IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Студентски Марш
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Студентски Марш

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 151617
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2015 во 01:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Не дека студентите ќе бидат комисија… не знам кој би прифатил завршени средношколци и студенти, кои допрва треба да учат, да бидат прифатени како комисија за одлучување на школството. Тоа никогаш не се случило во ниту една држава и нема ниту да се случи.

Колку што разбрав, пратеници од студентите ќе бидат вклучени, заедно со професори од универзитетите, во крeирање на реформите во школството.ех... пак истата приказна... да не го земат случајно претседателот на студентски парламент да кажува што треба...?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2015 во 15:33
Владата засега не отстапува а ни студентите. Следнава недела е закажана нова средба. Инаку Меси не е само барањето поврзано со завршниот испит. Имаат неколку точки кои следат потоа,ги имаше по интернет порталите а ажурно изврстување има на страната од Студентски форум (да не лепам статии бидејќи гледам некој смеат а други ги опоменуваш) :)

Изменето од Andjelina - 22.Февруари.2015 во 15:35
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2015 во 16:03
Да не барам на разни страни и да не читам на широко и на долго (без лепење статии, но бездруго со ставање линкови)  зошто студентите продолжуваат со протести, дали може во две-три реченици да кажете зошто го прават тоа?  
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2015 во 16:40
Бараат Законот за уништување(последен стадиум-ушинштено е основното и средното)на високото образование, да се повлече(изработен е нестручно од Кецароши,кои наметнуваат ,а после сакаат да ги исправаат грешките),односно го работеле лица кои Не знаат што е Напредок(стручен)на образованието.
Бараат ,стопирање,односно укинување на Државниот испит,таков како што е поставен(меѓу другото ,нестручно ќе биде спроведен од неписмени лица,а ќе оценуваат на крај,комисија од странски професори-2 на број (ко ќе земаат плата по 315.000 илјади денари,за овдешните ќе биде на половина).
Стојат на ставот дека веќе има такво тело во МОН(министерството за образование,формирано пред две години,Комисија),сега само спие и ништо не работи,а е Акредитирано за Самоевалуација,Едукација и Верификација на знаењето.
Само дополна на ова тело,се прашуваме,Кој ги верификуваше б,лгарските купени дипломи,од многумина несоодветни и неписмени,а богами и неспособни граѓани што си купија такви дипломи,а сега се инфилтрирани во системот ,како даскали,админстративци ислично.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2015 во 16:27
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Не дека студентите ќе бидат комисија… не знам кој би прифатил завршени средношколци и студенти, кои допрва треба да учат, да бидат прифатени како комисија за одлучување на школството. Тоа никогаш не се случило во ниту една држава и нема ниту да се случи.

Колку што разбрав, пратеници од студентите ќе бидат вклучени, заедно со професори од универзитетите, во крeирање на реформите во школството.ех... пак истата приказна... да не го земат случајно претседателот на студентски парламент да кажува што треба...?
абе ко баба Ванѓа сум...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2015 во 22:15

Се што тука сме дискутирале околу подобрувањето на високото образование преку предлози,критики на стариот систем,размена на идеи и ред други работи паѓа во вода бидејки денес со новите објавени снимки слушаме како државните службеници добиваат лесно магистерски и докторски титули на Европскиот универзитет на Бојо или на ФОН ,а премиерот и министерот за образование зборуваат за придобивките од импакт факторот во научните списаниа и воведувањето на екстерно тестирање.
Лицемерни и дегутантни постапки .
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2015 во 19:41
дали темава се заборави како и сите други досега?
абе не за водач ко Груевски, туку за ќотек сме...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
tyga Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Март.2015
Локација: Скопје
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tyga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2015 во 14:03
интересно е што за разлика од најпрвиот протест на следните кои имаше помалку присутни, како да се помирија некако пошто им кажаа нема да биде екстерно туку државен испит o.O па тоа уствари едно исто
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2015 во 23:45
Дел од студентите(мал дел) протестира затоа што има право за тоа според уставот.

Во целата оваа работа е многу важно да се спореди тој процент на студенти што протестираат со оној на вкупен број на студенти и средношколци кои не ја подржуваат таа нивна иницијатива.

А потоа и да се констатира за тоа зошто мал дел од студентите протестираат, односно дека неможе ниту од далеку да дојде збор за средношколски или студентски протест поради бројката инволвирана...за тоа треба мнозинство(за да се наречат средношколски или студентски протести).

Вистинското прашање би било зошто поголемиот број на школарци не го подржаа протестот?

Изменето од Mazak - 25.Мај.2015 во 23:48
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 151617
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.