IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Кој е поголем  лидер  жената или мажот  ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој е поголем лидер жената или мажот ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака Обратен редослед
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Кој е поголем лидер жената или мажот ?
    Испратена: 06.Август.2020 во 00:23

Моќта на силните жени

 Знаат што сакаат, не губат време за игри


Мажите им се восхитуваат на овие жени и силата на нивниот карактер, нивната независност и страст. Меѓутоа, често се плашат од нив и не им се приближуваат. 

Зошто е тоа така? Зошто се толку моќни и застрашувачки овие жени?

Знаат што сакаат

Овие жени точно знаат што сакаат, но и точно знаат што е тоа што не го сакаат. Не се премислуваат и не размислуваат долго околу своите избори. Ако сакаат нешто, тие се трудат да го добијат тоа.

Имаат силна страст во себе

Овие жени во себе имаат силен оган. Тие се соочиле со многу неволји во животот, но нивниот интензитет е силен и може да поднесе многу битки во животот.

Немаат време за игри

Овие жени можат да ја сфатат играта уште од самиот почеток и ако го откријат тоа, воопшто не сакаат да играат игри како мали деца. Тие не се плашат да го кажат своето мислење и да си заминат ако нешто не им одговара.

Борци се

Поминале многу битки и порази. Тие знаат да се борат против светот и не се откажуваат туку така. Научени се самите да ги решаваат своите проблеми и не очекуваат некој друг да го направи тоа за нив.

Не чекаат

Овие жени не чекаат и не молат да бидат избрани. Тие се способни да си заминат и никогаш да не погледнат назад, ако сфатат дека не се ценети.

Ве инспирираат да бидете подобри

Секојдневно ќе се трудат да ви помогнат да бидете подобри, но не да ве тераат на тоа, туку да ве инспирираат. 


Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2020 во 23:59
Da beshe petelot glaven nemashe da se vika kokosharnik
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2020 во 23:56
Моќни цитати за жените кои ќе ве мотивираат и инспирираат
Кон врв
karaoglu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Март.2014
Статус: Офлајн
Поени: 244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај karaoglu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2014 во 02:30
Жените не мора да се однесуваат како мажите за да напредуваат во бизнисот. Треба да ги користиме нашите вродени карактеристики, како сочуството и добрите вештини за сослушување.

Жените не мора да се однесуваат како мажите за да напредуваат во бизнисот (па нормално де.....се подразбира тоа).Треба да ги користиме нашите вродени карактеристики(реченицата треба да заврши).

Поголемиот број на жени се по природа организатори и лесни соработувачи. Може да го искористите ова да покренете некоја активност или движење кое вас ве интересира или засега, а исто така е и од општествена корист.

Поголемиот број на жени се по природа лесни за организирање и соработка. Можете да го искористите тоа за да им бидете лидер евентуално и макро.......хихихихихихи

Соработката и групирањето на жените може да доведе до социјални промени, да им се помогне на оние со потешкотии во животот. Не знаете дали и кога вам ќе ви биде потребна помош.

Соработката и групирањето на жените може да доведе до пазар или евентуално панаѓур со катастрофални последици за домашниот буџет.
Не знаете дали и кога ќе го санирате истиот.

Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2014 во 23:13

Во денешнава трка со времето, покрај амбициозноста и желбата за успех, неизбежна е самодовербата. Се почнува внатре во нас, секој чекор нагоре или надолу, зависи главно од нас. Запознавајќи се себе си, познавајќи си ги вредностите, а и слабостите и работејќи на себе, може да создадеме нешто неверојатно. 

Велат лидер не се создава, лидер се раѓа… не слушајте, водете се по овие совети...

 Вистинското лидерство пред се е да бидеш лидер на себе и сопствениот живот, а потоа и на надворешниот свет.

Жените не мора да се однесуваат како мажите за да напредуваат во бизнисот. Треба да ги користиме нашите вродени карактеристики, како сочуството и добрите вештини за сослушување.

Креирајте визија за вашиот живот во наредните 10 години и знајте дека ја имате моќта да го остварите тоа.

Одвојте време во текот на денот за се слушнете себе си, да ја слушнете вашата интуиција.

Сакајте си го телото, фокусирајте се на добра и здрава исхрана, спортување и поминување време во природа.

Поголемиот број на жени се по природа организатори и лесни соработувачи. Може да го искористите ова да покренете некоја активност или движење кое вас ве интересира или засега, а исто така е и од општествена корист.

Соработката и групирањето на жените може да доведе до социјални промени, да им се помогне на оние со потешкотии во животот. Не знаете дали и кога вам ќе ви биде потребна помош.

Важно за лидерството е и менторството. Лидерството е за давање и примање ентузијазам, идеи и искуство.

Запознај се себе си, знај ги своите таленти и слабости. Надградувај се и не се плаши да побараш помош.


Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 11:54
Originally posted by zamislena zamislena напиша:


Лидер  во професијата...лидер  во општеството..лидер во семејството...лидер во севкупниот  начин на живеење ......
...ете на тоа  се мислеше ......


Пропуштив шанса на избориве да се кандидирам за политичар, па да се пробам во општеството.плазење
Во професијата - пробав, видов дека можам, си отидов.
(Жена да раководи со повеќе мажи не е баш многу лесно, иако знае да биде мошне забавно.голема насмевка)
Во семејството не сакам лидерство туку надополнување.
Некаде мажот, некаде жената а некаде богами и децата.хи, хи...

Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2014 во 14:31
no, skalite ne vodat kon liderstvoto....намигнување
i sekako prodolzhi si da si chitash kako ti odgovara...голема насмевка
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13895
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2014 во 14:26
,,,,eeeee,,, ,,,,ja utna so prvata pa sega se vadiš,,,,
,,,samo pazi lizgavi se skalite što vodat kon liddrstvoto,,, ,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2014 во 14:19
плазење  da ne zaboravam i bez tekst намигнување

Women Leaders in India 2011

Изменето од viktorija123 - 06.Април.2014 во 14:20
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2014 во 14:17
Originally posted by pajser pajser напиша:

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

koj e pogolem lider... ? 

nema pravilo... голема насмевка


,,,,,kako li samo ,,,preku edna slika/ne čitaj tekst/,,,,uspea da doloviš koj e dominanten i lider ,,de,,,


glupost e koga ne umeesh da gi chitash zhenite...плазење


There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2014 во 13:39
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Liderot mozhe da e i maz i zhena ...liderstvoto nema vrska so polot na chovekot tuku so karakterot i energijata koja ja ima vo sebe i kako ja nasocuva i koristi ... 


така е во теорија... јас освен Ангела Меркел не знам друга лидерка во светов.. ..а сигурно има доста способни жени за лидерски функции..
 
Li ne e bash taka ...ima I drugi zheni liderki od ponovo vreme I od onie koi ostavile traga vo istorijata ...
 
Ponovo vreme :
Kondoliza Rajs
Margaret Tahcer
Elen Dzonson Sirlif
Dzulija Gilard
Dilma Rusef
Kristina Fernandez de Kirshner....
...I gi ima ushte ...
 
Vo minatoto : 
Kleopatra
Jovanka Orleanka
Marija Antoaneta
Kralicata Viktorija
Indira Gandi
Eleonora Ruzvelt
Roza Luksemburg
Klara Cetkin...
 
..itn...среќа


Изменето од Kastro - 06.Април.2014 во 13:52
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2014 во 12:40
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Liderot mozhe da e i maz i zhena ...liderstvoto nema vrska so polot na chovekot tuku so karakterot i energijata koja ja ima vo sebe i kako ja nasocuva i koristi ... 


така е во теорија... јас освен Ангела Меркел не знам друга лидерка во светов.. ..а сигурно има доста способни жени за лидерски функции..
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2014 во 12:34
Жените се лидерки само тогаш кога мажот дозволува .
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13895
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2014 во 12:14
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

koj e pogolem lider... ? 

nema pravilo... голема насмевка


,,,,,kako li samo ,,,preku edna slika/ne čitaj tekst/,,,,uspea da doloviš koj e dominanten i lider ,,de,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.