IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Студентски Марш
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Студентски Марш

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 17>
Автор
Порака Обратен редослед
ANA_MARIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANA_MARIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2015 во 21:55
Сето ова излезе од кодекс на образование, како и се друго се сведе на партиско-политички спектар кој кај секој пристоен човек буди чувство на гадење!
Mи е гајле
И за универзумот и законите кои го движат,
Гајле ми е ако утре запре светов
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2015 во 14:51
РЕФОРМИ ВО ВИСОКОТО и ОПШТО ВО ЦЕЛОСНОТО ОБРАЗОВАНИЕ,не можат да носат МИНИСТРИ кои си КУПИЛЕ ДИПЛОМИ,тие кои се неспособни САМИ ДА ЗАВРШАТ ФАКУЛТЕТ,или крајно речено КЕЦАРОШИ коио се во ВЛАСТА само за АМИН.
Тоа оди на ПОВИСОКО АКАДЕМСКО ниво и НЕ СЕ ДЕБАТИРА ВО СОБРАНИЕ,ТАМУ СЕ НОСАТ ЗАКОНИ,тоа е ЗАКОНОДАВЕН ДОМ.
Дали би се запрашале зашто ова сето оди НАБРЗИНА и ЗОШТО МНОГУ ЗАКОНИ Се донесоа на тој начин,па 
ОДГОВОРОТ е ПОГОРЕ,НЕПИСМЕНИОТ НЕ МОЖЕ ДА ДЕБАТИРА,тој САМО КОРИСТИ СИЛА,

ВРАЗУМУВАЊЕТО и РАЗУМОТ Ќе почекаме да дојде во некои ПОДОБРИ ВРЕМИЊА,
СЕГА Е ВРЕМЕ НА ОСВЕТА.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2015 во 00:14

ПАТЕТИКА!

Да беше опозицијата во Собранието наместо да ги мери улиците и да беа професорите на расправиите за истото наместо да го бараат тоа и потоа да го бојкотираат, нештата ќе се завршеа на подруг начин отколку што се завршија оставајќи им на присутните во Собранието да решаваат за нив.

Вака работата излезе "ем ми иска, ем ми стиска, ем не знам што конкретно сакам, ем сакам да биде токму тоа".

(ФОТО - ГАЛЕРИЈА): Импровизиран погреб на високото образование пред Собрание


  Изменето од Messenger - 15.Јануари.2015 во 00:20
  Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
  Кон врв
  Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
  Модератор
  Модератор
  Лик (аватар)
  Амазонка

  Регистриран: 03.Ноември.2009
  Статус: Офлајн
  Поени: 9011
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2015 во 13:56
  И нашиот ПреЦедател се изјаснил по прашањето ДАЛ ИЗЈАВА (за живо чудо, во принцип си молчи човекот таков си е) дека нема да го третира прашањето за Државниот Испит како професор. Во превод не очекувајте Вето. смешен
  Lupus non mordet lupum.

  Vulneratus non victus!

  Кон врв
  evangeline Кликни и види ги опциите
  Модератор
  Модератор
  Лик (аватар)

  Регистриран: 22.Август.2011
  Локација: Naxos
  Статус: Офлајн
  Поени: 6758
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2015 во 13:49

  „Пратениците го трчаат почесниот круг“, студентите утре ќе протестираат, а потоа и ќе кампуваат пред универзитетите


  Кучињата лаат - карванот си врви.
  Законот ќе биде усвоен, па студентите ако сакаат и цела година нека кампуваат.
  Внимавај кому му веруваш.
  И ѓаволот еднаш беше ангел.


  Being RICH
  is not about how much you have,
  BUT about how much you GIVE

  Кон врв
  Gorazd777 Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)

  Регистриран: 22.Октомври.2008
  Локација: Евразија
  Статус: Офлајн
  Поени: 1584
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2015 во 00:10
  ЕВЕ И ЗОШТО БИЛО СЕТО ПРАШИНАРЕЊЕ,демек РЕФОРМИСТИКА во високото образование,а погледнете колку ПАРИ ЧЕ СЕ ЛАПААт,мислам плативе се сериозно мачедонски,

  е рајо,рајо.
  ВОЈНАТА Е МИР
  СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
  НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
  ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
  Кон врв
  Орка Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)

  Регистриран: 30.Август.2008
  Статус: Офлајн
  Поени: 44574
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2015 во 16:01
  Кон врв
  Gorazd777 Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)

  Регистриран: 22.Октомври.2008
  Локација: Евразија
  Статус: Офлајн
  Поени: 1584
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2015 во 13:41
  ПОЗДРАВ ДО ВЛАДАТА И ДОНЕСУВАЊЕТО НА НАЈНОВИТЕ ИЗМЕНИ ВО ЦЕЛОКУПНОТО ОБРАЗОВАНИЕ ВО РМ И НЕГОВОТО УНИШТУВАЊЕ И ПОДЈАРМУВАЊЕ,СОС ЕДЕН УБАВ ПЕСМА.


  ВОЈНАТА Е МИР
  СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
  НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
  ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
  Кон врв
  Gorazd777 Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)

  Регистриран: 22.Октомври.2008
  Локација: Евразија
  Статус: Офлајн
  Поени: 1584
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2015 во 13:48
  Се разбира Администраторе,Јас и така објавувам мои ПОСТОВИ,секако БЕЗ ПРАВИЛА не МОЖЕМЕ ПРАВИЛНО ДА ФУНКЦИОНИРАМЕ,но бев ПОТТИКНАТ за ИСКАЖУВАЊЕ НА ВИСТИНАТА и КАКО ТОА СЕ РАБОТИ,во СМИСЛА ДА ИМ ПОКАЖАМ НА НЕКОИ КОИ САКААТ ДА ТРГНУВА СЕ ОД НИВ и МИСЛАТ ДЕКА ПОЧНУВА СЕ ОД НИВ.
  Имам и други посочени линкови ,пред се ова не е ПАРТИЈСКА пропаганда, и нема врска со ПАРТИСКА пропаганда,ТУКУ КАКО РАБОТЕЛ ЕДЕН ИСТАКНАТ ПРОФЕСОР.ЕТЕ ВИ ПРИМЕР КАКО ГИ ИЗВРТУВАТЕ РАБОТИТЕ И ДА СЕКАКО СЕ ВРАЌАМ НА ПОМИСЛАТА ДЕКА ТРЕБА ДА СЕ ПОЧИТУВААТ ПРАВИЛАТА,а не КАКО НЕКОИ КОИ ОБЈАВУВААТ АНГЛИСКИ ТЕКСТОВИ(ГТЦ) земени од странски ВЕСНИВЦИ,а се АДМИНИСТРАТОРИ.
  Инаку оффтопик,НЕМОЈ САМО ПОСЛЕ ДА МЕ ОПОМЕНУВАТЕ И ЗА ТОА,ОДГОВАРАМ НА ПРЕТХОДНИОТ ПОСТ,за кој се нема РЕАГИРАНО.
  АКО ЈА ЗЕМИМЕ ИСТОРИЈАТА ОДНОСНО КАКО УЧЕСНИЦИ И СОВРЕМЕНИЦИ на настаните кога се формираа ПАРТИИТЕ во РМ,Лига на демократија беше партија со свои ставови,водена од ИНТЕЛЕКТУАЛЦИ.ДПМНЕ е ФОРМА НА ПАРТИЈА ФОРМИРАНА ОД УДБА и ИМАШЕ ЗА ЦЕЛ ДА СЕ ПОВЛЕЧАТ ПРОГРЕСИВНИТЕ СИЛИ и ОНИЕ КОИ ПЛАЧЕА И ЛЕЖЕА ПО ЗАТВОРИТЕ ЗА Македонија.Сега ДПМНЕ е само на текст двигател на ДИКТАТУРА,вистинските цели и ЧЕСТА НА ИСТОРИСКОТО ВМРО ја нема никаде ОВИЕ ОД ВЛАСТА СЕ ДЕЦАТА НА ЦРВЕНАТА БОРЖУАЗИЈА и ОНИЕ КОИ ПОБЕГНАА ОД Егејска Македонија,па сега ја ПРЕЗЕДОА ВЛАСТА.Двигатели се старите структури на БИВШИОТ КОМУНИЗАМ,НО ТИЕ РАКОВОДАТ ОД ПОЗАДИНА,тоа е ПГОЛЕМА ТЕМА ЗА ДЕБАТА И МОЖЕМЕ ДА ДИСКУТИРАМЕ за тоа.Но сите овие ПОТЕЗИ СЕ САМО ДОКАЗ И ОДРАЗ НА ТИЕ ВРЕМИЊА,КАПАЦИТЕТ ЗА ВИСТИНСКА ДЕНОКРАТИЈА СЕ НЕМА СЕУШТЕ ВО ОВИЕ РЕДОВИ НА ВЛАСТА.
  ВОЈНАТА Е МИР
  СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
  НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
  ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
  Кон врв
  svetosparki Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор


  Регистриран: 27.Октомври.2013
  Статус: Офлајн
  Поени: 694
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2015 во 10:18
  Dali se ova momcite od Liga za Demokratija so !990 se sprdaa so Nacionalno-romanticarskiot karakter na VMRO DPMNE deka ne moze da bide Dvigatelna sila na MKD...I red drugi raboti so ne im e mesto ovde,pa zatoa ke go poslusam Mesi...
  Кон врв
  Messenger Кликни и види ги опциите
  Администратор
  Администратор

  Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

  Регистриран: 21.Април.2006
  Статус: Офлајн
  Поени: 18208
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2015 во 04:14
  Gorazd777, за вакви долги текстови решено е да се стваат линкови пропратени само со кус сегмент кој дава општа идеја за што се говори. Оние кои се заинтересирани за текстот ќе отидaт на линкот и ќе го прочитаaт. Нема потреба просторот по секоја цена да се одзема со текстови кои можеби никого  не го интересираaт или истиот да се користи за партијска пропаганда.

  Поентата е што форумов постои за размена на мислења на членовите, а не за целосно препишување туѓи фермани.

  Замолен си во иднина да се придржуваш до овие правила и препораки.
  Изменето од Messenger - 07.Јануари.2015 во 04:16
  Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
  Кон врв
  Gorazd777 Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)

  Регистриран: 22.Октомври.2008
  Локација: Евразија
  Статус: Офлајн
  Поени: 1584
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2015 во 01:59
  Ако би сакале на некој начин да го прекинеме ВРТЕЊЕТО ВО КРУГ,а сложувајќи се со тоа дека Образованието зависи КАЈ НАС од ред многу други ФАКТОРИ,повторно би се надоврзал со АРГУМЕНТИ ОД ЖИВИ ПРИМЕРИ кои ЗНАЕЧЕЛЕ НЕШТО,ЗНАЧАТ сеуште во ОПШТЕСТВЕНИОТ ЖИВОТ и ДОКАЗ ДЕКА НЕШТОТО ГРАДЕНО КАКО СИСТЕМ А СЕ  САКА ДА се УРНЕ РАСИПЕ,ОМАЛОВАЖИ и тоа од кој друг, ЕДНОСТАВНО ОД НЕПИСМЕН- СТУДЕНТ КОЈ ПОМИНАЛ НА факултетче СО ВРСКИ И ДРУГИ МУ ГИ ПОЛАГАЛЕ ИСПИТИТЕ(премиерот).
  А сега обрааќњето за Професорот Марјановиќ од едно ДРУГО ВРЕМЕ КОГА СЕУШТЕ НЕМАШЕ ДЕМОКРАТИЈА,КАКО СЕ ЗАЛАГАЛ ТОЈ ,КАКО СЕ УЧЕЛО и КАКО СЕ ВРЕДНУВАЛО.

  НАШИОТ ХАВЕЛ

  Обраќање од Александар Тортевски, повод: Настапот на Никола Тодоров по повод студентските протести во кој што студентите и сите што протестираа ги нарече сталинисти или инструирани од сталинисти.

  Никола Тодоров рече дека протестите против државниот испит биле како во времето на сталинизмот. Со оглед на тоа дека помеѓу студентите што протестираа се наоѓаше и професоротЃорѓи Марјановиќ, без никaква намера на Никола Тодоров да му објаснувам кој е Ѓорѓи Марјановиќ (впрочем, невозможно е да му објаснувате нешто некому кој е убеден дека знае се: од право, образование, медицина доздравство), туку повеќе за помладите генерации, ќе се обидам со неколку случки да опишам каков интелектуален великан е професорот Марјановиќ и со каква гордост, стручност и самоувереност ја обавуваше професорската функција.

  Во 1983 година во Струга, на 21 советување на Југословенското здружение за кривично право и криминологија, професорот Марјановиќ го изложува својот реферат со кој бара декриминализација на тн. вербален деликт односно бара во тогашната комунистичка Југославија луѓето да можат слободно да го изразуваат своето критичко мислење без страв од кривичен прогон.

  По ова, тргнува вистинска лавина од напади  против  професорот  што доведе до покренување на постапка за негово исклучување од Сојузот на комунистите бидејќи таквите ставови  беа  оценети  од партијата  како исклучително опасни за комунистичкото уредување од причина што значеа скриено барање за воведување  на  повеќепартиски  систем.

  Партиско судење

  Беше организирано партиско судење, но професорот Марјановиќ ја претрка партијата и во текот на  постапката  самиот  ја  врати  партиската  книшка. Неговата сопруга, професорката Мира Марјановиќ веќе се беше помирила со тоа дека нивните  три  сина ќе  мора  да  ги  подига  исклучиво со нејзината плата, бидејќи бркањето од партија обично беше само првиот чекор по што непослушните  професори  ги  отстрануваа  од факултетот.  Нешто слично претходно го снајде професорот Славко Милосавлевски поради изнесување на слични ставови.

  За прекрасно чудо, тогашните тврдокорни комунисти застанаа тука. Му ја оставија катедрата по кривично право на професорот Марјановиќ, му го почитуваа несомнениот интелект, научното ниво, непоткупливоста и принципиелноста. Едноставно им беше јасно дека лошото образование е кумулативна темпирана бомба во ткивото на еден народ и дека кога тогаш ќе експлодира со несогледивипоследици. За тоа каков професор беше Марјановиќ, ќе ви раскажам две случки од кои на втората бев и лично присутен.

  1988 година комунистичкиот режим е се уште силен, претседател на државата е Ј.Б, а професорот Ѓорѓи Марјановиќ и понатаму вонемилост на власта. Еден ден, во кабинетот на професорот ѕвони телефонот, а од другата страна милозвучен глас: ,,Овде кабинетот на претседателот на Македонија”.

  ,,Овде кабинетот на професорот Марјановиќ”, одговара професорот.

  ,,Претседателот би сакал да ве види”, продолжува секретарката на претседателот.

  ,,Среда и петок имам приемен ден од 12 до 14 часот, кога сака некa дојде”, вели професорот

  Од другата страна настапува молк. Секретарката, веројатно навикната по нејзиното јавување професорот да се наоѓа на половина пат кон кабинетот, сега треба да му пренесе на претседателот дека за да биде примен од професорот ќе треба да чека заедно со студентите во тесниот факултетски ходник. Пораката била пренесена, но маката на претседателот очигледно била голема, па претседателот веќе следната  среда  се  нацуцулил  пред  кабинетот  на  професорот.

  По неколку К*ртоазно разменети зборови, професорот Марјановиќ го прашал престедателот што мака го мачи. Претседателот одговорил дека неговиот син студира право и дека ќе треба да полага кај него. На тоа, професорот му одговорил дека слушнал за синот на претседателот дека студира право и дека слушнал дека претседателот имал обичај  да  оди по  професори  што  воопшто  не  е  добро  оти некој ќе помисли или дека синот не сака да учи или дека не го бива за право.

  Му ветил професорот на претседателот дека ќе се однесува спрема неговиот син татковски, како кон свое дете, по што претседателот постојано заблагодарувајќи се го напуштил професорскиот кабинет.

  Синот на претседателот паднал на испитот по кривично право на следната сесија како и на неколку следни сесии.

  Повторно следувало јавување  на  секретарката  која  барала  да  закаже  состанок  за  претседателот  на  Македонија,  а професорот ја потсетил на приемниот термин  во  неговиот  кабинет. Претседателот повторно се појавил во професорскиот кабинет.  Се пожалил дека се почувствувал како само да  му  наштетил  на  сина  си,  а професорот  му  имал  ветено  нешто.

  Професорот, пак, рекол дека му ветил само дека кон неговиот син ќе се однесувал татковски, дека бил многу строг татко и дека нему на памет не му паѓало да оди по професорите на неговите синови. Му објаснил на претседателот дека и неговиот син има единици во Корчагин, но ако не му се повторува нема намера тој да оди да му ги поправи.

  По оваа лекција претседателот си заминал и подоцна искористил некое службено патување на професорот Марјановиќ за син му да положи кај еден друг професор, инаку вечен истомисленик на секоја власт.

  Вистинскиот дисидент

  Пример втор. Во преполната аула на правниот факултет стоевме една поголема група на студенти. Ни пријде професорот Марјановиќ ина еден колега кој никако не успеваше да положи кривично право му се обрати со зборовите: ,,Вие колега, ќе разберете ли дека со подарување на уметнички слики никогаш нема да го положите испитот? Многу поедноставно би ви било да седнете и да научите”.

  Колегата се правдаше дека без негово знаење, некој нему близок што ја знаел големата љубов на професорот кон уметноста се понудилпроблемот да го реши со подарување на уметничка слика. Епилогот веќе го знаете. Колегата наредната сесија го загреа столчето и го положи испитот. Професорот знаеше целиот хонорар за издаден учебник да го потроши за да си се почeсти со уметничка слика, но никого  не чeстеше  со  незаслужена  оценка.

  Во 1990, во февруари требаше да се одржат еднопартиски избори во Македонија. Професорот Марјановиќ и неговата и мојата Лига за демократија предложија одлагање на изборите за на есен со цел да се формираат и други партии и во Македонија за прв пат да сеодржат повеќепартиски избори. ВМРО-ДПМНЕ во тоа време се уште не беше формирана.

  Марјановиќ му поднесе отворена кривична пријава на Слободан Милошевиќ во време кога сите македонски автобуси беа излепени со сликите на Слобо. Кога го прашав зошто смета дека треба да ја поднесе таа кривична пријава,  ми одговори: ,,Тој човек е диктатор и ако му дозволиме да ја приграби власта која ја посакува, ќе не уништи сите”.

  Марјановиќ со Лигата за демократија предложија одржување на референдум по кој Македонија стана независна држава. Навистина сечудни патиштата божји и човечките судбини. 24 години подоцна, Никола Тодоров и Диме Спасов во министерски кабинети ги решаваат големите државни прашања, меѓу кои и образованието, а професорот Марјановиќ со транспарент на минус 5 степени стои пред владата и протестира против нивните решенија. Наместо да си ги чукнат тоа тиквите, тие во  недостаток  на  аргументи  за  луѓето  што  протестираатвелат дека се инструирани од сталинисти. Тој човек можеби беше единствениот вистински дисидент во едноумието, тој беше нашиот Хавел. Тој ,,сталинист” одлучи на својот народ да му го подари преводот на Прустовото дело ,,Во потрага по изгубеното време” со желба да докаже дека македонскиот јазик е доволно богат за да овозможи превод на еден од најкомплексните литературни дела во историјата.

  Господине Тодоров,

  Ако околу нешто се согласуваме, тоа е фактот дека образовниот систем во Македонија е катастрофален. Но, за тоа не се виновни студентите и лошата состојба не може да се реши со еден обичен испит макар бил и државен. Виновни сте сите вие кои бевте власт идозволивте секое село да се преименува во студентски град.

  Универзитетски градови направивте од пусти паланки во кои целокупниот социјален живот се одвива пред кооперација на гајби од пиво со мезење на евтина салама. Дозволивте пензионирани заставници од ЈНА да отворат факултети и згора на тоа со купени дипломи да држат катедри. Дозволивте Латас да биде професор. Е сега, Цацко ви е крив, па удри по студентите!

  Александар Тортевски, адвокат

  ВОЈНАТА Е МИР
  СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
  НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
  ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
  Кон врв
  zabegan Кликни и види ги опциите
  Модератор
  Модератор
  Лик (аватар)
  Другарот на Мона Лиза

  Регистриран: 06.Април.2007
  Статус: Офлајн
  Поени: 9774
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2015 во 18:05
  Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

  Во овие 14 страни има добри предлози ,има малку зезање за да не биди се толку озбилно но вистинската причина е во слабата пракса...зошто.
  Реално многу е полесно и временски пократко да се научи материјал од 500 страни одколку да се развијат моторните вештини и техники кои се потребни за студентот или практикантот да ги усвои за полесно да се вклопи при вработувањето.
  На факултетите постои менторство од страна студент -професор но повторно учиме,развиваме теории но експериментално и практично не се проеруваат и применуваат.За тоа треба лабаратории и соработка со стопански субјекти и повторно велам финансии бидејки тие се главна причина која сите не поврзува.
  Кога започна уништување на микро и малите претпријатија во државата со цел да им се отстапи простор за монополистичко работење на некои субјекти започна и декаденција во секоја свера на нашето живеење,а образованието не е исклучок бидејки овде допрва тоа ке се чувствува.
  Државата е организам и еден заболен орган се одразува на другиот.
  Затоа и образованието е заболено .
  sсо ова најмногу можам да се сложам... затоа и порано спомнав дека голем дел од проблемите не потекнуваат од образованието, туку од ред други фактори
  размисли пред да напишеш глупост
  Кон врв
  evangeline Кликни и види ги опциите
  Модератор
  Модератор
  Лик (аватар)

  Регистриран: 22.Август.2011
  Локација: Naxos
  Статус: Офлајн
  Поени: 6758
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2015 во 15:10
  Prosti mi shefe (kje chekam i prochka )
  Spored makedonskiot pravopis nemaat j, a vo poslednite 4-5 meseci po "sluzbena dolznost" kontaktiram so makedonci sto zboruvaat makedonsko-srpski, nekoj chuden jazik, ni srpski ni makedonski. I stavaat "j". I iskreno, kosa mi se kreva
  Ne beshe losha kritika, naprotiv dobronamerna. Znaesh, golemi usti...

  Nego, vo pravo si, denes razgovarav so eden star profesor na eden francuski univerzitet, semeen prijatel...
  Duri do tamu se slushalo za nash*te wanna be reformatori, prvo se smeele na nachinot na pristap na vladata, a potoa i razocharani bile koga nashiov im raskazal na koj princip rabotat nash*te univerziteti.
  Mozam da go zamislam nivnoto razocharuvanje...

  Mene znaesh shto najmnogu me zagrizuva? Odnosot profesor-student. Bez jaka vrska megju niv, nema dobro obrazovanie. Bez razlika kolku ispiti kje vovedat.
  Treba povekje da se diskutira na ovaa tema, barem spored mene.
  Panter i Aleksandar mnogu dobar osvrt dadoa na momentalnata sostojba i na toa vo koj pravec treba da se dvizat reformive...

  Изменето од evangeline - 06.Јануари.2015 во 15:11
  Внимавај кому му веруваш.
  И ѓаволот еднаш беше ангел.


  Being RICH
  is not about how much you have,
  BUT about how much you GIVE

  Кон врв
   Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 17>
    Сподели тема   

  Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

  Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
  Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

  Страницата е генерирана за 0,125 секунди.