Испечати | Затвори го прозорот

Најчудесните цветни градини и паркови во светот

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Патувања...
Опис на форумот: Многу ме нервираат типови кои се фалат дека сакаат патувања. Па добро бе, кој не сака?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26970
Датум на принтање: 28.Ноември.2021 во 06:29
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Најчудесните цветни градини и паркови во светот
Постирано од: Valerija
Наслов: Најчудесните цветни градини и паркови во светот
Датум на внесување: 25.Февруари.2014 во 21:44

http://www.crnobelo.com/zivot/patuvanje/13873-parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zivot/patuvanje/13873-parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta" rel="nofollow - -

Помеѓу заливот Џорџијан и реката Отава во централен Онтарио, Канада, се наоѓа прекрасниот парк Алонгквин, кој во овој есенски дел од годината насекаде е исполнет со најубавите варијанти на црвена и жолта, додека синото небо, зимзелените дрва и водата даваат неверојатен контраст.

Паркот Алонгквин е најстариот и најголем парк во цело Онтарио, се простира на површина од 8.000 километри квадратни и претставува дом на многу животни: волци и црна мечки, глувци, лисици, верверици, над 250 видови птици итн.

До паркот можете да дојдете на неколку начини. Едниот е со автомобил, а има и место, токму пред паркот, каде да си го оставите возилото додека уживате во природната убавина.

Другиот начин е со кану кое ви овозможува да дојдете и до некои делови од паркот каде што не можете ниту пеш.

Паркот е отворен и во зима, само со скии и снежни обувки, па можете да замислите колку убаво изгледа прекриен со снег...

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-2

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-3

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-4

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-5

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-6

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-7

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-8

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-9

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-10

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-11

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-12

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-13

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-14

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-15

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-16

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-17

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-18

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-19

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-20

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-21

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-22-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Коментари:
Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Февруари.2014 во 21:48

Најголемата градина во светот: Цвеќиња за сечиј вкус


Keukenhof е најголемата цветна градина во светот, која  е позната  како „градината на Европа“.Според официјалниот сајт на Keukenhof Park, приближно седум милиони цвеови  се засадени секоја година во паркот, кој се протега на површина од 32 хектари. Keukenhof се наоѓа во јужна Холандија во малиот град Лисе, југозападно од Амстердам.


Related image


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Февруари.2014 во 21:50

Рајски јапонски градини
Јапонија е позната по необичните и живописни градини кои се издвојуваат како едни од најубвите во светот. Во галеријата подолу ви ги прикажуваме 10-те најпрекрасни јапонски градини кои изгледаат речиси нереално.

Image result for рајски јапонски градини

Image result for рајски јапонски градини


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Февруари.2014 во 22:01

Прекрасните паркови на замокот Маркесак
Замокот Маркесак се наоѓа во градот Везак, во областа Дордоња, Франција. Прекрасната градба е изградена во 17 век и е најмногу позната по нејзините неверојатни и необично обликувани градини.

Бертран Вернет Де Маркесак, кој бил советник на Луј XIV го изградил замокот. Сепак, познатите паркови биле изградени од страна на Џулиен Де Кервел во 1860 година. Патеката за пешачење низ парковите изнесува 5 километри, а за неповторливите пејсажи кои ги нуду ова место сведочат и фотографиите подолу.


Image result for замок маркесак


Related image-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Февруари.2014 во 22:08

Кикенхоф – најголемата цветна градина во светотКикенхоф или „Градината на Европа“ претставува огромен парк со цветни насади во околината на градчето Лисе во Холандија. Се работи за најголемата и најубавата цветна градина во светот. 

Според официјалната интернет страница на паркот Кикенхоф, секоја година, во најголемата цветна градина во светот се засадуваат по 7 милиони цвеќиња, на површина од импозантни 32 хектари. Градината се наоѓа југозападно од Амстердам, од каде може да се допатува со автобус за релативно кратко време. Паркот е отворен за посетители од средината на март до крајот на мај, а лалињата се најубави кон крајот на април и во текот на мај (во зависност од временските услови).

Image result for кикенхоф

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Февруари.2014 во 22:14

Паркот во кој цвеќињата цветаат во сите 4 годишни времиња


Паркот Хитачи во Хитачинака, Јапонија е дефинитивно најцветниот парк што сте го виделе покрај море или океан. Оригиналното име е Hitachi Seaside Park и е вистинско задоволство за вашите очи. Најдобро од сѐ е тоа што неговите полиња секогаш се исполнети со цвеќиња – без разлика дали е пролет, лето, есен или зима.

На пролет мириса на лалиња и нарциси, а во лето на рози. Убавините на овој парк може да ги обиколите со велосипед, а влезот се наплаќа 4 долари.


hitachinakahitachinakahitachinaka-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Февруари.2014 во 22:17

Виолетовите полиња во Франција


Писатели, сликари, туристи…сите се воодушевени од глетката што ја пружаат полињата со лаванда во Прованс, Франција.

Покрај убавите плажи, Прованс е познато како мирно, но убаво село. Туристите најмногу ги хипнотизираат виолетовите полиња со лаванда. Погледнете зошто:


Image result for виолетовите полиња во франција


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Февруари.2014 во 22:20

Градина со над 45 милиони цвеќиња


Можете ли да замислите градина со над 45 милиони цвеќиња? Оваа прекрасна цветна градина е најголемата во светот и се наоѓа во Дубаи. Miracle Garden опфаќа 72000 квадратни метри, полни со оригинални и шарени дизајни со цвеќиња: пирамиди, срца,  ѕвезди, вистински автомобили  украсени со убави растенија, геометриски форми, кревети  во различни нијанси на розово, пауни, кои наместо пердуви имаат цвеќиња и многу други.   Вистински  рај во едно од најпознатите неверојатни места на земјата: пустината. Тоа што е изградена, токму на пуст терен, е најголемото изненадување. За да се обезбедат потребните услови за растенијата – да издржат екстремни температури, ветрови и сува средина, е воспоставен систем за преработка на отпадни води, кои служат за наводнување. Овој предизвик против законите на природата е можен само во Дубаи. Идејата е градината Miracle Garden да се менува секоја сезона со различни бои и архитектура на цвеќињата. Целта е туристите да се враќаат секоја година и да уживаат на различно доживување. Во најжешките месеци во Дубаи од јуни до септември, кога термометрите покажуваат  над четириесет степени целзиусови, градината e затворена и ги отвора вратите повторно во октомври.

Related image


Image result for мирацле гарден дубаи


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Февруари.2014 во 22:33

Нереална и бајковита градина во Мексико


Англискиот ексцентричен уметник Едвард Џејмс го креираше овој нереален град, Лас Позас, во една дождовна шума во Мексико. 

Необичните скулптури, кои изгледаат како стари остатоци од некогашни градби, совршено се вклопуваат со околните природни богатства и креираат бајковита скулптурна градина.

Изградено во периодот од 1960-1970-та година, ова несекојдневно катче и денес претставува една од најуникатнте и најбарани туристички атракции места во светот.Image result for лас позасRelated image-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Февруари.2014 во 22:43

http://www.crnobelo.com/zivot/patuvanje/18387-cano-cristales-kolumbiskoto-tecno-vinozito" rel="nofollow - Caño Cristales - Колумбиското течно виножито

Ако некогаш се одлучите да ја посетите Колумбија и Националниот парк во градот Ла Макарени, погрижете се тоа да биде во периодот од септември до ноември. Зошто баш тогаш? Само тогаш во годината постои течното виножито, како што многумина го нарекуваат.

cano-cristales-kolumbiskoto-tecno-vinozito-01

Се работи за река која поголем дел од годината е сосема обична, како и сите други, а потоа во само неколку недели се претвора во вистинско чудо.

Во периодот од септември до ноември во оваа река растат алги со силни бои кои создаваат неверојатно подводно шаренило.

Колумбиските туристички агенции ви препорачуваат да дојдете со воздушно превозно средство, од каде што локалните туристички водичи ќе ве упатат со овој спектакл во боја.

Ретко кој не би посакал да го доживее овој колаж од бои...

cano-cristales-kolumbiskoto-tecno-vinozito-1

cano-cristales-kolumbiskoto-tecno-vinozito-2

cano-cristales-kolumbiskoto-tecno-vinozito-3

cano-cristales-kolumbiskoto-tecno-vinozito-4

cano-cristales-kolumbiskoto-tecno-vinozito-5-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Февруари.2014 во 23:04

http://www.crnobelo.com/zivot/patuvanje/12586-tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zivot/patuvanje/12586-tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi" rel="nofollow - -
- http://www.pinterest.com/pin/create/button/?url=http%3A%2F%2Fwww.crnobelo.com%2Fzivot%2Fpatuvanje%2F12586-tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi&media=&guid=8kj48W6o8z2u-0&description=%D0%A2%D1%83%D0%BD%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D1%82%20%D0%BD%D0%B0%20%D0%B2%D1%99%D1%83%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5%20-%20%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B0%20%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0%20%D0%BA%D0%BE%D1%98%D0%B0%20%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%B0%20%D0%B4%D0%B0%20%D1%81%D0%B5%20%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B8" rel="nofollow - -

tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi-1

Од сите дизајнери кои постојат на светот, најкреативна е мајката природа. Понекогаш сета убавина околу нас ни го одзема здивот.

Последно, не воодушеви овој тунел од лисја сместен во малото гратче Клевен во Украина.

Длабоко во шумскиот предел, може да биде истражен само од авантуристи кои сакаат да шетаат низ дивината.

Тунелот е навистина долг – 2,9 километри и иако низ него поминува воз, постојат делови од денот кога може да го разгледате.

Го нарекуваат и тунел на заљубените затоа што е особено романтично за попладневна прошетка.

tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi-2

tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi-3

tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi-4

tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi-5

tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi-6

tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi-7

tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi-8-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Февруари.2014 во 23:07

http://www.crnobelo.com/zivot/patuvanje/9355-najubaviot-park-na-cvekinjata" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zivot/patuvanje/9355-najubaviot-park-na-cvekinjata" rel="nofollow -

najubaviot-park-na-cvekinjata-povekjeЈапонците се вистински љубители на цвеќињата. Едно од најубавите места каде може да уживате во преубавите градини е паркот на цвеќињата – Ashikagа.


Лоциран е во градот Ashikaga Tochigi во провинцијата Хоншу. Паркот покрива околу 8.2 хектари и е препознатлив по разните видови цветови во сите бои.

Овде е сместено и 100 годишно дрво фуџи, а неговите гранки прават своевиден чадор од виолетови фуџи цветови. Постои и долг тунел од жолти фуџи цвеќиња.

Еве како изгледа овој фантастичен парк:

http://www.crnobelo.com/zivot/patuvanje/9355-najubaviot-park-na-cvekinjata" rel="nofollow - najubaviot-park-na-cvekinjata-1

najubaviot-park-na-cvekinjata-2

najubaviot-park-na-cvekinjata-3

najubaviot-park-na-cvekinjata-4

najubaviot-park-na-cvekinjata-5

najubaviot-park-na-cvekinjata-6

najubaviot-park-na-cvekinjata-7

najubaviot-park-na-cvekinjata-8

najubaviot-park-na-cvekinjata-9

najubaviot-park-na-cvekinjata-10

najubaviot-park-na-cvekinjata-11

najubaviot-park-na-cvekinjata-12

najubaviot-park-na-cvekinjata-13

najubaviot-park-na-cvekinjata-14

najubaviot-park-na-cvekinjata-15

najubaviot-park-na-cvekinjata-16


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Февруари.2014 во 23:12

http://www.crnobelo.com/zivot/patuvanje/8865-zeleniot-del-na-njujork" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zivot/patuvanje/8865-zeleniot-del-na-njujork" rel="nofollow -

zeleniot-del-na-njujork-povekjeОна што често пати се поставува како прашање за светската метропола Њујорк, е тоа каде жителите на овој град пронаоѓаат мир. Њујорчаните често...


...се дружат во парковите кои се еден вид на зелена оаза каде би можеле да го поминете целиот ден.

Овде тие ги завршуваат и своите деловни состаноци – место во кафулиња и ресторани.

Како тоа од запад ние секогаш ги влечеме само најлошите навики (фаст фуд, алкохолизирање без усул и сл.) Секако дека имаме потенцијал.

Богатството на овој град е тоа што за овие зелени површини навистина се вложува многу, бидејќи градската џунгла полека го скратува секое природно задоволство.

zeleniot-del-na-njujork-1

zeleniot-del-na-njujork-2

zeleniot-del-na-njujork-3

http://www.crnobelo.com/zivot/patuvanje/8865-zeleniot-del-na-njujork" rel="nofollow">

zeleniot-del-na-njujork-4

http://www.crnobelo.com/zivot/patuvanje/8865-zeleniot-del-na-njujork" rel="nofollow">

zeleniot-del-na-njujork-5

zeleniot-del-na-njujork-6

zeleniot-del-na-njujork-7

zeleniot-del-na-njujork-8

zeleniot-del-na-njujork-9-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Февруари.2014 во 18:21
             Десетте најубави ботанички градини во светот
Човечкиот вид ја култивира природата за храна, засолниште, но и убавина веќе илјадници години. Ботаничките градини ги претставуваат аспектите и на природата, но и на човековата грижа за неа.
Еве кои се десетте најубави вакви мали рајски градини:

1.Батчарт градините, Викторија, Британска Колумбија, Канада

Посетата на провинцијалниот главен град на Британска Колумбија во Канада не би била комплетна да дојдете во овие градини. Признаени се како Национално историско богатсво на Канада, и во нив има големи површини на древни дрвја, прекрасни пеперутки и 7.000 варијации на мирисни цвеќиња.


2.Ботаничките градини во Монтреал, Квебек, Канада

Ботаничката градина во Монтреал, лоцирана на само неколку минути од центарот на градот, нуди прибежиште од хаотичниот урбан живот. Овде има 30 тематски градини и 10 зелени куќи за изложби во кои има повеќе од 22.000 различни видови растенија. Објектот нуди и изложби и слични настани во текот на целата година.


3.Ројал Ботаникал Кју градините во Лондон, Англија

Една од најпознатите ботанички градини во светот е Кралската ботаничка градина Кју во Лондон, Англија, и е признаена за Светско богатство според УНЕСКО. Отворена е секој ден од годината, освен Бадник и Божиќ.


4.Градините на Версајската палата, Париз, Франција

Иако биле нарачани во 1641 година од Луј XIV, за градините да бидат завршени биле потребни 4 децении. Преполни со дрва, цвеќе и скулптурирана почва, овие градини ја претставуваат вербата на кралот дека креацијата и одржувањето на почвата која го опкружува прекрасниот Версај е исто толку важна колку и самата палата.


5.На’Аина Каи градините во Кауаи, Хаваи

Фразата „На’Аина Каи“ значи „земја крај морето“ на хавајски, и е одлично име за овие прекрасни диви и култивирани градини лоцирани близу до Тихиот Океан. Порано биле дел од приватен имот, но сега е атракција отворена за сите посетители.


6.Ботаничката градина во К*ритиба, Бразил

Ботаничката градина во К*ритиба, Бразил, била создадена со цел да се следи француската традиција, и нејзината светски признаена стаклена градина ги привлекува истражувачите од целата планета. Освен растенија, овде ќе најдете и 4 уникатни статуи создадени од артистот Франс Крајцберг.


7.Националните ботанички градини Кристенбош, Кејп Таун, Јужна Африка

Овие ботанички градини се формирани во 1913 година, и се многу познати по големиот вариетет на непознати растителни видови. Во градините има и камени скулптури, како и прекрасната национална флора која ја нема на другите континенти.


8.Нонг Нуч тропската ботаничка градина, Патаја, Тајланд

Лоцирана на само 90 минути возење од Бангкок, оваа ботаничка градина е и луксузен комплекс за сместување. Може да се пофали со светски најголемата колекција на палмови дрва и најбогатиот вариетет на орхидеи во Тајланд.


9.Градината Коишикауа Коракуен, Токио, Јапонија

Вгнездена во еден од светските мегаградови, Коишикауа Коракуен во Токио претставува остров на мир, перфектен за дневна прошетка и бегство од секојдневниот неред и рутината. Преполна е со расцветани црешови дрва, сезонска флора и скулптурирани почви, како и езерца.


10.Ботаничката градина во Бруклин, Њујорк

Ова е всушност колекција од неколку различни градини. Има повеќе опсерватории, Бонсаи музејот, Тропскиот павилјон и Акватик куќата.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Февруари.2014 во 18:24
                            Дворот на Европа: Најголемиот цветен парк во светот

Без оглед на тоа дали сте љубител на цвеќињата или не, разгледувањето на овој парк сигурно ќе ве расположи и ќе направи за миг да заборавите на тмурните студени зимски денови, маглата и заспаната природа, односно ќе уживате во шаренилото на бои и радосната атмосфера која ја претставуваат прекрасните цветни површини.
Имено, станува збор за Кекенхоф, познат и како Дворот на Европа и истиот е најголемиот цветен парк во светот, а воедно се смета и за еден од најубавите пролетни градини. На површина од повеќе од 32 хектари, во Кекенхоф секоја година се садат околу 7 милиони цветови!


Најдоброто време за посета на овој прекрасен парк се месеците април или мај, кога цвеќињата се во полн цвет и кога неколку дворови и четири павилјони ги покажуваат своите фантастични колекции од зумбули, нарциси, орхидеи, ружи, каранфили, љубичици, лалиња и многу други видови на цвеќиња. Во текот на тие месеци, спектарот на бои и мириси во паркот се едноставно магични.

Кекенхоф бил извор на билки за Жаклин, грофицата од Хајнат дворецот, кога било и одредено името на оваа градина, а по нејзината смрт, богатите трговци го презеле имотот и оттогаш, паркот променил повеќе сопственици.


Градината, каква што можеме денес да ја видиме, била основана во 1949 година од страна на тогашниот градоначалник на градот Лисе. Идејата била да се претстави изложба од цвеќиња, каде што одгледувачите од цела Холандија и Европа можеле да ги покажат своите хибридни дела и да и помогнат на холандската индустрија, ако се знае фактот дека оваа земја е и најголем извозник на цвеќиња во светот.

Иако многумина од посетителите во Кекенхоф очекуваат да погледнат дел од светски познатите огромни полиња со лалиња, тоа сепак нема да го пронајдат во оваа градина. Дворот на Европа е дизајниран на начин да прикаже повеќе видови на цвеќиња, односно ниту еден вид на цвеќе да не се истакнува најмногу.


Доколку некој сака да ги погледне полињата со лалиња, тој може да ги посети околните приватни имоти, иако посетите не се вклучени во картата која што мора да се купи при влезот во Кекенхоф.
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Февруари.2014 во 22:35
                                        Најубавите градски паркови ширум светот

Покрај тоа што важат за "бели дробови" на големите градови, парковите се едни од најубавите места во кои што луѓето можат да побегнат од загадените улици и целиот натрупан урбанизам во своите населби. Затоа, во продолжение погледнете кои се најубавите градски паркови ширум светот.
Прекрасно дизајниран парк е многу повеќе од само зелена површина... Напротив, градските паркови се еден од деталите кои што го прават градот привлечен и пријатен за живеење.

Токму затоа, градските власти ширум светот посветуваат големо внимание и ресурси за уредувањето на градските паркови, а крајниот резултат се прекрасни предели кои што на луѓето им овозможуваат засолниште од загадените улици, од бучниот сообраќај и од масовниот урбанизам во градските центри.

Во продолжение, барем за миг "прошетајте" низ најубавите градски паркови ширум светот:

Паркот Гуел во БарселонаСтенли парк во ВанкуверПаркот на лалињата во ХоландијаГрадскиот парк во Њу ОрлеансПарк Голден Гејт во Сан ФранцискоПарковите Намба во Осака, ЈапонијаШумскиот парк во Сент ЛуисПарк Ибирапуера во Сао Паоло, БразилПаркот Англишер во МинхенБалбоа парк во Сан ДиегоПарк Уено во ТокиоПаркот "Parc des Buttes Chaumont" во ПаризПарк Грифит во Лос АнџелесЦентрал Парк во ЊујоркХоутан парк во ШангајВселенскиот парк во Фоеникс, АризонаПарк Маунт Фабер во СингапурЛумпини парк во БангкокПарк Чапултепек во Мексико СитиПарк Минехаха во МинеаполисХајд Парк во ЛондонПарк Милениум во ЧикагоПаркот Дориа Памфили во Рим, ИталијаБеихаи парк во Бејџинг, КинаПаркот Флагстаф во МелбурнВонделпарк во АмстердамФеникс парк во ДаблинИ секако, најпрекрасниот од сите, Скопскиот градски парк!

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Февруари.2014 во 22:51
                  Тропска градина која воодушевува

Оние кои што сакаат цвеќиња и необични растенија, сигурно ќе уживаат при посетата на неодоливата тропска градна во Тајланд, каде што можат да се видат неверојатно уредени површини со најразлични растенија.
На површина од повеќе од два квадратни километри се простираат уметничките композиции направени од најразлични растенија со потекло од сите краишта на светот. Плодната земја и благата клима овозможила одгледување на кактуси, ананаси и нежни гардении на едно исто место.


Зоолошката градина "Nong Nooch" е составен дел од овој ресорт, па така, дел од градината претставува и дом за папагали и слонови. Секој викенд во оваа позната туристичка дестинација се организираат најразлични манифестации и паради со слонови, кои воедно се и најголемата атракција на ова место.

Едноставно, станува збор за место кое е доказ дека човекот може да ја уредува природата без истата да ја уништи, односно дека убавината на природата и човечките вештини можат да се претворат во спектакуларна уметност.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Февруари.2014 во 22:53
                            Воодушевувачки пејзажи од полињата со лаванда во Франција

Самиот збор лаванда асоцира на нешто нежно, миризливо, чисто, релаксирачко и прекрасно... Токму такви се и фотографиите во продолжение! Тие ќе ве воодушеват, релаксираат и разнежнат и сигурно ќе ве потсетат на прекрасниот мирис на свежо испраните алишта.

Лавандата претставува род од 39-те видови на цветни растенија од семејството нане, "Lamiaceae". Станува збор за растение кои што е застапено насекаде, од Канарските острови, преку јужна Европа, на Медитеранот, низ цела северна и источна Африка, во југозападниот дел на Азија, па се до Индија.


Лавандата се одгледува како украсно растение за градините, меѓутоа висока е нејзината експлоатација и за создавање на етерични масла и секакви други производи за хигиена и нега на човечкото тело.


Токму поради тоа што станува збор за нешто што асоцира на убавина, пејзажите кои што се овековечени на фотографиите во продолжение сигурно ќе ве воодушеват. Така, откако пред неколку дена им се радувавме на http://tocka.com.mk/3/93133/polinjata-so-lalinja-vo-holandija" rel="nofollow - полињата со лалиња во Холандија , сега можеме да се воодушевуваме и од глетката кон полињата со лаванда во Провенс, во Франција.


Прекрасната виолетова боја ќе ве потсети на подеднакво прекрасната миризба и овие фотографии за миг ќе ве опуштат, разнежат и ќе ве потсетат на прекрасната пролет. Едноставно, станува збор за прекрасна глетка, а кога истата ќе се доживее во живо, веројатно претставува и единствено искуство.

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Февруари.2014 во 23:01
                                                  Полињата со лалиња во Холандија
                                                                                                                                                 


Холандија, земјата на слободата, демократијата, земјата во која има најмалку строг законски систем и најрелаксирани луѓе во светот, има уште нешто со што може да се пофали – прекрасните полиња со лалиња, кои се чини дека ги собрале сите бои!
Лалето е цвет чие име веднаш ве асоцира на Холанија. Иако можете да го најдете во секој двор, цвеќарница, икебана и букет, лалето некогаш било многу ретко и скапоцено, и било причина за илјадници неволји.

Имено, во 17-тиот век постоела тулипоманија, односно опседнатост со лалињата, и нивните нови хибридни видови. Една луковица од нов вид на лале, вредела околу три куќи и осум коњи. Луѓето не тргнувале со пари, туку со луковица од лале. Ова е, на некој начин, и првата берза која се појавила во светот.

Лалињата ги има во 109 видови и подвидови: еднобојни, шарени, со посебни форми... Сите на едно место можете да ги најдете само во Холандија. Ако не можете да ги посетите, погледнете ја галеријата која ви ја нудиме и уживајте!
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Март.2014 во 22:09

Најубави градини на светот


Keukenhof je najveća bašta na svetu

Keukenhof – Холандија

Keukenhof e најголемата градина на светот и секако една од најубавите. Содржи повеќе од седум милиони  лалиња, нарциси и зумбули, кои се засадени на земјиште со површина од околу 32 хектари.

http://www.bravacasa.rs/?attachment_id=13317" rel="nofollow">Bašta više od sedam miliona lala http://www.bravacasa.rs/?attachment_id=13316" rel="nofollow">Bašta sadrži i narcise i zumbule

Додека уживате во прошетка по градината, на располагање ви се аранжери кои ви даваат совети во врска со одгледувањето на цвеќето. Во состав на градината има и бројни ресторани и кафулиња, а има и можност да изнајмите велосипед или да запловите со брод. Ова уживање не треба да се пропушти никако!

Suan Nong Nooch – Тајланд

Тропската ботаничка градина Suan Nong Nooch е отворена во 1980 година. Градината е наречена по госпоѓицата Нонг Ноч, која сметала дека тоа место е идеално за да се направи преубава градина.

http://www.bravacasa.rs/?attachment_id=13319" rel="nofollow">Tropska botanička bašta http://www.bravacasa.rs/?attachment_id=13320" rel="nofollow">U bašti se nalazi najbolji izbor orhideja na Tajlandu

Во овој рај на земјата денес се наоѓа мноштво од прекрасни градини, со најголем избор на видови палми и на цикади во светот, како и со најдобар избор на орхидеи во Тајланд.

Butchart Gardens – Канада

Ова рајско место се наоѓа во Ванкувер Исланд во Канада, а е во приватна сопственост е на семејството Бачардс и се прострира на  22 хектари земјиште.

Од почетокот на 20 век семејството Бачардс овде основале семенара, но сопругата на господинот Бачардс на тоа место сакала градина, па прво направила Јапонска градина, потоа Италијанска, итака настанале и другите тематски градини, кои станале светска атракција.

http://www.bravacasa.rs/?attachment_id=13322" rel="nofollow">Rajska bašta nalazi se u Vankuver Islandu http://www.bravacasa.rs/?attachment_id=13321" rel="nofollow">Jesen u prelepom vrtu

Наследниците на семејството и понатаму живеат на имотот, кој е отворен за јавност и годишно го посетува повеќе од еден милион туристи.

Fairchild – Флорида

Во тропската ботаничка градина Fairchild можат да се видат навистина многу видови тропски билки од различно потекло: од Јужна Флорида, од Карипските острови, Океанија, од тропскиот појас на Африка како и од Мадагаскар.

http://www.bravacasa.rs/?attachment_id=13323" rel="nofollow">Bašta je takođe vodeći centar za proučavanje palminog drveća http://www.bravacasa.rs/?attachment_id=13324" rel="nofollow">Tropska botanička bašta

Градината е исто така водечки центар за проучување на палмините дрвја, кој работи повеќе од 70 години.

Jardin Majorelle – Маракеш, Мароко

Градината Majorelle е цела во сина боја, по што се разликува од другите ботанички градини.

http://www.bravacasa.rs/?attachment_id=13326" rel="nofollow">Vlasnik bašte do smrti je bio modni kreator Iv Sen Loran http://www.bravacasa.rs/?attachment_id=13325" rel="nofollow">Bašta Majorelle je sva u plavoj boji

Неа ја осмислил Жак Мажорел, во дваесетите години од минатиот век, а сопственик сè  до својата смрт бил славниот моден креатор Ив Сен Лорен.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 28.Март.2014 во 07:39

http://www.crnobelo.com/zivot/patuvanje/22245-cudesnata-gradina-vo-dubai-so-45-milioni-cvetovi-foto" rel="nofollow - Чудесната градина во Дубаи со 45 милиони цветови (фото)


Dubai Miracle Garden се смета за една од најголемите и најубавите цветни градини во светот. Со преку 45 милиони цветови со сите бои распоредени на стотина начини, претставуваат пејзаж кој ќе ве остави без здив.

cudesnata-gradina-vo-dubai-so-45-milioni-cvetovi-foto-01

Цвеќињата се распоредени во облик на пирамиди, кругови, ѕвезди, шарени патеки и романтични тунели, а живописните комбинации на бои оставаат неверојатен впечаток.

Оваа градина е уште поспецифична по тоа што се наоѓа среде голема пустина, а нејзиното одржување се постигнува со вграден еколошки систем за наводнување.

Во склоп на градината се наоѓа најголемиот цветен ѕид во светот, со должина од еден километар.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Април.2014 во 09:32

МАГИЧНИ ЈАПОНСКИ ГРАДИНИ

2

Меѓу дождовните долини и прекрасните шуми на Портланд се наоѓа прекрасен простор кој е познат како Портландска јапонска градина…

Ова место се смета за најавтентична јапонска градина надвор од Јапонија. Магичните градини привлекуваат голем број посетители секоја година, кои доаѓаат од сите делови на светот. Овој парк кој постои речиси 50 години содржи пет различни јапонски градини: Flat Garden, Strolling Pond Garden, Natural Garden, Tea Garden i Sand & Stone Garden.

Традиционално, нивната намена е поврзување на човекот со природата и доловување на мир, баланс и хармонија во душата.
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Април.2014 во 11:51

ФАНТАЗИЈА: ГРАДИНИТЕ MAPLE GLENImage result for мапле глен градини


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Април.2014 во 11:53

НАЈУБАВИТЕ ГРАДИНИ: ЗАМОКОТ НИЏО ВО КЈОТО

Замокот Ниџо, древна резиденција на Токугава во стариот јапонски главен град Кјото тешко дека ќе ги остави рамнодушни луѓето кои се интересираат од јапонската култура и префинета уметност. Комплексот се состои од замок, неколку помали објекти и неколку прекрасни градини. Денес сето тоа е дел од светското наследство на УНЕСКО.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Април.2014 во 14:29
Ал Аин


Оваа цветна оаза, имаше идеја да стане најшарениот парк во светот. Во тоа и успеа, сместувајќи се во Гинисовите рекорди.

Милијарди цвеќиња во сите бои, правилно искомбинирани, во оваа градина создаваат ремек дела, кои со заслуга ова место го прават еден сосема поинаков, паралелен Универзиум, кој вреди да се посети.

Градината зафаќа повшина од 22.000 хектари, а волшебните фигури во неа се изработени од 25 видови цвеќиња од САД, Јапонија, Италија и Германија. Во внатрешноста се наоѓа и водопад и преубав мал театар.

Ќе бидете добредојдени, а ќе излезете најзадоволни од најубавата градина во Ал Аин, Соединетите Арапски Емирати !

Задоволството нека започне со следнава галерија…Image result for ал аинImage result for ал аинRelated image-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Април.2014 во 14:30

НИНФА - НАЈРОМАНТИЧНАТА ГРАДИНА ВО СВЕТОТ

Ретки растенија, магични рушевини надополнети со ѕвук од водопад: ботаничката оаза Нимфа во близина на Рим е изработена во англиски стил и е прогласена за најромантична градина во светот. Градината потекнува од 19 век кога аристократското семејство Каетани ја превзема земјата која со векови била напуштена во близината на Нинфа, град кој е напуштен уште во средниот век.

Оваа градина е едно од чудата на Италија. Добро е одржувана и представува вистинска симфонија од раскошна пририда и човечки капацитет да култивира вакво место.

Foto: fondazionecaetani.org

Foto: fondazionecaetani.org

Foto: fondazionecaetani.org

Foto: fondazionecaetani.org-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 12.Април.2014 во 00:49
Butchart Gardens - Canada


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Април.2014 во 16:47

Најголемата цветна градина во светот

dubai-gradina1

Чудесната градина во Дубаи е најголемата цветна градина во светот. Таа се наоѓа во северо-западниот квадрант во Arabian Ranches долж Shiekh Mohammad Bin Zayed патот.

Оваа неверојатна туристичка дестинација има и свое место во Гинисовата книга на рекорди за најголема вертикална градина.

Во цветната градина која го добила името “чудесна градина”, цветаат повеќе од 45 милиони цвеќиња со неверојатни дизајни, форми и структури, како и прекрасни комбинации на бои на сите 45 милиони цветови.

Во склоп на градината има обезбеден паркинг простор, вип паркинг, паркинг за хендикепирани лица, области за одмор, тоалети, безбедносни соби, соба за прва помош, киосци и слични олеснителни поволности за сите посетители.

На фотографиите подолу може да видите како изгледа чудесната градина во Дубаи, која ви ја препорачуваме да ја посетите.

Таа е достапна од 10:oo до 22:oo часот во работни денови и до полноќ за време на викенди и празници.

dubai-gradina2

dubai-gradina3

dubai-gradina4

dubai-gradina5

dubai-gradina6

dubai-gradina7

dubai-gradina8

dubai-gradina9-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 10.Јули.2014 во 09:07

НАЈУБАВИТЕ ФОТОГРАФИИ НА ЈАПОНСКИТЕ ВИШНОВИ ГРАДИНИ

Image result for јапонски вишнови градиниhttp%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Fpatuvanja%2Fdestinacii%2Fnajubavite-fotografii-na-japonskite-vishnovi-gradini%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow -

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Јули.2014 во 10:08

ЦРНАТА ШУМА ВО ГЕРМАНИЈА

8

Во југозападна Германија се протега неверојатно живописен ланец од планини, долини и мочуришта.

Она што му дава посебна убавина и мистичност на ова место е Црната Шума, која името го добила поради густината на дрвата и темнината која ја создаваат.

Областа околу Црната Шума е рај за туристите кои уживаат во природните убавини, а за уживањето да биде уште поголемо, тука се и малите селца кои нудат сместување во куќички налик на оние од приказните.

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд

Црната Шума е приказна сама за себе. Неповторливата магија на ова место ќе ве врати назад во времето, во приказните за Јованче и Марика, или пак ќе имате чувство дека од некаде ќе излезе Црвенкапа во друштво на волкот.

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд

Многу легенди и митови зборуваат за магичноста на ова место, за натприродните суштества кои живееле во шумата, за нимфи, волци, духови и вештерки.
Иако Црната Шума навистина постои и не е опасно да се движите низ неа, самото опкружување ќе ве натера да се запрашате дали ова место е реалност или фантазија.

Природата толку несебично ја покажала својата убавина и ја обвиткала Црната Шума со своите најубави бои, што несомнено ќе се чувствувате како да сте дел од некоја бајка.

Можеби не можеме за скоро да ја посетиме, но ништо не нè спречува преку фотографии да уживаме во убавината на Црната Шума и да понесеме дел од магијата и мистичноста на ова неверојатно место.

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд
Недопрената убавина која плени на прв поглед

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд
Куќичка во пределот околу шумата

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд
Поглед кон Црната Шума-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Јули.2014 во 19:32

ЌЕ ВЕ ХИПНОТИЗИРААТ ЈАПОНСКИТЕ СИНИ ЛИВАДИ

18

http://popara.mk/2014/patuvanja/destinacii/kje-ve-hipnotiziraat-japonskite-sini-livadi/" rel="nofollow -

http%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Fpatuvanja%2Fdestinacii%2Fkje-ve-hipnotiziraat-japonskite-sini-livadi%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow - Верувале или не, овие бајовити ливиди не се дигитален отпечаток на нашите соништа, туку реални фотографии, направени во паркот Хиташи, Јапонија.
Градината се наоѓа на површина од 190 хектари и во текот на целата година овде цветаат најразлични цветови. Најпознати се немофилите – секоја пролет 4,5 милиони од овие прекрасни цветови ги преплавуваат ливадите.
Паркот е толку познат со немофилите што привлекува многу туристи, па фотографите треба да користат Фотошоп за да ги отстранат од кадар, бидејќи речиси е невозможно да се фотографира пејсажот, без да бидат присутни луѓе.

http%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Fpatuvanja%2Fdestinacii%2Fkje-ve-hipnotiziraat-japonskite-sini-livadi%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow -

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 18.Август.2014 во 08:32

ФОТО: Најубавиот парк во светот


Цветниот парк Ашикага во Јапонија е сместен во периферијата Точики и на своите посетители им приредува неверојатни средби со природата. Познат е по шармантните цветни завеси во преубави бои – виолетови, сини, бели и жолти..Дизајниран е во облик на џиновски чадор во стотици бои, а стар е речиси цел век!Ако сакате да видiте вистинска убавина, најдобро е да го посетите во периодот од мај до август, кога сите цветови се расцветени. Токму поради тоа, влезниците во пролет и лето се поскапи, за разлика од есен и зима.

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Август.2014 во 16:44

ПОУБАВО НЕШТО НЕ СТЕ ВИДЕЛЕ: МАГИЧНИТЕ ШУМСКИ ПАТЕКИ

15

http%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Fpatuvanja%2Fdestinacii%2Fpoubavo-neshto-ne-ste-videle-magichnite-shumski-pateki%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow -

http%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Fpatuvanja%2Fdestinacii%2Fpoubavo-neshto-ne-ste-videle-magichnite-shumski-pateki%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow - Нема ништо поубаво од тоа да чекориш по една ваква патека и да го исчистиш мозокот од секојдневните проблеми. Или пак да го наполниш со идеи!

http%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Fpatuvanja%2Fdestinacii%2Fpoubavo-neshto-ne-ste-videle-magichnite-shumski-pateki%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow -

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Август.2014 во 16:47

НАЈУБАВАТА ЦВЕТНА ГРАДИНА ВО СВЕТОТ СЕ НАОЃА ВО ПУСТИНА

 
градина
Фото: Stephen Allan


Најголемата цветна градина во светот се наоѓа на место каде што не би очекувале. Таа не е во бујниот дворец Тилери во Париз, ниту во ренесансната Вила д'Есте во Тиволи, Италија, туку во пустина надвор од Дубаи, Обединетите Арапски Емирати.

Отворена на Денот на вљубените 2013 година, градината наречена „Dubai Miracle Garden“ е светски лидер кога станува збор за огромни цветни градини. Таа се состои од 150 милиони индивидуални цвеќиња, и го надминува својот најблизок конК*рент, Кеукенхоф во Холандија и нејзините 7 милиони цветови. Целиот тематски парк е посветен на цвеќиња, пауни, замоци, ветерници, куќи, автомобили, огромна жена и реплика од највисоката зграда во светот, Бурџ Калифа - сите тие направени од цвеќиња. Дури и мора да помините низ огромен (вештачки) цвет за да влезете внатре. Градината се протега на 185.806 квадратни метри, а вклучува продавници, џамија, цветен часовник и првата градина со пеперутки во регионот. 

Најголемиот дел од цвеќињата остануваат исти од година во година, но секоја есен, откако градината ќе затвори за експлозивното жешко арапско лето - се менуваат неколку експонати. Паркот моментално вклучува најмалку 45 различни видови на цвеќе увезено од целиот свет, а голем дел од нив е тешко успеваат во пустина и ретко можат да се најдат на Блискиот исток. 

Освен што е најголемата градина во светот во смисла на бројот на  http://mentalfloss.com/article/94150/see-massive-flower-garden-dubai-desert" rel="nofollow - цвеќиња , оваа градина исто така го држи актуелниот Гинисов рекорд за најголемиот цветен аранжман. Оваа награда ја доби во декември 2016 година за цветната структура во форма на Ербас А380, која е околу 70 метри долга и има повеќе од 500.000 свежи цветови и растенија.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 24.Октомври.2014 во 12:15

Hitachi Seaside Park

Локација: Хитачинака, Јапонија (Hitachinaka, Japan)
Површина: 190 хектари / 470 акри
Настани вредни за посетување во склоп на паркот: Rock in Japan Festival кој што се одржува во август секоја година
Како до таму?! Најбрзо се стигнува со воз, на Katsuta Station!
Интересен факт - Има преку 170 различни видови на лалиња, преку 1 милион нарциси!


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 24.Октомври.2014 во 12:52
Keukenhof - ХоландијаЛокација: Keukenhof, Lisse - Холандија
Адреса: Stationsweg 166A, 2161 AM Lisse, Netherlands
Основан: 1950 година
Отворен за посетители: паркот е отворен од средина на март до средина на мај, а замокот во склоп на паркот е отворен преку цела година бидејќи е домаќин на неколку фестивали и други културни настани (конкретно за 2015, паркот ќе биде отворен на 20 март и ќе работи до 17 мај)
Најдобро време за посета: средина на април
Интересни настани: Keukenhof Flower Parade што се одржува еднаш годишно, а следната ќе биде на 25 април 2015 година

Билети:
За возрасни - 16 евра (вклучувајќи ги и сениорите, 65+)
Деца од 4-11 год - 8 евра
Паркинг - 6 евра
Водич низ паркот (печатен материјал) - 5 евра


Слики од паркот
Слики од парадата 
Замокот


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 04.Ноември.2014 во 21:27

Долината на цвеќето, Индија


Полето на лалињата, Холандија


Кавачи Фудзи, Јапонија

Хокаидо, Јапонија

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 06.Ноември.2014 во 17:06

ПАРКОТ ВО КОЈ СЕ ПРЕЛЕВААТ СИТЕ БОИ НА ЕСЕНТА

17

Помеѓу заливот Џорџијан и реката Отава во централен Онтарио, Канада, се наоѓа прекрасниот парк Алонгквин, кој во овој есенски дел од годината насекаде е исполнет со најубавите варијанти на црвена и жолта, додека синото небо, зимзелените дрва и водата даваат неверојатен контраст.

Паркот Алонгквин е најстариот и најголем парк во цело Онтарио, се простира на површина од 8.000 километри квадратни и претставува дом на многу животни: волци и црна мечки, глувци, лисици, верверици, над 250 видови птици итн.

До паркот можете да дојдете на неколку начини. Едниот е со автомобил, а има и место, токму пред паркот, каде да си го оставите возилото додека уживате во природната убавина.

Другиот начин е со кану кое ви овозможува да дојдете и до некои делови од паркот каде што не можете ниту пеш.

Паркот е отворен и во зима, само со скии и снежни обувки, па можете да замислите колку убаво изгледа прекриен со снег…

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-2

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-3

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-4

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-5

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-6

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-7

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-8

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-9

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-10

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-11

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-12

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-13

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-14

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-15

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-16

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-17

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-18

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-19

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-20

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-21

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-22-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Август.2015 во 17:11
Најубавите градини на светот: Ако патот ве однесе во Холандија, никако немојте да ги пропуштите

Доколку патот ве однесе во Холандија „земјата на лалињата“, не пропуштајте да ги посетите преубавите градинии паркови по кои е позната. Градинарската уметност во оваа земја се развивала во согласност со современите европски традиции прилагодувајќи се на карактеристичните обележја на холандската уметност и култура.

Кеукенхоф

Кеукенхоф градините се познати и како „Градината на Европа“ затоа што претставуваат едни од наголемите цветни градини на светот. Се наоѓаат на југот од земјата, во малото градче Лиса и отворени се за посетители од средината на март до средината мај.


Некогаш ловечкиот имот, Кеукенхов бил дом на грофицата Жаклин, кој во времето на нејзиниот престој бил познат по билките на зачини кои таму се одгледуваат.


Самите градини кријат многу изненадувања за посетителите измешани во различни стилови на уредување, со многу богата содржина која привлекува илјадници туристи.

Хет Ло


Хет Ло е палата опкружена со прекрасни градини во Апелдорн. Симетричната барокна зграда е изградена во периодот од 1684 до 1686 година за кралот Вилијам III и кралицата Мери II, а градините ги дизајнирал Клод Десгоц.


Приватната „Голема градина“ се наоѓа во задниот дел на комплексот, карактеристичен барок дизајн во рамките на форлмулата на познатиот Ле Нотр, со совршена симетрија, партери со растенија, скулптури и фонтани.

Кастеел де Хаар

Денешниот изглед на замокот датира од 1892 година кога оригиналниот замок во целост бил реновиран во стилот нео готика, а целиот проект го финансирало познатото семејство Ротшилд.


Во околината на замокот има зелени површини кои се огледуваат во водата, а содржат формални градини по примерот на францускиот стил и познатиот Версај.

Кастеел Розендаел

Замокот Розендаел е средновековна градба опкружена со градини кои датираат од крајот на 17 век, со одредени детали кои се издвојуваат од реновирањето во 1836 година.


Градините биле уредени во барок стил, со скромна површина, за во 1730 година значително да се прошират кога Даниел Марот додал галерија и ловечка куќа. Во декорација се користени школки и живописни бои, што е прилично необично за холандските градини.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Октомври.2015 во 17:42

Схибазаk*ра Хил, ЈапонијаImage result for шибазаК*ра хил-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Октомври.2015 во 17:43

Долината на цвеќињата национален парк, Индија


Image result for долина на цвекињата индија-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 14.Декември.2015 во 17:33
ШибазаК*ра или розовиот мов е прекрасно розово поле од цвеќиња кои цветаат од крајот на април до средината на мај. Во овој парк секоја година се организира фестивал во кој уживаат сите генерации. Најдобро место за уживање во цвеќиња е паркот Хитсуџијама во префектурата Саитама.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Февруари.2016 во 22:04

http://www.crnobelo.com/zivot/patuvanje/37832-kako-od-bajka-najubavite-gradini-vo-evropa" rel="nofollow -

Европа како лулка на традицијата и културата отекогаш изобилувала со прекрасни градини каде богатите императори и кралеви имале можност да уживаат во благодетите на природата.

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-01

Убавината на градините и нивната големина биле статусен симбол со кој најбогатите луѓе во минатото ја покажувале својата моќност и доминација. Ретките растенија, прекрасните фонтани, а често и голем број на егзотични животни биле составни делови од ваквите градини.

За сите љубители на природата и зеленилото ова се најубавите градини во Европа кои мора да ги видите барем еднаш во животот.

1. Versailles: Версај, Франција

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-02


2. Vigeland Park: Фрогнер, Осло, Норвешка

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-03


3. Benmore Botanic Garden: Аргул, Шкотска

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-04


4. Keukenhof: Лисе, Холандија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-05


5. Royal Botanic Gardens, Kew: Ричмонд, Обединето Кралство

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-06


6. Claude Monet’s: Живерни, Франција

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-07


7. Petrin Gardens: Прага, Република Чешка

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-08


8. Alhambra: Гранада, Шпанија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-09


9. Powerscourt: Енискери, Округ Виклоу, Ирска

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-10


10. Boboli: Фиренца, Италија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-11


11. Bodnant: Конви, Велс

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-12


12. Sissinghurst:  Кент, Обединето Кралство

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-13


13. Eyrignac Manor: Доргоњ, Франција

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-14


14. New Garden: Потсдам, Германија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-15


15. Villa D’Este Gardens: Тиволи, Рим, Италија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-16-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Март.2016 во 17:00
nz19

nz08

nz01

Холандија


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Март.2016 во 09:02

1. Чианг Дао, Тајланд

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-1.jpg

2. Истанбул, Турција

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-2.jpg

3. Флумсберг, Швајцарија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-3.jpg

4. Пловдив, Бугарија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-4.jpg

5. Вудбрн, Орегон

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-5.jpg

6. Савана, Џорџија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-6.jpg

7. Франција

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-7.jpg

8. Национален парк „Глечер“, Монтана

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-8.jpg

9. Јужен Тирол, Италија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-9.jpg

10. Ботаничката градина во Бруклин, Њујорк

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-10.jpg


11. Национален парк „Ергаки“, Русија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-11.jpg

12. Национален парк „Рејнер“, Вашингтон

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-12.jpg

13. Цветен парк „Ашикага“, Јапонија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-13.jpg

14. Грендарфјордур, Исланд

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-14.jpg

15. Мајнау, Германија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-15.jpg

16. Карпестите Планини, Колорадо

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-16.jpg

17. „Калавеј Гарденс“, Грузија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-17.jpg

18. Кантабрија, Шпанија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-18.jpg

19. Лодз, Полска

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-19.jpg

20. Тексас

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-20.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Март.2017 во 16:36

Паркот „Tower Grove“, САД

kako-zapocnuva-proletta-vo-razlicni-zemji-niz-svetot-10.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Март.2017 во 16:37

Јапонија

kako-zapocnuva-proletta-vo-razlicni-zemji-niz-svetot-1.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 10.Април.2017 во 16:10

Магијата на пролетта: Волшебни цветни градини во Јапонија


Доколку сакате максимално да ја почувствувате магијата на пролетта, тогаш Јапонија е место за вас, поточно цветните градини кои виреат низ земјата.

Бајковитата градина Кавачи Фуџи има околу 150 растенија со различни видови од цветот глицинија, а како „круна“ на ова волшебно место се смета тунелот Вистерија исполнет го надвиснати гроздести виолетови, розови и бели цветови, кој нуди спектакуларна глетка за посетителите.


Цветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во Јапонија

Паркот Ашикага содржи 350 дрва со цветови глицинија кои го исполнуваат со боја и ведрина, а некои од нив се стари дури 150 години. Градината станува најволшебна овој месец, па поради тоа секоја година традиционално се одржува „Wisteria Festival“, кој оваа година ќе започне на 15 април.

Цветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во Јапонија-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Март.2018 во 16:16
Related image

Цветни розови теписи во Јапонија


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Март.2018 во 08:41
potonete-vo-beskrajnata-ubavina-na-polinjata-od-lalinja-vo-holandija-01.jpg

Холандија


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 14.Мај.2018 во 16:53

Неверојатни пејсажи од лалињата во ХоландијаНеверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Холандија


  • Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Секоја година во средината на април, полињата со лалиња во Холандија се трансформираат во неверојатни колоритни пејсажи исполнети со над 7 милиони цветови од околу 1.500 различни видови.

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Шанел и Стево го фотографирале овој неверојатен феномен. Нивните фотографии прикажуваат неверојатно море од розови, жолти, портокалови и црвени цветови.

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Уживајте во прекрасните фотографии.

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 17.Март.2019 во 20:02

Хокаидо,Јапонија

Овој јапонски остров е полн со шарени цвеќиња скоро низ периодот од целата година. Туристите генерално се советуваат да го посетат Хокаидо по завршувањето на зимската сезона, бидејќи променливите сезони резултираат со различни цветни култури.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 18.Април.2019 во 22:27

Сингапурска ботаничка градина, Сингапур 

Оваа градина, под заштита на УНЕСКО, е вистинска тропска оаза сред центарот на градот, но не само тоа – таа претставува значајна туристичка атракција и е важна за ботаничарите и експертите од областа на хортикултурата бидејќи служи како образовен центар. Само нејзината колекција на орхидеи содржи 60 илјади билки, па затоа важи за вистинска “мирисна оаза”. Сингапурската ботаничка градина е идеална за романтичните парови – влезот е бесплатен од полноќ до 5 часот наутро.

Национална ботаничка градина “Кирстенбош”, Кејптаун, Јужна Африка

Сместена под моќниот планински ланец, содржи дури 7 илјади автохтони билни видови. Се простира на 528 хектари и е позната по својот мост од дрво и челик. Од него можете да ја гледате целата колекција на билки од птичја перспектива.

Ботаничка градина Рио де Жанеиро, Бразил

Се простира на 345 хектари и е дом на илјада растенија, меѓу кои дури 600 видови на ретки орхидеи. Како што велат водичите, посетителите би требало да внимаваат на туканите и другите видови на птици кои тука се чувствуваат како во своето природно живеалиште.

Бруклинска ботаничка градина, Њујорк

Градината ги отворила своите врати за јавноста во дамнешната 1911 година, а денес е оаза насред градската врева. Сместена е на 52 хектари и е сочинета од градини и конзерваториуми. Најчести се колекциите од лилјани, магнолии, рози, орхидеи и божури, а влезот изнесува 15 долари за возрасни лица, 8 за студенти и пензионери, а е бесплатен за деца помлади од 12 години.

Тропска градина Нонг Нуч, Тајланд

На еден час возење од летувалиштето Патаја, ова “светилиште на билки” е правено во европски стил, а украсено со тајландски архитектонски елементи. Она што е карактеристично за оваа градина се огромните диносауруси во природна големина, секако направени од жива ограда. Влезот за посетителите изнесува 15 долари.

Ботаничка градина Монтреал, Канада 

Оваа градина има 22 илјади билни видови, сместени во десет пластеници, 30 бавчи и 185 хектари отворена површина. Градината е отворена во 1931 година и денес се смета за објект од национално и историско значење на Канада. Картата за посетителите изнесува 20,5 долари.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Април.2020 во 11:13

Прекрасни фотографии од најубавата цветна градина во Холандија која за првпат по 71 година е без посетителиСега, за првпат по 71 година, градината е затворена поради пандемијата со коронавирусот.

Талентиран фотограф доби дозвола да ја фотографира цветната магија без посетители. Неговите фотографии несомнено ќе внесат ведрина во вашиот ден, погледнете ги:

цветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градина-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 18.Март.2021 во 09:53
Централ Парк е шега за него: Совршен њујоршки парк за кој веројатно никогаш не сте чуле

Сите го знаеме фамозниот њујоршки Централ Парк, но денес го истражуваме малку поинаквиот Њујорк – не како град, туку како сојузна држава.

А паркот низ кој ќе ве „прошетаме“ денеска не е опкружен со набиени облакодери туку со други паркови, шуми, езера... Сè што е потребно за еден љубител на природата за потполно уживање и полнење на батериите на еколошки начин.

„Воткинс Глен Стејт Парк“ („Watkins Glen State Park Gorge“ гласи целосното име) е нешто што мора да го доживеете ако некогаш отпатувате „преку барата“. Начинот на кој човечката рака интервенирала (уредување на мостови, премини, патеки) во совршената природа е толку ненаметлив, а толку импресивен што засекогаш ќе го паметите. Не е ни чудно што многумина го поврзуваат неговото име „Gorge“ со зборот „gorgeous“ (прекрасен).

Овој парк всушност го нарекуваат село бидејќи неговиот јужен дел се наоѓа во близина на село додека северниот дел преоѓа во шума. Отворен е за јавноста во 1863 година кога сè уште бил во приватни раце, а кон почетокот на 20-от век е купен од страна на њујоршката држава.

Се простира на 3 квадратни километри и станува збор за повеќе патеки и шеталишта во кои можете да уживате во шумата, езерата, водопадите и околните карпи кои оставаат впечаток како да шетате низ кањон.

Можете да бирате помеѓу 8-те планински патеки, но доколку сакате нешто полесно, не грижете се – овие патеки не се тешки и на нив се шетаат и стари и млади, и деца и миленици. Неколкуте скали малку ќе ве натераат да се помачите, но глетките кои ве следат по целиот пат навистина се исплатат за тоа.

Во внатрешноста на паркот постојат и подрачја на кои посетителите можат да кампуваат или да ги постават простирките за пикник. Посебно место е резервирано за „поцивилизираните“ активности, па тука ќе пронајдете и павилјон, продавница за сувенири, простории за дегустација на вино, куќички за одмор, кабини за пресоблекување и туширање... А на радост на сите, паркот е отворен преку целата година.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk