IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Најчудесните цветни градини и паркови во светот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најчудесните цветни градини и паркови во светот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92279
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2016 во 22:04

Како од бајка: Најубави градини во Европа


Европа како лулка на традицијата и културата отекогаш изобилувала со прекрасни градини каде богатите императори и кралеви имале можност да уживаат во благодетите на природата.

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-01

Убавината на градините и нивната големина биле статусен симбол со кој најбогатите луѓе во минатото ја покажувале својата моќност и доминација. Ретките растенија, прекрасните фонтани, а често и голем број на егзотични животни биле составни делови од ваквите градини.

За сите љубители на природата и зеленилото ова се најубавите градини во Европа кои мора да ги видите барем еднаш во животот.

1. Versailles: Версај, Франција

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-02


2. Vigeland Park: Фрогнер, Осло, Норвешка

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-03


3. Benmore Botanic Garden: Аргул, Шкотска

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-04


4. Keukenhof: Лисе, Холандија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-05


5. Royal Botanic Gardens, Kew: Ричмонд, Обединето Кралство

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-06


6. Claude Monet’s: Живерни, Франција

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-07


7. Petrin Gardens: Прага, Република Чешка

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-08


8. Alhambra: Гранада, Шпанија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-09


9. Powerscourt: Енискери, Округ Виклоу, Ирска

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-10


10. Boboli: Фиренца, Италија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-11


11. Bodnant: Конви, Велс

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-12


12. Sissinghurst:  Кент, Обединето Кралство

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-13


13. Eyrignac Manor: Доргоњ, Франција

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-14


14. New Garden: Потсдам, Германија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-15


15. Villa D’Este Gardens: Тиволи, Рим, Италија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-16

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92279
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2016 во 17:00
nz19

nz08

nz01

Холандија
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92279
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2016 во 09:02

1. Чианг Дао, Тајланд

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-1.jpg

2. Истанбул, Турција

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-2.jpg

3. Флумсберг, Швајцарија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-3.jpg

4. Пловдив, Бугарија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-4.jpg

5. Вудбрн, Орегон

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-5.jpg

6. Савана, Џорџија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-6.jpg

7. Франција

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-7.jpg

8. Национален парк „Глечер“, Монтана

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-8.jpg

9. Јужен Тирол, Италија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-9.jpg

10. Ботаничката градина во Бруклин, Њујорк

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-10.jpg


11. Национален парк „Ергаки“, Русија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-11.jpg

12. Национален парк „Рејнер“, Вашингтон

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-12.jpg

13. Цветен парк „Ашикага“, Јапонија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-13.jpg

14. Грендарфјордур, Исланд

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-14.jpg

15. Мајнау, Германија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-15.jpg

16. Карпестите Планини, Колорадо

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-16.jpg

17. „Калавеј Гарденс“, Грузија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-17.jpg

18. Кантабрија, Шпанија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-18.jpg

19. Лодз, Полска

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-19.jpg

20. Тексас

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-20.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92279
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2017 во 16:36

Паркот „Tower Grove“, САД

kako-zapocnuva-proletta-vo-razlicni-zemji-niz-svetot-10.jpg
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92279
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2017 во 16:37

Јапонија

kako-zapocnuva-proletta-vo-razlicni-zemji-niz-svetot-1.jpg
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92279
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2017 во 16:10

Магијата на пролетта: Волшебни цветни градини во Јапонија


Доколку сакате максимално да ја почувствувате магијата на пролетта, тогаш Јапонија е место за вас, поточно цветните градини кои виреат низ земјата.

Бајковитата градина Кавачи Фуџи има околу 150 растенија со различни видови од цветот глицинија, а како „круна“ на ова волшебно место се смета тунелот Вистерија исполнет го надвиснати гроздести виолетови, розови и бели цветови, кој нуди спектакуларна глетка за посетителите.


Цветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во Јапонија

Паркот Ашикага содржи 350 дрва со цветови глицинија кои го исполнуваат со боја и ведрина, а некои од нив се стари дури 150 години. Градината станува најволшебна овој месец, па поради тоа секоја година традиционално се одржува „Wisteria Festival“, кој оваа година ќе започне на 15 април.

Цветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаИзменето од Valerija - 10.Април.2017 во 16:10
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92279
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2018 во 16:16
Related image

Цветни розови теписи во Јапонија


Изменето од Valerija - 25.Март.2018 во 16:16
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92279
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2018 во 08:41
potonete-vo-beskrajnata-ubavina-na-polinjata-od-lalinja-vo-holandija-01.jpg

Холандија
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92279
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2018 во 16:53

Неверојатни пејсажи од лалињата во ХоландијаНеверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Холандија


  • Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Секоја година во средината на април, полињата со лалиња во Холандија се трансформираат во неверојатни колоритни пејсажи исполнети со над 7 милиони цветови од околу 1.500 различни видови.

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Шанел и Стево го фотографирале овој неверојатен феномен. Нивните фотографии прикажуваат неверојатно море од розови, жолти, портокалови и црвени цветови.

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Уживајте во прекрасните фотографии.

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Изменето од Valerija - 14.Мај.2018 во 16:58
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.