IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Студентски Марш
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Студентски Марш

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 17>
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2014 во 02:09
што и да се донесе како реформа нема да се испочитува... а дури и да се испочитува таа една реформа наидува на ќор сокак во коматозното општество каде што не вреди воопшто
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2014 во 19:19
Читам на Сител објава на текст од Александар Спасовски во кој акцентот го става на задолжителното објавување научни трудови во реномирани научни списанија.
Добро е шо конечно се отвори овој проблем меѓутоа ова ке отвори уште милион други проблеми кои ке треба да се решаваат но не да се стават под тепих.
Научно истражувачката дејност бара време и големи финансии,современи лабаратории,соработка со установи и производствени капацитети како и соработката со техноструктурата бидејки тезите треба да се потврдат и да имаат примена зошто науката не се базира на шпекулации туку на цврсти докази.
На крај од текстот има компарација во која повторно се споредува Македонија и Словенија каде за пет години во Словенија се публикувани 50.000 трудови,а во Македонија 4000.
Па нормално кога Словенија е развиена индустриска земја членка на ЕУ каде се користат најнови технологии и техники наспроти Македонија која важи за ниско развиена земја.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2014 во 21:28
И да… и не. 

Секој проект не бара толку огромни средства колку што бара знаење, способност, мотивација, желба и упорност во работата. Такви средства особено не се бараат во општествените категории и правото. 

На страна од кажаново, дури и во техничките гранки каде навистина е потребно и извесно материјално вложување понекогаш на средeн и подолг пат, тоа не значи дека треба вложувања во изградба на акцелератори на нуклеарни честички. Како одличен пример за тоа на може да послужи Љупчо Коцарев. Појди на http://scholar.google.com/ i baraj: author:ljupco-kocarev .  (http://scholar.google.com/citations?user=4wKtXPgAAAAJ). Види колку трудови има објавено човеков во меродавни меѓународни публикации. Потоа на истиот линк провери за било кој друг професор на македонскиве универзитети. Да не се изненадиш кога ќе се изненадиш. голема насмевка

Изменето од Messenger - 29.Декември.2014 во 21:30
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2014 во 17:54
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2014 во 18:34
Studenti...MARS...
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2014 во 00:28
а колку вкупно професори има во Македонија? и наспроти таа бројка овој контра-протес... ова, контра-планум де, ќе биде движечка сила во земјава? кај живеам бог да чува
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2014 во 00:44
Јас ова го велам со децении…  И сега го велам истото. 

Менталитетот не се сменил многу од тогаш. С'е уште оние кои се сложуваат со нашето мислење се потполно во право, многу се мудри, знаат што прават, многу се чесни и се на вистинскиот исправен пат.

Сите други се со испран мозок, не знаат што говорат, не се нормални, земјава пропаѓа од такви недоквакани луѓе, со нив никогаш нема да излеземе од калта, сите ни се смеат, тешко на нам, каде живееме…

Но тоа не е причина да не си пожелиме СРЕЌНА НОВА 2015 ! забава

Со новата година, со новиот провев, новиот дух, подобро разбирање и соработка, со поголема позитивност и оптимизам, да си пожелиме и подобра иднина! големо гушкање

Изменето од Messenger - 31.Декември.2014 во 00:45
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2014 во 18:35
...pola od profite od "toj spisok" kako sto biva so godini kaj nas ne e nitu potpisan nitu legitimiran a ne pa da bide prasan dali e za ili protiv zakonot.Da ne stavam sega linkovi kade moze da se procita za ovoj gest na kontra-site.

srekna nova 49..ne be..2015.големо гушкање
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2015 во 16:04
http://libertas.mk/розмариното-бебе-на-десничарскио/ 

ИНАКУ кои се тија ПОЛТРОНИ од ВЛАСТА,како КОНТРА ПЛЕНУМЏИИ,ПРОФЕШУРИ,односно театарски кукли што немаат МОЗОК,па како ВЛАСТА СО КУПЕНИ ДИПЛОМИ,така и ОНИ СО ПРЕПИШАНИ,ПЛАГИЈАТИ ТРУДОВИ го поткреписават РЕФОРМИРАЊЕТО НА ВИСОКОТО ОБРАЗОВАЊЕ.

Се разбира одкако го ЗАЕБАА ОСНОВНО-то,а СРЕДНОТО ГО РАСТУРИЈА,па сега остана високото образование.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2015 во 21:43
Доколку вакви предлози за реформи во образовниот процес беа дадени од страна на премиерот пред едно 6-7 години година ке го поддржев без размислување и без било каков сомнеж,ама сега кога неписмена структура стекна академски дипломи и титули,а повекето од нив се вработени по министерства,јавни установи,локални самоуправи ова изгледа како ефтина театарска престава ...
Единствено само ревизија на сите дипломи од 2000 па наваму би можел да го сметам како некој озбилен предлог.
Тука спаѓа и дипломата на Алхемичарот Адеми ,кој се буни кога се споменува Менделеев систем бидејки мисли дека тоа е ливче за во спортска обложувалница.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2015 во 03:01
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Доколку вакви предлози за реформи во образовниот процес беа дадени од страна на премиерот пред едно 6-7 години година ке го поддржев без размислување и без било каков сомнеж,ама сега кога неписмена структура стекна академски дипломи и титули,а повекето од нив се вработени по министерства,јавни установи,локални самоуправи ова изгледа како ефтина театарска престава …

Ако се следи  таа логика тогаш никогаш нема да се прават реформи во било која сфера на општеството. Реформи се спроведуваат кога не одат нештата, а не кога с'е е во ред. Со самото оноа што го набројуваш во цитатов, de facto велиш дека треба реформа инаку и натаму ќе се редат неписмени дипломци.


Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:


Единствено само ревизија на сите дипломи од 2000 па наваму би можел да го сметам како некој озбилен предлог.


Законски невозможно. Таквaтa идеја не може ниту да се постави како предлог, а да не говориме за негово разгледување.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2015 во 16:56
Ako obrazovanieto i reformite vo nego bea vo red sive ovie godini,od kade sega ispadnaa malverzacii i neukost na istite obrazovni institucii?.Znaci li toa deka istoto se slucuva vo zdravstvoto,finansiite..se li e taka ubavo filuvano pa i taka priglup i zaveden covek ne gleda nisto pred svojot nos?.
Kupuvanjeto na diplomite ne moze da se zapre ni so vakvi reformi,bidejki po moe samo sakaat da se istaknat tesno politicki i licno partiski interesi.Ako me doznaat i znaat deka jas ne sum im sopartiec na tie od komisijata nikogas ama nikogas nema da mrdnam od mesto.Znaci,"oglavce okolu vrat"i aj na pasenje.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2015 во 00:08
абе Меси што не ти е јасно... реформи се донесоа веќе... ај сеа ќе си играме к*рташак и ќе го менуваме образовниот систем на секои пет години, наместо да се следи и усовршува еден концепт со елиминирање на дупки и пропусти постепено
тоа според тебе е сериозна влада? пупу не важи на секои пет години како им одговара?

ај еве ќе разложам пак... воведоа образован систем со кој на секој жител на земјава му се овозможи лесна диплома, да поминат тие што ќе поминат, па ај сега ќе го рендаме образованието од кога поминаа тие

ако веруваш дека новиов предлог систем воведува некаква револуција во образованието, ок, ама ако нема аргументи зошто е логично да се воведе, тогаш нема убедување... вербата во нешто не е аргумент, ниту пак на база на верба се донесуваат реформи
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2015 во 06:20
zabegan, никогаш не сум говорел од верување, a тоа постојано го читам од другите:  верувам дека нема ништо да биде, не верувам во оваа влада, верувам дека ова се прави за да ги избркаат професорите кои не се со ВМРО, не верувам дека ова ќе поправи било што во образованието… верувам… не верувам… верувам… не верувам…

Ако не ми веруваш голема насмевка, тогаш прочитај ги сите коментари, вклучувајќи ги твоите, па види кој говори за верувања (да не цитирам и непотребно да го обременувам текстов).

Јас велам ако нешто не фукционира, како што сите луѓе во Македонија се сложуваат, тогаш треба да се направат реформи. Ако добро се сеќаваш еднаш ти реплицирав дека ова не е Веронаука или Религија за да говориме за верувања.

Сите мои коментари се сведуваат само на едно нешто- да се менува с'е оноа што не дава резултати без обзир кога и од кого е имплементирано. Да било ставено во употреба и минатата година, доколку е увидено дека е контрапродуктивно тогаш мора да се смени.

И да не биде само на правење празни муабети, повикав на конструктивна дискусија наведувајќи предлози како сметам дека многу од денешните проблеми во образованието би биле драстично намалени или потполно премавнати.

И сметам дека тука преба да посветиме внимание наместо вo верување и неверување во оваа влада, онаа опозиција, овие професори, оние студенти…

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.