IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Направи сам
  Активни теми Активни теми RSS - Како да направиш сапун
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како да направиш сапун

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21931
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2014 во 22:24
ами кај наоѓале на времето бабите натриум хидроксид збунетост
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2014 во 23:14
Порано не правеле сапун како што денес се прави Габи.
Натриум хидроксид прв пат е пронајден од Хемфри Деј во Англија  1808 година.

Предходно се правеле средства за чистење налик на денешните сапуни, мислам дека мешале претежно пепел со масла и така добивале некаква си супстанција со која се чистеле.
Исто така порано биле многу користени и песочниците, тоа ти е вид на спаун со песок и се триеле по кожата.

Денешниве модерни сапуни се произведуваат од 1830 година па навака, во основа се сите исти, било да е Палмолив,Доув или некој од 20 денари од Кина или Турција,најчесто од растително масло и тоа најефтино се сите до еден, нормално Палмолив или Јонсон имаат највисока цена, не дека се нешто поарно, туку секако името и традицијата.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21931
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2014 во 23:27
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2014 во 23:37
Абе сапун си е сапун, сите се исти.
Разликата меѓу домашен и произведен по строг технолошки процес е само во миризбата и многу попрецизното водење на процесот на сапунификација.

Значи јас имам направено малку сапун од сончогледово масло и си беше сапун, како и купечките, само што немаше уваба миризба како купечките.
Ја измив еднаш и косата, и еве сеуште ми стои на глава, ретка е и мека како предходно голема насмевка

Баба ми правеше сапун од масти и лој, и со него переше алишта и супер корисен беше за тоа, переше подобро од купечките.

Сум слушал за луѓе што домашен сапун користеле за миење на косата и немале проблеми никакви, се сеќавам ова ми го кажуваше бербер еден.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2014 во 22:39

Направете сами сапун со билки кој ја смирува кожатаОва е еден интересен рецепт за тоа како да подготвите домашен сапун со билки.

За да го подготвите потребно ви е: 150 гр глицерински сапун кој ќе го изрендате. Подгответе 90 мл од вашиот омилен чај ( камилица, нане, липа, хибискус…) Во чајот ставете 40 мл лимонов сок  и ставете го и сапунот. Додадете една и пол лажица исецкан рузмарин и една супена лажица овесни снегулки. Капнете 5-6 капки од вашето омилено етерично масло и оваа смеса ставете ја во калапи. Доколку сакате може да ставите цимет, екстракт од ванила или друг ваш омилен зачин.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2016 во 16:37
Домашен чоколаден сапун

Чоколадото многумина го нарекуваат  “сладкиот грев”. Желбата за црното”задовоство” понекогаш ги надминува сите граници…

Доколку Вие спаѓате во групата кои го обожаваат вкусот, мирисот на црното чоколадо можат на многу едноставен начин освен што ќе ги задоволат сетилата за вкус, мирис да го задоволат и сетилото за допир.

Чоколаден сапун е идеалната можност да ја наградите вашата кожа во овие ладни зимски денови, верувајте ќе ви биде бескрајно благодарна а Вие ќе го достигнете врвот на задоволството кои го нуди чоколадниот рај.

За подготовка на чоколаден сапун потребни ќе ви бидат неколку едноставни состојки кои ќе може да ги набавите во најблискиот супер маркет и 20 минути слободно време.

120 милилитри слабо – ароматичен течен сапун

20 капки етерично масло од чоколадо

2 -3 лажички какао во прав

Подготовка на чоколадниот сапун

Течниот сапун ставете го во мал сад на рингла и варете го на тивок оган. По 10 минути варење од садот извадете 2 големи супени лажици од зовриениот течен сапун и во друг сад настрана со помош на мало лажиче измешајте ги со какаото. Мешајте додека не добиете густа маса. Во добро измешаната маса во која нема грутки од какаото додадете ги 20 те капки од етеричното масло од чоколадо. Измешаните состојки ставете ги во претходно зовриениот течен сапун.

Течниот сапун од чоколадо ставете го калап по ваша желба и за половина до 1 час Вие веќе го имате чоколадното задоволство во вашата бања.

Уживајте во неверојатно задоволството!!!Изменето од Valerija - 05.Мај.2018 во 20:25
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2018 во 20:26

Направете сами: Рецепти за домашен сапун

Многу луѓе денес повеќе веруваат во рачно изработените сапуни, отколку во индустриските. Вистина е дека индустриските пријатно мирисаат и убаво се спакувани, но се поставува едно клучно прашање: Како тие влијаат на вашата кожа? Често може да се сретнат личности на кои од овие сапуни им се појавуваат различни алергиски реакции или пак, им се суши кожата.

Направи сам: Рецепти за домашен сапун

Но, освен што е потреба, правењето домашни сапуни е бизнис-хоби со кое се занимаваат многу луѓе, нудејќи ја својата рачна изработка, а притоа од истата заработуваат. Најубав дел во целата оваа приказна е тоа што вие самите можете да си изберете состојки и мириси кои ги сакате, а нивната изработка е многу лесна и истата можете да ја видите во продолжение.

Домашен сапун од комбинација на масла

Потребни состојки
  • 350 милилитри палмово масло
  • 350 милилитри маслиново масло
  • 89,5 грама сода бикарбона
  • 230 милилитри вода
  • 10 милилитри етерично масло (по желба)
Начин на подготовка

1. Мешајте ги водата и сода бикарбоната додека не се стопат.

2. Соединете ги сите масла во еден сад и загрејте ги за да се измешаат.

3. Многу е важно стопената сода бикрбона и измешаните масла да бидат на иста температура, па дури потоа можете да ги соедините.

4. Потоа, смесата мешајте ја со блендер додека не стане густа и изедначена. После оваа постапка, веќе ја имате добиено основата за сапун.

5. Во основата за сапун можете да додадете етерично масло по желба (од лаванда, еукалиптус и слично), а исто така слободно можете да додавате и каква боја сакате. Што се однесува до мирисот, можете да го постигнете така што ќе користите екстракти, како на пример од ванила.

6. По додавањето на сите сакани состојки, потребно е да ја разделите смесата во различни калапи и да чекате еден ден. По 24 часа, сапунот ќе може да се извади од калапите, но потребно е да го оставите да „созрее“, што би се случило после 4 до 6 недели по правењето.

Направи сам: Рецепти за домашен сапун

Домашен сапун од глицерин

Потребни состојки:
  • 500 грама глицерин (цврст или течен)
  • Етерични масла (по желба)
Начин на подготовка:

1. Доколку имате купено цврст глицерин, тогаш исечете го на коцки, ставете го во сад и во микробранова за да се стопи. Со течниот глицерин процесот е ист. Ставете го во 2 чаши од 2 децилитри во сад и потоа во микробрановата.

2. Глицеринот се топи на 40 секунди на највисока температура. По 40 секунди, извадете го садот, измешајте го глицеринот и вратете го повторно уште 10 секунди.

3. Кога ќе се стопи и изедначи, во него можете да додадете етерично масло, делови од растенија или што друго и да посакате (на пример можете да додадете и одредена боја).

4. Откако ќе ги измешате сите состојки, потребно е да ги оставите да отстојат, за да се подигнат меурчињата собрани во сапунот.

5. Кога ќе се направи тоа, смесата испрскајте ја со алкохол кој ќе ги уништи меурчињата.

6. Готовата смеса ставете ја во калапи и оставете ја добро да се олади. Најдобро е да ја ставите во фрижидер, бидејќи на овој начин полесно ќе можете да го извадите сапунот.

Направи сам: Рецепти за домашен сапунИзменето од Valerija - 05.Мај.2018 во 20:26
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.