IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Направи сам
  Активни теми Активни теми RSS - DIY-Mодни декорации и козметички  средства
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DIY-Mодни декорации и козметички средства

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: DIY-Mодни декорации и козметички средства
    Испратена: 08.Февруари.2014 во 22:56

Направи сам: 4 рецепти против акни

Никој не сака акни по своето лице, ниту пак ужива кога треба да ги покрива со пудра и со најразлични коректори со цел да ги сокрие пред некој важен состанок или интервју за работа. Доколку преку глава ви е да трошите илјадници денари на препарати кои едноставно не функционираат крајно време е да се обидете да приготвите домашен рецепт со кој ќе го решите проблемот.

Ноќен крем од коријандер

Земете неколку ливчиња коријандер и фино издробете ги. Пастата која што сте ја добиле ставете ја во цедалка и исцедете ја течноста. Во неа додадете малку куркума и измешајте добро. Оваа смеса нанесувајте ја на лицето секоја вечер.

Ефикасна паста од лук

Лукот содржи алицин кој претставува природен антибиотик. Затоа земете 2-3 чешниња лук и од нив направете паста така што добро ќе ги источите. Оваа паста нанесете ја на самите акни. Ако имате чувствителна кожа во пастата ставете и малку јогурт.

Алое вера рецепт

Земете свеж алое вера лист и излупете ја зелената обвивка. Извадете го гелот од внатре и два пати во текот на денот со него мачкајте ги проблематичните места. Гелот нека остане на нив околу 30-тина минути. Потоа измијте со вода.

Крем од мед и млеко

Помешајте една лажичка мед, со една лажичка сок од лимон, една лажичка масло од бадем и две лажички млеко. Природниот крем нанесете го на местото кое што е воспалено.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2014 во 23:13

НАПРАВИ САМ : КОЖНА СУКЊА „MUST-HAVE “ ПАРЧЕ ЗА ОВАА ЕСЕН

Модните трендови навестија дека кожата ќе биде материјалот кој ќе ја одбележи престојната есен/зима 2013/14…Kожната сукња е „must-have“ парче во плакарите на верните следбеници на модата…Затоа, не чекајте и вие направете си ја !

 

Што е потребно?

-парче кожен материјал
-сукња
-парче картон или поцврста хартија
-патент
-шпенадли
-игла и конец
-ножици и линијар

images (3)images (2)images

Подготовка

Чекор 1:Земете ваша сукња и парче картон, прицврстете со шпенадли, па исечете мостра за вашата нова сукња(оставете по 1cm од страните, тоа е потребно заради порабување).

Чекор 2:Мострата од картон ставете ја на кожниот материјал(од опачината, во дупла ширина), прицврстете со шпенадли и исечете.

Чекор 3 :Од остатокот од кожниот материјал исечете парче со ширина од 5cm, како би си направил појас за сукњата.

Чекор 4 :Појасот(од опачината) прицврстете го со шпенадли по краевите на добиената мостра од исечениот кожен материјал(од лицето), грубо сошијте, па шијте со машина.

Чекор 5 :Отворите на добиената мостра од исечениот кожен материјал прицврстете ги со шпенадли, до половина(по потреба) и ставете патент, грубо сошијте а подоцна и шијте на машина. Порабете ја сукњата на краевите.

Вашата нова кожна сукња е готова! Искомбинирана со тесна маичка или кошулка е одлична комбинација за дневни или вечерни излегувања.


Share Button
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2014 во 23:17

Направи сам: ориентален аксесоар за коса


Овој тренд е прилично нов, а доколку ви се допаѓа, не морате да тргнете во портага низ продавниците за да најдете сличен, туку можете да го изработите сами. Изгледа интересно и ориентално, а се што ви е потребно е:

-Клешта за накит

-2 шноли-чешлиња

-Неколку видови на синџири во нијанса по ваш избор

-кружни спојувалки за синџирите

 

Постапката на изработка е многу едноставна, а финалниот аксесоар ќе го имате за само неколку минути. Се што треба да направите е да ги прикачите краевите на синџирчињата со двете шноли, а потоа да си направите фризура како од фотографијата погоре.

За вториот модел на овој аксесоар за коса, ќе би биде потребно:

- еластично венче

-клешти

-повеќе тенки синџирџиња

На секое прекршување од еластичното венче аплицирајте го едниот крај на синџирчето, а другиот оставете го да виси. Во зависност од вашиот вкус, направете го повеќе или помалку богато со синџирџиња.

 

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2014 во 23:20

Направи сам: Ефектна алка од ластик за коса и синџир


Понекогаш аксесоарите што можеме да ги изработиме сами се толку лесни за изведба, а со максимален ефект. Баш таков пример е оваа алка која освен на рака може да се носи и само како ластик за коса, со тоа што веќе добива двојна улога. Се што ви е потребно е:

-Ластици за коса во боја

-Синџир во златна или сребрена нијанса

-Клешта за накит

Изработката е многу едноставна. Краевите на синџирот отворете ги од двете страни и прикачете го ластикот, а на крај само прицврстете ги со клешта. Погледнете ги фотографиите и пробајте.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 10:55
[IMG][IMG]

[IMG][IMG]
[IMG]
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 10:56
[IMG][IMG][IMG][IMG][IMG][IMG][IMG][IMG][IMG][IMG]
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 10:59
[IMG][IMG][IMG][IMG]


[IMG][IMG][IMG][IMG][IMG][IMG][IMG][IMG]


Изменето од Valerija - 09.Февруари.2014 во 10:59
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 11:03
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 11:25
Слика
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 15:35
Слика.


Слика
Слика
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 15:58
Слика


Слика
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 16:12
Слика*Слика


Изменето од Valerija - 09.Февруари.2014 во 16:12
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 16:30

Слика

Слика
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105433
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 16:39
Слика*Слика * Слика *Слика * Слика
Слика*Слика*Слика *Слика
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,329 секунди.