IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Музичари... IN MEMORIAM...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Музичари... IN MEMORIAM...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Музичари... IN MEMORIAM...
    Испратена: 08.Септември.2008 во 00:30

08.09.2008.

Почина Дино Дворник...


 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Хрватскиот пеач Дино Дворник денес ненадејно почина - во сон. Точната причина за смртта ќе се знае по извршената аутопсија, иако се шпекулира дека е можно откажување на срцето или предозираност од наркотици.

Големиот музичар последниве години беше на метадонска терапија, но немал посериозни здравствени проблеми.

Добро упатените велат дека никако не можел да ја преболи смртта на таткото Борис, од пред пет месеци, а беше под голем притисок како ќе помина неговото ново CD Пандорината кутија, што требаше да излезе следниот месец, или најдоцна во ноември. Првиот сингл и спот за темата Хипнотизиран, светлината на денот требаше да ја здогледа веќе за една недела...

“Го утепа стравот за албумот, оти сакаше да заработи за своето семејство. Неодамна ми кажа: Најдобро би било да починам, можеби тогаш цедето подобро ќе ми се продава“ – открива неговата сопруга Данијела...збунетост

Погребот, за кој дополнително ќе се соопшти датумот, ќе биде во родниот Сплит...  
тага
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 10:52
Денес навршува една година од прераната смрт на Тоше Проески, кој загина во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, Хрватска.
Неговото семејство и најблиските одржаа помен со свечена литургија во црквата Успение на Пресвета Богородица и црковен помен на неговиот гроб во 11 часот.
Во текот на изминатата година, стотици илјади луѓе од целиот Балкан го посетија Крушево, да му оддадат последна почит на својот прерано починат идол. Болката и тагата кај неговите обожаватели никако не стивнува...
Пичивај во мир... лесна ти земја... ангелу...роза
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 17:10

15 години од смртта на Милан Младенович

[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 13:35

Почина Малколм Мекларен  Малколм Мекларен, менаџерот на легендарната панк група Секс Пистолс, почина во Швајцарија во 64. година од животот.

„Почина во болницата во Швајцарија каде се лечеше од рак,“ изјави неговата девојка Јанг Ким, јави Ројтерс.

Сестраниот Мекларен беше основач и на други бендови, како Bow Wow Wow, напиша опера, а во 2000-та година ја разгледуваше и можноста да стане градоначалник на Лондон.

Мекларен, инаку син на шкотски инженер е роден во Лондон и беше прв кој во својот бутик во 1971 година продаваше панкерска облека, три години пред појавата на панкот.

 

 

Во 1975 година стана менаџер на њујоршкиот бенд „Њујорк Долс“, а по враќањето во Лондон беше клучна фигура во основањето на “Секс Пистолс“.

Иако траеше само две години, овој бенд остави една од најдлабоките траги во историјата на рокенролот.

Мекларен снимаше и свои материјали, а најпознат е неговиот хит од осумдесеттите "Double dutch".

Malcolm McLaren - Double Dutch


Кон врв
schumi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај schumi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2010 во 23:15
R.I.P. Ronnie James Dio
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2010 во 15:04
Басистот на Slipknot пронајден мртов во хотел

Басистот на хеви-метал бендот Slipknot, Пол Греј е пронајден вчера мртов во хотелска соба во американската сојузна држава Ајова.

Локалната полиција соопшти дека тој бил пронајден од собарката и додаде дека иако ништо не укажува дека станува збор за насилна смрт, ќе биде спроведена истрага.

Денеска ќе биде извршена обдукција на телото на Греј, а се чека и токсиколошкото вештачење, поради тоа што постои сомневање дека се предозирал.

Триесет и осум годишниот Греј има долга историја на зависност од наркотици. Во 2003 година тој е уапсен поради поседување дрога, откако со порше поминал на црвено светло и удрил мотоциклист во Ајова. Во таа прилика полицијата кај него пронашла, повеќе видови дрога, меѓу кои кокаин, марихуана и некои синтетички наркотици.
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2010 во 15:40
Originally posted by емил емил напиша:

Басистот на Slipknot пронајден мртов во хотел

Басистот на хеви-метал бендот Slipknot, Пол Греј е пронајден вчера мртов во хотелска соба во американската сојузна држава Ајова.

Локалната полиција соопшти дека тој бил пронајден од собарката и додаде дека иако ништо не укажува дека станува збор за насилна смрт, ќе биде спроведена истрага.

Денеска ќе биде извршена обдукција на телото на Греј, а се чека и токсиколошкото вештачење, поради тоа што постои сомневање дека се предозирал.

Триесет и осум годишниот Греј има долга историја на зависност од наркотици. Во 2003 година тој е уапсен поради поседување дрога, откако со порше поминал на црвено светло и удрил мотоциклист во Ајова. Во таа прилика полицијата кај него пронашла, повеќе видови дрога, меѓу кои кокаин, марихуана и некои синтетички наркотици.
             кубење%20косаплачењеплачењеплачењеплачењеRIPплачењеплачењеплачењеплачење кубење%20коса
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2011 во 23:46


Почина Гери Мур, еден од најголемите гитаристи на денешницата...


Гери%20Мур

Гери Мур, еден од најценетите гитаристи во светот, почина во хотелска соба во Шпанија во 58-та година од својот живот. Менаџерот на неговата поранешна група “Thin Lizzy” рече дека музичарот починал вчера (сабота) наутро, но не се знае причината за смртта затоа што немал никакви поголеми проблеми со здравјето.

роза

Кон врв
Јане Џ.окер Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Јане Џ.окер Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 18:33
На www.fintamk.com прочитав многу добра статија за к*рт Кобејн... за неговиот роденден...

За мене ... зборовите како “Легенда”, “Голем човек” и “Генијалец” се расфрлаат наоколу за многумина, но во некои случаи овие зборови се заслужени. Бендовите доаѓаат и заминуваат, пејачите доаѓаат и си заминуваат, но некои од нив остануваат со нас долго време ... и повеќе од тоа. к*рт Кобејн беше еден од тие, за мене. Тој не го спаси светот, не пронајде лек за ракот, но “допре” до многу луѓе за кратко време – додека беше на планетава.

За повеќе ...

http://www.fintamk.com/zanimlivosti/soubiz/268-sreken-rodenden-k*rt.html

Кон врв
10101 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 963
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 10101 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 18:55
Uste dopira do mnogute fanovi koi ja slusaat negovata muzika, nekoi zapocnale duri bese ziv, a nekoi podocna.

Изменето од 10101 - 20.Февруари.2011 во 20:10
98% of the internet population has a signature. If you're part of the 2% that doesn't have a signature, copy and paste this into your sig.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 20:11
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2011 во 00:50
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2011 во 21:47
Pennyroyal Tea

Unplugged.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2011 во 08:52

Negative creep 

R I P  K u r t роза
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.