Испечати | Затвори го прозорот

Кој е поголем лидер жената или мажот ?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Филозофија и психологиjа
Опис на форумот: „Разно“ ама на повисоко ниво
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27087
Датум на принтање: 03.Март.2024 во 23:16
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Кој е поголем лидер жената или мажот ?
Постирано од: zamislena
Наслов: Кој е поголем лидер жената или мажот ?
Датум на внесување: 02.Април.2014 во 23:14
 
Неодамна бев на еден семинар каде што меѓу останатото
се постави и ова прашање...  
Кој е поголем лидер  жената или мажот ?
Ме изненади процентот на одговорите каде што повеќе од 90% беа  за  мажот...!
Уште поизненадувачки за мене беше  тоа што и многу  жени  размислуваат така....
Би сакала да прочитам мислења од Вас драги  форумџии ( секако  да се изземе физичката сила )
Коментари:
Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 02.Април.2014 во 23:20
Мажот може да мисли дека е поголем  лидер...голема насмевка
а жените грешат што мислат дека е природно лидерското место  да му припадне на мажот намигнување


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 02.Април.2014 во 23:29
,,,site sme vo zabluda,,,zgreška i teška,,,,,
,,,nit mažot , nit ženata,,,,
,,,,tiki ovie novive ,,,neutralnite,,,,
,,, nie sme veke dinosaurusi, vrsta vo izumiranje,,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 02.Април.2014 во 23:33

Ако мажот е главата, жената е вратот.
Толку имам за лидерството.голема насмевка

Не знам конкретно на какво лидерство се мисли...?
Оти има области во кои не сакам да бидам лидер пред мажот.
Доброволно се препуштам да бидам “лидерувана“ трепкање-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: д4б3
Датум на внесување: 02.Април.2014 во 23:41
аj водете

обадете кога стигнем плазење


-------------
My way or Go ahead, make my day!


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 02.Април.2014 во 23:44
,,,, ,,,ama ako prodolži vaka trendseterski,,,ke se misliš koj ili koja te lideruva,,,,    ,,/da nepukniš/,,, ,,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: д4б3
Датум на внесување: 02.Април.2014 во 23:49
ама коментираjте си
подписот ми да не ви смета-------------
My way or Go ahead, make my day!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 02.Април.2014 во 23:50

Да бе ироничен ѓавол
Пајсер саркастичен каубој

Кој ќе е следниот лидер на темава?размислување


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: д4б3
Датум на внесување: 02.Април.2014 во 23:53
беар грилс

-------------
My way or Go ahead, make my day!


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 05.Април.2014 во 12:30
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Ако мажот е главата, жената е вратот.
Толку имам за лидерството.голема насмевка

Не знам конкретно на какво лидерство се мисли...?
Оти има области во кои не сакам да бидам лидер пред мажот.
Доброволно се препуштам да бидам “лидерувана“ трепкање


Лидер  во професијата...лидер  во општеството..лидер во семејството...лидер во севкупниот  начин на живеење ......
...ете на тоа  се мислеше ......


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 05.Април.2014 во 12:47
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

Би сакала да прочитам мислења од Вас драги  форумџии ( секако  да се изземе физичката сила )


нема што да се изземе физичката сила... да не е таа, мажот не би бил лидер во било што... уште само таа му остана.


Постирано од: Blue Scarlet
Датум на внесување: 05.Април.2014 во 14:12
Од прочитаното досега, жените се изгледа „влада во сенка“ ... газење од смеење

-------------
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!Постирано од: pajser
Датум на внесување: 05.Април.2014 во 18:10
,,,aha,,,,zenckata loža na masonkite se javi,,, ,,,
,,,,vie vo senka,,,,mha ,,,čuvaj bože od ženska belja,,,, ,,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 05.Април.2014 во 18:38
Liderot mozhe da e i maz i zhena ...liderstvoto nema vrska so polot na chovekot tuku so karakterot i energijata koja ja ima vo sebe i kako ja nasocuva i koristi ... 
 
Lider ne moze da bide sekoj ,toa e vrodeno ...pomegu mazot i zhenata lider ke bide onoj koj poveke kako karakter go ima toa vo sebe ...голема насмевка


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 05.Април.2014 во 19:53
Сакаш  да кажеш  дека откако ќе се роди дете
уште од тогаш има предзнак за лидерство ?
јас пак си мислев дека и тоа се учи ... впрочем како и се во животот .....среќа


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 05.Април.2014 во 19:55
Ne ,jas kolku sto znam od ona sto sum go uchel ...se uci da si menadzer no ne se uchi da si lider  ...liderot toa go ima vo sebe среќа 
 
 


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: bellas
Датум на внесување: 05.Април.2014 во 23:45
Lideri vo gluposti se zenite,a lideri vo inaet se mazite.


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 06.Април.2014 во 10:02
Originally posted by bellas bellas напиша:

Lideri vo gluposti se zenite,a lideri vo inaet se mazite.

,,,,, ,,,,ccccc,,,,,,mislam malku ispomešano,,, ,,,
,,,mažite pravat gluposti liderski,,,,a vo zenckive ko da e nasobran cel kosmički liderski inaet,,,, ,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 06.Април.2014 во 10:56
koj e pogolem lider... ? 

nema pravilo... голема насмевка-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 06.Април.2014 во 12:14
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

koj e pogolem lider... ? 

nema pravilo... голема насмевка


,,,,,kako li samo ,,,preku edna slika/ne čitaj tekst/,,,,uspea da doloviš koj e dominanten i lider ,,de,,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: емил
Датум на внесување: 06.Април.2014 во 12:34
Жените се лидерки само тогаш кога мажот дозволува .

-------------


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 06.Април.2014 во 12:40
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Liderot mozhe da e i maz i zhena ...liderstvoto nema vrska so polot na chovekot tuku so karakterot i energijata koja ja ima vo sebe i kako ja nasocuva i koristi ... 


така е во теорија... јас освен Ангела Меркел не знам друга лидерка во светов.. ..а сигурно има доста способни жени за лидерски функции..


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 06.Април.2014 во 13:39
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Liderot mozhe da e i maz i zhena ...liderstvoto nema vrska so polot na chovekot tuku so karakterot i energijata koja ja ima vo sebe i kako ja nasocuva i koristi ... 


така е во теорија... јас освен Ангела Меркел не знам друга лидерка во светов.. ..а сигурно има доста способни жени за лидерски функции..
 
Li ne e bash taka ...ima I drugi zheni liderki od ponovo vreme I od onie koi ostavile traga vo istorijata ...
 
Ponovo vreme :
Kondoliza Rajs
Margaret Tahcer
Elen Dzonson Sirlif
Dzulija Gilard
Dilma Rusef
Kristina Fernandez de Kirshner....
...I gi ima ushte ...
 
Vo minatoto : 
Kleopatra
Jovanka Orleanka
Marija Antoaneta
Kralicata Viktorija
Indira Gandi
Eleonora Ruzvelt
Roza Luksemburg
Klara Cetkin...
 
..itn...среќа


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 06.Април.2014 во 14:17
Originally posted by pajser pajser напиша:

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

koj e pogolem lider... ? 

nema pravilo... голема насмевка


,,,,,kako li samo ,,,preku edna slika/ne čitaj tekst/,,,,uspea da doloviš koj e dominanten i lider ,,de,,,


glupost e koga ne umeesh da gi chitash zhenite...плазење
-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 06.Април.2014 во 14:19
плазење  da ne zaboravam i bez tekst намигнување

Women Leaders in India 2011

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 06.Април.2014 во 14:26
,,,,eeeee,,, ,,,,ja utna so prvata pa sega se vadiš,,,,
,,,samo pazi lizgavi se skalite što vodat kon liddrstvoto,,, ,,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 06.Април.2014 во 14:31
no, skalite ne vodat kon liderstvoto....намигнување
i sekako prodolzhi si da si chitash kako ti odgovara...голема насмевка


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 08.Април.2014 во 11:54
Originally posted by zamislena zamislena напиша:


Лидер  во професијата...лидер  во општеството..лидер во семејството...лидер во севкупниот  начин на живеење ......
...ете на тоа  се мислеше ......


Пропуштив шанса на избориве да се кандидирам за политичар, па да се пробам во општеството.плазење
Во професијата - пробав, видов дека можам, си отидов.
(Жена да раководи со повеќе мажи не е баш многу лесно, иако знае да биде мошне забавно.голема насмевка)
Во семејството не сакам лидерство туку надополнување.
Некаде мажот, некаде жената а некаде богами и децата.хи, хи...-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 22.Април.2014 во 23:13

Во денешнава трка со времето, покрај амбициозноста и желбата за успех, неизбежна е самодовербата. Се почнува внатре во нас, секој чекор нагоре или надолу, зависи главно од нас. Запознавајќи се себе си, познавајќи си ги вредностите, а и слабостите и работејќи на себе, може да создадеме нешто неверојатно. 

Велат лидер не се создава, лидер се раѓа… не слушајте, водете се по овие совети...

 Вистинското лидерство пред се е да бидеш лидер на себе и сопствениот живот, а потоа и на надворешниот свет.

Жените не мора да се однесуваат како мажите за да напредуваат во бизнисот. Треба да ги користиме нашите вродени карактеристики, како сочуството и добрите вештини за сослушување.

Креирајте визија за вашиот живот во наредните 10 години и знајте дека ја имате моќта да го остварите тоа.

Одвојте време во текот на денот за се слушнете себе си, да ја слушнете вашата интуиција.

Сакајте си го телото, фокусирајте се на добра и здрава исхрана, спортување и поминување време во природа.

Поголемиот број на жени се по природа организатори и лесни соработувачи. Може да го искористите ова да покренете некоја активност или движење кое вас ве интересира или засега, а исто така е и од општествена корист.

Соработката и групирањето на жените може да доведе до социјални промени, да им се помогне на оние со потешкотии во животот. Не знаете дали и кога вам ќе ви биде потребна помош.

Важно за лидерството е и менторството. Лидерството е за давање и примање ентузијазам, идеи и искуство.

Запознај се себе си, знај ги своите таленти и слабости. Надградувај се и не се плаши да побараш помош.
Постирано од: karaoglu
Датум на внесување: 23.Април.2014 во 02:30
Жените не мора да се однесуваат како мажите за да напредуваат во бизнисот. Треба да ги користиме нашите вродени карактеристики, како сочуството и добрите вештини за сослушување.

Жените не мора да се однесуваат како мажите за да напредуваат во бизнисот (па нормално де.....се подразбира тоа).Треба да ги користиме нашите вродени карактеристики(реченицата треба да заврши).

Поголемиот број на жени се по природа организатори и лесни соработувачи. Може да го искористите ова да покренете некоја активност или движење кое вас ве интересира или засега, а исто така е и од општествена корист.

Поголемиот број на жени се по природа лесни за организирање и соработка. Можете да го искористите тоа за да им бидете лидер евентуално и макро.......хихихихихихи

Соработката и групирањето на жените може да доведе до социјални промени, да им се помогне на оние со потешкотии во животот. Не знаете дали и кога вам ќе ви биде потребна помош.

Соработката и групирањето на жените може да доведе до пазар или евентуално панаѓур со катастрофални последици за домашниот буџет.
Не знаете дали и кога ќе го санирате истиот.Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 05.Август.2020 во 23:56
Моќни цитати за жените кои ќе ве мотивираат и инспирираат


Постирано од: paralelogram
Датум на внесување: 05.Август.2020 во 23:59
Da beshe petelot glaven nemashe da se vika kokosharnik


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 06.Август.2020 во 00:23

Моќта на силните жени

 Знаат што сакаат, не губат време за игри


Мажите им се восхитуваат на овие жени и силата на нивниот карактер, нивната независност и страст. Меѓутоа, често се плашат од нив и не им се приближуваат. 

Зошто е тоа така? Зошто се толку моќни и застрашувачки овие жени?

Знаат што сакаат

Овие жени точно знаат што сакаат, но и точно знаат што е тоа што не го сакаат. Не се премислуваат и не размислуваат долго околу своите избори. Ако сакаат нешто, тие се трудат да го добијат тоа.

Имаат силна страст во себе

Овие жени во себе имаат силен оган. Тие се соочиле со многу неволји во животот, но нивниот интензитет е силен и може да поднесе многу битки во животот.

Немаат време за игри

Овие жени можат да ја сфатат играта уште од самиот почеток и ако го откријат тоа, воопшто не сакаат да играат игри како мали деца. Тие не се плашат да го кажат своето мислење и да си заминат ако нешто не им одговара.

Борци се

Поминале многу битки и порази. Тие знаат да се борат против светот и не се откажуваат туку така. Научени се самите да ги решаваат своите проблеми и не очекуваат некој друг да го направи тоа за нив.

Не чекаат

Овие жени не чекаат и не молат да бидат избрани. Тие се способни да си заминат и никогаш да не погледнат назад, ако сфатат дека не се ценети.

Ве инспирираат да бидете подобри

Секојдневно ќе се трудат да ви помогнат да бидете подобри, но не да ве тераат на тоа, туку да ве инспирираат. 

Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk