IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Студентски Марш
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Студентски Марш

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 14151617>
Автор
Порака
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2015 во 14:41
Еве ЈАС не аргументирам,за да не дојде НЕКОЈ ДА СЕ ОДВАЖИ И ТОА ДА ГО САНКЦИОНИРА,ПАК ЕДНО ИЗДРЖАНО ГЛЕДИТЕ ОКОЛУ
споменуваниот квалитет,ПРОМЕНИТЕ(тие се СМЕНИЈА ВО ПОГОЛЕМИ АРАМИИ),во високото ОБРАЗОВАНИЕ и слично.

Најдобрите светски универзитети работат во земји со развиени економии, земји во кои се почитуваат човековите права, принципите на демократијата и владеењето на правото, земји во кои знаењето вреди злато. Македонските универзитети ја немаат таа среќа.Изменето од Gorazd777 - 26.Јануари.2015 во 14:43
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2015 во 22:43
http://libertas.mk/зошто-протестирам/

ЕВЕ УШТЕ ЕДЕН ДОКАЖАН ИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ,за ПОТВРДА ЗОШТО РАЗУМОТ ТРЕБА ДА ПОБЕДИ,а И ОНИЕ КОИ МИСЛАТ ДЕКА СЕ ПРОМЕНИЛЕ НА ПОЗИТИВНО,да РАЗБЕРАТ,КУПЕНА ДИПЛОМА,ФАЛСИФИКАТ ДИПЛОМА НЕИСКУСТВО,СЕГА ИЗЛЕЗЕНИ ОД КЛУПА;НЕ МОЖАТ РЕФОРМИ ДА ПРАВАТ;ТИЕ САМО ПРАВАТ ПАРАВАН ЗА КРАДЕЊЕ И ЛАЖЕЊЕ.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2015 во 23:01
Шо мислиш кој е попаметен оној кој ќе успее да те излаже и му веруваш, уште и убаво ти е, или оној излажаниот

Изменето од konan - 30.Јануари.2015 во 13:51
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2015 во 20:08
Замолени сте да се вратите на темата и да престанете со лични обраќања.

Не дозволувајте повторно да бидете опоменети и евентуално санкционирани.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2015 во 02:01
Kakov avtoritet кул
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2015 во 02:42
Originally posted by konan konan напиша:

Шо мислиш кој е попаметен оној кој ќе успее да те излаже и му веруваш, уште и убаво ти е, или оној излажаниот

најпаметни сте ти и тој што ги цензурира постовите,па вака излегува сами си правите муабет,како од власта,и изгледа најсовршено.
Инаку сокриени се постовите убаво ти кажав,нека ти каже соработникот.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2015 во 16:46
http://libertas.mk/груевски-се-повлекува-пред-студентит/

Што навитина договија студентите со премиерот и дали се повлекоа под притисок,односно безидејност.
За да се смират страстите соопштено е дека се одлага законот,нема ревидирање или укинување.
Јака борба.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2015 во 16:55
Дубиоза колектив грми во Автономна зона на УКИМ

Почна концертот на босанскиот рок бенд Дубиоза Колектив на платото пред УКИМ, во Автономната зона. Додека бендот „рока“ пред влезот на Филозофски/Филолошки факултет, на платото се собрани стотици студенти кои играат и скокаат во ритам на музиката.

На овој начин Дубиоза изразува поддршка и солидаризација со студентите. Пред почетокот на концертот од бендот порачаа дека „требало да дојде и министерот Адеми со членови од кабинетот но дека откажал во последен момент“.


Архитектонски факултет прогласи автономија

Со прес конференција за слободата на универзитетите, студентите од Архитектонскиот факултет при УКИМ од Скопје попладнево прогласија автономија, отворајќи Автономна зона и на својот факултет. 

- Пред една недела започна прогласувањето на автономија на Филозофскиот и Филолошкиот факултетот, никој не беше херој, туку сите заедно бевме херои - велат пленумците од Архитектонск. 

Студентите од пленумот на своите колеги и пред новинарите кажаа дека се приклучуваат на Автономната зона бидејќи се скептични на „омекнувањето“ од страна на Владата.

- Се сеќавате ли на изјавата на премиерот „Не знам зошто протестираат, нивна работа нека протестираат“ - велат од Пленумот и нагласуваат дека на Македонската телевизија се уште се вртат рекламите за тоа колку е добар државниот испит.

Тие потсетуваат на почетоците, на студентските маршови кога провладините медиуми го занемаруваа нивното постоење, а Владата беше глува на нивните барања и истакнуваат дека гласот на студентите е нивната храброст.

- Автономната зона трае за да докажеме дека студентите можат да имаат квалитетно образование без мешање на државата - велат пленумци. 

Студентите на Архитектонскиот факултет ги поканија своите колеги од другите факултети да влезат и заедно да прогласат автономија.

- Сакаме слободен факултет без апсурдни закони и без политика. Не им веруваме на добрите намери на Владата, која донесе закон иако имаше илјадници кои протестираат надвор на улиците. Сега, откако почнавме да прогласуваме автономија на факултетите се сетија дека треба да не послушаат и почнаа да го менуваат законот - вели за Плусинфо студент од Архитектонскиот факултет. 

Пленумци додаваат дека гласот на студентите е најмоќен, бидејќи тие се иднината на државата и дека нивните барања мора да бидат исполнети, во спротивно ќе постапуваат заедно и ќе преземат други мерки.

Имавме тука некој во живо да извести мислам? танцување

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2015 во 19:19


Od RAGE AGAINST THE MACHINE do Avtonomnata zona

Изменето од Alekxandar - 18.Февруари.2015 во 19:21
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2015 во 23:48
Зошто сега протестираат студентите?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2015 во 02:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Зошто сега протестираат студентите?
за целосно да се повлече екстерното тестирање и да се разгледаат сосема други предлози за образованието
...моментално, проблемот е само бутнат под тепих ради овие глупостиве ПУЧ-МУЧ додека не се заборави...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2015 во 02:28
Нели тоа е повлечено за следните 2-3 години и решено е студентите да бидат дел од комисијата која ќе работи на тоа?

Или можеби не сум разбрал добро?Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2015 во 18:14
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Нели тоа е повлечено за следните 2-3 години и решено е студентите да бидат дел од комисијата која ќе работи на тоа?

Или можеби не сум разбрал добро?не сум слушнал за тоа дека студентите ќе биле комисија
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2015 во 19:54
Не дека студентите ќе бидат комисија… не знам кој би прифатил завршени средношколци и студенти, кои допрва треба да учат, да бидат прифатени како комисија за одлучување на школството. Тоа никогаш не се случило во ниту една држава и нема ниту да се случи.

Колку што разбрав, пратеници од студентите ќе бидат вклучени, заедно со професори од универзитетите, во крeирање на реформите во школството.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 14151617>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.