IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИСКА МАКЕДОНИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИСКА МАКЕДОНИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: БИБЛИСКА МАКЕДОНИЈА
    Испратена: 09.Јануари.2015 во 17:34

16:9 - Преку ноќта имаше Павле видение: стоеше пред него еден човек, Македонец, кој го молеше и му велеше: „Премини во Македонија и помогни ни!”
Дела, Лука

16:10 - По тоа видение веднаш посакавме да тргнеме за Македонија, бидејќи разбравме дека Господ нè повикал таму да го проповедаме Евангелието.
Дела, Лука

16:12 - A оттаму во Филипи, кој во тој дел на Македонија е прв град, римска колонија. Во тој град престојувавме неколку дена.
Дела, Лука

18:5 - А кога Сила и Тимотеј слегнаа од Македонија, Павле беше подбудуван во својот дух да сведочи пред Јудејците дека Исус е Христос.
Дела, Лука

19:21 - А кога се сврши тоа, Павле науми, откако ќе ја мине Македонија и Ахаја, да отиде во Ерусалим, па рече: „Штом ќе бидам таму, ќе треба да го видам и Рим.”
Дела, Лука

19:22 - И прати во Македонија двајца од оние, кои му служеа – Тимотеја и Ераста, а сам остана извесно време во Азија.
Дела, Лука

20:1 - Кога стивна вревата, Павле ги повика учениците и, откако им даде упатства, се прости со нив и излезе за да тргне кон Македонија.
Дела, Лука

20:3 - Tаму престоја три месеци. И бидејќи Јудејците направија заговор против него, кога сакаше да отплови за Сирија, тој реши да се врати преку Македонија.
Дела, Лука

15:26 - Зашто Македонија и Ахаја благоволија да дадат некаков принос за бедните светии во Ерусалим.
Павле до Римјаните

16:5 - Ќе дојдам при вас, откако пропатувам по Македонија, оти ќе минам преку Македонија.
Коринтијани 1

1:16 - И преку вас да заминам за Македонија, а од Македонија пак да дојдам при вас, та вие да ме придружите до Јудеја.
Коринтијани 2

2:13 - Духот мој немаше спокој, бидејќи таму не го најдов мојот брат Тит; и откако се простив од нив, заминав за Македонија.
Коринтијани 2

7:5 - Оти, кога дојдовме во Македонија, никаков мир немаше телото наше; во сè бевме во маки; однадвор напади, одвнатре страв.
Коринтијани 2

8:1 - Браќа, ве известуваме за благодатта Божја, дадена на црквите македонски.
Коринтијани 2

9:2 - Зашто ја знам вашата ревност, за која се фалам со вас пред Македонците дека Ахаја приготвила помош уште од лани; и вашата ревност поттикна мнозина.
Коринтијани 2

11:9 - Оти немаштијата моја ја употполнија браќата, што дојдоа од Македонија. Па и во сè друго се пазев и ќе се пазам, да ви бидам на товар.
Коринтијани 2

4:15 - А знаете и вие, Филипјани, дека во почетокот на Благовестието, кога излегов од Македонија, немаше ниту една црква нешто да ми даде или нешто да примам освен од вас.
Филипјани

1:7 - Така што станавте образец за сите верници во Македонија и Ахаја.
Солунjани 1

1:8 - Оти од вас одекна словото Господово не само во Македонија и Ахаја, туку и во секое место се пронесе славата за верата ваша во Бога, така што нема потреба ние нешто да зборуваме.
Солунjани 1

4:10 - Бидејќи така и постапувате со сите браќа по цела Македонија. И ве молиме, браќа, уште повеќе да преуспевате . 
Солунjани 1

1:3 - Како што на тргнување за Македонија те молев да останеш во Ефес, така и сега те молам да им заповедаш на некои, да не проповедаат друго учење.
Тимотеј 1







Изменето од Messenger - 09.Јануари.2015 во 18:52
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2015 во 17:53
Меси смени насловот, треба библиска, не библиЈска..
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2015 во 19:00
Сменето и благодарам за помошта. да
А се мислев токму околу тоа… затоа што evangeline веќе ми сврте внимание. Ама пуста навика… евреите велат дека најголема клетва е  "да даде бог да имаш, па да немаш". Вo нашиов случај тоа е "да даде бог да научиш, па потоа да се одучиш".  голема насмевка

ОК, ќе фати малу време, ама ќе се навикнам. среќа


П.С. Оноа што најмногу ме збуни е што проверив на Google под "библијска" и ми се јавија наоди на балканските јазици. Потоа побарав на "библиска" и сите беа на странски (не видов македонски).











Изменето од Messenger - 09.Јануари.2015 во 19:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,265 секунди.