IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Студентски Марш
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Студентски Марш

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 17>
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2015 во 18:13
ама мене само со тоа ме оставаат, со верување... а ја од искуство не верувам...
и каква аргументирана дискусија да поставам кога не се даваат аргументи од страна на оној кој ја преложува промената? пак ќе ти повторам, тој треба да се брани, а не јас...

за конструктутивна дискусија потребни се две страни... еве јас кажувам дека системот кој се воведе до сега е во ред, само треба сериозно да се стегне и да се спроведе... каде е тука проблемот?
проблемот е во луѓето кој го водат и луѓето кои учествуваат во него, и тие луѓе да се сменат, на нивна позиција ќе дојдат потполно исти луѓе, затоа што таков е менталитетот во земјата и тоа ниеден систем или реформа не го спасува
...да, нешто не функционира и треба да се смени, ама тоа не е системот
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2015 во 21:30
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

пак ќе ти повторам, тој треба да се брани, а не јас…

А јас ќе повторам - не треба никој да се напаѓа и никој да се брани, туку треба да се соработува и заеднички да се крева свеста кај СИТЕ луѓе.

И токму затоа се сложувам со кажаново:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

за конструктутивна дискусија потребни се две страни... 

Две страни кои ќе соработуваат, а не негираат една со друга. 


Велиш:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

 еве јас кажувам дека системот кој се воведе до сега е во ред, само треба сериозно да се стегне и да се спроведе... каде е тука проблемот?

Не би можел да пресудам дали е целосно во ред или не… претпочитам да ги земам твоите зборови за релевантни во таа насока и да претпоставам дека во некој дел или форма тој е навистина добар и дека му треба фино подесување, како што впрочем постојано му треба нa секој социјален систем.

Но оноа што сега е предложено како нешто ново, е сосем друга работа… тоа не го гледам како замена на старото, туку како нешто ново и дополнително. И како што веќе повеќе пати сум рекол, тоа е вообичаена практика во странство, како што беше и кај нас со медицината и правото, а како такво се бара и се вклопува со меѓународните норми на високотo образование. Доколку сакаме да го следиме модерното светско академско ниво и да бидеме општопризнaени со нашето, тогаш немаме друг избор туку да се изедначиме со него или, уште подобро, со новопоставени норми и критеријуми да го премавнеме.


Originally posted by zabegan zabegan напиша:

проблемот е во луѓето кој го водат и луѓето кои учествуваат во него, и тие луѓе да се сменат, на нивна позиција ќе дојдат потполно исти луѓе, затоа што таков е менталитетот во земјата и тоа ниеден систем или реформа не го спасува
...да, нешто не функционира и треба да се смени, ама тоа не е системот

Менталитетот, нели?

Поради тоа излегов од Југославија, поради тој балкански менталитет… и не гледам дека многу се сменило во тој аспект.

Впрочем, менталитетот е последното и оноа најтешкото што се менува кај еден народ.

Кога Мојсие ги поведе евреите надвор од Египет кон обеќанaта земја, тој ги водеше цели 40 години. Четириест години! За тоа време ќе стигнеа на Месечината… Но тој ги вртеше во кругови. Зошто? За да изумрат оние кои се родени во ропство и кои во слободата живееја со ропски менталитет! Ги вртеше 40 години за да можат во слобода да се родат уште две генерации луѓи со кои ќе биде во можност на здрави нозе да изгради едно ново општество. Иако и тоа не беше целосно доволно, сепак беше круцијално за нивниот опстанок.

Затоа се сложувам со констатацијата дека во суштина треба да се смени менталитетот… со подобар менталитет с'е е подобро, па дури непотребни стануваат многу реформи, закони, правиле и прописи. 

Но… има неколку но:

1. Што ќе правиме во меѓувреме, додека менталитетот не се смени самиот од себе ??? Историјски е потврдено дека тој не се менува туку така и дека му треба надворешен "поттик"… кој најчесто од народот е гледан како "атак на традицијата", "уништување на оноа што е проверено како добро", "ограничување на слободата", "ѓаволско"… оти луѓето секогаш се одомаќинуваат со старото без обзир колку тоа не е добро.

2. Историјски е докажано дека луѓето кои со емиграција доаѓаат во средини со друг менталитет, норми на живеење, закони и прописи, набрзо ги примаат нив и ги заменуваат своите стари норми на живеење, своите животни филозoфии и традиционален менталитет. Нешто превземаат разумно, бидејќи гледаат дека е подобро, а оноа што не се во состојба да го разберат приморани се да го превземат законски.

Затоа, без обзир дали на некои луге тоа им се допаѓа или не,  убеден сум оти со поттикот на реформите, законите, правилате и прописите нештата можат да се сменат во општеството.

Во меѓувреме ќе минат и оние 40 години, па работите ќе бидат полесни.
Изменето од Messenger - 04.Јануари.2015 во 21:35
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2015 во 21:40
Дискусии можеме да си правиме колку сакаме,ПРОФЕСОРИ со издржани ИСТРАЖУВАЊА(од претходниот мој пост)го кажуваат сето ова ,во однос на екстерно испитување,ДРЖАВЕН испит и слично како ТОТАЛНО промашување,затоа што И ГО ВОВЕДУВААТ НЕЛУЃЕ КОИ ИМААТ КУПЕНИ ДИПЛОМИ И СТЕКНАТО ДИПЛОМИ СО НЕЗНАЕЊЕ ПРЕКУ ВРСКИ.Тоа е само параван ЗАД КОЈ СЕ КРИЈАТ.
Инаку ДОКАЗ БРОЈ 1 за  ПРОМАШУВАЊЕ ВО РЕФОРМАТА НА гујо е веќе ВОВЕДЕНОТО 9 - годишно образование(ДЕВЕТТОЛЕТКА),сега излегуваат ПРВИТЕ ГЕНЕРАЦИИ ОВАА ГОДИНА и НЕМА НИШТО АМА НИШТО НОВО ВО НИВНОТО ШКОЛУВАЊЕ,само стари ПРОГРАМИ,УЧИЛНИЦИ БЕЗ ЛАБОРАТОРИИ ЗА ПРИРОДНИТЕ НАУКИ и НАЧИНОТ на УЧЕЊЕ Е ЧИСТО КАКО КОМУНИСТИЧКИОТ ПЕРИОД.
Второ ,надоврзување со СРЕДНО образование,системот на 9-то одделение НЕМА ДОПИРНИ ТОЧКИ со сегашното средно образование кое НЕ ДА МУ ТРЕБА РЕФОРМИ ТРЕБА ПАРТАЛИ ДА СЕ ПРАВИ.
Кога сето ова ќе го видиме ќе заклучиме дека НЕПИСМЕНИ ДЕЧИШТА  со СУМНИВИ ДИПЛОМИ ВОВЕДУВААТ НЕКАКВИ РЕФОРМИ ВО ВИСОКО ОБРАЗОВАНИЕ,а самите не знаат што претставува тоа и СОБРАЛЕ ЕДЕН КУП НА ПОЛТРОНИ ПОТПЛАТЕНИ па со страв им рекле да бидат КОНТРАШИ.
Значи колку да се прават ФИНИ,се знае што е ДИКТАТУРА,и што е ДЕМОКРАТИЈА,сега ние само одиме со големи чекори кон ФАШИЗАМ.

P.S. Или на сликовит начин прикажано т.е.со графикон

Но морам и ова да го споменам,за кое е познато,РЕФОРМИТЕ ГИ СПРОВЕДУВААТ двајца и тоа еден кој завршил на факултет во ПРОВИНЦИЈА со  полагање на испити со ВРСКИ, и другиот кој си купил ДИПЛОМА.
P.P.S.Мора да се ДОПОЛНИ ВО ИНТЕРЕС НА ВИСТИНАТА,еве извадок, на едно писмо ОД ПРОФЕСОР на КРАЛСКИ КОЛЕЏ во Британија,а во линкот го имате целото писмо и како се прави тоа во ДЕМОКРАТСКИ ЗЕМЈИ.
Прво, во едно од интервјуата на премиерот Груевски, беше наведено дека државни испити има во повеќе земји, вклучувајќи ја и Велика Британија. Ова е невистина. Државен испит во оваа земја нема ВО НИТУ ЕДНА ПРОГРАМА ИЛИ ОБЛАСТ. Всушност, државната администрација во сите западни земји е многу претпазлива кога се работи за вреднување на стручни параметри. Моите колеги во Британија не можат да замислат дека државни апаратчици можат да предложат, да координираат, да оценат и да унапредат студиска програма и да сакаат да организираат тестирање на универзитетско ниво. Државната администрација во сите демократски земји е составена од мал број политичари (кои се менуваат или остануваат по изборите) и голем број државни службеници (кои се политички неутрални и чија задача е исклучително административна). Државните службеници се столбот на администрацијата затоа што остануваат да работат во институцијата, без оглед на исходот на изборите. Ниту политичарите, ниту административците немаат илузија дека поседуваат стручност, неопходна за осмислување на каква било  форма на вреднување на успехот на академски институции или поединци.


Изменето од Gorazd777 - 05.Јануари.2015 во 13:27
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2015 во 17:05
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

 
.......................

Кога Мојсие ги поведе евреите надвор од Египет кон обеќанaта земја, тој ги водеше цели 40 години. Четириест години! За тоа време ќе стигнеа на Месечината… Но тој ги вртеше во кругови. Зошто? За да изумрат оние кои се родени во ропство и кои во слободата живееја со ропски менталитет! Ги вртеше 40 години за да можат во слобода да се родат уште две генерации луѓи со кои ќе биде во можност на здрави нозе да изгради едно ново општество. Иако и тоа не беше целосно доволно, сепак беше круцијално за нивниот опстанок.

Затоа се сложувам со констатацијата дека во суштина треба да се смени менталитетот… со подобар менталитет с'е е подобро, па дури непотребни стануваат многу реформи, закони, правиле и прописи. 

Но… има неколку но:

1. Што ќе правиме во меѓувреме, додека менталитетот не се смени самиот од себе ??? Историјски е потврдено дека тој не се менува туку така и дека му треба надворешен "поттик"… кој најчесто од народот е гледан како "атак на традицијата", "уништување на оноа што е проверено како добро", "ограничување на слободата", "ѓаволско"… оти луѓето секогаш се одомаќинуваат со старото без обзир колку тоа не е добро.

2. Историјски е докажано дека луѓето кои со емиграција доаѓаат во средини со друг менталитет, норми на живеење, закони и прописи, набрзо ги примаат нив и ги заменуваат своите стари норми на живеење, своите животни филозoфии и традиционален менталитет. Нешто превземаат разумно, бидејќи гледаат дека е подобро, а оноа што не се во состојба да го разберат приморани се да го превземат законски.

Затоа, без обзир дали на некои луге тоа им се допаѓа или не,  убеден сум оти со поттикот на реформите, законите, правилате и прописите нештата можат да се сменат во општеството.

Во меѓувреме ќе минат и оние 40 години, па работите ќе бидат полесни.

Ова...
е објаснување на многу нешта...
и апсолутно се согласувам дека тоа е филозофијата и идејата на оние...
кои што го прават ова што го прават...

но...
прашањето е, што стануваме ние...
додека вие чекате да поминат тие 40 години...
и што останува овде за оние кои ќе бидат тука после 40 години...

модерна колонија за ефтина работна сила со затупавени мозоци...?
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2015 во 18:05
меси, гледаш сега зошто бараме поштесност од страна на луѓето кои предложуваат реформи? ете поради тој менталитет
затоа ти бараме прво нив да ги ставиме на тест, затоа што само поштен човек може да донесе промени на арно... се додека не го скинат се разбира
ако истиот менталитет ги води реформите, тогаш промената никогаш нема да излезе на виделина, туку ќе си останеме истото затапено општество кое воведува драстични реформи на секои пет години, не поради подобрување, туку поради нечии игри и зделки
студентите ќе си полагаат и ќе си фаќа секој свој пат и средства, професорите ќе се притресуваат на партии, а политичарите ќе си ја тераат по свое, носејќи реформи за своја сопствена удобност


Изменето од zabegan - 05.Јануари.2015 во 23:04
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2015 во 19:30
Znaci,kolku nekoj da se trudi nekomu da mu objasni,pojasni,pomogne okolu jasnosta,nekoj namerno go negira trudot na pojasnuvacot,ili....tolku mu sece,pa u svoite oci ispaga Opozicijski Heroj...Nejse,ne ste Vie krivi...Gledajki go Profesorskiot Plenum so glupost naprai denes,ne me ni cudi so 90% od niv Vi bile Mentori ili poducuvaci...Otsega,nataka i vo idnina...ne se sramete,slusajte gi popametnite,ke imate golema korist...Ne e fintata u toa koj kakva diploma ima u denesnava Vlada i kako ja dpobil...Najtragicno e sto site tie so se protiv reformite,a se Vasi Mentori,imaat ne Akademski Diplomi,tuku Partizanski Spomenici...Vreme e za PREVREDNUVANJE NA VREDNOSTITE...
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2015 во 19:49
Sveto ti povtorno pocna da se fakas za partizani,spomenici,petokraki.
Nemoj taka da napagas zaso pola vlada se decina na bivsi komunisti.

Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2015 во 19:55
decinja na bivsi komunisti se bolji od tatkovci na idni komunisti
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2015 во 21:19
...da ne podenese belja vladata,seuste ke trubevte(do duse ne site ama dva-trojca sto sum gi prmetil alal im vera) deka imame obrazovanie od prv stepen,,,najdobar vo svetot.доста е


...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2015 во 21:26
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:

decinja na bivsi komunisti se bolji od tatkovci na idni komunisti
сталин би се гордеел со оваа влада... само тоа ќе ти кажам

едит: не извини, уште нешто имам да ти кажам, испитов што го браниш.... епа таков имаше во времето на комуњарите... just sayin'


Изменето од zabegan - 05.Јануари.2015 во 21:27
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2015 во 21:39
Senjor Lupesku,ako ovoj ispit bil u vreme na Komunjarite,ke treba site od profesorskiot plenum,sose tebe da si go izbrisat gazot so diplomite...
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2015 во 21:50
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:

Senjor Lupesku,ako ovoj ispit bil u vreme na Komunjarite,ke treba site od profesorskiot plenum,sose tebe da si go izbrisat gazot so diplomite...
да да, верувал или не, државен испит е крајно комуњарска работа... да не веруваш човече, нели?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2015 во 22:21
jebes mi mater,ako sum u tek so diskusijava
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2015 во 22:48
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:

jebes mi mater,ako sum u tek so diskusijava
епа така со клизач кога се убацуваш... намигнување
инаку, квиз прашање: Во кој систем државата контролира се?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,405 секунди.