IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Студентски Марш
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Студентски Марш

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 17>
Автор
Порака Обратен редослед
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2014 во 09:19
Ќе ве замолам да држите до темата
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2014 во 02:02
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Во суштина се` е многу едноставно.. нема да гласате/ме за оваа гарнитура на
претстојните избори и тоа е тоа. Кога ќе падне Владата новите можат да
прават што сакаат потоа.
пробав со оваа опција и не гласав на последните избори... ама некако не ми даде резултат тоа голема насмевка


Ама затоа го имаш полното право да критикуваш...Јас од 2001 не гласам и нема ни да гласам,да не шкртам зошто еве го Карлинг да каже зошто.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2014 во 23:40
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Во суштина се` е многу едноставно.. нема да гласате/ме за оваа гарнитура на
претстојните избори и тоа е тоа. Кога ќе падне Владата новите можат да
прават што сакаат потоа.
пробав со оваа опција и не гласав на последните избори... ама некако не ми даде резултат тоа голема насмевка


E toa ti bilo pogreshno.
Treba da glasash za opcija razlichna od segashnava ako sakash da padne vladava. Ama opcii teshko nekako
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2014 во 23:26
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Во суштина се` е многу едноставно.. нема да гласате/ме за оваа гарнитура на
претстојните избори и тоа е тоа. Кога ќе падне Владата новите можат да
прават што сакаат потоа.
пробав со оваа опција и не гласав на последните избори... ама некако не ми даде резултат тоа голема насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2014 во 22:57
Кога студирав по стара програма полагавме 32 испити писмено и усмено и имавме задолжителна пракса но програмата си имаше слабости и се замени со ЕКТС за по некое време повторно да се констатира дека и тој систем не е добар .
Сега се воведува и екстерно тестирање и сум сигурен дека и тоа ништо нема да реши и дека по некое време повторно ке има нова ревизија.
Образованието е динамичен процес но прашањето е дали со воведување на екстерно тестирање ке добиеме супер кадри кој ке работат за 9000 ден на линија каде ке треба да разликуваат боја на жици ,дали ке добиеме одлични хигиеничари во странските погони или пак ние имаме стратегија како да го ископираме производството од странците и да отвориме наши компании каде овие кадри ке работат на својата струка,а нивниот труд правилно да се валоризира...???
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2014 во 20:11
Нема проблем...
развигорче...
ако така поубаво се чувствуваш...
само немој да ми лепиш соросоидни етикети...
ич, ама ич не ми прави кеиф таква девалвација...
инаку Ок е...
секој има право на свое мислење...




Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2014 во 20:05
KOJ SI TI,mislam deka vise preterues so toa da moeto pisuenje e totalno nerazbirlivo...I,sea so...da se tresnam od zemja,da se obesam za jajca so Nekoj
ne me razbiral?!Kao so im kazuvam na drugite,taka im tebe...
Cim ne me razbiras-ne me ni komentiraj...
Pusti me da projdam ko vetar,,,,plukni i sibaj dalje...
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2014 во 19:56
Пишувај македонски бе...

а што нормално, што спонтано...?
за студентскиот протест ли?
да, ми личи, така беше од почеток...
тоа што разноразни политички пропалитети сакаат да извлечат некој поен за себе и тоа од двете најголеми "политички" ентитети...
е само мечкина услуга на студентите...

ако студентите го сфатат тоа тогаш е ок, го положиле државниот испит без полагање...
ако не го сфатат...
тогаш нека им закачат државен испит или што и да е...
и нека им стане идол Боцевски и таквите како него...
стручњаци и експерти...

им треба поголема клетва од тоа...?!



Изменето од којсумјас - 24.Декември.2014 во 19:56
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2014 во 19:47
DAAAAAAAA...Ali dali tebe sve ova ti lici ko normalno...i...spontano...
mojNe me batJe..
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2014 во 19:39
Свето...
ке ти кажам за мене...
ме заболе К*р за бомбата на некој неизживеан тип кој мисли дека садењето на пиперки во нива...
е наука наречена менаџмент...
немој да ме тупиш со излитени роботоидни провокации...
соросоидниот инелектуализам можеш да си го закачиш...
...
кај сакаш...

и ќе бидам културен како и многу пати до сега...
(сва среќа не сум на подфорум политика па да ми држат недоквакани лекции)...
затоа кажувам...
нека се ебат или, поебат оние кои својата фрустрирачка неспособност за нормално резонирање...
ја рефлектираат како црно и бело...
или си наш - или си нивни...

одбивам да сум нечиј...
и длабоко во себе сакам студентите да докажат дека не се...
ни наши ни нивни, ни ваши ни твои...
туку нормални интелектуалци...







Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2014 во 19:25
KOJ SI TI,Veruj mi,lud sum...i zbunet...NORMALNO...Povtorno nemokta,slepiloto,frustraciite,Dnevnata zapovest,e pricina da mene me teras da
si go preprocitam sopstveniot tekst?!
So tolku so bombata Ve drzat u zaloznistvo da poleka,poleka go gubite sensot?!
Bombata e za NAS,neli?!Ili se pismanivte,pa ke se samoubiete?KOJ SI TI...
Projdoa Vreminjata na frazi,paroli,k*r se trese-raboti...Ako se plasiras ko
kvalitetna roba,ne si lepi etiketa od propala firma...PREVREDNUVANJE NA VREDNOSTITE...Toa e novoto vreme...

I,veruvam,deka ko intelektualualec-sorosoid,ke te gleame na Vesti...u prvite redovi...
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2014 во 18:48
Свето...
ако си прочиташ што си напишал...
мислам дека ќе бидеш збунет...
а ваљда не си луд...?!
среди си ги мислите...
и напиши една реченица која ќе има смисла...

не сум сигурен дека нешто воопшто си мислел да напишеш окулу темата..
студенстки протести...
а окулу приказната за соросоиди..
како викаше Роберто де Ниро...
are you talking to me...?
a...?
are you talking to me...?

батали лепење етикети...
Андроид е оперативен систем...
како ќе го програмираат, така ќе работи..

а за студентските протести...
зошто не ги закажаа за во сабота...
а...?
па нека дојдат сите оние студенти и идни студенти...
кои се засегнати од тоа за што се засегнати, ако се навистина засегнати...
зошто во петок...?
а...?

Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2014 во 18:24
Koj si,pak,Ti,KOJ SUM JAS,da kazues Koj e Koj...Ja u potpolnost gi razbiram
Opozicijskite frustracii,nebulozi,neispolneti detski sonista,paralelniot svet u koj ziveat,Sorosoidnosta kako nova Geneticka zicka,ali,nikaD,VERUJ MI,NIKAD,ne sum se osmelil nekomu da mu zalepam LICNA etiketa,epitet,...a znaes zasto?Zatoa sto ne sum stignal do toj stepen na idealnost,za da drugive mi bidat potcineti...
Ali,tebe,svaka ti cast,cim si go dostignal,mora da mi ja dades receptata...MOZE SUM OFFTOPIC,ALI U KONTEKST NA MUABETOV...so bi rekol KOJ e ON...Nejse...
Dali Vie,se obrakam do site Forumgii so ne go delat mojot stav,go imate citano,slusnato,dzirnato nesto okolu PREDLOG ZAKONOT ZA IZMENA NA ZAKONOT ZA
VISOKO OBRAZOVANIE,ili ste ovde kao ....naesti pipak na Oktopodot staeni ,so Dnevna zapovest i so bombi na gradite?Informacijata e mnogu bitna,mnogu strasna rabota,prava Bomba,ako e navremena precizna i namenska...PRAVA BOMBA...Arno ama,
ima i lazni bombi,manevarski,vezbovni so koi obicno Vie,Forumgii so ne go delite mojot stav,pretezno se sluzite....A tie se kade-kade poopasni...Pravata Bombamoze da te ubie u poim,no Vasite laznjaci,mozat da dovedat do duhovna i mentalna zaslepenost sto moze da se odrazi na Genetikata...Taka da ...site tie prikazni,bajki i realiti SHow-a,so gi Producirate Sorosoidno,i vo Koi ste duri i Vie ubedeni deka nema politika?!(Boze,prosti im....),se samo del od Ulicna teatarska pretstava so...bidete iskreni,za da ne nagagam,kazete so kakov kraj?
Zar,eden ZAKON ZA VISOKO OBRAZOVANIE,ke go menjate so paroli,pamfleti,biseri
satiricni,ispisani na carsafite od Studentskite domovi...Duri na nekoi od niv se poznavase i Minatiot trud...Koja bese taa parola,vodecka,so koja ke se ubacese virus u Vladinata programa za Modifikacija ili Reforma na Obrazovanieto?Onie Tviterskite?Ma,daj,so bi rekol JA,ITsh*tERSKI SRANJA....
Ne,ve pustile u Sobranie da diskutirate za problemot?Pa,Vie,sto ste idninata na MKD,sakate van-hierarhijski da gi resavate problemite,a posle tupite za Hiearhija i Anarhija?!Problem so sakate da go Institucionalizirate i Poopsestvite,sakate da go resavate VON-institucionalno?!Majko Bozja,Protestite od 1997 i 2014 se obidovte,bez mozok,ali so stenogrami da gi izednacite po amplituda?!SOROSOIDI OD SITE VRSTI-UOZBILETE SE!!!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2014 во 19:47
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Еве едно ДИРЕКТНО прашање до Којсумјас и до Орка:

На кој начин вие (да сте сега студенти) би го спречиле донесувањето или би го
поништиле донесениот закон од пратениците во Собранието?
Зависи од кој вид на студенти сум, нели...

1. ако сум од оние од Штул, мул Фон, мон и слични кои земаат дипломи без разлика на тоа дали...
факултетот има 20, 30 или 50 испити...
па дали ќе има еден плус или помалку, не е битно...
пошто нели плаќам и секако ќе земам диплома...
или сум дете на родители кои по секоја цена сакаат нивното дете да добие диплома, па знаело или не и го бивало или не, не е битно...
тогаш веројатно ќе ме заболе К*рац за тоа што и каков закон некој си таму, бил од оваа или онаа политичка провиненција, ќе донесе...
ќе одам или нема на протест чисто од заебанција, да смувам некоја колешка или чисто да се забавувам...
или воопшто нема да одам...

2. секако и ако сум од оние кои земаат диплома на млади или стари години, вонредно...
во државава, Блгарија, Србија, Косово, Албанија и слично...
око нема да ми трепне за ваков закон...ќ
не мења ствар...

3. но ако сум од оние кои сакаат да завршат со знаење и учење, со труд и желба за усовршување...
реков, ќе проверам дали Оксфорд или овие и оние релевантни универзитети, итд имаат или немаат
ваква приказна...
и ќе донесам одлука но аргументирана за или против...
тоа е дефиниција на критична маса...
разбираш нели...?!

каква бе врска токму за ова има политиката...
ама има стотици теми и приказни за кои студентите може да настапат за политичката ситуација во државава...
можеби и оваа може да се најде во конотација на некаква си политичка состојба...
можеби...
но јас не ја гледам...
барем не така како што некои вулгарно сакаат да ја сведат...

Собери ја бројката на оние кои ги наведов под 1 и 2...
vs. 3...
и ќе ти биде малку појасно колку против колку се...
и колкава е шансата на нормалниот студент...
се разбира, од аспект на тоа што ти...
или оној кој чита...
подразбира под нормален студент...
јас кажав од мој аспект...





Изменето од којсумјас - 23.Декември.2014 во 19:59
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.