IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Трет, неутрален, пол...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Трет, неутрален, пол...

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Трет, неутрален, пол...
    Испратена: 02.Април.2014 во 22:50
 

Австралија воведе трет, неутрален, пол

Австралискиот Врховен суд во среда донесе пресуда според која едно лице законски не мора да се води ниту како маж ниту како жена, туку како лице кое припаѓа на неутрален пол, со што заврши долгата кампања на активистите за полова рамноправност во земјата.

„Врховниот суд дозволи регистрирање на неодреден пол", се наведува во пресудата, со која е отфрлена тужбата на сојузната држава Нов Јужен Велс со која се бараше признавање само на машки и женски пол.

 

Во центарот на целиот случај е лице по име Нори, кое не се идентификува ниту како жена ниту како маж, а на суд се борело за признавање на категоријата „неутрален пол".

 

Нори е родена како маж, а во 1989 година го сменила полот. Операцијата, меѓутоа не и ја решила дилемата на Нори во врска со нејзиниот сексуален идентитет, што ја поттикнало да се бори за признавање на неутрален пол.крај/мф/сд

 

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2014 во 23:02
Сешто чекори по земјава
Искрено жал ми е за вакви ко таа/тој Нори
Тешко и на нив и на блиски
Дома имаш човек,а не знаеш што е

Што беше тоа Човек е прашање тука најголемо?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2014 во 23:03

Не е само Австралија.
Пред некое време го читав истото и за Германија. И таму е веќе дозволено да се регистрира трет пол при раѓање и таа е мислам првата европска земја која дозволува такво нешто.
И сигурно нема да остане само таму.

Па ќе имаме машки, женски и среден род: тој, таа и тоа...?збунетост
Не знам веќе што да кажам на вакви новитети.
Јас сум за биполарност, да се знае: машко - женско и точка.
Ама па кој ме прашува мене...

Од друга страна пак, којзнае како живеат луѓето со такви збрки во главите и во хормоните, да не знаат што се...?збунетост





Изменето од Анастеа - 02.Април.2014 во 23:04
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2014 во 23:11
Пред месец-два беше објавено во весниците дека во тој период во Македонија се родиле неколку бебиња без одреден пол.

Од друга страна, знаеме дека одсекогаш се раѓале хермафродити - луѓе со карактеристики од двата пола. 

Сето тоа води до прашањето - зарем потполно точна е општествената поделба на луѓето само на два пола ? 


Изменето од Messenger - 05.Април.2014 во 03:52
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2014 во 23:14
А на мене ми е интересно како на бебе разбират дека е хермафродит ? Да кажеме се е родило со К*ре .Како какво ќе биде запишано ?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2014 во 04:00
емил, дали знаеш што значи хермафродит, псеудохермафродит и интерсекс ?

Лекарите секако дека веднаш знаат дали бебето е машко, женско или интерсекс. 


Соодветни четива за ова проблематика се книгите на Alice Dreger, асистeнт професор на Мичигенскиот Државен Универзитет за Научни и Технолошки Студии :

1. Hermaphrodites and the Medical Invention of Sex

2. Intersex in the Age of Ethics (Ethics in Clinical Medicine Series)

И двете книги можат да се набават од Аmazon.

















Изменето од Messenger - 05.Април.2014 во 04:12
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2014 во 04:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

емил, дали знаеш што значи хермафродит, псеудохермафродит и интерсекс ?

Лекарите секако дека веднаш знаат дали бебето е машко, женско или интерсекс. 


 

а бе ајде ма ајде 


а за тоа црвеното ќе ми биде интересно да прочитам твојата верзија да
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2014 во 04:14
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

емил, дали знаеш што значи хермафродит, псеудохермафродит и интерсекс ?

Лекарите секако дека веднаш знаат дали бебето е машко, женско или интерсекс. 


 

а бе ајде ма ајде 


а за тоа црвеното ќе ми биде интересно да прочитам твојата верзија да

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Соодветни четива за ова проблематика се книгите на Alice Dreger, асистeнт професор на Мичигенскиот Државен Универзитет за Научни и Технолошки Студии :

1. Hermaphrodites and the Medical Invention of Sex

2. Intersex in the Age of Ethics (Ethics in Clinical Medicine Series)

И двете книги можат да се набават од Аmazon.












Изменето од Messenger - 05.Април.2014 во 04:14
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.