IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Направи сам
  Активни теми Активни теми RSS - DIY-Mодни декорации и козметички средства
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DIY-Mодни декорации и козметички средства

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 111213
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2016 во 16:30
Ретро ракавица

Изработете прекрасна нараквица од секојдневни материјали и разубавете си го секојдневието.

Што ќе Ви биде потребно:
1. Кожна лента
2. Конци во боја
3. Ножици
4. Клешти
5. Дрвени монистри
6. Сребрено синџирче (од ладало на пример)

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2016 во 09:17

Можете да направите слатка маичка од секоја обична

mali-napravi-sam-proekti-koi-kje-vi-go-razubavuvaat-sekoj-den-9.jpg

5. Направете слатки балетанки, од старите здодевни

mali-napravi-sam-proekti-koi-kje-vi-go-razubavuvaat-sekoj-den-10.jpg

 Или обетки со кои ќе бидете подготвени за следната роденденска забава

mali-napravi-sam-proekti-koi-kje-vi-go-razubavuvaat-sekoj-den-11.jpg

mali-napravi-sam-proekti-koi-kje-vi-go-razubavuvaat-sekoj-den-12.jpg

mali-napravi-sam-proekti-koi-kje-vi-go-razubavuvaat-sekoj-den-13.jpg

mali-napravi-sam-proekti-koi-kje-vi-go-razubavuvaat-sekoj-den-14.jpg

mali-napravi-sam-proekti-koi-kje-vi-go-razubavuvaat-sekoj-den-15.jpg

mali-napravi-sam-proekti-koi-kje-vi-go-razubavuvaat-sekoj-den-16.jpg

mali-napravi-sam-proekti-koi-kje-vi-go-razubavuvaat-sekoj-den-17.jpg

mali-napravi-sam-proekti-koi-kje-vi-go-razubavuvaat-sekoj-den-18.jpg

mali-napravi-sam-proekti-koi-kje-vi-go-razubavuvaat-sekoj-den-19.jpg

mali-napravi-sam-proekti-koi-kje-vi-go-razubavuvaat-sekoj-den-20.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2016 во 21:31

Направете сами: Пом-пом ланче


Пом-пом „бушавите“ ланчиња се шарени, модерни и лесни за изработка. Можете да ги направите со вашите деца и да се забавувате заедно, а се одличен додаток и во детските комбинации.

post cover photo

За да го направите ова забавно ланче, потребни ви се само неколку работи – волница, ножици, врвка за ланчето и игла.

Можете да ги направите топчињата во која било големина со виткање на волницата околу било што, а можете да се послужите и со вашата рака. За да направите поголеми топчиња, завиткајте ја волницата околу четири прста, а за да направите помали, завиткајте ја околу два. Запомнете: колку повеќе волница ќе завиткате, толку топчето ќе биде подебело и поисполнето. Откако ќе завршите со виткање, исечете го конецот.

Извадете го купчето волница од вашата рака. Исечете друго парче волница кое ќе биде доволно големо за да го врзе купчето волница кое претходно го намотавте.

Врзете го купчето многу цврсто, затоа што ова е тоа што му ја дава формата.

Потоа, вметнете ги ножиците помеѓу котелците и исечете ги. Сега почнува да заличува на пом-пом топче.

Скратете го сè додека не изгледа убаво и уредно.

Направете неколку топчиња, ставете ги на врвката и готови сте! Ова пом-пом ланче одговара на сè!

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2016 во 16:56

kako-da-im-dadete-nov-zivot-na-starite-crni-ocila-za-sonce-4.jpg

kako-da-im-dadete-nov-zivot-na-starite-crni-ocila-za-sonce-5.jpg

kako-da-im-dadete-nov-zivot-na-starite-crni-ocila-za-sonce-6.jpg

kako-da-im-dadete-nov-zivot-na-starite-crni-ocila-za-sonce-7.jpg

kako-da-im-dadete-nov-zivot-na-starite-crni-ocila-za-sonce-8.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2016 во 17:28

Направете плетен ѓердан


Време е да се подготвите и да го освежите вашиот изглед со нешто ново.

Не ги трошете парите – постои лесен начин да направите прекрасен ѓердан со само малку труд.

Земете парче облека кое не го носите и претворете го во нешто што ќе го употребувате.

Исечете стара маица (или каква било ткаенина) на неколку траки – колку повеќе траки толку ѓерданот ќе биде подебел и пополн. Убаво истегнете ги, соберете ги краевите од сите траки и сплетете ги во плетенка.

Соберете ги краевите и спојте ги со дополнително парче ткаенина.

И тоа е сè – вашиот едноставен ѓердан е готов!

Можете да додадете и бисерчиња, дополнителни синџирчиња, и да комбинирате повеќе ткаенини во различни бои. Еве неколку идеи:

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2016 во 08:51

Направете сами: мини ташничка во која има место само за најпотребните работи

Денеска се решивме да ви претставиме мала плетена ташничка која ќе ви биде од корист но, со неа ќе изгледате и многу модерно.

Оваа ваша изработка ќе може да се вклопи и во вашите дневни и ноќни комбинации. Плус тоа можете да се направите повеќе ташнички во различни бои.

Материјали:

 • Рафија
 • Синџирче
 • Ножици
 • Чингелаке 3.75
 • Чингелаке 4.00

2-napravi-sam-mini-tashnichka-vo-koja-ima-mesto-samo-za-najpotrebnite-raboti-keif.mk

Помош околу начинот на плетење:


Изработка:

3-napravi-sam-mini-tashnichka-vo-koja-ima-mesto-samo-za-najpotrebnite-raboti-keif.mk

4-napravi-sam-mini-tashnichka-vo-koja-ima-mesto-samo-za-najpotrebnite-raboti-keif.mk

5-napravi-sam-mini-tashnichka-vo-koja-ima-mesto-samo-za-najpotrebnite-raboti-keif.mk

6-napravi-sam-mini-tashnichka-vo-koja-ima-mesto-samo-za-najpotrebnite-raboti-keif.mk

7-napravi-sam-mini-tashnichka-vo-koja-ima-mesto-samo-za-najpotrebnite-raboti-keif.mk

8-napravi-sam-mini-tashnichka-vo-koja-ima-mesto-samo-za-najpotrebnite-raboti-keif.mk

9-napravi-sam-mini-tashnichka-vo-koja-ima-mesto-samo-za-najpotrebnite-raboti-keif.mk

10-napravi-sam-mini-tashnichka-vo-koja-ima-mesto-samo-za-najpotrebnite-raboti-keif.mkИзменето од Valerija - 05.Мај.2018 во 20:45
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2016 во 08:52

Направeте сами: Омбре ланче

Брзо, едноставно кое може да го направите неколку часа пред излегување!

Материјали:

 • Метални цевчиња
 • Лепак
 • Клешти
 • Прстени
 • Синџирче
 • Конци со светли и темни нијанси на розова и виолетова
 • Мало картонче

2-napravi-sam-ombre-lanche-za-celo-leto-keif.mk

Подготовка

Пред сè исечете ги железните цевки по желба, така што кога ќе ги поставите ќе бидат скалесто наместени.

3-napravi-sam-ombre-lanche-za-celo-leto-keif.mk

Потоа на секое од нив нанесете многу лепак и цврсто обвиткајте ги со конецот. На најгорниот дел ставете светли нијанси а надолу нека се затемнуваат.

4-napravi-sam-ombre-lanche-za-celo-leto-keif.mk

Потоа земете го малото картонче. Околу него завиткајте го најтемниот конец  во големо клопче, врзете ги краевите како на сликата. Потоа пресечете го на средина за да добиете клопче реси.

Сите делови меѓусебно зацврстете ги со лепак, но внимавајте добро да ги залепите. Следно, протнете го синџирчето во една од цевките.  Откако ќе го поставите синџирчето ставете ги и двата прстена на краевите од синџирчето со помош на клешти.

5-napravi-sam-ombre-lanche-za-celo-leto-keif.mk

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2016 во 09:00

Направете ги сами своите ‘wow’ патичиња

Омилените чизмички наскоро со доаѓањето на топлите денови, ќе им го отстапат местото на лесните чевли, популарните платнени патики.

Доколку стариот пар ви здосадил ние ви носиме одлична идеја како да им подарите ново светлуцаво лице и прошетката низ град да ја зачините со личен печат.

Foto:Zadovoljna

Потребен материјал:

1 пар бели платнени патики

пакет четки

шљокици по избор

самолеплива трака

лепило за ткаенина

пакет гумени апликации во облик на коцка

Foto:Zadovoljna

Постапка:

Истиснете поголема количина на чинија, од двете страни на патиките залепете самолеплива трака. Со четка нанесете обилна количина на лепило на јазикот на патиките и посипете со шљокици додека не ја покриете целата површина намачкана со лепак.

Foto:Zadovoljna

Почекајте неколку минути додека лепакот не се исуши, па постапката повторете ја по страните на патиките и протресете за да ги остраните вишокот шљокици. За да добијат интересен изглед, патиките посипете ги со црни шљокици по површината и пополнете ги празнините.

Foto: Zadovoljna

Интересната коцкасти апликации исечете ги во облик на пирамида, внимавајќи нивната површина да одговара на гумената површина на патиките. Потоа нанесете лепак на него фиксирајте ги апликациите. Оставете неколку минути да се залепи и вашите нови светкави патичиња се подготвени за покажување.

Foto:ZadovoljnaИзменето од Valerija - 22.Август.2016 во 09:00
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2016 во 09:49

Чекор по чекор: Како да направите топол елек од било какво парче материјал?


Втора есен по ред, елеците го имаат главниот збор кога се работи за спојување на топлото и модерното.

cekor-po-cekor-kako-da-napravite-topol-elek-od-bilo-kakvo-parce-materijal-1.jpg

Ако го обожавате трендот, а не сакате секој ден да носите еден ист елек или да менувате два, можете да си направите колку сакате за само 5 минути.

Ви треба парче топол материјал, со едно или две лица, и следниов фото - туторијал.

Должината и ширината зависи од вашите желби.

cekor-po-cekor-kako-da-napravite-topol-elek-od-bilo-kakvo-parce-materijal-2.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2017 во 21:46

Направи сам: Масивен ѓердан од бисери


Овој ѓердан е многу лесен за изработка, а притоа е уникатен и лесно може да се трансформира. Се што ви е потребно е: 3 реда бисери во различни нијанси, може и во иста нијаса, сатенска лента, запалка,ножици, брошови и превезоци.

За почеток, удвојте ги  3-те реда нишки од бисери

Потоа земете ја сатенската летна и со запалката поминете ги краевите од двете страни, истата постапка повторета ја и до другото сатенско парче

Од обете страни на бисерите врзете ги сатенските ленти во чвор

Во следниот чекор,увртете ги бисерите неколку пати

Веќе сте на крај, а најинтересното е што лесно можете да ја менувате сатенската лента како и брошот. На тој начин секој ат ќе имате нов ѓердан. Пробајте!

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2018 во 20:44

Направете сами миризливи потпури: Природен и декоративен освежувач за домот

Не само што ќе го освежите вашиот дом, туку и визуелно ќе го разубавите

Направете сами миризливи потпури: Природен и декоративен освежувач за домот

Потребни состојки:
 • Кора од портокал
 • Кора од лимон
 • Неколку листови од миризливо растение (рузмарин, босилек, темјан…)
 • Етерично масло
 • Цимет
Начин на подготовка:

Сè што треба да направите е да ги исушите корите од портокалот и лимонот, па да им додадете неколку миризливи листови од растение по ваш избор и да ставите неколку капки етерично масло, повторно со миризба по ваш избор. Додајте и цимет. Ако сакате можете да додадете и некој друг плод чија миризба ви се допаѓа.

Оваа комбинација од состојки можете да ја ставите во филтер кесички за чај или декоративни платнени кесички кои потоа можете да ги наредите во шкаф, на полици или под вашата перница за пријатно миризливо изненадување.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 111213
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.