IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Хуманост на дело
  Активни теми Активни теми RSS - Донација за лицата од поплавените подрачја во РМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Донација за лицата од поплавените подрачја во РМ

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6755
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Донација за лицата од поплавените подрачја во РМ
    Испратена: 04.Февруари.2015 во 17:56

Заклучно со денес на телефонските броеви за донации собрани се 619.000 денари помош за настраданите од поплавите кои во изминативе денови зафатија делови од Македонија. 


Хуманитарната акција за помош на поплавените веќе е во тек, собрани се средства за лична хигиена, вода за пиење, прехранбени продукти, кебиња и душеци. Како што информираат од Црвениот крст на Р.Македонија со донациите ќе им се помогне на околу 650 загрозени семејства, од кои на околу 300 семејства помошта им е веќе доставена.

Надлежните институции апелираа и да не се пие водата во настраданите подрачја, а за таа цел се донирани над 50 илјади литри вода да пиење.

Од  денеска Црвениот крст на Р.Македонија отвори и донаторска девизна сметка на која можат да донираат граѓани од странство.

donaciii500

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов денеска апелираше до сите граѓани, приватни компании, Македонците од дијаспората и луѓе надвор од државата да се приклучат кон хуманитарната помош и да дадат свој придонес на еден од телефонските броеви 070/075/077-143-400.

– Донациите се засега доволни за да се задоволат потребите на поплавените домаќинства, обезбедени се донации во вид на прехранбени продукти, облека, пакети за хигиена. Центрите за социјални работи во соработка со општините се на терен и прват увид во самите домаќинства коишто се погодени, до сега има околу 100 домаќинства коишто се во ризик и коишто се детектирани од страна на Центрите за социјални работи, посочи Спасов.

Тој додаде дека на овие семејства ќе им биде дадена и еднократна помош, а за истите ќе бидат одделени и голем број средства собрании од телефонските донации.

Како што нагласи, Спасов, Владата планира да се откаже од ДДВ-то од пораките за донација на поплавените подрачја, а предлогот ќе биде ставен на дневен ред на следната Владина седница.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2015 во 11:12

Браво.да

Некој друг има ли да се откажал од една плата од познативе, од политичарите, од пејачите, глумците, спортистите, бизнисмените... од сите оние кои можат да си дозволат? Да се откажат од плата, од една дневница, од некој хонорар, од патен трошок нешто...?
Кон врв
tyga Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Март.2015
Локација: Скопје
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tyga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2015 во 21:44
kolku sto imam informacii nikoj ne go napravil toa, osven del od sportistite , potocno rakometarite koi doniraa sredstva
Кон врв
Mark22 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Март.2015
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mark22 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2015 во 19:26
http://dolingo.con.mk/ - регистрација па пробен модератор :)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.