IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Легализација на проституцијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Легализација на проституцијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 19:22
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:


..............
BEV NA FORUM LJUBOV-ME BAPNAA U PRAVO...
A JESENJIN NEMA VEZE SO PRAVO,KO I JA...
..........
KOGA MOZAT KUPISTA ,SAMOPROGLASENI NEZAVISNI' NOVINARI
I NOVINARCINJA DA SE ISPOKARAAT SO CELA DRZAVA ZA
NEKAKVI SOCIJALNI I ETICKI PRAVA,A SE POKAZA DEKA
DVE TRETINI,MA I JACE,FIGURIRAAT U NEKOI FIRMI I FIRMICKI
POSTO SE DEL OD ESTABLISHMENTOT
PA SO E ONDA PROBLEMOT SO EDNA KATEGORIJA NA GRAGANI
SO OD EDNA STRANA MOZE DA GO NAPOLNI BUDZETOT
A OD DRUGA STRANA SE TOLKU POPOSTENI OD ESTABLISHMENTOT...
KAJ ESTABLISHMENTOT IMA LAGI,PREVARI,GLUMI...
..........
09126071963517


Jesenjin nema vrska so pravo, ama i ti nemas vrska so ljubov. Osven ako ne si vo nekoja specijalna i moderna kategorija na seksualno orientirani koi se palat na boldiranoto. Tuku sega koga si vo pravo, zaebi Jesenjin, tuku zemaj zakoni da citas ako sakas ozbilno da bides sfaten. голема насмевкаголема насмевкаголема насмевка

BTW: ako nekoj znae kade da najdam kirilica za Ubuntu 12.04, neka mi prati pp.


Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 20:37
Ако ти треба кирилица за форумов тогаш можеш да користиш транслитератор. Ги има повеќе такви, а еве два од нив:

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
SMOKY SK Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2016
Локација: Skopje
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SMOKY SK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2016 во 13:31
Ok ajde opsto da govorime na temava, no mislam deka na vakvi temi voopsto ne treba da navleguvaat vo diskusija konzervativni umovi, ne za drugo tuku potpolno ke ja upropastat temata kako i nejzinata sustina !
Zosto da ne se legalizira prostitucijata vo R.M. koga realno postoi potreba od toa, ne za dzabe se narekuva najstar zanaet na planetava, od sekogas imalo, ima i ke ima devojki/zeni koi ke ja rabotat ovaa profesija i od sekogas imalo, ima i ke ima maski koi ke imaat potreba odvreme navreme da koristat vakov tip na uslugi !
Vo golem broj drzavi ovaa pojava e legalizirana i kolku tolku e stavena pod nekakva kontrola. Ili postojat legalni javni kuki ili pak celi zoni na tolerancija za ovaa dejnost, seksualnite rabotnicki sekako mora da odat na redovni zdravstveni pregledi i da plakaat odreden procent danok na drzavata od svojata zarabotka, so legalizacijata istovremeno ke se podobrat pravata, uslovite i uslugite kako za seksualnite rabotnicki taka i za nivnite klienti !
Da duri i da se legalizira prostitucijata sepak nevozmozno e da se stavi 100% pod kontrola ovaa dejnost, bidejki sekogas ke ima takvi koi na divo ke rabotat bez da bidat registrirani, no sepak so legalizacijata na ovaa dejnost vo golema mera ke se stavi pod nekakva kontrola od strana na drzavata !
Koga veke vo drzavava e legalna kockata odnosno ima kupista kladilnici i kazina, a isto taka legalen e i alkoholot(duri i maloletni deca kupuvaat alkoholni proizvodi vo prodavnicite) zosto togas i ovaa dejnost da ne se legalizira i stavi pod nekakva kontrola !
Dosega nitu edna politicka partija nitu pak nevladina organizacija ne spomnala nisto za vakvo nesto iako realno postoi potreba, odredeni nevladini organizacii se zalagaat za pogolemi prava na LGBT populacijata i moznost za sklopuvanje na legalni homoseksualni brakovi, kako i legalno posvojuvanje na deca od strana na homoseksualni bracni parovi, nekoi nevladini organizacii se zalagaat za pogolemi prava i zastita na seksualnite rabotnicki, no nitu edna nevladina organizacija dosega ne pobarala legalizacija na ovaa pojava, iako postoi realna potreba !
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2016 во 23:26
Јас сум за да се легализира. Ама и фискални да издаваат а не да ти рече - жими мајка вечерва само еден клиент имав, а она со 5 легнала
Да се направи регистар на даватели на сексуални услуги како што има регистар за судски преведувачи хаха
Ќе мора и нон стоп да се тестираат за спб, сида итн..
И да им издаваат зелени, жолти или црвени картички секој месец..

Ама нека има и по некое секси маже во тоа регистарот, да не се побунат за дискриминација

Изменето од evangeline - 12.Март.2016 во 23:27
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2016 во 00:38
Забраната на проституцијата е по малу оксиморонска работа…

… Од една страна државата не се меша (легално не може) во креветот на две взаeмно договорени полнолетни личности, а од друга страна им забранува да легнат доколку во тоа нивните раце разменат пари. Тоа е затоа што при секоја парична трансакција државата бара дел за себе во форма на разноразни даноци.

Тоа лесно се решава со легализација на таквиот однос, како и со секоја друга  трговско-услужна зделка, но во случајов државата не го дозволува тоа од општоприфатените морални и верски норми во општетсвото.

За сега народов с'е уште не е подготвен да одобри таков јавен сервис поради своите верски и традиционални убедувања и вредности. Токму затоа ниту една партија или организација не се обидува да гo постави како предлог. Таквиот потег веројатно би бил самоубиствен за секој оној што ќе го повлече, па затоа сите си седат мадро, иако веројатно добар дел од нив се убедени дека легaлизирањето на проституцијата би била подобра варијанта отколку оваа сегашнава.


Една информација за тоа како стои оваа работа во светот:

- Во Холандија проституцијата е легализирана и регулирана од државата. Во Амстердам има цел кварт посветен за тоа. Во 2000-та година Холандското Министерство за Надворешнир Работи објави дека во Холандија работат меѓу 20.000 - 25.000 проститутки. 

- Проституцијата е легализирана и регулирана како секој друг бизнис и во Германија. 

- Во Франција проституцијата е легална, како што е легално и наплатувањето за таа услуга. Не е легално нејзино рекламирање, отворено нудење на улица, присилување или "протектирање" некого да се занимава со тоа, профитирање на трето лице (макро) од проституција, како и вработување и тренирање на луѓе за оваа професија. 

- Истото важи и за Италија, Швајцарија, Британија, Турција, Белгија, Данска, Грција, Бугарија, Хрватска, Унгарија, Кипар, Чешка, Словачка, Естонија, Финска, Полска, Португал, Шпанија... P.S. Оваа тема е обработувана и во пдф Вера. Кој сака да се запознае со тамошната дискусија (која нема само верска основа) може да појде на темата:

Проституцијата, проститутките, ... и верата

 

Изменето од Messenger - 13.Март.2016 во 01:30
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
SMOKY SK Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2016
Локација: Skopje
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SMOKY SK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2016 во 17:35
Vo red e drzavata da ima kontrola, seksualnite rabotnicki mora da bidat registrirani, da odat na cesti lekarski pregledi so cel navreme da se detektiraat tie koi sto imaat nekakvi zarazni bolesti koi sto lesno se prenesuvaat od covek na covek i sekako da plakaat odreden danok na drzavata od vkupnata zarabotuvacka !
Koga veke se legalni pa i dostapni kockata(bezbroj sportski oblozuvalnici i kazina) i na pr. alkoholot bas za sekogo od 7 do 77 godini(fakt e deka e taka) zosto togas da mu se zabranuva na eden polnoleten maz ete ponekogas da si kupi seks ... gledano od konzervativen aspekt sekako e nezamislivo, no gledano od normalen bioloski aspekt sekoj ima pravo da ima seks bez razlika dali so svojata zena, devojka, ljubovnica/svalerka ili vo ovoj slucaj seksualna rabotnicka !
No dzabe diskutirame, do sega nitu edna politicka partija, nitu pak nevladina organizacija ne se zalozila za vakvo nesto, kaj nas borbata e samo za vlast a ne za resavanje na problemite vo drzavata, za bilo koj aspekt od zivotot da se odnesuvaat !
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2016 во 20:37
Majku mu,u katolickite zemji prostitucijata e stavena pod kontrola na drzavni organi,u zemji kade so semejstvoto ne e SVETINJA ko so se misli i tvrdi,tuku site clenovi na semejstvoto imaat svoja istaknata uloga i status,bez razlika na SE...Prostitucija e prostitucija...kao profesija,kao stanje,kao pogled na zivotot ili kao opstestvena bolest...kao so nekoj UZIVA da go plesne u muabetot... aj,vaka...Taa postoi u site poznati sistemi na vladeenje,znaci ne e problem na TOJ opstestven sistem,ja ima u Zimbabve,u Burma,a fala Bogu i u MKD...znaci ne e endemicna tuku pandemicna...ja ima u site opstestveni sloevi "od Kralot do Prosjakot"...taka da ne moze da i se prepise ma na niedna socijalna kategorija...Znaci,tuka e,do nas,a mozebi i poblisku,samo so zmurime i se praime naudreni...i si gleame seir....Dali prostitucijata ima problem so Socijalizacija ili NIE imame problem so emancipacija...ili obratno...Ja ko Ti i TI ko Onie-go nemas toj problem....no SITE -go imame ...Krugot nekogas mora da pukne na najslaboto mesto za da moze da go ojacame....inace pa ke se vrtime u krug...A,kaj ke pukne?Kaj so saka...koj go ebe...bitno e kako ke go ojacame...a u ovaa 2016 imame tolku mozok u drzavava so mislam deka nesto ke mrdne...ne e bitno na kade...

P.S.BOZE,SETI SE...I SNAATI BESE PROSTITUTKA PRED DA BIDNE APOSTOL
P.S.BOZE,SETI SE...I SNAATI BESE KURVA,PRED DA BIDNE APOSTOL


Изменето од svetosparki - 14.Март.2016 во 20:40
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2016 во 22:55
svetosparki извини, но од напишаното не разбирам што сакаш да кажеш?

Дали си за легализација на проституцијата или не?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2016 во 20:20
mesi...ako ne go razbra tekstot bar P.S procitaj go...fala
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2016 во 01:19
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:

mesi...ako ne go razbra tekstot bar P.S procitaj go...fala

Ако мислиш на Марија Магдалена, тогаш тоа не е пример за посочување бидејки има повеќе Марии и некои подоцна се намерно побркани (црковна политика). Hастрана што во официјалното Христијанство  Марија Магдалена не е признаена како Апостол (да не навлегуваме во дискусија "зoшто и како" бидејќи тоа не е темата).

И натаму не рaзбирам дали си за легализирање на проституцијата? Одговори едноставно со "да" или "не".Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2016 во 19:07
mesi....kao prvo imas moj celosen respekt kao faktor naa Forumov...radi mozokot so go koristis   kao so treba...bez predrasudi...i bez navijacka strana....kao drugo...so ne e jasno...kolku snai imaL BOG...pa da me prasues ovaa ili onaa...kao Treto...da bese prasanjeto za MILION DOLARI ke odgovorev so DA ili NE...ali ne veruvam deka posle site moi pisanija za temava deka tvoeto rezime treba da bide mojot odgovor so DA ili NE...a jas ja postaviv temata...pa sea vidi...
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2016 во 21:09
мислам дека не треба се да се става во поим „проституција“... тука збориме за секс за пари или за трговија со луѓе?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.