сите тоа го гледаме...
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2006 во 16:03

A be... duri i smesno mi izgleda duri te gledam kako izmisluvas. Takvi primeri,kako sto gi navede ti,ustvari vie stavivte a ne jas.Razlikite koi jas gi napraviv pomegju Isus i Mojsie beja OGROMNI RAZLIKI. Slicnostite,koi gi napraviv za Muhammed a.s i Mojsie a.s bea recisi identicni. Jas rekov. Muhammed  i Mojsie bile proroci. A Isus (spored vas) e "Bog". Vaka jas zboruvav. Mojsie i Muhammed se rodeni na normalen nacin,dodeka Isus e roden so posebno cudo. Muhammed a.s i Mojsie se zakopani vo zemja.Isus ne e zakopan vo zemja. Ako vo prviot zbor od prorocanstvoto "KAO STO SI TI" Otpagja Isus,vo drugite zborovi od istoto prorocanstvo i nema potreba da se stava. Zatoa sto na pocetok se gleda deka na Isus ne se odnesuva. Ponataka,treba da se sporeduvaat drugi proroci posle mojsie (osven Isus a.s) A ako gi barame drugite proroci,za toa prorocanstvo... osven Muhammed a.s drugi ne odgovara. Ako odgovara,kazete KOJ E I ZOSTO ?

PS: Imase i drugi post so uste edna niza na Prorocanstva. Uste toa ne e dokrajceno... a koga ke zavrsime so ovie,togas imam uste da stavam.

Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2006 во 16:14
Ти покажав ептен доволно добро дека се однесува на ИСУС. Ти покажав 23 ЕГЗАТНИ сличности на Исус и Мојсије, од листа од преку 70, пошто ти е мака и на тие 23 да одговориш. А и овие работи што ти ги наброја може да се каже дека повторно не ја познаваш Библијата:

Исус е наречен Пророк, Цар и Првосвештеник, значи беше Пророк исто како и Мојсије.

Мојсије не беше закопан во земја, (освен можеби според некоја извитоперена Коранска Сура), туку беше земен на небото, исто како и Исус.

А ако го споредуваш раѓањето, пак ќе ти кажам, многу си утнал. Мојсије не е роден на нормален начин, туку со наредба на царот дека ќе бидат убиени сите новороденчиња, само тој се спасува. Истото е и со Исус. И Мојсије и Исус како бебиња одат во Египет, и од таму излегуваат подоцна.

ЗНачи дури ни овие работи не си ги проучил, ама кој да се труди понатака со те*е Миралем кога ти не прифати ниеден доказ.

Мојсеј исто рече дека пророкот ќе биде Евреин. Дали е Мохамед евреин? Дали е? Одговори веќе третпат те прашувам!

Мохамед, за твоја жал, не е воопшто сличен на Мојсије, тој не излекуваше никого. Неговото лице не светеше како на Мојсије (на Исус светеше). Мојсеј и Христос ја отфрли ја можноста да бидат овоземни владетели (но не и Мохамед). И така натаму да не ти ја редам листата на ОГРОМНИ РАЗЛИКИ. Помири се со реалноста Миралем.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2006 во 00:30
dosta be veke so toj muhamed,....ostavete go na mira na bregot!!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Islam-HAK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Islam-HAK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 16:59
Originally posted by brza brza напиша:

dosta be veke so toj muhamed,....ostavete go na mira na bregot!!
Imaj malce respekt ...
Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2006 во 00:13
da imaj respekt...sto go zakachash BREGOT ostaj go na mira Wink
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2007 во 12:39
.


Изменето од Azrael - 14.Април.2008 во 23:52
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 09:23
kako e mozno da vo biblijata papa se naoga sebesi, da biblijata go predvidel HITLER kako golem nastan i red drugi nastani za koi vie velite deka biblijata gi ima predvideno i ima pisano
a pak za Muhammed a.s  koj ja donese Islamskata Religija , koja denes ima preku milijarda i pol sledbenici, nisto da ne predvidel i da ne pisuval
ova e mnogu pogolem nastan otkolku predviduvanjeto na Hitlet
 
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 09:27
I ke moze nekoj da mi objasni na kogo se odnesuvaat ovie stihovi vo
 
 
ISAIJA 42:1-12
 
1 „Еве Го Мојот Слуга Кого Го поткрепувам, Мојот Избраник, мил на Мојата душа. Го излеав Својот Дух на Него, за да им донесува право на народите.

  2 Тој не вика, Тој не го крева гласот, ниту може да се чуе по улиците.

  3 Тој не ја крши напукнатата трска ниту ја гасне светилката што тлее. Верно Тој донесува правда,

  4 не постанува и не се истоштува, додека не воспостави правда на земјата. Островите копнеат по Неговата наука.”

  5 Вака зборува Господ, Бог, Кој ги создаде и ги оптегна небесата, Кој ја распростре земјата и нејзините растенија, Кој им дава здив на народите на неа, и здив на суштествата што одат по неа.

  6 „Јас, Господ, те повикав во правда, те зедов цврсто за рака; те вообличив и те поставив за Завет на народот и за светлина на племињата,

  7 за да им ги отвориш очите на слепите, за да ги извадиш затворениците од темницата, од темнината оние што живеат во мрак.

  8 Јас, Господ Ми е Име, не му ја давам Мојата Слава на друг, ниту Својата чест на киповите.

  9 Што прореков порано, ете, се збидна, и нови настани Јас навестувам, и пред да се покажат, ви ги јавувам вам.”

10 Пејте Му на Господа нова песна и Негова фалба од крајот на земјата, нека Го слави морето со сè што е во него, островите и нивните жители!

11 Нека кренат глас пустината и нејзините градови, нека извикаат населбите каде што живеат Кидарците! Нека подвикнуваат жителите на Стената, нека воскликнуваат од горските врвови!

12 Нека Му даваат слава на Господа и нека му ја возвестуваат фалбата по островите!

KOJ E PROROKOT KOJ STO TUKA BOG NI GO NAJAVUVA?
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 09:50
Originally posted by krale krale напиша:


Исус е наречен Пророк, Цар и Првосвештеник, значи беше Пророк исто како и Мојсије. I Muhammed bil Prorok ili kako sto velime nie Pratenik.

Мојсије не беше закопан во земја, (освен можеби според некоја извитоперена Коранска Сура), туку беше земен на небото, исто како и Исус. Zarem ne ja Citas Biblijata? Tami mnogu dobro pisuva : ... i bese zakopan Mojsej.... Kje dovrsam podocna.

А ако го споредуваш раѓањето, пак ќе ти кажам, многу си утнал. Мојсије не е роден на нормален начин, туку со наредба на царот дека ќе бидат убиени сите новороденчиња, само тој се спасува. Истото е и со Исус. И Мојсије и Исус како бебиња одат во Египет, и од таму излегуваат подоцна. Mojsej i Muhammed bile delo na ljubov od maz i zena, a Isus od naredbata, slovoto Bozje!



Мојсеј исто рече дека пророкот ќе биде Евреин. Дали е Мохамед евреин? Дали е? Одговори веќе третпат те прашувам! Mojsej rekol deka kje bide od brakjata nivni, a ne od niv. Arapie se brakjata evrejski, o covku bez gram poim zaistorija....

Мохамед, за твоја жал, не е воопшто сличен на Мојсије, тој не излекуваше никого. Koga bile so Ebu Bekr vo pesterata, Muhammed zaspal, a bil potpren na nego. Ebu Bekr go kasnala skorpija atoj ne se ni pomrdnal za da ne go razbudi Muhammed. Koga se razbudil Muhammed i videl sto se slucilo, so plukanka go doprel mestoto na ubodot i covekot ozdravel. Ova ti e samo edno od prednijata (hadisi) na taa tema!  Неговото лице не светеше како на Мојсије (на Исус светеше). "Koga kje poglednev vo Mesecinata, a potoa vo liceto na Muhammed, negovoto lice bleskase posilno i poubavo od ona na Mesecinata!" Hadis            Мојсеј и Христос ја отфрли ја можноста да бидат овоземни владетели (но не и Мохамед). Mosjej stana lider, go vodese svojot narod, politcki i duhovno, donesuvajki zakonik za opstestveno, a ne samo za individualno odnesuvanje! И така натаму да не ти ја редам листата на ОГРОМНИ РАЗЛИКИ Mene mi izgleda deka dobro ja sokrivas vistinata, no deka toa ti izleguva na videlina i nema koj da ti poveruva. Razliki nema, a vie ne znaete da tolkuvate prorostva i jasnite dokazi gi izoblicuvate!!!!. Помири се со реалноста Krale.
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 11:14

Оваа тема се вика ,, ШТО ЗБОРУВА БИБЛИЈАТА ЗА МУХАМЕД,, газење%20од%20смеење  па НИШТО ЧОВЕЧЕ НИШТО

уствари една работа ја кажува нашиот Бог Христос : се после мене е сатанско.

А за твоето прашање ЕБУ-ХУРЕЈРЕ биди 10000000% дека не е твојот обожаван само прогласен ,,пророк,,

тоа а и сите пророци во стариот завет пишувале за ИСУС ХРИСТОС
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 11:52
Rice, aj prociaj sto go ispraviv drugar ti!
 
I znaj, nie muslimanite Go obozuvame samo Ediniot Bog, Vozviseniot Allah!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 13:07

вие го обожавате единиот Бог????

прекрасноголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

а дали го обожавате и неговиот единороден син и неговиот свет дух???
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.