IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Најчудесните цветни градини и паркови во светот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најчудесните цветни градини и паркови во светот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Најчудесните цветни градини и паркови во светот
    Испратена: 25.Февруари.2014 во 21:44

Помеѓу заливот Џорџијан и реката Отава во централен Онтарио, Канада, се наоѓа прекрасниот парк Алонгквин, кој во овој есенски дел од годината насекаде е исполнет со најубавите варијанти на црвена и жолта, додека синото небо, зимзелените дрва и водата даваат неверојатен контраст.

Паркот Алонгквин е најстариот и најголем парк во цело Онтарио, се простира на површина од 8.000 километри квадратни и претставува дом на многу животни: волци и црна мечки, глувци, лисици, верверици, над 250 видови птици итн.

До паркот можете да дојдете на неколку начини. Едниот е со автомобил, а има и место, токму пред паркот, каде да си го оставите возилото додека уживате во природната убавина.

Другиот начин е со кану кое ви овозможува да дојдете и до некои делови од паркот каде што не можете ниту пеш.

Паркот е отворен и во зима, само со скии и снежни обувки, па можете да замислите колку убаво изгледа прекриен со снег...

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-2

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-3

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-4

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-5

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-6

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-7

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-8

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-9

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-10

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-11

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-12

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-13

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-14

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-15

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-16

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-17

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-18

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-19

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-20

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-21

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-22

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 21:48

Најголемата градина во светот: Цвеќиња за сечиј вкус


Keukenhof е најголемата цветна градина во светот, која  е позната  како „градината на Европа“.Според официјалниот сајт на Keukenhof Park, приближно седум милиони цвеови  се засадени секоја година во паркот, кој се протега на површина од 32 хектари. Keukenhof се наоѓа во јужна Холандија во малиот град Лисе, југозападно од Амстердам.


Related image


Изменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:40
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 21:50

Рајски јапонски градини
Јапонија е позната по необичните и живописни градини кои се издвојуваат како едни од најубвите во светот. Во галеријата подолу ви ги прикажуваме 10-те најпрекрасни јапонски градини кои изгледаат речиси нереално.

Image result for рајски јапонски градини

Image result for рајски јапонски градини


Изменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:38
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 22:01

Прекрасните паркови на замокот Маркесак
Замокот Маркесак се наоѓа во градот Везак, во областа Дордоња, Франција. Прекрасната градба е изградена во 17 век и е најмногу позната по нејзините неверојатни и необично обликувани градини.

Бертран Вернет Де Маркесак, кој бил советник на Луј XIV го изградил замокот. Сепак, познатите паркови биле изградени од страна на Џулиен Де Кервел во 1860 година. Патеката за пешачење низ парковите изнесува 5 километри, а за неповторливите пејсажи кои ги нуду ова место сведочат и фотографиите подолу.


Image result for замок маркесак


Related imageИзменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:41
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 22:08

Кикенхоф – најголемата цветна градина во светотКикенхоф или „Градината на Европа“ претставува огромен парк со цветни насади во околината на градчето Лисе во Холандија. Се работи за најголемата и најубавата цветна градина во светот. 

Според официјалната интернет страница на паркот Кикенхоф, секоја година, во најголемата цветна градина во светот се засадуваат по 7 милиони цвеќиња, на површина од импозантни 32 хектари. Градината се наоѓа југозападно од Амстердам, од каде може да се допатува со автобус за релативно кратко време. Паркот е отворен за посетители од средината на март до крајот на мај, а лалињата се најубави кон крајот на април и во текот на мај (во зависност од временските услови).

Image result for кикенхоф

Изменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:28
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 22:14

Паркот во кој цвеќињата цветаат во сите 4 годишни времиња


Паркот Хитачи во Хитачинака, Јапонија е дефинитивно најцветниот парк што сте го виделе покрај море или океан. Оригиналното име е Hitachi Seaside Park и е вистинско задоволство за вашите очи. Најдобро од сѐ е тоа што неговите полиња секогаш се исполнети со цвеќиња – без разлика дали е пролет, лето, есен или зима.

На пролет мириса на лалиња и нарциси, а во лето на рози. Убавините на овој парк може да ги обиколите со велосипед, а влезот се наплаќа 4 долари.


hitachinakahitachinakahitachinakaИзменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:24
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 22:17

Виолетовите полиња во Франција


Писатели, сликари, туристи…сите се воодушевени од глетката што ја пружаат полињата со лаванда во Прованс, Франција.

Покрај убавите плажи, Прованс е познато како мирно, но убаво село. Туристите најмногу ги хипнотизираат виолетовите полиња со лаванда. Погледнете зошто:


Image result for виолетовите полиња во франција


Изменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:26
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 22:20

Градина со над 45 милиони цвеќиња


Можете ли да замислите градина со над 45 милиони цвеќиња? Оваа прекрасна цветна градина е најголемата во светот и се наоѓа во Дубаи. Miracle Garden опфаќа 72000 квадратни метри, полни со оригинални и шарени дизајни со цвеќиња: пирамиди, срца,  ѕвезди, вистински автомобили  украсени со убави растенија, геометриски форми, кревети  во различни нијанси на розово, пауни, кои наместо пердуви имаат цвеќиња и многу други.   Вистински  рај во едно од најпознатите неверојатни места на земјата: пустината. Тоа што е изградена, токму на пуст терен, е најголемото изненадување. За да се обезбедат потребните услови за растенијата – да издржат екстремни температури, ветрови и сува средина, е воспоставен систем за преработка на отпадни води, кои служат за наводнување. Овој предизвик против законите на природата е можен само во Дубаи. Идејата е градината Miracle Garden да се менува секоја сезона со различни бои и архитектура на цвеќињата. Целта е туристите да се враќаат секоја година и да уживаат на различно доживување. Во најжешките месеци во Дубаи од јуни до септември, кога термометрите покажуваат  над четириесет степени целзиусови, градината e затворена и ги отвора вратите повторно во октомври.

Related image


Image result for мирацле гарден дубаи


Изменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:34
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 22:33

Нереална и бајковита градина во Мексико


Англискиот ексцентричен уметник Едвард Џејмс го креираше овој нереален град, Лас Позас, во една дождовна шума во Мексико. 

Необичните скулптури, кои изгледаат како стари остатоци од некогашни градби, совршено се вклопуваат со околните природни богатства и креираат бајковита скулптурна градина.

Изградено во периодот од 1960-1970-та година, ова несекојдневно катче и денес претставува една од најуникатнте и најбарани туристички атракции места во светот.Image result for лас позасRelated imageИзменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:32
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 22:43

Ако некогаш се одлучите да ја посетите Колумбија и Националниот парк во градот Ла Макарени, погрижете се тоа да биде во периодот од септември до ноември. Зошто баш тогаш? Само тогаш во годината постои течното виножито, како што многумина го нарекуваат.

cano-cristales-kolumbiskoto-tecno-vinozito-01

Се работи за река која поголем дел од годината е сосема обична, како и сите други, а потоа во само неколку недели се претвора во вистинско чудо.

Во периодот од септември до ноември во оваа река растат алги со силни бои кои создаваат неверојатно подводно шаренило.

Колумбиските туристички агенции ви препорачуваат да дојдете со воздушно превозно средство, од каде што локалните туристички водичи ќе ве упатат со овој спектакл во боја.

Ретко кој не би посакал да го доживее овој колаж од бои...

cano-cristales-kolumbiskoto-tecno-vinozito-1

cano-cristales-kolumbiskoto-tecno-vinozito-2

cano-cristales-kolumbiskoto-tecno-vinozito-3

cano-cristales-kolumbiskoto-tecno-vinozito-4

cano-cristales-kolumbiskoto-tecno-vinozito-5

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 23:04

tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi-1

Од сите дизајнери кои постојат на светот, најкреативна е мајката природа. Понекогаш сета убавина околу нас ни го одзема здивот.

Последно, не воодушеви овој тунел од лисја сместен во малото гратче Клевен во Украина.

Длабоко во шумскиот предел, може да биде истражен само од авантуристи кои сакаат да шетаат низ дивината.

Тунелот е навистина долг – 2,9 километри и иако низ него поминува воз, постојат делови од денот кога може да го разгледате.

Го нарекуваат и тунел на заљубените затоа што е особено романтично за попладневна прошетка.

tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi-2

tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi-3

tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi-4

tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi-5

tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi-6

tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi-7

tunelot-na-vljubenite-prirodna-ubavina-koja-mora-da-se-vidi-8

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 23:07
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 23:12
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 18:21
             Десетте најубави ботанички градини во светот
Човечкиот вид ја култивира природата за храна, засолниште, но и убавина веќе илјадници години. Ботаничките градини ги претставуваат аспектите и на природата, но и на човековата грижа за неа.
Еве кои се десетте најубави вакви мали рајски градини:

1.Батчарт градините, Викторија, Британска Колумбија, Канада

Посетата на провинцијалниот главен град на Британска Колумбија во Канада не би била комплетна да дојдете во овие градини. Признаени се како Национално историско богатсво на Канада, и во нив има големи површини на древни дрвја, прекрасни пеперутки и 7.000 варијации на мирисни цвеќиња.


2.Ботаничките градини во Монтреал, Квебек, Канада

Ботаничката градина во Монтреал, лоцирана на само неколку минути од центарот на градот, нуди прибежиште од хаотичниот урбан живот. Овде има 30 тематски градини и 10 зелени куќи за изложби во кои има повеќе од 22.000 различни видови растенија. Објектот нуди и изложби и слични настани во текот на целата година.


3.Ројал Ботаникал Кју градините во Лондон, Англија

Една од најпознатите ботанички градини во светот е Кралската ботаничка градина Кју во Лондон, Англија, и е признаена за Светско богатство според УНЕСКО. Отворена е секој ден од годината, освен Бадник и Божиќ.


4.Градините на Версајската палата, Париз, Франција

Иако биле нарачани во 1641 година од Луј XIV, за градините да бидат завршени биле потребни 4 децении. Преполни со дрва, цвеќе и скулптурирана почва, овие градини ја претставуваат вербата на кралот дека креацијата и одржувањето на почвата која го опкружува прекрасниот Версај е исто толку важна колку и самата палата.


5.На’Аина Каи градините во Кауаи, Хаваи

Фразата „На’Аина Каи“ значи „земја крај морето“ на хавајски, и е одлично име за овие прекрасни диви и култивирани градини лоцирани близу до Тихиот Океан. Порано биле дел од приватен имот, но сега е атракција отворена за сите посетители.


6.Ботаничката градина во К*ритиба, Бразил

Ботаничката градина во К*ритиба, Бразил, била создадена со цел да се следи француската традиција, и нејзината светски признаена стаклена градина ги привлекува истражувачите од целата планета. Освен растенија, овде ќе најдете и 4 уникатни статуи создадени од артистот Франс Крајцберг.


7.Националните ботанички градини Кристенбош, Кејп Таун, Јужна Африка

Овие ботанички градини се формирани во 1913 година, и се многу познати по големиот вариетет на непознати растителни видови. Во градините има и камени скулптури, како и прекрасната национална флора која ја нема на другите континенти.


8.Нонг Нуч тропската ботаничка градина, Патаја, Тајланд

Лоцирана на само 90 минути возење од Бангкок, оваа ботаничка градина е и луксузен комплекс за сместување. Може да се пофали со светски најголемата колекција на палмови дрва и најбогатиот вариетет на орхидеи во Тајланд.


9.Градината Коишикауа Коракуен, Токио, Јапонија

Вгнездена во еден од светските мегаградови, Коишикауа Коракуен во Токио претставува остров на мир, перфектен за дневна прошетка и бегство од секојдневниот неред и рутината. Преполна е со расцветани црешови дрва, сезонска флора и скулптурирани почви, како и езерца.


10.Ботаничката градина во Бруклин, Њујорк

Ова е всушност колекција од неколку различни градини. Има повеќе опсерватории, Бонсаи музејот, Тропскиот павилјон и Акватик куќата.Изменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:29
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.