IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Истанбул
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Истанбул

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103611
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Истанбул
    Испратена: 25.Февруари.2014 во 19:32
Image result for истанбул босфор


Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 21:07
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103611
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 19:36
Image result for истанбул босфор


Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 21:08
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103611
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 19:41
Image result for истанбул капалъ чарши


Image result for истанбул капалъ чарши


Related image

Капали чаршија


Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 21:09
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103611
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 19:50
Related image


Image result for Топкапи сарај


Related image


Топкапи сарај


Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 21:12
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103611
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 18:28
                        Вкусете го Истанбул во само шест часа

Сте се нашле ли некогаш "заробени" на аеродромот во некој голем град чекајќи со часови да дојде времето за вашиот лет? Додека сте се наоѓале на ничија земја сигурно сте го гледале градот низ прозорците посакувајќи да шетате по улиците и музеите наместо да го минувате времето седејќи на клупите од аеродромот.
Во Истанбул таков проблем нема да имате. Сите патници кои патуваат преку Турција и кои помеѓу летовите имаат повеќе од седум часа разлика наместо да седат на аеродромот можат да одат на возбудлива тура низ градот.


Турата наречена „TourIstanbul“ ја организира најголемиот авиопревозник во земјата Туркиш Ерлајнс, а трае точно шест часа и што е најдобро е бесплатна. Шест часа се сосема доволно време да вкусите еден залак од Истанбул и да посакате да се вратите повторно за да го добиете комплетното мени.

Ги прашавме организаторите како дошле до идејата да организираат ваква турза за патниците кои имаат поврзување на летови преку најголемиот град во Туриција.

- Нашата компанија е со седиште во Истанбул, па преку аеродромот Ататурк во овој град се сите конекции со другите светски дестинации. Затоа одлучивме на оние патници кои имаат таканаречени „лоши коненции“ да им овозможиме тура низ Истанбул со која ќе можат да се запознаат со историјата на градот и повозбудливо да им мине времето наместо да седат на аеродромот чекајќи го летот, велат за Балкон3 од „TourIstanbul“.


Додаваат дека има голем интерес за овие тури и патниците се задоволни од тоа како им е организирано времето.

- Некогаш ако има долго време помеѓу два лета патниците преферираат хотелска услуга, но нашите патници повеќе сакаат да уживаат во турата низ градот, дури и да се уморни сакаат да го разгледаат прекрасниот Истанбул, објаснуваат организаторите.

Со турата следи и доручек или ручек за сите патници и тоа бесплатно. На тој начин патниците се запознаваат и со традиционалната турска кујна која им останува во сеќавање дури и кога ќе си заминат.

- Сметаме дека на овој начин го промовираме не само Истанбул туку и туризмот во целата држава бидејќи постојано добиваме мејлови, телефонски повици и пораки од целиот свет, завршуваат од „TourIstanbul“.


Има три тајминзи за турите низ Истанбул:

- Од 9 часот до 15 часот

- Од 9 часот до 18 часот

- Од 12 часот до 18 часот

Што добивате:

- Транспорт со автобус

- Професионален водич на англиски јазик

- Доручек и ручек

- Посета на музеи

- Време за шопинг

Што ќе видите:

Тура 1

Змијскиот столб познат како Серпентински столб или столбот Делфи. Станува збор за антички бронзен столб кој се наоѓа на Хиподромот во Истанбул, Турција. Овој столб е еден од најстарите споменици во Истанбул. Тој бил посветен на богот Аполон, а преместен е во Истанбул од неговото наоѓалиште во градот Делфи во Грција.


Хиподромот во Истанбул кој не бил еден од најспектакуларните објекти во градот, но претставувал центар на општествено-политичкиот живот во главниот град на империјата и централно и омилено место за собирање на населението од градот, место каде се одржувале гладијаторски борби и трки со коли.

Обелиск на Теодосиј: Станува збор за староегипетски обелиск кој денес се наоѓа на Хиподромот познат како Плоштад Султан Ахмед во Истанбул, Турција. Бил изграден од страна на римскиот император Теодосиј I во текот на 4 век. Првичниот обелиск е подигнат во периодот од 1479-1425 п.н.е. во големиот храм на Карнак. Римскиот иператор Констанциј II (337-361) го донел во Александрија за да одбележи 20 години од неговoто владеење во 357 година. Обелискот во Александрија останал до 390 година, кога по заповед на Теодосиј I бил пренесен во Константинопол, каде бил ставен на Хиподромот, каде што се наоѓа и денес.

Цистерна Базилика е музеј кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Во времето на Византија, оваа подземна цистерна го снабдувала Константинопол со вода. Се наоѓа помеѓу Хиподромот и Аја Софија, а позната е по своите столбови. Цистерната е долга 146 метри, широка 65 метри и зазема површина од 9.800 м2.


Султан Ахмедова џамија наречена и Сина џамија, е муслимански храм во Истанбул. Ја изградил архитектот Седефкар Мехмед Ага по наредба на султанот Ахмед I во периодот меѓу 1609 и 1616 година. Поради своите бои – сина, зелена и бела кои доаѓаат од употребените материјали- плочка и порцелан, во Европа исто така е позната и како Сина џамија. Џамијата Султан Ахмед е првата џамија во Османлиската империја, која има 6 минариња.


Германската Фонтана е стилизирана фонтана во северниот крај на стариот Хиподром. Таа била изградена да ја одбележи годишнината од посетата на германскиот император Вилхелм II во Истанбул во 1898 година. Првично е изградена во Германија, а потоа транспортирана парче по парче и склопена на сегашната локација во 1900 година.

Топкапи Сарај е палата која била главното седиште на администрацијата на Османлиската империја во периодот помеѓу 1456 до 1853 година. Била изграден во времето на султан Мехмед II. Палатата претставувала место каде се одржувале голем број на државни конференции, совети и забави на султанот, а денеска претставува музеј кој има непроценлива колекција на споменици и уметнички дела. Овде се наоѓа и мечот на пророкот Мухамед. Денес, Топкапи Сарај претставува една од најголемите туристички атракции на градот.


Тура 2

Кулата Галата: Средновековната кула е сместена во населбата Галата, во близина на Златниот рог. Изградена е од камен,а висока е 66,90 метри (62,59 метри без украсот на врвот). Во времето кога била изградена, таа била највисоката градба во градот. Факт е дека ако ја посетите Кулата и ако преку нејзините „очи“ не го разгледате Истанбул, всушност не сте го виделе вистинскиот Истанбул.


Прошетка од Булеварот Истиклал до Бејоглу

Истиклал е еден од најпознатите булевари кој се наоѓа во Истанбул, во округот Бејоглу, во близина на плоштадот Таксим. Булеварот е долг околу три километри. Се смета дека во текот на неработните денови, булеварот го посетуваат околу 3 милиони луѓе.


Бејоглу е округ кој се наоѓа на европската страна на Истанбул, Турција. Овој регион се наоѓа на т.н. историски полуостров во Константинопол од страната на Златниот Рог. Во текот на средниот век, регионот се викал Пера, и тоа име се одржало до создавањето на модерната турска република.

Тура 3

Сите знаменитости од Тура 1 плус Капали чаршија
Таа е една од најголемите и најстарите покриени пазари во светот. Комплексот се состои од 12 основни згради и располага со 22 порти, кои се наоѓаат на 85 улици кои собираат меѓу 250.000 и 400.000 посетители на ден.

Уживајте во овој вкусен залак од Истанбул и вратете се повторно за да го добиете комплетното мени:)

Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 21:03
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103611
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 23:07
                                    Истанбул најпосакувана европска дестинација
Непрофитабилната организација "European Consumers Choice", како резултат од гласовите на туристите и туристичките работници, го прогласила Истанбул најдобра европска дестинација за 2013 година.
Споменатата агенција со седиште во Брисел, го правела истражувањето три седмици. Истанбул бил прогласен за најпосакувана дестинација, а зад него се нашле Лисабон, Виена, Барселона, Амстердам, Мадрид, Валета, Ница, Милано и Стокхолм.

Во соопштението на организацијата "European Consumers Choice", наведено е дека Истанбул е единствениот град кој се простира на два континента, и дека е град кој ги поврзува Истокот и Западот. Истанбул станал познат по своите минариња, палати и по местата кои кај луѓето влеваат спокојство, се наведува во соопштението.


Од организацијата препорачуваат Истанбул да се посети оваа година, за време на отварањето на културниот центар Ататурк, настан што ќе ја одбележи 90-годишнината од создавањето на Република Турција.

"European Consumers Choice", во 2010 година, за најпосакувана дестинација го прогласил Лисабон, а во 2011 и 2012 година тој примат го носеле Копенхаген и Порто.Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 21:04
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2014 во 20:55
Еве едни поприлично тазе слики од Истанбул.

За ова вреди патот до тамуљубов

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103611
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2014 во 21:50
Image result for истанбул лалета


Фестивал на лалето,Истанбул


Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 21:05
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103611
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2014 во 21:51
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103611
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2014 во 21:51
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103611
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2014 во 16:03
Image result for истанбул босфор


Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 21:06
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103611
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2014 во 16:04
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103611
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2014 во 19:19
Француската улица во Истанбул
Франсиз Сокаги е тесна уличка којашто се спојува со Истиклал, една од најпознатите улици во Истанбул. Главниот град на светот е романтичен сам по себе и ќе ве плени со духот на ориентот, мешавината на културите од истокот и западот и начинот на кој му пркоси на времто. Но, ако сакате да поминете едно навистина романтично попладне, појдете кон француската улица. Повеќе од 100 години ова место ја чува својата автентичност - газиени фенери, кафулиња на отворено, тивка музика и можност навистина да се посветите еден на друг. Згора на тоа, долж уличката се поставени греалки на отворено, кои ќе ви овозможат да останете надвор и кога застудува.


Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103611
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2014 во 19:22

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.