IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Студентски Марш
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Студентски Марш

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
Автор
Порака Обратен редослед
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2015 во 19:19


Od RAGE AGAINST THE MACHINE do Avtonomnata zona

Изменето од Alekxandar - 18.Февруари.2015 во 19:21
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2015 во 16:55
Дубиоза колектив грми во Автономна зона на УКИМ

Почна концертот на босанскиот рок бенд Дубиоза Колектив на платото пред УКИМ, во Автономната зона. Додека бендот „рока“ пред влезот на Филозофски/Филолошки факултет, на платото се собрани стотици студенти кои играат и скокаат во ритам на музиката.

На овој начин Дубиоза изразува поддршка и солидаризација со студентите. Пред почетокот на концертот од бендот порачаа дека „требало да дојде и министерот Адеми со членови од кабинетот но дека откажал во последен момент“.


Архитектонски факултет прогласи автономија

Со прес конференција за слободата на универзитетите, студентите од Архитектонскиот факултет при УКИМ од Скопје попладнево прогласија автономија, отворајќи Автономна зона и на својот факултет. 

- Пред една недела започна прогласувањето на автономија на Филозофскиот и Филолошкиот факултетот, никој не беше херој, туку сите заедно бевме херои - велат пленумците од Архитектонск. 

Студентите од пленумот на своите колеги и пред новинарите кажаа дека се приклучуваат на Автономната зона бидејќи се скептични на „омекнувањето“ од страна на Владата.

- Се сеќавате ли на изјавата на премиерот „Не знам зошто протестираат, нивна работа нека протестираат“ - велат од Пленумот и нагласуваат дека на Македонската телевизија се уште се вртат рекламите за тоа колку е добар државниот испит.

Тие потсетуваат на почетоците, на студентските маршови кога провладините медиуми го занемаруваа нивното постоење, а Владата беше глува на нивните барања и истакнуваат дека гласот на студентите е нивната храброст.

- Автономната зона трае за да докажеме дека студентите можат да имаат квалитетно образование без мешање на државата - велат пленумци. 

Студентите на Архитектонскиот факултет ги поканија своите колеги од другите факултети да влезат и заедно да прогласат автономија.

- Сакаме слободен факултет без апсурдни закони и без политика. Не им веруваме на добрите намери на Владата, која донесе закон иако имаше илјадници кои протестираат надвор на улиците. Сега, откако почнавме да прогласуваме автономија на факултетите се сетија дека треба да не послушаат и почнаа да го менуваат законот - вели за Плусинфо студент од Архитектонскиот факултет. 

Пленумци додаваат дека гласот на студентите е најмоќен, бидејќи тие се иднината на државата и дека нивните барања мора да бидат исполнети, во спротивно ќе постапуваат заедно и ќе преземат други мерки.

Имавме тука некој во живо да извести мислам? танцување

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2015 во 16:46
http://libertas.mk/груевски-се-повлекува-пред-студентит/

Што навитина договија студентите со премиерот и дали се повлекоа под притисок,односно безидејност.
За да се смират страстите соопштено е дека се одлага законот,нема ревидирање или укинување.
Јака борба.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2015 во 02:42
Originally posted by konan konan напиша:

Шо мислиш кој е попаметен оној кој ќе успее да те излаже и му веруваш, уште и убаво ти е, или оној излажаниот

најпаметни сте ти и тој што ги цензурира постовите,па вака излегува сами си правите муабет,како од власта,и изгледа најсовршено.
Инаку сокриени се постовите убаво ти кажав,нека ти каже соработникот.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2015 во 02:01
Kakov avtoritet кул
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2015 во 20:08
Замолени сте да се вратите на темата и да престанете со лични обраќања.

Не дозволувајте повторно да бидете опоменети и евентуално санкционирани.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2015 во 23:01
Шо мислиш кој е попаметен оној кој ќе успее да те излаже и му веруваш, уште и убаво ти е, или оној излажаниот

Изменето од konan - 30.Јануари.2015 во 13:51
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2015 во 22:43
http://libertas.mk/зошто-протестирам/

ЕВЕ УШТЕ ЕДЕН ДОКАЖАН ИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ,за ПОТВРДА ЗОШТО РАЗУМОТ ТРЕБА ДА ПОБЕДИ,а И ОНИЕ КОИ МИСЛАТ ДЕКА СЕ ПРОМЕНИЛЕ НА ПОЗИТИВНО,да РАЗБЕРАТ,КУПЕНА ДИПЛОМА,ФАЛСИФИКАТ ДИПЛОМА НЕИСКУСТВО,СЕГА ИЗЛЕЗЕНИ ОД КЛУПА;НЕ МОЖАТ РЕФОРМИ ДА ПРАВАТ;ТИЕ САМО ПРАВАТ ПАРАВАН ЗА КРАДЕЊЕ И ЛАЖЕЊЕ.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2015 во 14:41
Еве ЈАС не аргументирам,за да не дојде НЕКОЈ ДА СЕ ОДВАЖИ И ТОА ДА ГО САНКЦИОНИРА,ПАК ЕДНО ИЗДРЖАНО ГЛЕДИТЕ ОКОЛУ
споменуваниот квалитет,ПРОМЕНИТЕ(тие се СМЕНИЈА ВО ПОГОЛЕМИ АРАМИИ),во високото ОБРАЗОВАНИЕ и слично.

Најдобрите светски универзитети работат во земји со развиени економии, земји во кои се почитуваат човековите права, принципите на демократијата и владеењето на правото, земји во кои знаењето вреди злато. Македонските универзитети ја немаат таа среќа.Изменето од Gorazd777 - 26.Јануари.2015 во 14:43
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2015 во 22:57
Амин.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2015 во 21:45
Пишуваш тема истражување статистика, пишуваш труд за тоа колку славистиката и учењето на македонскиот јазик придонело низ историјата, поставуваш теза истражуваш, доаѓаш до нови сознанија, ги испраќаш во релевантно списание со импакт фактор, истото разгледува и одлучува дали ке се објаве и како ќе се оцене односно рангира.
Сега:
Дотичната која е преоптеретена а одлучила да стане научник, ама сака да има 18 асистенти за истата да се покажува по телевизии ,портали итн, фино лепо нека се доизјасне колку трудови сработила, испратила и и се одбиени, или објавени.
Колку е само лесно да се најде оправдание за се што не сме сработиле.
Доктор на науки а нема негови трудови, или се шлепува во трудовите на некој каде поради колегијалност ја или го вметнале, ма дајте луѓе, доктор на науки е научник МОРА да се одрече од многу поради тоа што не го поставив јас таму, туку сам одбралтага


Изменето од konan - 25.Јануари.2015 во 21:47
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2015 во 17:04
Еве уште едно сведоштво од АКАДЕМСКИ ГРАЌАНИН И ОНОЈ КОЈ НАВИСТИНА РАБОТИ, А НЕ САМО ПАУШАЛНО ДА СЕ ЗЛОУПОТРЕБНУВА ДА СЕ ВОВЕДУВА НЕШТО БЕЗ АРГУМЕНТИ.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2015 во 21:01
Во твој стил ќе речам не ти е соодветен примерот.
Ако ништо друго нашиов автобус наречен Македонија
врска нема каде му е крајната станица.
Жива среќа падна нафтата па може да си кружи.

Е друга тема е кој и кого вози...Клипов е соодветен.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2015 во 19:28
Стигнува автобус на станица во Штип и кондуктерот објавува:
Почитувани патници, стигнавме во Штип.
Кој сака да купи бурек, нека купи.
Кој сака да оди по нужда, нека оди.
Кој сака да заврши факултет, нека заврши.....Тргнуваме за 15 минути!


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.